Rozchod s partnerem dnešní doby - fenomén ghosting

Rozchod s partnerem dnešní doby - fenomén ghosting

Co je ghosting

Ve vztazích dnešní doby, zejména u krátkodobých známostí a párů, které spolu nežijí, se objevuje častěji, než tomu bylo dříve rozchod formou ghostingu. V takovémto případě rozchodu se jeden z partnerů postupně nebo ihned vytrácí ze života toho druhého.

Čtěte také:

Jak se vyrovnat s rozchodem?

Fenomén ghosting se projevuje i neodpovídáním na textové zprávy, neodpovídání na emaily nebo telefon. “Ghost“ je anglický výraz pro slovo "duch", což přesně odpovídá charakteru tohoto rozchodu. Partner nebo druh se s vámi totiž otevřeně nerozejde, ale ze života druhému člověku prostě náhle nebo postupně zmizí.

Zkušenost s rozchodem formou ghostingu má v dnešní době mnoho lidí, jedná se obvykle o záležitost, která je spjatá s obdobím seznamování a poznávání se. Po prvním rande nebo několika setkáních dojde z jedné strany bez vysvětlení k ukončení komunikace a setkávání se.

Jde o techniku rozchodu, kdy rozcházející se hraje mrtvého brouka, nedává o sobě vědět, ani nenavrhuje žádné další setkání.

Tento termín se poprvé objevil v roce 2014, ale populárním se stal především v průběhu roku 2015 díky mnoha článkům o známých celebritách a jejich vztahových peripetiích. Touto cestou se tak ghosting dostal i do běžného slovníku lidí.

Fenomén ghosting a psychologické dopady

Ghosting je způsob rozchodu a druh chování, který může být vzhledem k psychologickým účinkům odmítnutí obzvláště traumatizující pro lidi s nízkou sebeúctou. Tito jedinci mohou být obzvláště citliví na negativní emoční a psychické prožívání takového ostrakismu a s tím souvisí i důsledky.

Názory odborníků - psychologů na ghosting se poněkud rozcházejí. Podle jednoho názoru je považován za formu pasivně agresivní, s tendencí k psychickému a emocionálnímu týrání a jedná se necitlivou formu ukončení vztahu.

Druhý protipól se přiklání k názoru, že jde o legitimní a asertivní způsob chování, a že si zřejmě budeme muset zvyknout na to, že ne všechny naše otázky budou odpovězeny. To, že nám druhý neosvětlí, proč se s námi rozchází, má i svůj pozitivní dopad. Pak si totiž zbytečně nevyvozujeme žádné negativní závěry o sobě samých ze slov, které by měly rozchod osvětlit. Na druhou stranu někteří lidé ale i tak dumají nad tím, co je na nich špatně, že nestojí druhému ani za odpověď. Takovouto věcí však není radno se zaobírat, rozchod totiž není o nás, ale především o tom druhém. Partner, který se rozchází, je tím, kdo má jiná kritéria a potřeby, než my právě teď nabízíme.

Ghosting jako populární fenomén rozchodů současné doby

Sociálně kulturní trend ghostingu je vnímán jako na vzestupu. Obecně se předpokládá, že převaha sociálních médií a jejich relativní anonymita vede k tomu, že je celkově jednodušší se chovat způsobem, který je více odosobněný.

Ghosting se nemusí týkat pouze intimních a partnerských vztahů. Může se projevit i v jiných vztazích, třeba přátelských nebo mezi členy rodiny.

Někteří lidé se uchylují k ghostingu jako strategii rozchodu, protože si již ověřili, že vysvětlit, proč právě s tímto člověkem nechtějí být, stojí mnohem více energie, než ignorace. Ghosting značí i jistý nedostatek odvahy sdělovat nepříjemné skutečnosti druhému, někteří lidé to vnímají dokonce tak, že tato metoda rozchodu je i šetrnější.

Dá se říci, že i rozchody samotné v dnešní době poněkud zpovrchněly. Radius možností, kde se seznámit je poměrně široký, a tak i k výběru partnera mnozí přistupují s pocitem, jakoby si vybírali zboží v samoosbsluze.

dlouhodobých vztazích se však považuje strategie ghostingu jako formy rozchodu za naprosto nevhodnou.

Rozchod s partnerem

Rozchod s partnerem - fáze

Rozchody v dlouhodobých vztazích bývají složité. Vždy se totiž jedná o ztrátu pro oba partnery ve vztahu zúčastněné, případně i pro jejich děti. Krom vyrovnání se v majetkových otázkách, otázce bydlení a podobně, čeká účastníky především psychické vyrovnání se s novou situací.

První fází rozchodu je odpoutání se od partnera. Jde o to, že oba účastníci přijímají fakt, že se rozcházejí, nic od sebe nadále neočekávají.

Druhá fáze rozchodu je oddělení společných pout partnerských od případných dalších, tedy od rodičovského pouta, pout společného podnikání, majetku…

Třetí fází je definitivní rozpad vztahu a vytváření nových perspektiv, nového života bez bývalého partnera a i jakési svojí nové identity.

Vývoj rozchodu obvykle trvá půl roku až rok, dochází však i k případům, kdy vyrovnání se s rozchodem nepřijde a objevují se neočekávané reakce nebo nereálná očekávání ze strany jednoho z partnerů.

Čemu se při rozchodu vyhnout

O rozchodu se partner nebo partnerka dozvědí od někoho jiného než od vás

Jedná se o velmi nepříjemnou situaci, kdy si před kamarády nebo kamarádkami na svůj protějšek postěžujete a svěříte se s úmyslem vztah ukončit. Takovéto zprávy se nejednou šíří rychlostí blesku a člověk, který se o rozchodu dozví šeptandou a ne od vás, se bude právem cítit oklamaný. Finální rozhovor se vám pak jen těžko podaří udržet v důstojné rovině.

Vyříkávání si situace

V období rozchodu je vyříkávání si situace velice špatným rozhodnutím. Analyzování vztahu, přešlapů a minulých křivd je naprosto zbytečnou diskuzí, která nikomu nepomůže. Výčitky mohou navíc snadno sklouznout k nepříjemné hádce nebo dokonce agresi. Držte komunikaci v co nejvíce konstruktivní a neutrální rovině.

Určování viníka

V žádném případě nesklouzněte k tomu, že budete hledat viníka rozchodu. Část viny spočívá vždy na obou stranách a okolnostech spojených s životem a jeho událostmi. Sebe ani partnera nijak slovně nehodnoťte, prostě jen oznamte svůj záměr rozchodu.

Nedávejte protějšku falešné naděje

Nedopouštějte se rozchodových prohřešků, nedávejte partnerovi novou a zbytečnou naději, nikdy s bývalou partnerkou nebo partnerem neanalyzujte svůj nový vztah, ani když už se berete jako kamarádi.

Vyhněte se „závěrečnému sexu“

Ikdyž si oba řeknete, že jde opravdu o poslední společný sex, pokud sevVás protějšek nehodlá vzdát, pak to zcela jistě bude brát jako další novou šanci.

Jak se rozejít správně?

Ochota dohodnout se a schopnost nadhledu jsou základními podmínkami rozchodu, který má proběhnout „civilizovaně“ a v klidu. Není to vždy sice jednoduché, ale i tak se pokuste odhlédnout od bolestivosti rozchodu s partnerem, ať už jste iniciátory rozchodu nebo tím, kdo je opouštěn. Připravte se na to, že partner bude možná reagovat zcela jinak, než ho znáte a než předpokládáte, vyhněte se však výčitkám, urážení nebo vytahování špíny. Zbytečně neprodlužujte záležitosti spojené s rozchodem.

Porozchodové fáze

Fáze odmítání

Když se s vámi partner rozejde, mozku nejprve nějakou chvíli trvá, než tuto zprávu přijme. Chvíli se brání takovéto informaci a s ním spojenému smutku a zklamání. Fáze odmítání se projevuje truchlením, hledáním vysvětlení, případně i snahou vše ignorovat, na partnera a společný život zapomenout, třeba i díky nejrůznějším párty s přáteli i lidmi nám neznámými.

Fáze mánie

Fáze mánie bývá poněkud zmatené období - střídá se rezignace a následné období mánie, během kterého jsou lidé jakoby velmi nabití energií a dělají pro ně jinak ne zcela obvyklé věci a pouští se do nejrůznějších experimentů (během této fáze dochází i ke známostem na jednu noc a různým sexuálním dobrodružstvím apod.)

Fáze hněvu

Fáze hněvu je zlostné období, kdy stačí, aby se vám o bývalém či bývalé někdo jen zmínil a nemáte daleko k tomu vyletět, rozčílit se a vybít si vztek na čemkoliv…nejlépe přímo na expartnerovi, který se tak lehce může stát terčem vašich rozezlených emailů nebo sms zpráv. Po takovém emočním výlevu však většinou přichází lítost a smutek. Raději si zkuste slova zloby nebo výčitek zapsat někde na poznámkový papír, který pak roztrhejte, než abyste svoji naštvanost ventilovali přímo na bývalého partnera.

Fáze smutku

Po všech předešlých nelehkých fázích přichází období smutku a deprese. Truchlení k rozchodu zkrátka patří a většinou si ho potřebuje odbýt každý.

Fáze vyrovnání se s rozchodem, smíření

Jde o fázi, kdy se smíříme se skutečností, že daný vztah byl ukončen, chápete, že se jde dál a možná už i nabíráte síly k skutečnému novému vztahu.

Duševní hygiena rozchodu

Chcete-li urychlit bolest hojení po rozchodu, pokuste se volný čas vyplnit činnostmi, při kterých se cítíte lépe. Věnujte se více rodině, přátelům, koníčkům, tomu, co vám dělá radost.

Prostor k rozvoji

Zkuste si vzít z této doby to nejlepší možné. Toto je ta ideální a jedinečná doba k tomu, věnovat se záležitostem a výzvám, které vás už dávno lákaly a nezbýval vám na ně čas. Nadbytečný volný čas do sebe můžete produktivně investovat, zvedne vám to sebevědomí, přinese novou životní radost a dokážete si, že žít se dá i bez něj či bez ní.

Chápejte ukončený vztah jako příležitost k ponaučení a osobnímu růstu

I když váš rozchod třeba nebyl právě příjemný, to, co jste v jeho průběhu s partnerem zažili, vás oba nějak obohatilo. Berte tuto zkušenost jako příležitost k ponaučení do dalšího života i vztahů a možnost ke svému růstu.Diskuse k článku

  • Redakce SPEKTRUM ZDRAVI

    23:39 19. 11. 2017 0
    Dobrý den, pokud použijete části našeho obsahu, uveďte: " zdroj SPEKTRUMZDRAVI.cz "
  • Petra

    11:58 17. 11. 2017 0
    Prosím Vás, od koho je konkrétne tento článok? rada by som parafrázovala nejaké vety do svojej práce a potrebujem uviesť priezvisko autora. Ďakujem

Lunární kalendář

ČTVRTEK 18. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 08. 2022
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 08. 2022
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…
Profesní a osobní rozvoj s Global Management Studio s.r.o.
Global Management Studio poskytuje…

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Krém na obličej ALOE VERA 50ml ESI

Hydratuje, chrání a zklidňuje suchou, citlivou a zarudlou…
362 Kč

Neemové mýdlo 70g OW

Ájurvédské mýdlo s kousky lístků neemu. Pro péči o pokožku…
59 Kč

Solný svícen JIN - JANG

Dva solné krystaly na dvě svíčky ve tvaru jin-jang
499 Kč

Náramek pro Raka VÁŠEŇ

Tento náramek dodá Rakům energii, sebedůvěru, lásku a vášeň…
490 Kč

Zvonkohra STROM ŽIVOTA s motýlky, Namasté

Originální zvonkohra do bytu i na zahradu
490 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Životní styl naplněný štěstím: Inspiraci předají Finové!

Finsko se dostalo minimálně třikrát po sobě do výčtu zemí, kde žijí ti nejšťastnější lidé na světě. Hraje v tom roli jejich životní styl? Nebo snad pohled na svět? Najděte společně s námi inspiraci v tomto seve...

Partnerský horoskop na rok 2023 nabídne změny, posun ve vztahu i nové lásky

Partnerský horoskop na rok 2023 přináší zajímavé informace ohledně milostných vztahů. Čekají nás změny, které by však měli být převážně ku prospěchu. Mají nás posunout v našem milostném životě zase o kus dál. U...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.