Grafologie: Naučte se číst typy písma

Grafologie: Naučte se číst typy písma

Grafologie je oficiální věda. Zkoumání lidské osobnosti většinu z nás fascinuje. Zatímco psychologové se soustředí na lidské projevy, chování a pohyby, grafologie se zajímá o písmo. Různé typy písma mohou odhalit o člověku i to, co sám neví.

Čtěte také:

Automatická kresba je prostředek sebepoznání i nápravy

Grafologie odhalí vše od poruch, přes sebevědomí až po sexualitu. Jakkoli skvěle to zní, grafologie má svá úskalí. Poradíme, jak z písma vyčíst co nejvíce a na co si dát pozor.

Grafologie zkoumá písmo a tím i člověka

Naše osobnost se promítá do našeho písma. Z toho vychází grafologie. Může tak zjistit, zda jsme introvertní anebo extrovertní, zda si jdeme za svým anebo zůstáváme v minulosti. Písmo toho umí prozradit daleko více, jako třeba sklony k sebestřednosti, psychické labilitě anebo agresi.

 • Grafologii zajímají nejrůznější prvky písma. Sklon, délka slov, tlačení na tužku, pravidelnost anebo ozdobnost. Vše totiž o člověku něco vypovídá.
 • Aby se mohlo písmo opravdu dobře zkoumat, je zapotřebí dostatek písemných dokumentů. Například několik popsaných listů A4 z různých časových období. Pisatel by také měl uvést, v jakém psychickém rozpoložení se nacházel. Jinak totiž píše člověk ve velkém stresu a jinak v úplné pohodě.
 • Grafologie a zkoumání, jak typy písma souvisí s lidskou osobností, vznikla už v 19. století. Od té doby jí řada vědců rozpracovala a obohatila.
 • Grafologie není jen jedna. Přístupy různých grafologů se mohou velmi lišit.

Jak rozluštit typy písma?

Každý píšeme trochu jinak. Grafologie říká, že to není jen záležitost toho, co nás naučili ve škole. Typy písma, sklon písma, jeho uspořádání a velikost o nás dokážou mnohé prozradit. Ačkoli spolehlivý rozbor písma dokážou udělat profesionálové, menší test si můžeme udělat i my. Jak se podle grafologie typy písma rozlišují?

Typy písma: Sklon

Písmo si můžeme představit tak, že vlevo leží naše minulost, ve středu naše přítomnost a napravo naše budoucnost. Typy písma to odrážejí.

 • Písmo s pravým sklonem: Čím více nakláníme písmo doprava, tím více míříme k budoucnosti. Jsme extrovertnější, emocionální, vřelí a pouštíme se do nejrůznějších činností. Ale jsme trochu nestálí a impulzivní. Soustředíme se na to, co bude.
 • Kolmé písmo: Pokud je naše písmo kolmé, držíme se přítomnosti. Jsme racionální, dokážeme si zachovat chladnou hlavu a stojíme nohama na zemi. Jsme stálí a střízliví. Ale jsme také citově nedostupní, máme zábrany a sklony ke skepticismu. Žijeme tím, co se děje nyní.
 • Písmo s levým sklonem: Jestliže máme náklon naopak doleva, setrváváme v minulosti. Možná se budoucnosti obáváme anebo jsme prožili trauma, které nás stále drží uvězněné v minulosti.

Typy písma: Směřování

Do způsobu, jakým tvoříme písmo, vkládáme náš postoj k životu. Podívejme se na naše písmo. Typy písma se mohou buďto navracet doleva anebo směřovat doprava.

písmo pero

 • Písmo točící se doleva: Pokud píšeme tak, že se linie našeho psaní jakoby vracely zpět, zakroucení textu nemíří příliš doprava, ale jemně se navrací zpět doleva, máme spíše introvertní povahu. Obracíme se k minulosti a k životu máme spíše pasivní postoj. Náturou jsme pesimističtější a okolí příliš nedůvěřujeme. Můžeme žít naším vlastním světem, dokážeme si stát za svým a jsme citlivější.
 • Písmo točící se doprava: Pokud je ale písmo dynamičtější, uhání po papíře hned k dalšímu slovu a vypadá, že je psáno v rychlosti, jsme osobností, která je energická, extrovertní a nebojí se udělat další krok v životě. Vyznačujeme se spontánností. Ale jsme také trochu netrpěliví, vznětliví a snadno se necháme strnout. Stejně tak máme i horší sebeovládání.

