Nopál neboli opuncie je zázračná rostlina bojující proti mnoha zdravotním obtížím

Nopál neboli opuncie je zázračná rostlina bojující proti mnoha zdravotním obtížím

Nopál je jedinečná a velice užitečná rostlina, která pochází ze Střední Ameriky, odtud se pak rozšířila téměř po celém světě. Do Evropy tuto rostlinu dovezli conquistadoři, zabydlela se na Pyrenejském poloostrově, později po celém Středozemí, na Blízkém Východě, v Africe, Indii, Číně i Oceánii.

Čtěte také:

Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet

Nopál neboli opuncie je mnohostranná rostlina, která na jaře (březen - duben) vytvoří velké žluté květy, po kterých následují středně velké plody. Ovoce je jedlé, dužinu lze vydlabat lžičkou, je třeba být však opatrný na trny.
 
Tento kaktus před krátkým časem  získal nové latinské jméno, a to Austrocylindropuntia subulata, ale známější je pod svým starším latinským názvem Opuntia subulataa.

Léčebné působení nopálu je velice široké. Mimo jiné také snižuje hladinu cukrů a tuků v krvi, díky unikátní směsi účinných látek, které obsahuje, může být nopál zařazen mezi tzv. superfood – superpotraviny.

Nopál obsahuje železo, vápník, draslík, hořčík, mangan. Nedostatek manganu v lidském organismu způsobuje nežádoucí změny v metabolismu cholesterolu a zejména v jeho ukládání na cévní stěny. Mangan je důležitým prvkem pro správný metabolismus cukrů, jeho nedostatek může vést k onemocnění cukrovkou. Dále nopál obsahuje křemík, velké množství pektinů, vysoký obsah vitamínů B a C, až 15% vlákniny a především 17 aminokyselin. 8 těchto aminokyselin je základních a nemohou přirozeně v lidském těle vzniknout. Výhodou nopálu je také to, že má velmi nízkou kalorickou hodnotu.

Nopál - léčivé účinky

V přírodě bychom jen těžko našli rostlinu s podobně všestranným využitím. Vláknina a slizovité látky v nopálu obsažené mají souvislost s dobrým stavem našeho trávicího traktu. Jedná se o jediný přírodní produkt, který umožňuje hlídat dobrý stav organismu komplexně.

Tradiční využívání opuncie

Tento zázračný kaktus je jednou z hlavních součástí diety předkolumbovských indiánských národů a po dlouhá staletí je to doplněk stravy Mexičanů. Podle odborníků má nopál výjimečné výživové hodnoty a je používán v široké škále typických jídel země.

Zkušené mexické kuchařky používají tento kaktus při přípravě marinád, polévek, pečiva, zákusků a marmelád, aby svým rodinám dodaly dostatečné množství bílkovin, vápníku, fosforu, železa, vitamínu C a vlákniny.

Kromě toho má nopál léčivé vlastnosti, jichž lze využít v boji s cukrovkou, při snižování cholesterolu, snižování nadváhy a stejně tak je doporučován při potížích se zažíváním, slinivkou a játry.

Kosmetický průmysl zase využívá vlastností nopálu při výrobě šampónů, mýdel, kondicionérů a čistících a zvláčňujících krémů.

Aby toho nebylo pořád málo, indiánské komunity nadále používají vláken z kaktusu, aby dodaly pevnosti svým obydlím z vepřovic; a šťáva z nopálu má nepropustné vlastnosti a používá se jí i k výrobě barev.

Nejlepší na tom je, že z nopálu lze zužitkovat skutečně všechno, neboť dužnaté kmeny mohou posloužit jako ohrada pro dobytek, a již staří indiáni a posléze zemědělci se naučili využívat i červce nopálového - hmyzu, jenž na kaktusu žije a jehož samičky produkují velmi kvalitní červené barvivo.

Fermentovaná šťáva z kaktusu je základem nápoje známého pod názvem ”colonche”, který se konzumuje v několika oblastech na severu Mexika.

