Zahrada v červenci

Zahrada v červenci

 

V červenci je už zahrada krásně rozkvetlá, přesto je na ní pořád dost práce. Zkušení hospodáři již plejí brambory a řepu, sečou jetel a jarní len, řepku, žito a pšenici.

Co ještě vyséváme

Vysévá se řeřicha zimní, špenát, petržel, štěrbák, čínské zelí, kedlubny, hrášek, letní salát, ředkvičky a ředkve. Kolem rostlinek nenecháváme nikdy holou půdu, zvlášť v období sucha rostlinky ocení zamulčování slámou, posečenou trávou nebo listím. Půda je tak chráněna před vysycháním, erozí, udržuje se v ní stálá teplota a vhkost a má z mulče stálý přísun živin.  mulčem potlačíme také růst plevele.

Vytrhaný jednoletý nekvetoucí plevel necháme ležet na záhonu, poslouží jako výživa a mulč pro půdu. Prázdné, nevyužité plochy v zahradě osejeme rostlinami na zelené hnojení, které potom zapravíme do země. Jsou to hrách, bob, vikev, peluška - ty obohacují půdu o dusík. Jako potravu pro včely vysejeme slunečnici, pohanku nebo svazenku. Měsíček zase ničí škodlivé bakterie v půdě. Obiloviny půdu prokořeňují a zlepšují její strukturu. Pokud uděláte směs různých rostli na zelené hnojení, nebojte se použít i prošlá či nespotřebovaná  semena zeleniny a květin.

Čím zaléváte?

Zamyslete se nad vodou, kterou používáte k zavlažování. Zaléváte drahou vodou z vodovodu nebo využíváte dešťovou vodu, která stéká ze střechy? Stačí mít barel na dešťovou vodu postavený výš, než je váš pozemek, aby vám samospádem voda stékala k záhonům. Pokud to nejde, použijte malé čerpadlo, které umístíte do sudu a můžete pohodlně zalévat.

Postarejte se o stromy a jahody

Ovocné stromy můžeme prořezat a odstranit konkurenční výhony a vlky. Rány se nyní dobře hojí. Také na hrušně a třešně nesmíme zapomenout a přihnojíme je, abychom podpořili tvorbu pupenů v dalším roce. Jahodiště po sklizni očistíme, zbavíme nepotřebných odnoží, zbytků plodů, odkvetlých lodyh a poupat. Nemocné listy odstřihneme. Ze zdravých rostlin odebereme mladé rostlinky ze šlahounů a necháme je zakořenit. Jakmile zakoření, hned je zasadíme, budou plodit už příští rok.

Co sklízíme v červenci

Sklízíme rybíz, maliny a angrešt. Po sklizni keře prořežeme a přihnojíme zbylé výhony. Sklízíme také česnek, jakmile nať zežloutne. Česnek upleteme do věnce a necháme doschnout pod střechou. Dozrávají letní jablka, meruňky a hrušky. Zavařujeme okurky, sklízíme papriky, rajčata, mrkev, cukety, hrách a různé saláty.

Z bylinkové zahrádky sušíme bylinky na zimu. Mátou a meduňkou dochucujeme letní nápoje, například Mojito (čti mochito).

Recept na Mojito:

Do vysoké sklenice vložíme několik lístků čerstvé máty, třtinový cukr, nakrájené dílky 1 limetky nebo vymačkáme  limetkovu šťávu a vše ve sklenici rozdrtíme. Do sklenice poté nasypeme drcený led a zalijeme bílým rumem (cca 4 cl). Dolijeme perlivou vodou a zamícháme. Nápoj se pije brčkem, sklenici je možno ozdobit výhonkem máty či kouskem limetky.

Na zdraví!!! :)



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

BAN CZ, s.r.o.-ochranné pracovní pomůcky
Hledáte kvalitní ochranné…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.