Ochlazení nablízku: Jak se na něj připravit? Změňte jídelníček

Ochlazení nablízku: Jak se na něj připravit? Změňte jídelníček

Blíží se podzim a s ním ochlazení. Jak je letos zvládnout s minimem zdravotních škod a psychických propadů? Cesta samozřejmě není jedna, stejně jako naše osobnosti nejsou stejné. Určitá pravidla však existují napříč všemi typy. Základem je samozřejmě správná a pravidelná podpora imunity, pohyb a změna jídelníčku, která odpovídá ročnímu období.

Ochlazení: Podpořte svá střeva

Střevní mikroflóra (mikrobiom) je považován za sídlo naší imunity. Jen pro úplnost: tenké střevo je zodpovědné za vstřebávání potřebných látek, tlusté střevo nás zbavuje všeho již neupotřebitelného či dokonce toxického. Pokud máme střevní spoje pevné a mikrobiom pestrý (k tomu přispívá i pestrá a vyvážená strava, ideálně přizpůsobená ročnímu období), pak je i naše imunita efektivnější. Jestliže je střevo naopak propustné, vzniká v těle řada zánětů, jež mohou vyústit v záněty chronické či nějakou z autoimunitních nemocí. To imunitu oslabuje. A bez funkční imunity se ochlazení špatně zvládá.

Ochlazení a změna jídelníčku

Uvědomte si, že změna jídelníčku by měla být postupná. Stejně jako léto pomalu přechází do podzimu. Důvodem je, že se mikroorganismy v našich střevech musí změně přizpůsobit, to znamená vybudovat si příslušné kolonie, jež jsou schopny dodanou potravu zpracovat. Jinak může i vhodná strava organismus paradoxně zatížit, případně být chvilkově nedostatečná. Tělo ji není schopno v dodatečné míře zpracovat.

Změna jídelníčku: Zařazujte potraviny, které zahřejí

Zatímco v létě jste si smlsli na okurce, salátu či cuketě, nyní bychom měli jídelníček obohatit spíše o potraviny, které naše tělo zahřejí. Letní dobroty totiž obsahují velké množství vody a zpravidla tělo ochladí. To samé platí pro potraviny, které dovážíme z „teplých“ krajů (pomeranče, citróny, mandarinky…). Výjimku tvoří banány. Lehkou nápovědou, jak se na podzim a při ochlazení stravovat nám může být naše zahrada. Příroda totiž ví, že změna jídelníčku je potřebná pro naši imunitu, ale i psychiku a kondici.

Mezi zahřívací potraviny patří: dýně, luštěniny, pohanka, vejce, tepelně opracované maso, vařená či grilovaná zelenina, chřest, kozí a ovčí sýry, zázvor, pepř, rozmarýn, skořice, hřebíček, křen, česnek a cibule, kakao (holandského typu), rýže… Neutrálně působí například kořenová zelenina či červená řepa.

Změna jídelníčku: Hledejte a kombinujte

S příchodem ochlazení samozřejmě není třeba rezignovat na zeleninu, která v syrovém stavu ochlazuje. Dalšími ochlazujícími potravinami jsou například kravské mléko, džusy, jogurty a například máta. Prvním krokem tedy je zeleninu tepelně opracovat, případně si připravit zeleninový (či masový vývar). Ten se ostatně považuje za stálici podpory imunity. V syrovém stavu je možné ji doplnit/kombinovat o kozí sýr, zálivku, semena, ořechy, švestky, luštěniny či mořské plody (ty patří mezi potraviny neutrální).

Změna jídelníčku tak nemusí být v potravině samotné, ale v její úpravě. Například kvalitně vás zahřejí, imunitně posílí a dodají imunitu snídaně v podobě obilných kaší, které doplníte o povařená jablka či hrušky. Nemusíte doslazovat! Pokud máte chuť na pomeranč. Zkuste ho s čerstvým zázvorem a trochou skořice.

 450

Ochlazení má vliv i na psychiku

Naše psychika je ovlivněna nejen momentální životní situací, množstvím prožívaného stresu a zdravotním stavem, ale také počasím. S podzimem a ochlazením ubývá světla a řada lidí podléhá chmurným myšlenkám. Dešťové plískanice také zrovna nepomáhají. Je třeba si uvědomit, že příroda se připravuje na zpomalení. Naše západní společnost se však od tohoto rytmu odtrhla a vyžaduje stálé výkony. Dopřejte si odpočinek. Nesnažte se dohonit léto. Vedle nižších teplot je to právě nedostatek světla je důležitým faktorem vedoucí k depresím. Osvětlete tedy své domovy, respektive upravte teplotu světla.

Ochlazení: 5 tipů, jak se bránit chmurám

  1. Sladké náladu nezlepší, naopak nás unaví a ochladí. I když možná chvilku pocítíte slast, když se sladkost ocitne v blízkosti chuťových buněk, rychlý příval energie obvykle opadne
  2. Cvičte. Kdo by nemiloval endorfiny, hormony štěstí! Při ochlazení je třeba se dobře rozcvičit a nepodcenit oblečení.
  3. Choďte ven. Moderní materiály nabízí nepromokavou úpravu, takže výmluvy nechte doma. Podzimní příroda dokáže nabídnout mnohé. Stačí jen sledovat proměnlivost.
  4. Otužujte se. Zvolit můžete saunování, ale také například ponory do ledové vody v přírodě či pod dohledem instruktorů.
  5. Zařaďte teplé snídaně. Změna jídelníčku v tomto duchu vaše tělo nejen nakopne, ale i ohřeje.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.