Krásně dýně nabízí výtečnou nízkokalorickou stravu Krásně dýně nabízí výtečnou nízkokalorickou stravu

Podzim klepe na dveře: přivítejte ho s pochoutkami, které nabízí!

Přichází dny, kdy si užíváme poslední chvíle ve svých oblíbených letních kouscích. Jenže ouha – ze dne na den se objeví mrazíky a naše krátké rukávy a volné sukně nás před nimi nedokáží ochránit. A v takové dny Covid-19 není jediným virem, který nás může ohrozit. Naopak, přichází období chřipkové sezóny, kdy se to viry a bacily jen hemží.

Pokud podceníme teplé oblékání a nejsme ve formě, není téměř šance se vyhnout nějaké té nemoci. V boji s nimi nám však mohou pomoci zdravé potraviny. A zrovna na podzim jsou vhodné právě ty sezónní. Díky své čerstvosti jsou velmi bohaté na vitamíny, které pomáhají udržovat pevnou imunitu. Které potraviny je dobré zařadit na podzim do jídelníčku? Přibližujeme tři základní podzimní poklady.

Buclatá oranžová kráska: dýně

Tuto tykvovitou zeleninu mají rádi nejen milovníci Halloweenu. Ocení jí každý, kdo se snaží udržet štíhlou linii, protože dýně je nízkokalorická a navíc dokáže výborně zasytit. Obsahuje lipotický enzym, který štěpí tuky a díky tomu nám pomáhá zbavit se tukových zásob.

Patří k potravinám, které jsou prospěšné pro celý organismus – posiluje srdce, ledviny, bojuje proti revmatismu a celkově posiluje imunitní systém díky vitamínu C. Oranžová barva napovídá, že je dýně velmi bohatá na betakaroten. Kromě toho obsahuje také vysoký podíl minerálů, jmenovat můžeme například hořčík, železo i draslík.

A co je na ní vůbec nejlepší? Její široké využití v kuchyni! Uvařit z ní můžete lahodný polévkový krém, v pečené podobě ji přidat do salátu, udělat z ní marmeládu nebo jí zavařit a konzumovat celoročně. Způsob přípravy se samozřejmě liší dle toho, jaký druh dýně zvolíte. Jednou z nejoblíbenějších odrůd je Hokkaidó, dále pak máslová nebo špagetová. Samozřejmě nic nezkazíte tím, když si budete dýňová semínka přidávat do jogurtů nebo salátů, kdykoliv na ně dostanete chuť.

Každého jistě potěší snadná dostupnost dýně v podzimních měsících. Seženete ji na farmářských trzích i ve větších supermarketech. Například Lidl jí často v podzimních měsících nabízí za akční cenu, a to v různých variacích.

Bobulky plné vitamínů aneb Rakytník řešetlákový

Této rostlině se daří nejlépe v horských podmínkách a u řek - nalézt jej můžeme v podstatě v celé Evropě. A rozhodně bychom si ho měli hýčkat, i přes poměrně nezajímavý vzhled a malé rozměry totiž ukrývá každá bobulka obrovskou dávku vitamínů.

 

Proč jej do jídelníčku zařadit? Existuje tolik důvodů, že je těžké vybrat jen některé. Skvěle pomáhají proti stresu, kterého na podzim mají dost jak rodiče, tak i studenti a učitelé. Pomáhá nám také udržet pevnou imunitu a bojuje proti únavě. Má protizánětlivé účinky, snižuje hladinu cholesterolu a je vhodný také při hojení ran a popálenin.

Co tedy vlastně obsahuje? Z vitamínů je na prvním místě C, dalšími jsou A, B, E, či K. Sehnat jej můžete v různých podobách, sušený se hodí do čaje, z čerstvého se zase připravují sirupy nebo džemy. Poctivý rakytníkový sirup nebo likér si můžete připravit i vy sami z pohodlí domova.

Rubínový klenot – řepa červená

Barvou podzimu není jen oranžová. Do svého jídelníčku byste měli zařadit i tuto rubínovou krásku, která je výtečná jak v syrové, tak i vařené či pečené podobě.

Připravovat by si jí měly na pravidelné bázi hlavně ženy, které se potýkají s hormonální nerovnováhou – červená řepa pomáhá srovnat hormony a navracet přirozený ženský cyklus. Doporučuje se také, pokud potřebujete tělu dodat minerály, těch totiž do těla dokáže dopravit opravdu spoustu, a to například hořčík, vápník, zinek, draslík nebo železo. A samozřejmě nechybí ani řada cenných vitamínů.

Vařená řepa si skvěle rozumí s rukolou a kozím sýrem. Spolu se slunečnicovými semínky a olivovým olejem vytvoříte z této kombinace lahodný salát. Stejně tak se do salátů s oblibou přidává v pečené formě. Opomenout nemůžeme ani tradiční boršč, kde je právě červená řepa hlavní přísadou.Pokud se do zpracovávání řepy a její konzumace pustíte, mějte na paměti, že barví.

Při přípravě tak raději nenoste své oblíbené oblečení a na záchodě se pak nelekněte! Řepa dokáže zbarvit do červena moč i stolici. Je to naprosto normální a den po konzumaci by měla barva vymizet.

K posílení imunity vám pomůže také zelí, česnek a čerstvá kořenová zelenina. V podstatě platí, že čím barevnější jídelníček si v tomto chladném období připravíte, tím déle budete z jeho pozitivních účinků čerpat. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Máte nadpřirozené schopnosti?

Každý má "nadpřirozené" schopnosti (telepatie, jasnozřivost, AP atd). Akorát jsou v latentním stavu. V podstat...

Astrální cestování pro začátečníky

Každý autor nebo astrální cestovatel je jiný, věří něčemu jinému a má jiný přístup (i podle SVÝCH zkušeností -...

Rituál na přivolání zdraví

Dobrý den paní Margito,
mohu tento rituál použít i v případě, že dotyčná nemocná není přítomna? Leží totiž v ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Investice a úvěry pro soukromé podnikatele v České republice Investice a půjčky pro j...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Financování úvěrem do 24 hodin Dobrý den, podnikateli českého původu. V rámci boje pr...

nabídka od soukromých osob bez podvodu

Potřebujete urgentní půjčku od velmi silného investora na konsolidaci nevýhodných půj...
Zobrazit všechna témata

Sociální sítě v partnerství: Kde je hranice mezi sdílením a soukromím?

Sociální sítě jsou nedílnou součástí našich životů a do jisté míry ovlivňují i naše vztahy. Zatímco někteří partneři rádi sdílejí společné okamžiky, jiní si střeží soukromí. Kde je ovšem ta hranice mezi zdravým...

Vědomé sázení: Jak mít hru pod kontrolou?

Hazardní hry jsou ve společnosti vnímány negativně – a z velké části právem. Spousta lidí kvůli této formě zábavy končí na okraji společnosti, a to s obrovskými dluhy a narušenými vztahy s blízkými. Gambling se...

Chřest v kuchyni: Nejlepší způsoby přípravy i zdravé recepty

Chřest je král jarní kuchyně – lahodný, lehký a plný vitamínů. Ať už ho vaříte, grilujete nebo zapékáte, jeho jemná chuť vynikne v mnoha receptech. Bílý, zelený i fialový chřest nabízí nespočet možností, jak zp...

Rodičovské vyhoření: Jak ho rozpoznat a co s ním dělat?

Cítíte se unavení, podráždění a máte pocit, že vám rodičovství víc bere než dává? Možná zažíváte rodičovské vyhoření. Čili stav, kdy už nemáte z čeho brát. Neustálá péče, starosti a tlak na to být dokonalým rod...

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Dárky ke Dni matek: Originální handmade nápady i krásné jarní ozdoby

Den matek je ideální čas potěšit maminku něčím od originálním, přímo od srdce. Místo běžného dárku zkuste něco vlastnoručně vyrobeného, homemade – třeba květinový věnec, malovaný hrneček nebo voňavé mýdlo. Ručn...

Skákací boty: Zábavný trend nebo skutečně efektivní fitness pomůcka?

Skákací boty jsou hit, který láká nejen milovníky adrenalinu, ale i ty, kdo hledají zábavný způsob, jak se dostat do formy! Skákání spaluje kalorie, posiluje svaly a šetří klouby. Jsou ale tyhle futuristické bo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Klíšťata a paraziti: Chraňte své domácí mazlíčky před útoky vetřelců

Teplé počasí je pro klíšťata a další parazity naprostý ráj. Denně ohrožují zdraví našich mazlíčků. Například klíšťata mohou na psy i kočky přenést spoustu nebezpečných onemocnění, jako je borelióza, encefaliti...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.