Pár rad a máte dovolenou bez obav!

Chystáte se na dovolenou? Prázdniny jsou už za dveřmi a spousta z nás v tyto dny odjíždí na letní dovolenou. Dáme vám pár rad, na co byste určitě neměli před odjezdem zapomenout.

Máte platné cestovní doklady?

Zkontrolovali jste již platnost svých pasů? Je lepší to udělat aspoň 2-3 měsíce před odjezdem. Jestli chcete cestovat do neobvyklých zemí, zjistěte si, jaké očkování je tam nutné a také si vezměte s sebou očkovací průkaz. Nezapomeňte si uzavřít dobré cestovní pojištění, které zahrnuje i ztrátu či poškození zavazadel. Kufr je dobré opatřit jmenovkou a polepit ještě výraznými nálepkami, abyste si ho na letišti poznali, záměny zavazadel v příletových halách jsou totiž velmi časté.

Poznejte svůj stan

Patříte k lidem, kteří dovolenou tráví nejraději v přírodě pod stanem? Jestli jste si koupili nový stan, tak ho předtím, než se vydáte tábořit, doma na zahradě několikrát postavte. Získaná praxe je neocenitelná, protože rychlost a zručnost, kterou tím získáte, poté oceníte po náročném nebo deštivém dni, kdy budete chtít co nejdříve zalézt do spacáku a odpočívat. Po návratu domů stan rozbalte, zbavte ho nečistot, omyjte vodou nebo ostříkejte hadicí a nechte ho na venku vyschnout. Teprve poté ho sbalte a máte ho nachystaný na další rok.

Kdy odjet?

Nejlepší den pro odjezd na dovolenou je jednoznačně neděle. Většina lidí už totiž odjela v pátek či v sobotu a na silnicích je omezená nákladní doprava. Pokud odjíždíte v pátek, snažte se to stihnout nejpozději do 15:00 h odpoledne. Vyhnete se tak dopravní špičce. Mrkněte se v den odjezdu ještě na internet na dopravní zpravodajství, abyste měli přehled o zácpách a dopravních uzavírkách nebo zavolejte do informačního centra.

Pamatujte na děti

Natankujte plnou nádrž a zkontrolujte tlak v pneumatikách. Nachystejte si s sebou velkou svačinu a dostatek tekutin, abyste neztráceli čas čekáním ve frontách na benzinových pumpách. Pokud cestujete s malými dětmi, naplánujte se přestávky na místech, kde si budou moct děti pohrát a kde můžete v klidu přebalit miminko. Také si nezapomeňte nabalit tašku s dětskými věcmi, které chcete mít po ruce během jízdy.

A co domácí mazlíčci?

Berete s sebou na dovolenou svého domácího mazlíčka? Potom nezapomeňte zkontrolovat jeho očkovací průkaz, jestli má všechna povinná očkování. Třeba očkování proti vzteklině se musí pravidelně obnovovat. Do zemí Evropské unie je nutné mít pro zvíře cestovní pas. Pokud je zvíře čipované, veterinář vám pas vystaví automaticky.

Měli byste si také ověřit, zda rekreační středisko nebo hotel, do kterého se chystáte, přijímá i domácí zvířata. Bohužel se stává i to, že se váš mazlíček na dovolené ztratí, potom je nutné toto nahlásit příslušným úřadům, kterým sdělíte číslo čipu nebo tetovací číslo zvířete. Oznamte ztrátu také na Policii a obvolejte útulky a veterinární ordinace v příslušném místě.

Když s vámi zvíře nejede

Možná je pro vás pohodlnější nechat mazlíčka doma, v tom případě požádejte o hlídání někoho ze známých nebo příbuzných. Můžete zvířeti pořídit automatické krmítko na granule. Nastavíte na něm počet i velikost dávek a přesný čas odsypávání granulí. Na hlídání jsou k dispozici také zvířecí hotely, kde vám budou za poplatek o zvířátko pečovat. Hlídání zvířete lze sehnat i přes pracovní agenturu, studenti si rádi přivydělají tím, že se vám o zvíře postarají a navíc vám pravidelně zalijí květiny a zkontrolují dům.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2357x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Opalovací krém Sun Protect SPF50 200 ml

Přírodní opalovací krém s ochranným faktorem UVA a UVB ze 100 % přírodních…

Cena: 480 Kč

První pomoc Pastilky DÍTĚ Bio-Bachovky 45g

První pomoc pro dítě - kombinace Bachových esencí s esenciálními oleji…

Cena: 299 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte