Přípravky na opalování - jak se správně chránit při opalování?

Přípravky na opalování - jak se správně chránit při opalování?

Na působení UV záření lidé reagují různě. Záleží to na jejich fototypu a přirozeném množství melaninu v kůži. Existence a množství melaninu je závislé na genetických předpokladech. Snědá pokožka produkuje melanin rychleji. Při pobytu na slunci nebo opalování nikdy nesmíme zapomínat na přípravky na opalování. K lepšímu a zdravějšímu opálení nám dopomohou i potravinové doplňky a dobré je nezapomínat ani na péči po opalování.

Čtěte také:

Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování?

O tom, jaký jste fototyp, se dozvíte v článku Jak si vybrat správný ochranný faktor krému na opalování.

V rozumné míře má pobyt na slunci a mírné opálení pozitivní vliv na zdraví člověka. Opalování zajišťuje tvorbu vitamínu D3, který je nezbytný pro vázání vápníku v kostech. UV záření posiluje celkový imunitní systém, působí preventivně proti některým onemocněním, například jako prevence chřipky a nemocí dýchacích cest, pomáhá při léčbě alergií a kožních nemocí, pozitivně ovlivňuje celkovou látkovou výměnu, zlepšuje průtokové vlastnosti krve, působí antistresově a pomáhá překonávat deprese po zimě, které jsou mnohdy způsobeny právě nedostatkem slunce.

Sluneční záření obsahuje viditelné záření, infračervené záření a ultrafialové záření. UVB záření proniká pokožkou a je zodpovědné za její zarudnutí a novotvorbu pigmentu, melaninu, může také vyvolat kožní mutaci DNA v buňkách a umožňuje přeměnu vitamínu D na jeho aktivní formu. UVA záření proniká do kůže ještě hlouběji. Změny způsobené UVA zářením se mohou na kůži projevit až po letech.

Přípravky na opalování mohou zpomalit stárnutí kůže

V létě si rádi dopřejeme pobyt u vody nebo na slunci, i když je ale pod mrakem nebo se schováváme ve stínu, je třeba mít na paměti, že i tak je třeba pokožku chránit vhodnými přípravky na opalování. Přílišné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě její elasticity a vede k tvorbě vrásek. Příčinou tohoto je fakt, že kůže sama o sobě má malé schopnosti regenerace a kožní potíže se mohou objevit i několik let poté, co došlo ke spálení kůže. Doporučená a bezpečná doba pobytu na slunci se pohybuje v minutách, nikoliv v hodinách, jak se někteří lidé domnívají.

Druhy UV záření

 • UVA záření proniká skrze mraky, a tak je nutné se právě z tohoto důvodu chránit i ve dnech, kdy by se nám mohlo zdát, že slunce nesvítí, zvláště na dovolené v jižnějších oblastech. Na pokožku může působit přes textil i sklo, takže před ním nejsme chráněni v oblečení ani v interiéru. Dokáže pronikat až hluboko do pokožky a poškozovat ji, především pak tvorbu kolagenu a elasticinu, pokožka pak ztrácí svoji pevnost a pružnost.
 • UVB záření neproniká hluboko do pokožky, ale poškozuje základní složky zdravých buněk, to může vést ke vzniku nebezpečných kožních nádorů - melanomů. UVB záření mraky ani sklo nepropouští, vodu však ano. UVB záření aktivuje melanocyty, které vytvářejí hnědé barvivo melanin, a díky tomu pokožka zhnědne. Toto záření však podporuje tvorbu volných radikálů.
 • UVC záření je nejnebezpečnějším zářením vůbec. Je většinou pohlcováno ozonovou vrstvou, ale i mraky, takže na nás víceméně tolik nedopadá. Používá se v mikrobiologických laboratořích a rovněž ve zdravotnictví ke sterilizaci pracovního prostředí.

Jak chránit svoji pokožku

Pokožku chraňte jak přípravky na opalování, tak i oblečením, lehké bavlněné oblečení je pro letní měsíce ideální. Pokožku přehnaně neodhalujte a nevystavujte přímému slunci. Při pobytu na slunci by měla být jasnou samozřejmostí pokrývka hlavy, ta chrání před úpalem či úžehem a dalšími potížemi, které mohou sluneční paprsky přinášet. Oči chraňte za pomoci kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem.   

Ochranné přípravky a přípravky na opalování můžeme rozdělit do 3 hlavních skupin:

 1. opalovací krémy (krémy, spreje, oleje)
 2. přípravky po opalování
 3. doplňky výživy, především antioxidanty

Opalovací krémy s vysokým UV faktorem

Podle výše ochranného faktoru přípravků na opalování můžete poznat, jak dlouho je možné bezpečně pobývat na slunci a současně za jakou dobu kůže zrudne či ztmavne. Nejvyšší faktor 50+ představuje nejvyšší dostupnou ochranu. Přípravky s vysokým faktorem používejte na začátku slunění se po zimě, pro děti, pro lidi s kožními alergiemi, zraněními či dalšími obtížemi a problémy.

Ochranné přípravky na opalování

Přípravky na opalování

UV filtry přípravků na opalování by měly kůži ideálně chránit v poměru 1:1 (UVA:UVB), pokud přípravek vyhovuje přísně stanoveným kritériím, pak je na obalu umístěn jednoduchý symbol UVA v kroužku. Ochranu proti slunečním paprskům poskytují chemické, minerální a fyzikální filtry.

 • Chemické filtry

Látky s vysokým chemickým filtrem pronikají do epidermis a jejich působení začíná minimálně po 30 minutách od natření na pokožku. Ochrana chemického filtru proti slunečnímu záření je ale opravdu velmi dobrá. Filtry se v krémech často kombinují, aby zachytily UVA i UVB záření.

Chemické filtry pohlcují UV záření, rizikem některých chemických filtrů může být to, že mohou vyvolávat fotoalergickou kontaktní reakci.

 • Fyzikální filtry

Látky s fyzikálními filtry mají tu výhodu, že se nevstřebávají, zůstávají na povrchu a odrážejí paprsky, působí tedy ihned po natření na pokožku. Tyto látky nealergizují, ale mají nápadně bělavou barvu. K dosažení vyššího stupně ochrany se kombinují často s chemickými filtry.

 • Minerální filtr

Minerální filtry působí na povrchu pokožky a sluneční paprsky odrážejí. Tento typ filtru se hodí pro citlivější pleť, protože neproniká do pokožky a neměl by způsobit podráždění. Oproti chemickému filtru, působí ihned po tom, co je nanesen.

Jak vybírat ty správné přípravky na opalování?

Prvním krokem při výběru by mělo být zjištění Vašeho fototypu. Díky této znalosti pro Vás bude nejjednodušší a nejlepší určit, jak vysokou ochranu proti slunci potřebujete. Podrobnou analýzu citlivosti Vaší pleti můžete podstoupit i ve vybraných lékárnách a kosmetických salónech.

Dalším důležitým vodítkem je také kondice pleti – pro sušší pokožku se hodí hutnější hydratační textury a problematická pleť se sklonem k akné zas ocení odlehčené složení.

Ochranné přípravky na opalování nanášejte na pokožku vždy nejméně půl hodiny před sluněním samotným a po koupání či sprchování vždy novou vrstvu. Nanášená vrstva by měla být vždy poměrně silná, po nanesení by na kůži měla zůstat viditelná vrstva, která se po určitém čase vsákne. Takovéto prostředky bychom měli nanášet i při běžném pobytu na slunci, při cestě do práce nebo na výletě. Chraňte především obličej, dekolt a ruce. I oblečením může sluneční záření pronikat, hustě tkané látky poskytnou tělu nejvyšší ochranu.

Co je to UV index?

Pomoci s výběrem přípravku na míru vám může také takzvaný UV index, který udává intenzitu slunečního záření. Měří se různě na celém světě a jeho intenzita se udává na stupnici od 0 do 11. V Česku se v létě pohybuje UV index kolem 7 až 8.

Přípravky po opalování

Po slunění ztrácí kůže pružnost, hydrataci, je napnutá, obvykle červená a podrážděná. Na konci dne je vždy potřeba pokožku osprchovat a očistit od písku a chlorované nebo slané vody.

Vhodné jsou ke zklidnění pokožky také obklady z uvařeného, vychlazeného černého anebo zeleného čaje, pomáhá také smetana či bílý jogurt.

Hlavním úkolem přípravků po opalování je zklidnění a regenerace kůže, především obnovení její vlhkosti a pružnosti. Do této supiny prostředků po opalování patří hydratační mléka, oleje a spreje.

Doplňky výživy - antioxidanty:

 • tyto doplňky chrání pokožku tím, že jí dodávají nezbytné živiny
 • pomáhají vázat nadbytečné volné radikály
 • antioxidanty jsou vitamíny A, E, C, selen a zinek

Vitamín C: Kyselina askorbová je nejběžnějším kožním antioxidantem, je hojně obsažena v ovoci a zelenině a má obdobné účinky jako vitamín E. Vitamín C velmi snadno reaguje se vzduchem a tak je obtížné zakomponovat jej do masti nebo krému, při styku se vzduchem totiž okamžitě oxiduje.

Vitamín E: je patrně nejvýznamnější antioxidant, chrání buněčné membrány a předchází poškození enzymů v nich obsažených, napomáhá regeneraci buněk a zpomaluje stárnutí. Přírodní zdroje vitamínu E jsou obsaženy v syrových přírodních klíčcích a v olejích z nich vyrobených. Obecně jej hojně najdeme v rostlinných olejích, v sojových bobech, zelené listové zelenině a ve vejcích. Vitamín E je skvělý v tom, že jeho podáváním snižujeme poškození kůže vystavené slunci a zastavuje tvorbu karcinogenních buněk.

Selen: jedná se o stopový prvek, který s vitamínem E nejlépe působí. Chrání tělo před předčasným stárnutím a pomáhá udržovat mladistvou elasticitu tkání. Selen se vyskytuje v celozrnných potravinách, česneku, vejcích, mořských produktech a pivovarských kvasnicích. Selen zpomaluje rozvoj kožních nemocí. 

Pro bezpečné opalování je zcela nezbytný provitamín A – betakaroten. Ten chrání pokožku těla před škodlivým UV zářením, má antioxidační působení a zajišťuje ochranu pokožky a její zhnědnutí po opalování. Karoteny se primárně vyskytují v rostlinných zdrojích, nachází se v malé míře i ve zdrojích živočišných (vaječný žloutek, máslo, losos). Nejbohatšími zdroji betakarotenu jsou karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta, řeřicha.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 05. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Kopřiva pro zdraví i k jídlu. Teď je nejlepší čas vyrazit na sběr

Kopřiva patří mezi nejlepší rostliny, které umí skvěle pročistit tělo. Což se především na jaře hodí. Ač je všeobecně považována za plevel a zahrádkáři s ní po celou sezonu bojují, léčebnými účinky se jí málokt...

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Pěstování dýně je vhodné započít v květnu. Jak na to?

Pěstování dýně není nikterak složité a zvládne to i začátečník. Nejvhodnější doba k výsadbě právě nastala, a tak můžete zvažovat, jaký druh zvolíte. Naskýtá se totiž hned několik možností. Stane se vaším favori...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.