V Mexiku roste 60 druhů nopálu, z nichž je ale jedlých pouhých 13.

Mexiko vyprodukuje až 400.000 tun opuncie ročně

Hlavním producentem nopálu v zemi je Milpa Alta, komunita, kterou založili Aztékové po pádu Tenochtitlánu (1. polovina 16. století) a v níž přežívá předkolumbovská občinová organizace a hospodářství. V této oblasti ve středním Mexiku na 7000 pěstitelů ročně oseje 4052 hektarů a sklízí 250.000 až 400.000 tun nopálu. V celostátním měřítku to představuje asi 80% produkce.

Nopál proti mnoha zdravotním obtížím i nadváze

Užívání nopálu působí proti úzkosti, uklidňuje stres, snižuje hladinu cholesterolu v krvi apod. Nopál je využíván při potížích se střevy, při žaludečních obtížích a vředových onemocněních. Chrání žaludeční stěnu, působí blahodárně při přebytku žaludečních šťáv.

Jednou z nejvyužívanějších vlastností nopálu je pomoc při hubnutí. Nopál zabraňuje vstřebávání cholesterolu, tuků a cukrů. Vláknina v něm obsažená odvádí pocit hladu a vitamíny a aminokyseliny zabraňují úbytku svalstva při dietách a dodají pocit energie celkově.

Do dnešní uspěchané doby se nopál velmi dobře hodí. Jeho vysoký obsah vitamínů, minerálů a aminokyselin působí proti volným radikálům, napomáhá detoxikaci jater a uklidňuje stresem vyčerpaný organismus.

Opuncie je skvělým prostředkem pro snižování hmotnosti.

Léčebné účinky superpotraviny nopál

1. Blahodárné a zklidňující účinky při žaludečních vředech a žaludečně-střevních potížích

Přebytky žaludečních sekrecí usměrňují rostlinná vláknina a sliz. Stěny zažívacího traktu jsou přitom chráněny. Nopál působí preventivně při potížích s požíváním koření, léků a jiných dráždivých látek.

2. Nopál bojuje proti arterioskleróze

Aminokyseliny a vláknina, především vitamin C a betakarotény obsažené v nopálu, mají schopnost zvyšovat odolnost tepen. Díky tomu užívání nopálu působí blahodárně na kardiovaskulární systém tím, že omezuje tvorbu zárodků arteriosklerózy, neprůchodnosti tepen, což mírní riziko kardiovaskulárních příhod.

3. Pomáhá organismu vyrovnat se s nepříznivými vlivy okolí

Nopál obsahuje vitaminy A, B1, B2, B3 a C, a rovněž minerály Ca, Mg, Na, K, Fe. Obsahuje i vlákninu - lignin, celulózu, hemicelulózu, pektin a vlákna obsažená ve slizu, ty napomáhají játrům a celkově organismu bránit se škodlivým vlivům mnoha volných radikálů.

4. Vyrovnává nervový systém a napomáhá zmírňovat stavy úzkosti

Nopál má i další velice pozoruhodnou vlastnost. Dokáže vyrovnávat nervový systém. Stresovanému organismu přináší klid a pohodu.

5. Snižuje zvýšené množství cukru v krvi a hladinu cholesterolu

Nopál je velice účinným pomocníkem při léčbě cukrovky typu II. Díky vysoké hustotě vlákniny snižuje a zpomaluje asimilaci molekul cukru na úrovní žaludku i střev a tak způsobuje snižování hladiny cukru v krvi. Zvyšuje citlivost a míru inzulinu v krvi. Nopál snižuje hladinu cholesterolu, hladinu triglyceridů a LDL - tzv. špatného cholesterolu.

6. Nopál účinkuje proti zácpě

Nopál obsahuje nerozpustné vlákniny, které vstřebávají vodu, a přitom usměrňují střevní pochody, což vyrovnává celkovou průchodnost střev. Tato nerozpustná vláknina navíc vytváří komplexy volných radikálů pocházejících z trávení a ochraňuje nás tím před škodlivými účinky těchto radikálů na naše zdraví. Obsahuje také vlákniny rozpustné, které přispívají k ustalování doby, kterou trvá průchod střevy. Takto upravená doba způsobuje, že zbytkové toxiny i volné radikály zůstávají v kontaktu se stěnou střev kratší dobu. Nopál je skvělou přírodní alternativou, jak dosáhnout vyrovnané průchodnosti střev.

7. Napomáhá hubnutí

Nopál zachycuje a rozpouští cukry a potažmo i tuky pocházející z naší potravy, které procházejí trávicí trubicí. Nevyužité kalorie tedy klesají a snížením počtu nevyužitých kalorií se podporuje hubnutí. Nopál obsahuje vlákniny nerozpustné, které jsou známé svojí schopností odvádět pozornost od hladu, vstřebávají totiž vodu a zaplňují tak žaludek. Když je žaludek naplněn, nepřicházejí z mozku stimuly hladu. Nopál také obsahuje četné aminokyseliny. Díky pestré škále nutričních prvků, je pak organismu poskytována energie nezbytná k tomu, aby se hubnoucí necítili unaveni a také aby nedocházelo v rámci diety k měknutí a ochabování svalů.

Vitaminy a minerály, které nopál přináší, optimalizují metabolické funkce našeho organismu. A když naše tělo funguje lépe, pociťuje rovněž méně únavy. Aminokyseliny, které nopál rovněž a ve velké míře přináší, podporují anabolismus svalstva a brzdí katabolismus. Zabraňují tak tomu, aby se dieta rovnala úbytku svalstva, což je velmi důležité, protože v takovém případě se shozená kila po ukončení diety okamžitě vracejí.

A konečně přírodní proteiny, jimiž je nopál bohatě obdařen, napomáhají k tomu, aby se v některých tkáních nezadržovaly přebytky vody, které pak vedou k otylosti.Diskuse k článku

  • Lenka

    10:19 2. 6. 2024 0
    Super vlastnosti ale kde to můžu sehnat??

Lunární kalendář

SOBOTA 15. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 17. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 19. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 06. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 06. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?

31.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní pře...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, Můžu takto opožděně reagovat?? Mám též diagnostikován tumor slinný...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

získejte půjčku okamžitým převodem Finanční pomoc pro ženy/muže z České republi...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabídka půjčky se 100% jistotou Dobrý den, s cílem pomoci vám překonat různé finančn...
Zobrazit všechna témata

Kus melounu denně pro zdraví. Využijte melounovou sezónu na maximum

Meloun je ryze letní ovoce. Koupit se nyní dá za rozumnou cenu a rozhodně je neodmyslitelnou potravinou pro horké dny. Pochutnáme si na něm, udrží naše tělo pořádně hydratované a perfektně se hodí pro hubnutí. ...

Rozchod je studnicí nechtěných emocí. Jak se s ním co nejlépe popasovat?

Je těžké se s někým rozejít, ale ještě těžší je zotavování se z konce vztahu. To může trvat týdny, měsíce a u někoho i roky. Stojí za tím naše emoce. Ty v nás vyvolávají smutek, vztek, vinu, stud, někdy ale i v...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Znáte cirkadiánní rytmus? Hubnutí vám podle něj půjde jedna radost

O biologických hodinách se mluví poměrně hojně, avšak pojem cikradiánní rytmus není tolik známý. Přitom jde o poměrně zásadní věc v našem životě. Je sice velice důležité, co jíme, pijeme nebo jaké potravní dopl...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Relax na víkend? Tradiční harmonizační malajská masáž vás dokonale uvolní

Že jste ještě nikdy neslyšeli o malajské masáži? Pak je nejvyšší čas ji vyzkoušet. Malajská masáž je totiž jedna z nejvíce relaxačních masáží, které si můžete dopřát. Uvolní nejen vaše tělo, ale zregeneruje vás...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?