Přesazování pokojových rostlin nepodceňte. Jak a kdy se do něj pustit, aby bylo efektivní?
Pravidelné přesazování pokojových rostlin je velmi žádoucí, neboť jím podpoříte zdravý růst. Ideální frekvence je jednou za 12 až 18 měsíců, realita však bývá u pěstitelů jiná. Pokud chcete, aby vaše domácí zeleň prospívala, bujela a dělala vám jen radost, zjistěte společně s námi, jak o ni pečovat správně.
Možná si říkáte, že obměna zeminy a květináče je snadná a zvládne ji téměř každý. V tom je jistě kus pravdy, přesto byste správné kroky při přesazování pokojových rostlin neměli podcenit. Když totiž uděláte něco nevhodně, můžete se časem s rostlinou rozloučit. Poradíme vám, na co se zaměřit.
Jak poznat, že je čas na přesazování pokojových rostlin
Základní pěstitelská poučka zní, že „přesazování pokojových rostlin je vhodné od jara do počátku léta“. Touto praktickou radou se samozřejmě můžete řídit. Než ale k výměně zeminy a květináče skutečně přistoupíte, sledujte i tyto známky reflektující vhodný čas pro přesazování:
- Rostlina potřebuje hojnější zálivku, tj. půda v květináči častěji vysychá a také listy mohou sesychat na koncích nebo žloutnout.
- Rostlina v květináči klesá a půda se začíná rozpadat.
- Rostlina roste mnohem pomaleji, než je běžné.
- Kořeny rostliny značně prorůstají z drenážních otvorů květináče.
Jakmile zaregistrujete výše zmíněné znaky, nastal ten správný čas pro přesazování pokojových rostlin.
Co potřebujete k přesazování pokojových rostlin
Než se pustíte do přesazování pokojových rostlin, měli byste si připravit všechny potřebné pomůcky. Mezi ně patří:
- Vhodný květináč: lze použít ten stávající (pokud rostlina příliš nevyrostla, musíte jej ale důkladně omýt). Vybíráte-li nový květináč, u stolních pokojových rostlin volte max. o 5 cm větší a u těch podlahových max. o 10 cm.
- Nová zemina: vyberte v zahradnictví takový substrát, který je přímo určený k přesazování pokojových rostlin. Obsahuje totiž všechny potřebné živiny.
- Ostré nůžky: pro případ, že bude nutné zastřihnout kořeny rostliny.
- Zahradnické rukavice: nasaďte je především tehdy, když budete manipulovat s jedovatou rostlinou.
- Plastová plachta: je při přesazování pokojových rostlin velmi praktická (hlavně když nemáte zahradu) – snadno ji totiž vyklepete venku na trávě nebo do popelnice a v bytě/na balkoně vám nezbyde nepořádek.
- Drenážní vrstva: tu si opatřete zejména tehdy, pokud nemáte květináče s drenážním/odtokovým otvorem. Může mít podobu drobných kamínků, štěrku a podobně. Zahradnictví prodávají i hotové drenážní směsi jako keramzit či perlit.
- Voda na zalití: ideálně by měla být odstátá.
Jak na přesazování pokojových rostlin v praxi
Jakmile si připravíte vše potřebné k přesazování pokojových rostlin, můžete se pustit do práce. Postupujte dle následujících kroků:
- Než se vrhnete na samotné přesazování pokojové rostliny, opatrně ji vyjměte ze stávajícího květináče. Můžete mírně poklepat na spodek nádoby a jemně táhnout za spodní část stonku rostliny.
- V dalším kroku zkontrolujte kořeny – ty velmi slabé a extra dlouhé můžete zastřihnout. Silné kořeny nijak nepoškozujte. Nutné je také kořeny jemně uvolnit od nánosů staré půdy (nebo opatrně rozmotat).
- Připravte si větší květináč s novým substrátem. Pakliže máte nádobu s drenážním otvorem, nasypte asi do třetiny zeminu a pak do ní vložte rostlinu (vycentrujte ji). Do květináče bez drenážního otvoru musíte vložit nejprve ¼ nebo 1/3 drenážního materiálu a až poté substrát.
- Nakonec pokojovou rostlinu dobře zahrňte zbytkem substrátu a zalijte vodou. Stanoviště můžete zvolit stejné, jako předtím – každopádně by mělo být slunné. Vždy ale záleží na typu rostliny.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku