Léčivé kameny a jejich tajemná síla – velký přehled

kameny

Kameny fascinují lidstvo od nepaměti. Zatímco ty velké se usazovaly v přírodě do podoby menhirů, ty menší se nosily jako součást ochranných amuletů. Speciální postavení měly drahokamy a polodrahokamy, které se považovaly za léčivé kameny. Nebude dozajista náhodou, že právě jimi byly zdobeny koruny panovníků. Krása kamenů dokázala oslnit a jejich síla zase podpořit zdraví i psychiku toho, kdo je nosil. I my dnes můžeme využít léčivých účinků kamenů, ať už skrze osobní šperk nebo léčivé dekorace v našem domově. Pojďme se tedy seznámit. Vybrali jsme pro vás základní léčivé kameny.

Nejznámější léčivé kameny

Achát

Harmonizační kámen (reguluje energie jin a jang), který dodává odvahu být sám sebou, navozuje pocit sebe-jistoty a pomáhá naše vzpomínky „usadit“ do správné vrstvy. Objevuje nová řešení a skryté možnosti, motivuje k akci a zlepšuje paměť a soustředění. Příznivě ovlivňuje žaludek, čistí lymfatický systém a je úlevou při kožních onemocněních. Přečtěte si o achátu více

achát kámen1

Ametyst

Už svou fialovou barvou ukazuje na své silné spojení s duchovní rovinou. Je vhodným kamenem pro meditaci a rozvoj intuitivní stránky osobnosti. Pomáhá zvládat stresové situace, návaly zlosti a je ochranou při strachu či úzkosti. Přináší vnitřní klid a uvolnění. Po fyzické stránce pomáhá s bolestmi hlavy, zmenšuje otoky a zlepšuje funkce imunitního systému. Patří mezi léčivé kameny, které regulují také naše zažívání a vstřebávání potřebných živin (ulehčují našemu životu). Přečtěte si o ametystu více.

léčivé kameny ametyst2

Citrín

Skvělý generátor energie a účinný čistič prostoru. Sluneční energii, kterou v sobě nese, dokáže transformovat do mnoha podob - hojnost, štěstí, tvůrčí schopnosti, radost. Svým optimistickým laděním potlačuje sebezničující sklony. Patří mezi léčivé kameny, které nás pozitivně dobijí i v těžkých životních situacích. Dále pomáhá s trávením, infekcemi močových cest, zahání únavu a reguluje činnost štítné žlázy.

Granát 

Granát nám dává tzv. druhý dech, sílu se znovu nadechnout. Je nositelem naděje a posiluje pud sebezáchovy. Vrací do života radost, povzbuzuje lásku, věrnost i sexualitu. Pomáhá nám opustit nefunkční vzorce chování a zastaralé názory. Regeneruje celé naše tělo a působí blahodárně na srdce a plíce. Přečtěte si o granátu více.

český granát

Jantar

Jantar patří mezi léčivé kameny a zajišťuje náš kontakt s vyšším duchovním principem. Přináší do života stabilitu, zbavuje psychiku špatných nálad a depresí, vytváří pocit bezpečí a podporuje tělo v procesu uzdravování. Potlačuje stres, pomáhá se štítnou žlázou a žaludkem. Používá se také jako podpora kloubů nebo první pomoc při zraněních.

Láva

Díky svému hlubinnému původu v sobě nese silnou horoucí energii, která má i ochranitelské prvky. Rozvíjí fantazii a tvořivost, tlumí únavu, podporuje radost ze života, zmírňuje bolest a aktivuje imunitní systém.

Růženín

Růženín je synonymem pro lásku. Čistí a otevírá naše srdce nejen k druhým, ale i k sobě. Vnáší do života naději, empatii a citlivost, ulevuje od smutku. Patří mezi léčivé kameny, které v těle podporují kardiovaskulární systém, regulují činnost ledvin a vyhlazují pleť. Přečtěte si o růženínu více..

růženín léčivý kámen1

Sluneční kámen

Vhodný, když na vás padnou chmury a ztratíte vizi krásných zítřků. Patří mezi léčivé kameny, které ukážou světlo na konci tunelu a zároveň vám dají lehkost a energii vydat se na cestu. Pomáhá lidem, kteří se rozdávají ostatním na úkor sebe tím, že zvedá vědomí vlastní ceny a podporuje sílu řídit si svůj osud. Ulevuje od bolesti a je vhodný při problémech s chrupavkami či při příznacích revmatismu. Přečtěte si o slunečním kameni více.

sluneční kámen2

Soladit

Spojuje logiku a intuici, čímž umožňuje situace vidět nově. Poskytuje porozumění (logické i pocitové) aktuální životní situace. Je vhodný pro skupiny, neboť členy slaďuje ve jménu společného cíle a navozuje atmosféru bezpečí. Pomáhá s vyjadřováním a přenášením myšlenek i pocitů do slov. Na fyzické rovině snižuje krevní tlak, léčí problémy v krční oblasti (ztráta hlasu, bolest v krku...) a urychluje vstřebávání tekutin. Přečtěte si o sodalitu více.

sodalit2

Tygří oko

Tygří oko patří do skupiny „ochranitelské a léčivé kameny.“ Majitele chrání před kletbami a nepřátelskými myšlenkami. Pomáhá se splněním životních cílů tím, že je činí srozumitelnými a navíc člověku zvědomí i jeho skryté vnitřní zdroje. Posiluje harmonické využití obou hemisfér. Ve fyzické rovině podporuje správné vidění, uzdravuje krční páteř a pečuje o pohlavní orgány. Přečtěte si o tygřím oku více.

tygří oko1

Vltavín

Český skvost z povodí Vltavy podporuje duchovní růst a zároveň pomáhá osvětlit vyšší princip situací na Zemi. Je vhodný zejména pro citlivější osoby, kterým pomáhá pochopit smysl jejich nynějšího života. V procesu léčení odhaluje skryté bloky a strach, které uvolňuje. Přečtěte si o vltavínu více.

Zirkon

Patří mezi duchovně zaměřené léčivé kameny. Pomáhá oddělovat důležité od nedůležitého, podporuje jasné zdravé myšlení, harmonizuje citovou oblast a učí stálosti. Prospívá kosternímu systému, svalům (vč. křečí) a pomáhá s nepravidelnou menstruací. Přečtěte si o růženínu více.

Záhněda

Jde o ochranný kámen, který svého majitele spojuje se zemskou energií. Dodává pocit jistoty a emocionální klid, zmírňuje dopady stresu. Ulevuje od bolesti hlavy i od křečí, posiluje nervový systém, činnost srdce i zádové svaly. 

Léčivé kameny pro každé znamení

Nejen Panny a Střelci mají své léčivé kameny. Pro každé znamení je hned několik kamenů, které jim pomáhají se zdravím.

Jaký léčivé kameny jsou vhodné právě pro vás?

 • Beran: achát, ametyst, citrín, karneol, chalcedon, safír
 • Rak: jaspis, tygří oko, tyrkys, křišťál, granát
 • Váhy: nefrit, avanturín, lapis lazuli, sluneční kámen, růženín
 • Kozoroh: malachit, obsidián, azurit, hematit, labradorit
 • Býk: achát, azurit, smaragd, safír, turmalín, korál
 • Lev: karneol, chryzokol, rubín, olivín, onyx
 • Štír: topaz, malachit, býčí oko, hematit, obsidián
 • Vodnář: safír, akvamarín, fluorit, opál, jantar
 • Blíženci: vltavín, tyrkys, růženín, ametyst, topaz
 • Ryby: fluorit, nefrit, olivín, rubín, jadeit, opál 

Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

 • profil
  Dagmar Borešoválunární kalendář, zdravá výživa, alternativní medicína
 • profil
  Renata PetříčkováOsobní rozvoj s podporou tarotových výkladů, lunárního kalendáře a cyklu celého roku
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Náramek pánský čakrový LÁVA

Originální stylový náramek z lávových kamenů a polodrahokamů Náramek je…

Cena: 290 Kč

Kameny pro zdraví a pohodu

Stovka léčivých krystalů, které vám pomohou vést zdravější život. Že…

Cena: 179 Kč

Kameny pro lásku a vztahy

Průvodce stovkou krystalů a světem jejich magických sil Krystaly a kameny, ať…

Cena: 179 Kč

Svícen SODALIT na svíčku

Surový neleštěný kámen s vyvrtanou dírou na čajovou svíčku. Spodní plocha…

Cena: 490 Kč

TURMALÍN černý - náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků turmalínu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 79 Kč

JASPIS LEOPARD náramek sekaný

Náramek ze sekaných kousků jaspisu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte