Nevlastní rodič se může zejména v počátku potýkat s nepochopením a odmítáním ze strany dítěte svého partnera.

Macecha a otčím aneb Jak se popasovat s rolí nevlastního rodiče?

Macecha a otčím mohou být na první pohled v rodině jakýmisi outsidery. Mnozí lidé by dokonce podotkli, že biologičtí rodiče mají přeci větší pravomoc i slovo, a nevlastní rodič by do rodinných záležitostí souvisejících s dětmi neměl za žádnou cenu zasahovat. Jak se ale věc má ve skutečnosti? Ti, kteří se zamilovali do člověka s ratolestmi, si koneckonců tuto cestu vybrali dobrovolně. A už na začátku byli obeznámeni se skutečností, že je čeká role poněkud složitá – ale přesto tak moc důležitá.

Pokud jste momentálně v roli nevlastního rodiče úplnými nováčky, možná se zmítáte v obavách, jak to vlastně všechno zvládnete. A nebudeme vám lhát – není to role vůbec snadná. Všechno ale záleží především na vašem přístupu. I macecha neboli nevlastní matka či otčím se mohou do rodiny vcelku dobře integrovat, a dokonce si vytvořit hezký vztah s dětmi partnera. Čeká je ale dlouhá cesta, na které se mohou samozřejmě objevit i nějaké ty mráčky.

Macecha a otčím: V neúplné rodině má každý své vlastní fantazie o vztazích

Našli jste si lásku či spřízněnou duši, partnera, který vám naprosto rozumí a jste si jistí, že s ním chcete strávit svůj život. Pak ale přichází konfrontace s realitou všedních dní – partner vám představuje své dítě nebo děti a vy se musíte s novou rolí macechy nebo otčíma nějakým způsobem sžít. Představy o dokonalé rodině sice na začátku můžete mít, ale ty se záhy rozplynou jako pára nad hrncem, protože proces sžívání prostě vyžaduje svůj čas. Komplikovat mohou toto sžívání i různé fantazie a ideály tzv. „náhradní rodiny“:

Čtěte také:

Rodičovský horoskop předznamenává, jaká budete matka anebo jaký budete otec

  • Biologický rodič: „Můj nový partner bude mé děti milovat stejně, jako je miluji já. A děti zase budou jeho lásku opětovat. Budeme šťastná rodina.“
  • Nevlastní rodič (macecha a otčím): „Nemohu se dočkat, až budeme jedna velká šťastná rodina. Děti mě budou milovat a já je také. Vybudujeme si pevný vztah.“
  • Dítě: „Je jen otázkou času, kdy se zase máma s tátou dají dohromady. Ve skutečnosti se stále milují, a jakmile si to uvědomí, budeme zase úplná rodina.“

Výše uvedené rodinné ideály v náhradní rodině nejsou tak úplně výjimkou. A pokud se na ně členové příliš upnou, může je čekat tvrdý pád na zem. I psychologové radí, aby macecha či otčím, biologický rodič i děti od tohoto raději upustili (nebo aspoň zmírnili svá očekávání) a zůstali, jak se říká, nohama na zemi. Tím totiž mohou předejít případnému zklamání, když se vše nepodaří na první dobrou. Důležité je tedy zůstat realistou a navést na tuto cestu také potomky – i když zde samozřejmě závisí na jejich věku a míře chápání věci.

Macecha a otčím: Začátky nevlastních rodičů bývají těžké

Když přichází do rodiny macecha nebo otčím, může být v očích dítěte doslova vetřelcem. Člověkem, který mu chce maminku nebo tatínka „ukrást“. Je tedy vcelku pravděpodobné, že z počátku se bude nevlastní rodič potýkat s nepochopením, žárlivostí či nepřátelstvím. Není snadné tyto projevy ustát, musíte však zůstat stále nad věcí/nebrat si nic osobně. A to i přes pochopitelné pocity zmatenosti, osamělosti a rozmrzelosti. Když však své emoce neukočírujete, můžete se také se svým partnerem hádat více než obvykle. Vyčkejte, buďte trpěliví a také otevření – jen čas přinese své ovoce.

Macecha a otčím: Dejte dětem čas a prostor na přijetí změny

Zcela přirozené je, že děti jsou plně odevzdané svým biologickým rodičům – říkejme tomu třeba „svazek loajality“. Proto se mohou obávat přijetí macechy nebo otčíma do rodiny. Mohou si totiž myslet, že když vás začnou milovat, utrpí tím jejich vlastní matka nebo otec. To samozřejmě opět záleží na věku dítěte. Ti odrostlejší či dokonce dospívající vnímají situaci zase trochu jinak. Buďte tedy vůči dítěti otevření a vyvraťte jeho obavy. Vysvětlete mu v klidu, že se nesnažíte nahradit jeho biologického rodiče. Dejte také prostor jeho otázkám. Až poté se můžete pustit do utváření vztahu mezi vámi dvěma. Dítě musí být připravené na tuto změnu.

O něco jednodušší integraci do rodiny mohou mít lidé, kteří si našli partnera s velmi malým dítkem.

Macecha a otčím: Na vztazích musíte pracovat dlouhodobě

Psychologové zjistili, že náhradním rodinám trvá zhruba sedm až dvanáct let, než se stanou plně funkčními systémy se zdravými vztahy. Jak je tedy vidno, je to dlouhá cesta – někdy pravda, s nejistým koncem. Proto postupujte pomalu, s rozvahou, važte si i drobného úspěchu – oceňte jej a velmi jemně reagujte na cokoliv, co se týká výchovy. Otevřená komunikace bez hádek je tou pravou cestou. Pokud se na ni vydáte, budete se jednou jako macecha či otčím radovat z vřelých vztahů i s nevlastními dětmi. Nevzdávejte to po první prohře. Jestli svého partnera opravdu milujete, jistě se časem naučíte milovat i jeho dítka (a když ne, tak se aspoň budete vzájemně respektovat).

Macecha a otčím: Snažení může mít i hořké konce

Seč bychom chtěli zakončit tento článek pozitivně, musíme vás konfrontovat i se skutečností, že ne vždy se podaří vytvořit vztahy v náhradní rodině – a to i když se macecha či otčím sebevíc snaží. Důvodů je více. Například naprosté odmítání ze strany dětí či jejich urputnost ve výše uvedených ideálech (nedávají ve skutečnosti šanci novému vztahu svého rodiče). Problémy pak mohou nastat i tehdy, pakliže má váš partner dospívající dítě (především opačného pohlaví, než jste vy), které kvůli své pubertě neovládá tak úplně své emoce či žárlivost a udělá vám ze života peklo. V takových případech je nasnadě promluvit si s partnerem a dopátrat se adekvátního řešení – nutno na závěr podotknout, že partner by měl stát v takových případech jednoznačně za vámi a potomkovi rázně vysvětlit, co se sluší a patří. Nelze ale vyloučit, že takové rozepře mohou častokrát vyústit i v rozchod.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

  • Evka

    15:59 21. 3. 2023 +2
    Dobrý den, taky jsem "macecha" - akorát moje "nevlastní dcera" je jen o jedenáct let mladší jak já... bohužel kamarádky nejsme, jsme si povahově dost vzdálené. A otázkou je, zda z nás kamarádky vůbec budou. Respekt ale k sobě nějaký máme. Není to snadné... Přeju všem hodně zdaru v tom, aby všechno zvládli jako nevlastní rodiče. Chce to hodněěě trpělivosti.

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.