Typy písma: Zóny

Písmo si můžeme rozdělit na tři zóny. Ve střední zóně se nachází většina malých písmen. Jako je například o, a, nebo m. Horní zóna obsahuje typy písma jako je k, l či h. A dolní zase písmena jako je j, y anebo p. Každá z těchto zón v našem písmu může mnohé prozradit.

 • Horní zóna: Představuje intelekt, spiritualitu a myšlení. Najdeme zde naše směřování, ideály a ambice. Pokud převažuje horní zóna, jsme ctižádostiví, jdeme si za svým a jsme aktivní. Také jsme svobodomyslní, chceme poznávat svět a máme silnou duchovní stránku. Ale můžeme být odtržení od reality a ne vždy se nám podaří naše ambice naplnit.
 • Střední zóna: Zobrazuje naši vědomou stránku, každodenní život a to, co v něm zažíváme. Pokud je střední zóna velká, ukazuje to na pisatelovo sebevědomí, ctižádost a někdy i namyšlenost. Velká a převažující střední zóna může znamenat důraz na sebe sama. Jsme extrovertní, sebejistí a praktičtí. Je pro nás důležitý výkon. Ale zvětšená střední zóna také značí sebelásku, nestálost a vztahovačnost.
 • Dolní zóna: Značí nevědomou stránku naší osobnosti. Najdeme zde instinkty, pudy a to, co si běžně neuvědomuje. Patří sem sexualita, důraz na pudy a biologické potřeby. Převažující dolní zóna znamená, že nás to táhne k materiálním věcem, tělesnosti a pudům. Máme rádi svou jistotu, nejjednodušší řešení je pro nás to nejlepší a v práci jsme důkladní. Jsme konzervativní, stabilní a důležitá je pro nás rodina a tradice. Pokud je dolní zóna obzvlášť dlouhá, máme neuspokojené základní potřeby.

Grafologie: Věda anebo pavěda?

Kontroverzní, ale stále oblíbenější. Grafologie si našla jak své příznivce, tak kritiky. Zatímco některé studie ukazují, že grafologie není ve svých závěrech přesná, jiné ukazují, že závěry grafologa se mohou velmi blížit závěrům klinického psychologa. Tak kde je pravda? Kvalita grafologického rozboru vždy záleží na tom, jak zkušený a vzdělaný je grafolog. Najdeme řadu nabídek od grafologů, ale málokdo z nich opravdu ví, co dělá. Rozebírat písmo kvůli pisatelově osobnosti je totiž opravdu věda.Diskuse k článku

 • Salar

  16:28 19. 4. 2022 0
  Dobrý den, co znamená, že převažuje horní zóna? Děkuji za odpověď
 • Sysifos

  13:45 20. 2. 2022 +4
  Tak grafologie se označovaná za pseudovědu. Na rozdíl od astrologie, nemusí být zcela na vodě. Třeba podle chůze jde poznat o člověku nejen fyzický, ale i duševní stav. Pomalá chůze, tak to nebývá zdravý energický mladší člověk nebo střední věk. Spíš nějaký strejda, u kterého se projevuje stárnutí, nebo je prostě jen pohodlný. Písmo je jemná motorika, na tom se určitě odraží jak nemoci, tak i povaha. Je otázka, jestli platí, co uvádějí různé knížky o grafologii. To můžou být nesmysly, ale určitě je nějaká spojitost mezi písmem a zdravím i psychikou a povahou.
  • René

   10:43 25. 2. 2022 +1
   dobrý komentář :-) souhlas

Lunární kalendář

SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.