Gaslighting: Psychická manipulace a citové zneužívání. Aneb když z vás partner dělá blázna
Gaslighting je zákeřná neviditelná manipulace, kdy váš protějškek zpochybňuje vaše názory, myšlenky i realitu a snaží se vám vnutit vlastní. Vytváří jakýsi falšený příběh, jehož cílem má být absolutní kontrola nad vámi. Oběť gaslightingu se postupně cítí nejistá sama sebou ani vnímáním světa. Jak takovou manipulaci rozpoznat?
Gaslighting je vlastně skrytá forma emocionálního zneužívání. Partner záměrně zkresluje realitu a úsudky svého protějšku. Vytváří tak jakýsi falešný příběh a záměrně jej uvádí v omyl. Jde o záměrné, plánované zkreslování skutečnosti. Dá se říci, že je gaslighting jakousi formou brainwashingu čili vymývání mozku. Gaslighting může být zaměřen nejen na jedince, ale i na větší skupinu lidí.
Gaslighting je psychický teror
Gaslighting se obvykle provádí delší dobu. To způsobí, že oběť postupně začne zpochybňovat své vlastní myšlenky, vnímání reality nebo dokonce vzpomínky. To vede postupně ke zmatku, ztrátě důvěry i sebeúcty a především pak k nejistotě vlastní duševní stability. Výsledkem toho pak bývá velice často závislost na pachateli. I když se gaslighting nejčastěji vyskytuje v parterských vztazích, není výjimkou ani psychické ovládání mezi přáteli nebo členy rodiny. Velice časté je toto například mezi seniorem a pečující osobou. Výjimkou není ani gaslighting v práci, především pak mezi nadřízeným a podřízeným. Cílem gaslightingu je absolutní moc a kontrola nad zmanipulovanou obětí. Gaslighting má často kořeny v psychopatii nebo poruše osobnosti (narcistická, antisociální, hraniční).
Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních
Manipulátor ve vztahu je důmyslným taktikem, ale i nejistou osobností
Narcismus je příběhem celoživotní hluboké lásky. K sobě samému...
Gaslighting teror a porucha osobnosti
Člověk, který gaslighting provádí mívá nějakou poruchu duševního zdraví. Jeho cílem je mít moc nad ostatními a ovládat je. Touží po manipulaci. Rozpoznat gaslighting nemusí být v prvních chvílích úplně jednoduché. Je to totiž poměrně nenápadná technika, která podkopává vnímání reality. Po komunikaci s člověkem, který na vás gaslighting aplikuje, se můžete cítit zvláštně. Nevíte, co je pravda a co lež. Máte zmatky v realitě a můžete mít pocit, že s vámi není něco v pořádku. Osoba, která vámi manipuluje vás navíc záměrně povzbuzuje k tomu, abyste si mysleli, že si za svůj stav můžete sami, je s vámi něco špatně nebo jste prostě až příliš citliví. Vy sami můžete mít pocit, že máte problémy s pamětí, můžete zpohybňovat svůj úsudek a budete mít pocit, že se s vámi začíná něco neobvyklého dít. Jako byste nebyli psychicky v pořádku.
Gaslighting a jeho hlavní znaky
Lidé, kteří s druhými tímto způsobem manipulují, jsou často patolotičtí lháři. Lžou i ve chvíli, kdy jim dáte důkazy o jejich lžích. Tito lidé také vykazují narcistické sklony a navenek působí velice důvěryhodně. Ve všem co říkají, jsou extrémně přesvědčiví. Ač se mezi čtyřma očima budou tvářit jako váš největší přítel, za zády o vás budou šířit pomluvy a drby. Nejspíš budou předstírat, že se o vás bojí, přitom budou vyprávět, jak jste emočně nestabilní nebo šílení. Bohužel jde o extrémně účinnou taktiku, mnoho lidí se staví na stranu násilníka nebo tyrana. Protože je důvěryhodný a “přece by si to nevymýšlel”. Člověk, který toto o vás šíří navíc bude říkat vám samotným, že si toto o vás myslí i všichni ostatní. A vy tomu uvěříte. Člověk praktikující gaslighting pro to udělá totiž maximum.
Je to špičkový manipulátor. Jedinec praktikující gaslighting bude shazovat vaše myšlenkové pochody. Pokud nechce, nebude na spoustu věcí reagovat nebo změní téma. Tak, aby se řeč obrátila proti vám. Stejně tak proti vám bude obracet vaše myšlenky a pocity. Vše, co řeknete, bude minimalizovat a obrátí řeč takovým směrem, abyste si mysleli, že se mýlíte. A vy začnete pochybovat. Další běžnou taktikou gaslightingu je přesouvání viny.
Vždy budete obviňováni za něco, co se stalo. Při tom všem vás však osoba praktikující gaslighting bude ujišťovat o tom, jak moc jste jejím přítelem/ přítelkyní, jak vás miluje, a že by vám nikdy záměrně neublížil/ neublížila. Vy toto slyšet potřebujete, ale zároveň si neuvědomujete, že je to jen jeden z dalších “háčků na ryby”. V neposlední řadě jsou pak lidé praktikující gaslighting přeborníci v překrucování příběhů. I těch, které jste společně zažili. Nakonec v sobě kvůli tomu začnete mít zmatek a budete mít pocit, že jste asi zbláznili.
Gaslighting a jeho působení na oběť
Vystavení gaslightingu může u oběti způsobovat úzkosti, depresi i další duševní problémy, včetně závislosti na pachateli. U slabších jedinců se mohou objevit i myšlenky na sebevraždu. A jak gaslighting poznáte? Odpovězte si na jednotlivé otázky a sami zjistěte, jak jste na tom.
Pochybujete o svých pocitech nebo o realitě, kterou žijete? Máte pocit, že jste až příliš citliví? Zpochybňujete svůj úsudek a své vnímání? Cítíte se zranitelní, zmatení a nejistí? Chybí vám sebeúcta? Jste pocitově sami a bezmocní? Cítíte se nestabilní, je vám divně nebo máte pocit, že žijete ve vězení? Jste zklamaní sami sebou? Neustále se za něco omlouváte? Máte pocit, že vám může partner/ partnerka ublížit? Je to pocit ohrožení? Shazujete sami sebe a přemýšlíte, co se to s vámi děje? Nemůžete se pořádně rozhodnout? Máte pocit, že jste všechny kolem zklamali? Jestliže jste na většinu otázek odpověděli kladně, pak byste měli okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Neřešený gaslighting si totiž může vybrat daň nejen na vašem sebevědomí, ale i na vašem celkovém duševním zdraví.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku