Zahrada v červenci

 

zelenina

V červenci je už zahrada krásně rozkvetlá, přesto je na ní pořád dost práce. Zkušení hospodáři již plejí brambory a řepu, sečou jetel a jarní len, řepku, žito a pšenici.

Co ještě vyséváme

Vysévá se řeřicha zimní, špenát, petržel, štěrbák, čínské zelí, kedlubny, hrášek, letní salát, ředkvičky a ředkve. Kolem rostlinek nenecháváme nikdy holou půdu, zvlášť v období sucha rostlinky ocení zamulčování slámou, posečenou trávou nebo listím. Půda je tak chráněna před vysycháním, erozí, udržuje se v ní stálá teplota a vhkost a má z mulče stálý přísun živin.  mulčem potlačíme také růst plevele.

Vytrhaný jednoletý nekvetoucí plevel necháme ležet na záhonu, poslouží jako výživa a mulč pro půdu. Prázdné, nevyužité plochy v zahradě osejeme rostlinami na zelené hnojení, které potom zapravíme do země. Jsou to hrách, bob, vikev, peluška - ty obohacují půdu o dusík. Jako potravu pro včely vysejeme slunečnici, pohanku nebo svazenku. Měsíček zase ničí škodlivé bakterie v půdě. Obiloviny půdu prokořeňují a zlepšují její strukturu. Pokud uděláte směs různých rostli na zelené hnojení, nebojte se použít i prošlá či nespotřebovaná  semena zeleniny a květin.

Čím zaléváte?

Zamyslete se nad vodou, kterou používáte k zavlažování. Zaléváte drahou vodou z vodovodu nebo využíváte dešťovou vodu, která stéká ze střechy? Stačí mít barel na dešťovou vodu postavený výš, než je váš pozemek, aby vám samospádem voda stékala k záhonům. Pokud to nejde, použijte malé čerpadlo, které umístíte do sudu a můžete pohodlně zalévat.

Postarejte se o stromy a jahody

Ovocné stromy můžeme prořezat a odstranit konkurenční výhony a vlky. Rány se nyní dobře hojí. Také na hrušně a třešně nesmíme zapomenout a přihnojíme je, abychom podpořili tvorbu pupenů v dalším roce. Jahodiště po sklizni očistíme, zbavíme nepotřebných odnoží, zbytků plodů, odkvetlých lodyh a poupat. Nemocné listy odstřihneme. Ze zdravých rostlin odebereme mladé rostlinky ze šlahounů a necháme je zakořenit. Jakmile zakoření, hned je zasadíme, budou plodit už příští rok.

Co sklízíme v červenci

Sklízíme rybíz, maliny a angrešt. Po sklizni keře prořežeme a přihnojíme zbylé výhony. Sklízíme také česnek, jakmile nať zežloutne. Česnek upleteme do věnce a necháme doschnout pod střechou. Dozrávají letní jablka, meruňky a hrušky. Zavařujeme okurky, sklízíme papriky, rajčata, mrkev, cukety, hrách a různé saláty.

Z bylinkové zahrádky sušíme bylinky na zimu. Mátou a meduňkou dochucujeme letní nápoje, například Mojito (čti mochito).

Recept na Mojito:

Do vysoké sklenice vložíme několik lístků čerstvé máty, třtinový cukr, nakrájené dílky 1 limetky nebo vymačkáme  limetkovu šťávu a vše ve sklenici rozdrtíme. Do sklenice poté nasypeme drcený led a zalijeme bílým rumem (cca 4 cl). Dolijeme perlivou vodou a zamícháme. Nápoj se pije brčkem, sklenici je možno ozdobit výhonkem máty či kouskem limetky.

Na zdraví!!! :)


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3505x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte