Sociální fobie udělá ze života peklo, může dostat i vás

Sociální fobie patří mezi nejrozšířenější psychické potíže, kterými trpí lidé po celém světě. Hlavní úlohu sehrává strach – z lidí, z interakce s nimi a ze všech situací, ve kterých musí nemocný jednat s ostatními nebo je jimi hodnocen či jinak pozorován. Nezřídka proto jedinci, co se s touto fobií potýkají, přestávají normálně žít a často to dochází až k tomu, že víceméně nejsou schopni vůbec opustit svůj byt a vyjít ven na ulici. Výjimkou bohužel nejsou ani případy, kdy sociální fobie dožene člověka k sebevraždě.

Pro lidi mající sociální fobii je to často začarovaný kruh, který je může dostat až na úplné dno. Jakmile nejsou schopni docházet do práce, začnou se samozřejmě kupit i další problémy, které jsou příčinou dalších obtíží. Nemocní pak upadají do depresí, uchylují se k nadměrnému pití alkoholu nebo užívání drog. Sociální fobie je tak v rozvinutějším stádiu doprovázena mnoha dalšími potížemi, může být příčinou i následkem. V tomto článku o ní najdete všechno podstatné – co to sociální fobie je, jaké může mít podoby a jak se léčí. Odborníci hovoří o tom, že velkým problémem bývá právě to, že nemocný nevyhledá jejich pomoc. Jinak je sociální fobie poměrně dobře odbouratelná v porovnání s jinými psychickými obtížemi.

Co to je sociální fobie

Z teoretického hlediska je sociální fobie vcelku jednoduše popsatelná. Jde o nevysvětlitelný a iracionální strach ze sociálních situací. Což konkrétně znamená, že ten, kdo jí trpí, nezvládá komunikaci s ostatními, bojí se jí, je z ní nervózní. Je mu celkově nepříjemné, i když se na něho lidé jen podívají. Nedokáže v přítomnosti ostatních ani mluvit, natož vykonávat jiné činnosti, jako třeba telefonovat, jíst nebo něco psát. Nemocný nesnese pohledy druhých, jde o zcela běžné situace i samozřejmě takové, které podněcují trému a nervozitu i u zdravých lidí. Tento strach roste v souvislosti s tím, zda jde o známé, přátelé, příbuzné, nebo zcela cizí osoby.

Ten, kdo trpí (nebo se u něj tato obtíž začíná rozvíjet) sociální fobii nechodí mezi lidi, pouze z nutnosti. Jak už však bylo napsáno výše, pocity se neustále prohlubují, až přestane nemocný vycházet z domu úplně. Stejně tak si nemocní nezvou k sobě hosty. U každého člověka mohou být tyto provokující situace různé, třeba i hodně specifické, jindy se jedná o celé spektrum, které se může rozšířit až na vlastní rodinu. Pokud tedy na sobě pozorujete, že se stále více obracíte sami do sebe, vyhledáváte samotu a kontakt s druhými vám není příjemný, je na čase zpozornět.

Sociální fobie se v životě může projevovat nárazově, třeba v souvislosti se stresem a podobnými vlivy, které se promítají do stavu psychické kondice. Statistiky hovoří, že určitá období, kdy se člověk před druhými stydí, zažívá až 90 procent populace. Dlouhotrvající sociální fobie pak trápí zhruba 2 procenta, občasné epizody zaznamenává od 3 do 12 procent lidí, trpí jí obě pohlaví. Sociální fobie začne v člověku klíčit přibližně v období puberty – mezi 14 až 20 lety, kdy je jedinec často součástí socializačních procesů. A jestliže se právě v tomto období setká s nějakými negativními postoji, později se to může překlenout právě v sociální fobii.

Občasně každý z nás pociťuje sociální úzkost. Ta je svým projevem podobná fobii, ale je krátkého trvání, a nezanechává tak rozsáhlé následky v životě. Nevede k tomu, že se lidé vědomě začnou vyhýbat konfrontaci s ostatními.

Sociální fobii provází velký strach a úzkost

Základem sociální fobie je strach a s ním související úzkost. Mimo to se však lze setkat i s dalšími doprovodnými znaky, co se týkají i fyzického stavu. Lidé se sociální fobii se tak při komunikaci s jinými červenají, nedokážou se dívat do očí, třesou se jim ruce, dělá se jim nevolno apod. Má-li člověk navíc z něčeho mindrák, například ze svého malého nosu, plešatosti nebo třeba křivým zubům, pak se sociální fobie projevuje o to snadněji, protože nemocný má pocit, že všichni se na tyto nedostatky soustředí. I proto může být sociální fobie odrazovým můstkem k rozvoji paranoidních a jiných podobných poruch.

 • Konkrétní obvyklé projevy

Nutno podotknout, že člověk s touto fobii si svůj problém uvědomuje a často by také chtěl žít bez toho strachu, ale nedokáže to překonat. Vždycky ho všechny pocity a projevy provázející sociální fobii přemůžou. Nemocní se snaží sami sebe přesvědčovat, že to zvládnou, ale když čelí realitě, opět nad nimi sociální fobie zvítězí. Podívejte se na to, co konkrétně člověk s těmito psychickými potížemi prožívá:

 • nechce být středem pozornosti, děsí se toho
 • nedokáže v klidu mluvit s nadřízeným, před skupinou apod.
 • neumí si o něco říci, o něco požádat
 • nesnese pohledy druhých
 • neustále kontroluje své chování, zevnějšek
 • nechce jíst před lidmi
 • bojí se navázat jakoukoliv konverzaci, odpovídá stroze
 • tělesné projevy viz výše (červenání, pocity na zvracení, bušení srdce, zrychlený tep, pocení atd.)

Jestliže jste se v těchto bodech viděli, navštivte svého obvodního lékaře, nebo si rovnou sami vyhledejte psychologa, případně psychiatra. Nemá smysl se sociální fobii nechat ubíjet. Stačí se jednou překonat a svěřit se druhému s tím, co vás trápí.

Důsledky sociální fobie

Asi netřeba připomínat, jak sociální fobie ovlivňuje kvalitu života. V těch nejhorších případech může vést až k jeho ztrátě. Podívejme se nyní na ty největší a nejobvyklejší následky. Je zcela jasné, že jedinec s fobií trpí samotou, z níž mohou následně vyplývat i další nepříjemné důsledky, jako jsou omezené sociální dovednosti, nemožnost nalézt si partnera apod. Bylo už zmíněno, že sociální fobie může člověka zahnat až do takového stádia, že není schopen chodit normálně do práce a vůbec ven. S tím souvisí i vznik různých závislostí, finanční problémy, deprese a úzkostné poruchy. Bohužel nutno zmínit, že i přes takový způsob života se lidé mnohdy stydí vyhledat pomoc a raději nějak přežívají. A to je špatně.

Sociální fobie: léčba

Spousta lidí se za fobii, kterou trpí, stydí, a tak i když je jim jasné, že to není přirozený stav, přesvědčují se, že jiní už prostě nebudou. Avšak lékaři jasně vzkazují všem, které tato fobie trápí, že je dobře léčitelná. A to dvěma způsoby, volba toho konkrétního vždy závisí na osobnosti člověka, který se přišel léčit. Existuje tedy léčba:

 • s pomocí medikamentů – antidepresiv ze skupin léků SSRI, SNRI a RIMA
 • prostřednictvím psychoterapie
 • kombinovaná

Jestliže se zvolí léčba pomocí psychofarmak, pak ze zkušeností vyplývá, že výrazné zlepšení nastává u zhruba 80 procent nemocných. Stejně tak pomáhá i terapie (kognitivně-behaviorální metody), jejímž cílem je naučit člověka vnímat stresující situace jinak, změnit negativní myšlenky a ovládat pocity, které v inkriminovaných situací přicházejí. Sociální fobie jde takto zcela odbourat. Důležitou součástí terapie je i nácvik sociálních dovedností. To probíhá většinou ve skupině a jednotliví pacienti dostávají úkoly – od jednodušších až po složitější. Procvičuje se tak třeba neverbální chování, konverzace s lidmi, vystupování před lidmi, požádání o něco, kritizování, přijímání pochvaly apod. Zkrátka se nemocný ve zinscenovaných scénkách učí tomu, co ho v životě nejvíce omezuje.

Kombinace obou možných terapií se zpravidla volí ve chvíli, kdy individuálně nezabírají. V každém případě je velice důležité postupně vyhledávat situace, které nemocného děsí, a stavět se k nim čelem. Jakmile budou přicházet první pozitivní výsledky, kdy takový člověk uvidí, že se třeba bojí méně, že se mu už tolik nepotí ruce, nebo že ten svíravý pocit kolem žaludku není tak intenzivní, budou při dodržování pokynů lékaře další dílčí úspěchy jen přibývat.

Sociální fobie vs. panická úzkost

Mnozí lidé často zaměňují sociální fobii s ataky panické úzkosti. Proto je třeba před léčbou vyloučit i další možné diagnózy. Hlavním rozdílem od zmiňované panické úzkosti je absence infarktových stavů, ty je třeba od klasické sociální fobie odlišit. Panická úzkost je mnohem razantnější z hlediska tělesných a fyziologických projevů (nemožnost popadnout dech, nemožnost se pohnout, mluvit apod).

Sociální fobie je poměrně velký problém, který má však tu "výhodu", že jde řešit. Pokud tedy trápí i vás, vrhněte se do toho po hlavě a nalezněte v sobě vůli docílit změn. Není to nemožné. A jestliže znáte někoho ve svém okolí, koho sociální fobie postupně ničí, zkuste s ním pravidelně hovořit, povzbuzovat ho, sehrávat s ním situace, kterých se bojí. Možná čeká na první pomocnou ruku, a když ji dostane, bude posléze schopen přijmout i tu odbornou.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 36376x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

vtipný. máš takovou fobii že nedokážeš dojít nakoupit, ale léčba je "dojdi k dalšímu cizímu člověku a vylej mu srdíčko"
lol. miluju zákon schválnosti. a kdo ne.

Dobrý den
Jak tak to tady vše čtu, tak mám pocit, že se mně tento problém začíná projevovat. Mám dojem, že nic nezvládnu, chvílemi se začínám vyhýbat lidem. Trochu mám obavy z komunikace,, myslím si, že je to tím, že mně přítel omezuje v kontaktu s… celý příspěvek

Dobrý den.
Jsem učitelkou na 1.st. ZŠ. Dostala jsem letos prvňáčky. Do třídy chodí jedna holčička, která doposud nenavázala žádné sociální vazby. Ve třídě si povídá jenom se svou sestřenicí i to jenom z její iniciatyvy. Na otázky odpovídá pouze když na odpovedi trvám. Prostě nemluví. Mám podezření na sociofobii, ale maminka s ni na… celý příspěvek

Dobrý den, podle příznaků co popisujete má sociální fóbii, já jsem byla stejná, ve škole hodně tichá ale doma ne, v dětství jsem chodila k psycholožce, ale nepomohla mi, po přechodu z malé vesnické školy do velké městské školy jsem dostala tiky, s… celý příspěvek

Dobrý den,nemusí mít soc. fobii,může to být cokoliv.Třeba elektivní mutismus..,má ho moje dcera.Také odpovídá ve škole,jen když je zkoušená.A to budme rádi,jsou formy,že nemluví nikde..Nechte tomu volný průběh,někdy mín,znamená víc..

Dobrý den, již dlouho se potýkám se sociální fobií a v posledni době se to jen zhoršuje. Nedokážu si povidat o svych pocitech a problemech. Když mám volat třeba jenom svým příbuzným tak z toho mam neskutecny nervy a co teprv volat cizím lidem a něco s nimi domlouvat. Mam pár kamarádů a vzdycky když jdou ven tak jsou naštvaný, ze nechci jit s nima. Bojim se chodit k pritelovi domu, protoze se bojim mluvit s jeho rodici a dost jsme se kvuli tomu driv hadali. Naštěstí je ted moji jedinou oporou a nikdo jiny o mem problemu nevi. Rozhodli jsme se, ze navstivim psychologa (vzhledem k tomu, ze bych si to sama nebyla schopna domluvit, musi on).… celý příspěvek

Dobrý den,
studuji VŠ obor psychologie a mou bakalářskou prací je Studie sociálních fobií. Zde bych ráda našla několik osob, které nějakou sociální fobií trpí, a byl by ochoten vyplnit mi "deník" (dotazník), ze kterého bych poté vyhodnotila výsledky… celý příspěvek

Dobrý den, rád bych zjistil svůj problém napište mi na email Dluda@post.cz a tam vám napíši svůj problém a řeknete mi jaky mám problém strašně by mě to zajímalo

