Pro správný vývoj řeči u dětí je nutná i spolupráce rodičů

Správný vývoj řeči u dětí? Co by vaše dítě mělo umět a jak jej rozpovídat, pokud nemluví?

Vývoj řeči u dětí se značně liší. A to dokonce i v rámci jedné rodiny. Zatímco jeden potomek se může rozpovídat velmi rychle, druhému to bude trvat neobvykle dlouho. Dětská řeč není něco, co by se dalo jednoznačně paušalizovat. Přesto je dobré hlídat, zda odchylky od normálu nejsou až příliš velké.

Vývoj řeči u dětí není sice vždy stejný, přesto by ale rodiče měli hlídat některé důležité znaky. Ty mohou napovědět, jestli se u jeho potomka neobjevují nějaké obtíže. Existují totiž určité milníky, které lze identifikovat jako hrubé průvodce normálního vývoje řeči u dětí. A právě tyto milníky mohou rodičům, následně případně i lékařům pomoci určit, zda dětská řeč vašeho potomka bude vyžadovat nějakou pomoc.

Vývoj řeči u dětí: Co by dítě mělo zvládnout

První slova dítěte jsou doslova koncertem pro uši rodičů. Už od narození se těší, až jeho „miminko“ řekne první slovo. Někdy to trvá ale velmi dlouho. Jak můžete zjistit, zda vývoj řeči u dětí – respektive právě u vašeho dítěte – je zcela v normě? Co by dítě mělo zvládat?

Čtěte také:

Proč je snídaně pro děti tak důležitá a jaká by měla být?

Jaké bylinky pro děti pomohou při běžných obtížích nebo hyperaktivitě?

Angličtina pro děti? Cizí jazyk by se měly děti učit od tří let

Dětská řeč do konce 3. měsíce:

  • Když vás vidí, usměje se.
  • Vydává nejrůznější zvuky, liší se i podle jednotlivých situací.
  • Usmívá se nebo se nahlas směje.

Dětská řeč do konce 6. měsíce:

  • Když si společně hrajete, vydává nejrůznější zvuky a skřeky.
  • Blábolí.
  • Otáčí se ve směru zvuků.

Dětská řeč do konce 12. měsíce:

  • Snaží se napodobovat řeč, mluvit s vámi.
  • Říká už několik slov – máma, táta…
  • Pochopí jednoduché pokyny – například pojď sem.
  • Rozpozná slova běžné mluvy – například boty, kapesník…

Dětská řeč do konce 18. měsíce:

  • Rozpoznává jména lidí, které se kolem něj vyskytují.
  • Zná předměty denní potřeby i například části těla.
  • Řekne bez problémů až deset slov.

Dětská řeč do konce 24. měsíce:

  • Používá jednoduché fráze.
  • Samo rozumí jednoduchým otázkám a umí je i klást.
  • Má slovní zásobu minimálně 50 slov.
  • Mluví dostatečně dobře. Tedy tak, aby mu bylo většinou dobře rozumět.

Dětská řeč: Kdy konzultovat vývoj řeči u dětí s lékařem

Jestliže vaše dítě znatelně nezvládá většinu toho, co by mělo, je vhodné zajít k odbornému lékaři. Většinou tedy k pediatrovi, který vás nejspíš pošle na logopedii. Jakmile je vývoj řeči u dětí zpomalen nebo pozastaven, je nutné zkoumat sluch i nejrůznější vývojové poruchy.

Vývoj řeči u dětí v předškolním věku

Právě předškolní věk je pro vývoj řeči u dětí velmi klíčovým obdobím. Nejvíce dětí, které navštěvují logopeda, jsou právě v období mateřské školky, tedy ve věku 3-6 let. S logopedickými problémy se v tomto věku potýká až 8 procent dětí. Pokud máte obavy, aby se dětská řeč u vašeho potomka vyvíjela dobře, můžete ji podpořit. Poradíme vám, jak:

Vývoj řeči u dětí: Společně si hrajte

Věnujte dětem dostatek svého času. Je to to nejcennější, co jim můžete dát. Společně si povídejte, čtěte, učte se říkanky, zpívejte si spolu. Stejně tak jsou pro vývoj řeči u dětí důležité nejrůznější pohybové aktivity, které rozvíjejí jemnou i hrubou motoriku.

Vývoj řeči u dětí: Naučte ho, aby se zabavilo samo

Tohle je snad nejnáročnější úkol pro rodiče. Není to o tom, že dítě postavíte doprostřed dětského pokojíku a necháte ho, ať si dělá, co chce. Právě naopak. Nabídněte svému potomkovi aktivity, pomáhejte mu je rozvíjet. Dávejte mu úkoly, které hru obohatí, a přitom ho povedou k samostatné hře. Děti by pak měly umět aktivitu samy ukončit.

Dětská řeč nutně vyžaduje vaši spoluúčast

Velkým problémem dnešní doby je, že děti neumí vydržet u jedné činnosti. Neustále přebíhají mezi novými podněty. Snažte se je proto udržet u jedno hry co nejdéle. Jakmile se dítě ponoří do hry, kterou doprovází zvuky či vlastní řečí, je právě ta chvíle, kdy dítě spontánně rozvíjí své řečové dovednosti. Pro vývoj řeči u dětí nenahraditelné.

Vývoj řeči u dětí: Chytrá elektronika může být dobrým pomocníkem

I když existují rodiče, které říkají, že by tablet nebo mobil svému potomkovi nikdy nedali, pak to není až tak úplně dobré řešení. Zcela se vyhýbat moderním technologiím nejde a vlastně to ani není nutné. Musíte mít však pod kontrolou, co na elektronice vaše dítě dělá. Existuje spousta zajímavých her, které dítě mohou rozvíjet a podporovat vývoj řeči u dětí. Elektronika může prostřednictvím vhodných her dobře rozvíjet a podporovat řečové a paměťové schopnosti dítěte. Od věcí není ani krátkodobé pasivní sledování pohádek. Rodiče by však také měli pečlivě promýšlet, jak dlouho svého potomka na mobilu nebo tabletu nechají.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.