Kopřiva dvoudomá jako lék i potravina

Kopřiva dvoudomá jako lék i potravina

Kopřiva dvoudomá - její původ a vzhled

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.) je známá planě rostoucí bylina dorůstající výšky 30 až 250 cm. Má vejčitě zaoblené, zubaté, tmavozelené listy, které při doteku pálí. Kopřiva má svůj původ v Evropě, Asii a severní Africe. Kvete od června do října nazelenalými květy v převislých, drobných květenstvích.

Čtěte také:

Kopřiva na vlasy - vyrobte si domácí kopřivový šampon. Jde to!

Kde kopřivu najdeme

Nejčastěji se kopřiva vyskytuje na okrajích lesů, při cestách, plotech, štěrku a hromadách suti, od nížin až do hor. Má ráda stinná stanoviště a vlhké půdy bohaté na dusík. Kopřiva se řadí mezi plevel. Pokud by jsme chtěli kopřivu pěstovat, stačí jeden výsev, poté se rostlina vysévá volně sama. Šíři se rovněž kořenovými odnožemi.

Kdy sklízíme kopřivu

Nejlepší doba ke sběru kopřiv je na jaře. Od března do dubna se sklízejí především mladé výhonky, pokud však kopřivu kosíme, můžeme ji sklízet téměř celý rok. Používáme 4-6 nejvýše posazených listů včetně řapíku a samotného výhonku. Kořeny a semena sbíráme od srpna do listopadu.

Sušení kopřivy

Kořeny kopřivy se suší na slunci, nadzemní části kopřivy se suší v kyticích zavěšených na suchém a stinném místě. Sušenou kopřivu skladujeme v plátěných pytlících.

Kopřiva dvoudomá v pověrách

Ze Slánska pochází pověra, kdy o Valpružině noci (30.4.) děvečky vycházely vyrývat trsy kopřiv. V každém domě pak zasadily po jedné kopřivě do opálky naplněné pískem, na níž byla cedulka se jménem hospodyně. Opálku postavily do sklepa a ráno na 1.května, před východem slunce, se šly na kopřivu podívat. Pokud byla kopřiva zvadlá, bylo to znamení, že hospodyně do roka zemře.

Kopřiva dvoudomá pověšená v domě platila za silný ochraňující prostředek před všemi nemocemi. Pokud přesto někdo v domě onemocněl, byl kopřivou vyšlehán.

Kopřiva dvoudomá obsahuje účinné látky

Kopřiva má významné léčivé účinky a je proto pro nás zdrojem potravy s mnoha přednostmi. Například obsah proteinů v kopřivě převyšuje téměř dvakrát obsah proteinů v sójových bobech. Obsahuje také velké množství minerálů Ca, Mg, K, P, Fe. Obsahuje dále vitamin C, B, karoten, chlorofyl, třísloviny, glukokininy, celulózu acetylcholin, sacharidy, bílkoviny, fytoncidy apod.

Zdravotní účinky kopřivy

Kopřiva dvoudomá má čistící, detoxikační, stahující, posilující a antirevmatické účinky, snižuje krevní tlak, používá se u dny a aterosklerózy. Kopřiva je antiseptická, působí antivirově, proti kašli, je vhodná pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu krevního cukru. Působí dobře na žaludek a játra, podporuje trávení, vylučování žluči a vyprazdňování střev. Kopřiva se podává u chudokrevnosti na podporu krvetvorby, čistí krev, pomáhá také při vnitřním krvácení. Užívá se při chřipce, léčí močové a dýchací orgány. Zvláště na jaře pomáhá kopřiva oživit metabolismus.

K vnitřnímu užití používáme odvary z kořenů a nadzemních částí kopřivy, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů, macerované listy na vosí bodnutí.

Kopřiva dvoudomá v zahradě

Kopřiva je velmi užitečným pomocníkem v zahradě. Vyrábí se z ní především kopřivová jícha, která slouží jako vydatné hnojivo pro rostliny a stromy. Odpuzuje mšice a housenky. Kopřiva, kterou necháme růst někde v rohu zahrady, poskytne útočiště motýlům. Jejich housenky se kopřivami živí. Kopřivou můžeme také mulčovat záhony, hodí se pro všechny pěstované rostliny. Kopřivu přidáváme též do kompostu.

Kopřiva dvoudomá v kosmetice

Kopřiva se používá proti padání vlasů a na jejich posílení. Kopřivová vlasová voda potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje.

Použití kopřivy v kuchyni

Listy kopřivy se připravují na způsob špenátu, do rizota, do těsta na knedlíky, noky a nudle nebo se z nich dělá polévka. Dále ji přidáváme do bramboráků, omelet, těstovin, závinů a nádivek, se sýrem na pizzu. Kopřiva se dá jíst dokonce i syrová, je třeba ji však najemno nasekat nebo pomačkat válečkem na nudle, aby se zneškodnily žahavé chloupky. Syrové kopřivy přidáváme například do pomazánek. Sušené kopřivy se používají jako koření nebo na čaj. Kopřivu můžeme zamrazit do zásoby. Semena kopřiv, pražená na másle, jsou lahodnou pochoutkou a přísadou do jídel. Kopřiva dvoudomá se může přidávat dokonce i do sladkých jídel, třeba do koláčů, vaflí apod. Z kopřivy připravujeme posilující a čistící nápoje a sirupy.

Jarní detoxikace a kopřiva dvoudomá

Na jaře pomáhá kopřivová kúra k detoxikaci organismu. Připravíme ji následovně: 50 g kořenů a listů z kopřivy dvoudomé vaříme v 1 litru vody 4 minuty. Odvar pijeme 4-6 x denně po dobu 3 týdnů, z toho 1 šálek nalačno a 1 před spaním. Během kúry jezte hodně čerstvé zeleniny a omezte bílkoviny.

Nálevy, nápoje, sirupy, vody a tinktury z kopřivy

Šťáva z kopřiv

Je výborná proti jarní únavě. Připravíme ji z mladých vrcholků kopřiv, které umyjeme a rozmixujeme. Šťávu přecedíme, dochutíme cukrem a citronem a pijeme zředěné napůl s vodou. Uchováváme v ledničce.

Nápoj z kopřiv

Tento nápoj čistí krev a zbavuje tělo škodlivin. Mladé jarní kopřivy vykopeme i s kořenem, dobře opereme, přelijeme převařenou vodou a necháme 24 hodin odstát. Poté přecedíme přes jemné síto. Následující 3 dny nápoj popíjíme.

Kopřivový čaj a kopřivový nálev

2 lžičky pokrájených čerstvých nebo sušených kopřiv zalijeme ¼ litrem vody a necháme projít varem. Poté odstavíme, necháme 10 minut odstát, scedíme a pijeme.Čaj pijeme při chudokrevnosti, preventivně proti nachlazení a chřipce nebo zevně na vyrážky, kopřivku a při padání vlasů.

Kopřivová tinktura

Kopřivové kořeny dobře očistíme a nadrobno nakrájíme. Vložíme je do hliněné nádoby a přelijeme lihem smíchaným napůl s převařenou vodou. Uzavřeme a necháme stát v tmavé místnosti 4 týdny. Nádobu každý den protřeseme. Potom přecedíme a slijeme do lahviček.

Kopřiva dvoudomá jako tinktura na vlasy

2 lžíce čerstvých listů a kořene kopřivy zalijeme 5 lžícemi lihu a postavíme na 1 – 2 týdny v uzavřené nádobě na slunné místo. Potom přecedíme a zředíme ¼ litrem převařené vody. Tinkturou masírujeme pokožku hlavy. Pomáhá proti padání vlasů.

Kopřivová vlasová voda

1 hrst sušených kopřiv přelijeme ¼ litrem vroucí vody, přilijeme 1 lžíci vinného octa a necháme 10 minut odstát. Potom přecedíme a tímto odvarem oplachujeme vlasy po umytí.

Kopřivová kúra na vlasy

200 g listů čerstvé kopřivy dvoudomé zalijeme 1 litrem vody, přidáme 2 lžíce octa a vaříme vše 5 minut. Poté necháme chvíli odstát, přecedíme a používáme na oplach vlasů každý večer po dobu 14 dní. Odvar vydrží 2-3 dny, poté připravíme čerstvý. Kúra je vhodná proti padání vlasů. Tmavé vlasy po ní získávají lesk, světlé tmavnou.