Týká se mi také sociální fóbie když je mi 24 a už prakticky 4 roky chodím akorát do práce (jak jsem zjistil jsem schopen chodit pouze na noční kde narazím maximálně na 4 lidi ale nejlépe když dělám celou noc úplně sám) a jednou v týdne si skočím nakoupit jinak prakticky nikam jinam nechodím, mluvit s někým nebo být v přítomnosti někoho je mi velice nepříjemné a tak se tomu raději jakkoliv vyhnu i v práci musím dělat víc než ostatní protože nejsem schopen říct že nestíhám nebo si říct o pomoc (což většinou končí tak že dělám 9 hodin v kuse bez… celý příspěvek

Dolezite je si uvedomit, ze nase emocie zavisia vylucne od nas samotnych. Ak sa objavi strach z komunikacie s ludmi, je potrebne si sam pre seba ujasnit a uvedomit, co ho spusta. Moze to byt kludne len predstava, ze sa stane nieco, cim sa zosmiesnime, strapnime a v duchu tu situaciu zazijeme a "odmenime" sa pocitom zahanbenia, ponizenia to vedie k… celý příspěvek

Dobrý den, je mi 23,už od mala se bojím komunikovat s lidmi. Vždy jsem byla raději sama než abych šla mezi lidi. Ted jsem na vysoké a bojím se komunikovat s lidmi, je to problém protože se bojím, že ani nedostuduji. Když se mě někdo na něco zeptá, i když je to věc kterou vím, strašně se mi začnou klepat ruce, cítím svíravý tlak na hrudi, cítim jak… celý příspěvek

Ahoj. Mam podobne problemy jako ty. Jestli si chces popovidat tak mne napis na neo.man@seznam.cz. Petr

Dobrý den. Přečetla jsem si celý článek a vše odpovídá na mou osobu.Jsem 18 letá dívka a už od svých 14 let mám problém s komunikací s lidmi. Dříve jsem to moc neřešila, ale postupem času mi to začalo dost komplikovat život a momentálně se tím trápím každým dnem. Nejedná se jen o problém s komunikací jako takovou, ale k tomu se váže strach z lidí, strach s někým komunikovat, strach z každých maličkostí, strach se někomu svěřovat, sama si… celý příspěvek

Dobrý den milá Terezo, bylo by dobré si jít.popovídat s psychologem. Podobné osobní problémy se čato skládají z mnoha složitých souvislostí. Sociální fobie mají sice jednotné pojmenování, ovšem u každého člověka mohou mít různé primární důvody. Dobrá zpráva je, že si sama uvědomujete problém a máte zodpovědný přístup k němu, to je o 50% větší šance, svůj problém zvládnout. Najděte psychologa s doporučením, nejlépe od známých s osobní… celý příspěvek

Děkuji moc za radu. Bohužel pojem psycholog slýchávám daleko častěji a tak si myslím, že se mi to asi nevyhne. Bojím se, že mě lidé kvůli tomu budou odsuzovat a hlavně to, že já sama si tam nedojdu, nebo se neobjednám. Ano, uvědomuji si to a také vím, že je to ten největší problém v mém životě, nad kterým pomalu, ale jistě začínám ztrácet kontrolu… celý příspěvek

Na obavy mám takovou formulku ...a komu se to nelíbí, ať mi prd.l políbí...

… všechny příspěvky

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Aqua Aura Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Náramek z…

Cena: 480 Kč

Vonné tyčinky SATTVA 15ks

Přírodní ručně vyráběné vonné tyčinky  Bez syntetických vůní,…

Cena: 74 Kč

Panenka strachu klíčenka

Magické panenky strachu a přání pomáhají dětem i dospělým zbavit se všech…

Cena: 79 Kč

Panenka strachu se sáčkem

Mini magické panenky strachu a přání pomáhají dětem i dospělým zbavit se…

Cena: 59 Kč

WILLOW Vrba bílá (38) Bachovy květové BIO…

Při neustálých pocitech nespravedlnosti, zatrpklosti a obviňování…

Cena: 275 Kč

VERVAIN Sporýš lékařský (31) Bachovy…

Při prosazování pouze svých myšlenek, pocitech neomylnosti, přání změnit…

Cena: 275 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte