Nevlastní rodič se může zejména v počátku potýkat s nepochopením a odmítáním ze strany dítěte svého partnera.

Macecha a otčím aneb Jak se popasovat s rolí nevlastního rodiče?

Macecha a otčím mohou být na první pohled v rodině jakýmisi outsidery. Mnozí lidé by dokonce podotkli, že biologičtí rodiče mají přeci větší pravomoc i slovo, a nevlastní rodič by do rodinných záležitostí souvisejících s dětmi neměl za žádnou cenu zasahovat. Jak se ale věc má ve skutečnosti? Ti, kteří se zamilovali do člověka s ratolestmi, si koneckonců tuto cestu vybrali dobrovolně. A už na začátku byli obeznámeni se skutečností, že je čeká role poněkud složitá – ale přesto tak moc důležitá.

Pokud jste momentálně v roli nevlastního rodiče úplnými nováčky, možná se zmítáte v obavách, jak to vlastně všechno zvládnete. A nebudeme vám lhát – není to role vůbec snadná. Všechno ale záleží především na vašem přístupu. I macecha neboli nevlastní matka či otčím se mohou do rodiny vcelku dobře integrovat, a dokonce si vytvořit hezký vztah s dětmi partnera. Čeká je ale dlouhá cesta, na které se mohou samozřejmě objevit i nějaké ty mráčky.

Macecha a otčím: V neúplné rodině má každý své vlastní fantazie o vztazích

Našli jste si lásku či spřízněnou duši, partnera, který vám naprosto rozumí a jste si jistí, že s ním chcete strávit svůj život. Pak ale přichází konfrontace s realitou všedních dní – partner vám představuje své dítě nebo děti a vy se musíte s novou rolí macechy nebo otčíma nějakým způsobem sžít. Představy o dokonalé rodině sice na začátku můžete mít, ale ty se záhy rozplynou jako pára nad hrncem, protože proces sžívání prostě vyžaduje svůj čas. Komplikovat mohou toto sžívání i různé fantazie a ideály tzv. „náhradní rodiny“:

Čtěte také:

Rodičovský horoskop předznamenává, jaká budete matka anebo jaký budete otec

  • Biologický rodič: „Můj nový partner bude mé děti milovat stejně, jako je miluji já. A děti zase budou jeho lásku opětovat. Budeme šťastná rodina.“
  • Nevlastní rodič (macecha a otčím): „Nemohu se dočkat, až budeme jedna velká šťastná rodina. Děti mě budou milovat a já je také. Vybudujeme si pevný vztah.“
  • Dítě: „Je jen otázkou času, kdy se zase máma s tátou dají dohromady. Ve skutečnosti se stále milují, a jakmile si to uvědomí, budeme zase úplná rodina.“

Výše uvedené rodinné ideály v náhradní rodině nejsou tak úplně výjimkou. A pokud se na ně členové příliš upnou, může je čekat tvrdý pád na zem. I psychologové radí, aby macecha či otčím, biologický rodič i děti od tohoto raději upustili (nebo aspoň zmírnili svá očekávání) a zůstali, jak se říká, nohama na zemi. Tím totiž mohou předejít případnému zklamání, když se vše nepodaří na první dobrou. Důležité je tedy zůstat realistou a navést na tuto cestu také potomky – i když zde samozřejmě závisí na jejich věku a míře chápání věci.

Macecha a otčím: Začátky nevlastních rodičů bývají těžké

Když přichází do rodiny macecha nebo otčím, může být v očích dítěte doslova vetřelcem. Člověkem, který mu chce maminku nebo tatínka „ukrást“. Je tedy vcelku pravděpodobné, že z počátku se bude nevlastní rodič potýkat s nepochopením, žárlivostí či nepřátelstvím. Není snadné tyto projevy ustát, musíte však zůstat stále nad věcí/nebrat si nic osobně. A to i přes pochopitelné pocity zmatenosti, osamělosti a rozmrzelosti. Když však své emoce neukočírujete, můžete se také se svým partnerem hádat více než obvykle. Vyčkejte, buďte trpěliví a také otevření – jen čas přinese své ovoce.

Macecha a otčím: Dejte dětem čas a prostor na přijetí změny

Zcela přirozené je, že děti jsou plně odevzdané svým biologickým rodičům – říkejme tomu třeba „svazek loajality“. Proto se mohou obávat přijetí macechy nebo otčíma do rodiny. Mohou si totiž myslet, že když vás začnou milovat, utrpí tím jejich vlastní matka nebo otec. To samozřejmě opět záleží na věku dítěte. Ti odrostlejší či dokonce dospívající vnímají situaci zase trochu jinak. Buďte tedy vůči dítěti otevření a vyvraťte jeho obavy. Vysvětlete mu v klidu, že se nesnažíte nahradit jeho biologického rodiče. Dejte také prostor jeho otázkám. Až poté se můžete pustit do utváření vztahu mezi vámi dvěma. Dítě musí být připravené na tuto změnu.

O něco jednodušší integraci do rodiny mohou mít lidé, kteří si našli partnera s velmi malým dítkem.

Macecha a otčím: Na vztazích musíte pracovat dlouhodobě

Psychologové zjistili, že náhradním rodinám trvá zhruba sedm až dvanáct let, než se stanou plně funkčními systémy se zdravými vztahy. Jak je tedy vidno, je to dlouhá cesta – někdy pravda, s nejistým koncem. Proto postupujte pomalu, s rozvahou, važte si i drobného úspěchu – oceňte jej a velmi jemně reagujte na cokoliv, co se týká výchovy. Otevřená komunikace bez hádek je tou pravou cestou. Pokud se na ni vydáte, budete se jednou jako macecha či otčím radovat z vřelých vztahů i s nevlastními dětmi. Nevzdávejte to po první prohře. Jestli svého partnera opravdu milujete, jistě se časem naučíte milovat i jeho dítka (a když ne, tak se aspoň budete vzájemně respektovat).

Macecha a otčím: Snažení může mít i hořké konce

Seč bychom chtěli zakončit tento článek pozitivně, musíme vás konfrontovat i se skutečností, že ne vždy se podaří vytvořit vztahy v náhradní rodině – a to i když se macecha či otčím sebevíc snaží. Důvodů je více. Například naprosté odmítání ze strany dětí či jejich urputnost ve výše uvedených ideálech (nedávají ve skutečnosti šanci novému vztahu svého rodiče). Problémy pak mohou nastat i tehdy, pakliže má váš partner dospívající dítě (především opačného pohlaví, než jste vy), které kvůli své pubertě neovládá tak úplně své emoce či žárlivost a udělá vám ze života peklo. V takových případech je nasnadě promluvit si s partnerem a dopátrat se adekvátního řešení – nutno na závěr podotknout, že partner by měl stát v takových případech jednoznačně za vámi a potomkovi rázně vysvětlit, co se sluší a patří. Nelze ale vyloučit, že takové rozepře mohou častokrát vyústit i v rozchod.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

  • Evka

    15:59 21. 3. 2023 +2
    Dobrý den, taky jsem "macecha" - akorát moje "nevlastní dcera" je jen o jedenáct let mladší jak já... bohužel kamarádky nejsme, jsme si povahově dost vzdálené. A otázkou je, zda z nás kamarádky vůbec budou. Respekt ale k sobě nějaký máme. Není to snadné... Přeju všem hodně zdaru v tom, aby všechno zvládli jako nevlastní rodiče. Chce to hodněěě trpělivosti.

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?