Vaření na ohni nejen pro zálesáky

Vaření na ohni nejen pro zálesáky

Oheň je zlý pán, avšak i dobrý sluha. To věděli lidé už v pravěku. Vaření na ohni je aktuální jen co se na zemi objevil člověk. Oheň nás nejen zahřeje, ale i nakrmí. Vaření na ohni bylo pravda v pravěku asi dost jiné a v kurzu byl především mamut, ale v dnešní době se vlastně ničím neliší, jen přibyly způsoby, jak jídlo na otevřeném ohni připravujeme a mamuta jsme vyměnili za jiné dobroty.

Čtěte také:

Pečené brambory v popelu

Kotlíkový guláš na ohni

Vaření na ohni je ojedinělé a vrátí vás k vlastní podstatě. Oheň je skvělý kuchař, jehož kulinářské umění nepředčí snad žádný jiný způsob přípravy jídla. Plameny dodají pokrmům jinou, doslova lesáckou chuť. Vařte na ohni, budete jistě mile překvapeni.

Vaření na ohni – nahlédněme pod pokličku historie

Kolébkou zrození ohně je Africký kontinent, zde dle nálezů archeologů poprvé tamější lidé zažehli plameny, které dávají teplo, bezpečí a umožňují vaření na ohni. Přesněji se tato doba datuje až na sta tisíce let před Kristem. Oheň je tedy na naší planetě už od nepaměti. V pravěku lidé pochopili, že ohnivé plameny zpracují potravu do stravitelnějšího stavu, který jejich tělu více vyhovoval. Oheň mimo jiné chránil i před divou zvěří a zajišťoval teplo v zimních měsících.

Vaření na ohni – co k němu potřebujete?

K vaření na ohni potřebujete především oheň, to se ví. Jak ho ale rozdělat, aby neuhasl během přípravy pokrmu a třeba nás při jídle svými zbytečky plamenů i zahřál?

Co je důležité?

  • K vaření na ohni potřebujte vhodné místo: určitě oheň nerozdělávejte uprostřed suchého lesa, nebo v prostředí, kde hrozí vznícení okolních předmětů. Rozdělat oheň byste měli přímo na zemi, ne na trávě, jehličí, či větvích. Případně vše, co může nečekaně hořet, odhrabejte a vytvořte si čistý podklad, třeba jen s hlínou. Místo můžete obložit i kameny. Myslete na bezpečí.
  • Připravte si podklad pro oheň: potřebujte suché klestí, nebo větvičky, z kterých vytvoříte základ pro podpal. Umístěte je doprostřed ohniště a zapalte. Plameny můžete rozdmýchat i mírným foukáním. Aby se oheň rozhořel, potřebuje vzduch.
  • Najděte vhodné dřevo a udělejte třísky: dřevo by mělo být suché a čisté. Nasekejte z něj tenké třísky, které pak opatrně naskládejte na již hořící klestí a větvičky.
  • Mějte po ruce větší kusy dřeva: abyste oheň podpořili, potřebujete mít po ruce větší kusy dřeva, které nesmí být rovněž mokré. Špalíčky přikládejte pomalu, abyste neuhasili plameny. Postupujte tak, jako byste stavěli týpí. Umístěte kusy dřeva dokola.
  • Až se oheň rozhoří, můžete ho opatrně podpořit opět rozfoukáním.
  • Začněte si chystat jídlo k vaření na ohni: chvíli bude trvat, než se vytvoří rozpálené uhlíky, které jsou potřebné pro přípravu jídla s příchutí ohně.

 vaření oheň

Vaření na ohni – jaké způsoby přípravy jídla vyzkoušet?

Pokud jste se dostali přes počáteční fázi, kdy již vaše ohniště vesele plápolá, je potřeba se rozhodnout pro to, jakým stylem budete váš pokrm v ohni připravovat. Vaření na ohni nabízí mnoho způsobů:

  • Jako děti si jistě pamatujete, jak jste jedli brambory pečené přímo v ohništi: a to je právě jeden ze způsobů, jak vaření na ohni pojmout. V tomto případě si ale musíte zodpovědně a trpělivě počkat, až se v ohništi vytvoří opravdu žhavé uhlíky – až posléze do nich můžete vkládat jídlo přímo, nebo například v alobalu. Pokrm je důležité hlídat, aby se nespálil. Pokud se na suroviny, které jste vložili do ohně bez alobalu, lepí popílek, nejspíš uhlíky nejsou dostatečně rozpálené.
  • Zůstaňme tak trochu stále ve vzpomínkách na dětství: rožnění je další způsob, jak si něco dobrého na ohni upéct. Mnozí z nás jako malí určitě rožnili na klacíku špekáček, který byl tou největší pochoutkou! Rožnit ale můžete kde co. Kus dobrého masa snad neurazí nikoho. Potřeba je pravidelně otáčet, aby se vám dobrota nepřipálila. I když někdo rád právě to spálené! Proti gustu…
  • Pokud jste tramp, jak se patří, budete mít s sebou v terénu určitě kotlík, v kterém je vaření na ohni dokonce i praktické. A výsledek stojí za to! Můžete připravit třeba svůj oblíbený gulášek.

Vaření na ohni je zážitek a bude vás bavit

Ať se rozhodnete pro vaření na ohni, nebo si budete chtít zpříjemnit večer rozděláním magických plamenů bez kuchtění, vždy se to stane zážitkem. Oheň má uklidňující účinky. Je ale potřeba s ním zacházet rovněž opatrně a s respektem. Plameny se záhy mohou proměnit v nepřítele číslo jedna, s kterým je boj urputný a v některých případech i marný. Přítelem se vám oheň stane pokaždé, když k němu budete přistupovat rozumně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 16. 04. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 04. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Těžké kovy v těle - o jaké kovy jde, co mohou způsobovat, odkud je získáváme a jak se jich zbavit

Chtěl jsem se optat jestli nevíte jak mám postupovat když mám narkolepsií s kataplexií,jestli se toho mohu zba...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...

Jarní očistná hladovka

Já jsem procházela takouvou očistnou kůrou 2 celé týdny, kdy jsem nejedla maso, ani mlék...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Je libo nejsilnější afrodiziakum? Škornice šípolistá pomůže mužům i ženám

Škornice je bylinou, kterou už po staletí uznává tradiční čínská medicína. Využívá se především jako afrodiziakum. Tedy zejména pro povzbuzení libida nebo jako přírodní lék na erektilní dysfunkci. Umí toho však...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.