Odvar z kopřiv proti padání vlasů

Hrst čerstvých kopřiv zalijeme vařící vodou a necháme louhovat 20 minut. Poté přidáme šťávu z 1 citronu a přecedíme. Používáme 1 lžíci denně. Tímto odvarem si masírujeme vlasovou pokožku.

Kopřivový sirup I.

80 mladých kopřiv (vysokých asi 20 cm) opereme, necháme okapat a zalijeme 4 l převařené vlažné vody. Odstavíme na 24 hodin. Potom scedíme, zahřejeme na 80 st.C, přisypeme 4 kg krystalového cukru, 100 g kyseliny citronové a 1 dl rumu. Slijeme a užíváme denně 1 lžíci.

Kopřivový sirup II.

250 g čerstvých listů kopřivy zalijeme 1,5 l vody a přivedeme k varu. Potom odstavíme na 12 hodin. Scedíme vodu, kopřivy vyhodíme. Do kopřivové vody přidáme 500 g cukru a svaříme do hustého sirupu. Poté slijeme do láhve. Užíváme 3 x denně 1 lžíci.

Kopřivový sirup III.

80 kopřiv (asi 20 cm vysokých) opereme, zalijeme 3,5 l vody, přidáme 20 g kyseliny citronové a 4 na kolečka (i s kůrou) nakrájené citrony. Vše krátce povaříme a odstavíme na 24 hodin. Potom vymačkáme a přecedíme. Přidáme 3,5 kg cukru, který mícháme do rozpuštění. Slijeme do lahví. Tímto sirupem můžeme sladit čaj nebo užíváme preventivně 1 lžíci denně.

Recepty z kopřivy

Kopřivová polévka I.

Čerstvé listy mladých kopřiv spaříme vroucí vodou a hned poté je zchladíme studenou vodou. Vyjmeme listy, pokrájíme je na kousky, zalijeme vodou,kterou přivedeme k varu a máme základ kopřivové polévky. Do polévky můžeme přidat dle chuti kořenovou zeleninu, brambory, cibulovou jíšku.. Ochutíme solí, pepřem a oblíbeným kořením. Můžeme zahustit smetanou a zjemnit máslem.

Kopřivová polévka II.

Čerstvé, jemně nasekané listy osmahneme na olivovém oleji nebo ghí společně s cibulkou a česnekem. Zalijeme vodou a smetanou, poté rozšleháme do krémovita. Kopřivovou polévku dochutíme solí a pepřem, na talíři pak chlebovými kostičkami osmaženými na másle a česneku. Polévka má jemnou chuť připomínající ústřice.

Kopřivový špenát

Čerstvé listy mladých kopřiv spaříme vroucí vodou a hned poté je zchladíme studenou vodou. Necháme okapat a mezitím opražíme na tuku drobně nakrájenou cibulku. Přidáme kopřivy, můžeme také přilít smetanu a nakonec prolisovaný česnek a koření.

Kopřivová pomazánka

Připravíme ji smícháním jemně nasekaných kopřiv s ovčím sýrem, trochou česneku a olivového oleje.

Kopřiva dvoudomá na mozeček

Hrst najemno nasekaných kopřiv podusíme na 60g tuku (vhodné je ghí), přidáme 3 vejce a mícháme. Dochutíme solí a pepřem.

Diskuse k článku

 • Jindřich

  12:36 20. 8. 2017 0
  Dobrý den, rád bych se dozvěděl zda kopřiva obsahuje thc,bude to znít divně,ale bylinky si přidávám do tabáku a tak bych se chtěl zeptat,jelikož jsem slyšel,že obsahuje thc,je li to pravda.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  21:21 24. 3. 2014 0
  Tak potom napište jak se vám povedl :)
 • josef p.

  20:30 24. 3. 2014 0
  hezky vecer,moc dekuji,uz to varim..tak uvidime..
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  19:44 24. 3. 2014 +1
  Dobrý den, kopřivy vyhodíte a smícháte kopřivovou vodu s cukrem. Z toho je potom sirup.
 • josef p.

  18:54 24. 3. 2014 -1
  zdravim..poradi mi nekdo na koprivovy sirup II.?nerozumim tam jedne veci ktera me dost mate..a to jestli mam vylit tu uvarenou zelenou vodu z kopriv a nechat koprivy nebo vyhodit koprivy a vodu s michat s cukrem do zhoustnuti?prosim poradte dekuji
 • Aleš Homolka

  01:40 29. 7. 2012 -1
  jo,jo,kopřiva je super.Hlavně ten recept s tím sýrem akorát bych to udělal z ovčího nebo kozího tvarohu!!Vyráběj se z ní ve švícarsku prášky proti leukémii!!železo tzn.hemoglobin vytalita mladost výkon okysličování krve a čisté hlavně.
 • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

STŘEDA 25. 05. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 05. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 05. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 05. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 05. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 05. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je novoluní. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 05. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Nejčastější nemoci papoušků. Odhalte je včas!

Dobré mám dotaz papoušek druh korela má oteklé nohy chováme papoušeky 27.let a nikdy jsem to neviděl u žádného...

Žlučníková dieta - co jíst a jaké recepty vařit?

V malém množství bych to neřešila. Obecně to chce po žlučníku velmi decentně "našlapovat" s jídlem.

Žlučníková dieta - co jíst a jaké recepty vařit?

Jak je to s ředkvičkami po operaci žlučníku---jsou zapovězeny a jinde doporučeny

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Náramek pro Raka SPOKOJENOST

Kameny v náramku přinášejí hojnost, štěstí, vitalitu,…
390 Kč

Lothsumbulu mýdlo Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo Jemné ajurvédské mýdlo…
149 Kč

Lunární náramek SEBEVĚDOMÍ

Tygří oko s lávovým kamenem pro sebevědomí, sílu a ochranu
340 Kč

Neemové mýdlo 70g OW

Ájurvédské mýdlo s kousky lístků neemu. Pro péči o pokožku…
59 Kč

Náramek s křišťálovou drůzou HARMONIE

Přírodní argentinský rodochrozit s pukaným křišťálem,…
890 Kč

Čeká vás první rande? Tyto znaky potvrdí, že jste si vedli dobře

První rande je pro mnoho lidí doslova noční můrou. Již několik dní před ním se může dostavit značná nervozita. Možná je to dané tím, že zkrátka chcete zapůsobit na vyhlédnutý protějšek. To, jak jste si na schůz...

Nevíte, jaký zahradní nábytek zvolit? Poradíme vám!

Zahradní nábytek je nezbytnou součástí každé venkovní terasy. Tedy alespoň tehdy, když na ní chcete relaxovat s rodinou, pořádat grilovací party nebo si třeba jen číst knihu. Mnoho majitelů zahrad však tápe nad...

Osvědčené rady a tipy, jak zvládnout emocionální stres a úzkost

Pojmy jako “stres” nebo “úzkost” dnes natolik zevšedněly, že každý ví přesně, o čem je řeč. Avšak označení “emocionální stres” není ještě tolik rozšířené a málokdo tuší, co se za tímto označením přesně ukrývá. ...

Horoskop 2022 na měsíc červen: „Neztrácejte vůli a sebevědomí!“

Horoskop 2022 na měsíc červen vnáší do našich životů mnoho nadějeplných vyhlídek. Je však potřeba setrvat ve stávajícím úsilí a nenechat se svést z cesty. Hvězdy radí pokračovat dál, i když třeba přijdou složit...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Malinová zmrzlina

Začněte tím, že si vsypete omyté čerstvé maliny do mixéru a rozmělníte je na pyré. To pak přes jemné sítko přeceďte do rendlíku. Mixované maliny následně dochuťte krupicovým cukrem a zahřívejte na středním plam...

Cvičák pro psy: Co byste o něm měli vědět?

Cvičák pro psy je téma, které se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. A není divu. Pejskařů v tuzemsku čím dál více přibývá. Avšak ne všichni mají s pejsky zkušenosti, což je značnou překážkou v dobrém...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.