Než rostlinu přesadíte, měli byste zkontrolovat a uvolnit kořeny.

Přesazování pokojových rostlin nepodceňte. Jak a kdy se do něj pustit, aby bylo efektivní?

Pravidelné přesazování pokojových rostlin je velmi žádoucí, neboť jím podpoříte zdravý růst. Ideální frekvence je jednou za 12 až 18 měsíců, realita však bývá u pěstitelů jiná. Pokud chcete, aby vaše domácí zeleň prospívala, bujela a dělala vám jen radost, zjistěte společně s námi, jak o ni pečovat správně.

Možná si říkáte, že obměna zeminy a květináče je snadná a zvládne ji téměř každý. V tom je jistě kus pravdy, přesto byste správné kroky při přesazování pokojových rostlin neměli podcenit. Když totiž uděláte něco nevhodně, můžete se časem s rostlinou rozloučit. Poradíme vám, na co se zaměřit.

Jak poznat, že je čas na přesazování pokojových rostlin

Základní pěstitelská poučka zní, že „přesazování pokojových rostlin je vhodné od jara do počátku léta“. Touto praktickou radou se samozřejmě můžete řídit. Než ale k výměně zeminy a květináče skutečně přistoupíte, sledujte i tyto známky reflektující vhodný čas pro přesazování:

Čtěte také:

Pokojové rostliny, o které se nemusíte příliš starat. Pořiďte si nenáročné pokojové rostliny, které přežijí jakoukoliv péči

  • Rostlina potřebuje hojnější zálivku, tj. půda v květináči častěji vysychá a také listy mohou sesychat na koncích nebo žloutnout.
  • Rostlina v květináči klesá a půda se začíná rozpadat.
  • Rostlina roste mnohem pomaleji, než je běžné.
  • Kořeny rostliny značně prorůstají z drenážních otvorů květináče.

Jakmile zaregistrujete výše zmíněné znaky, nastal ten správný čas pro přesazování pokojových rostlin.

Co potřebujete k přesazování pokojových rostlin

Než se pustíte do přesazování pokojových rostlin, měli byste si připravit všechny potřebné pomůcky. Mezi ně patří:

  • Vhodný květináč: lze použít ten stávající (pokud rostlina příliš nevyrostla, musíte jej ale důkladně omýt). Vybíráte-li nový květináč, u stolních pokojových rostlin volte max. o 5 cm větší a u těch podlahových max. o 10 cm.
  • Nová zemina: vyberte v zahradnictví takový substrát, který je přímo určený k přesazování pokojových rostlin. Obsahuje totiž všechny potřebné živiny.
  • Ostré nůžky: pro případ, že bude nutné zastřihnout kořeny rostliny.
  • Zahradnické rukavice: nasaďte je především tehdy, když budete manipulovat s jedovatou rostlinou.
  • Plastová plachta: je při přesazování pokojových rostlin velmi praktická (hlavně když nemáte zahradu) – snadno ji totiž vyklepete venku na trávě nebo do popelnice a v bytě/na balkoně vám nezbyde nepořádek.
  • Drenážní vrstva: tu si opatřete zejména tehdy, pokud nemáte květináče s drenážním/odtokovým otvorem. Může mít podobu drobných kamínků, štěrku a podobně. Zahradnictví prodávají i hotové drenážní směsi jako keramzit či perlit.
  • Voda na zalití: ideálně by měla být odstátá.

Při manipulaci s jedovatými rostlinami je vhodné nasadit ochranné rukavice.

Jak na přesazování pokojových rostlin v praxi

Jakmile si připravíte vše potřebné k přesazování pokojových rostlin, můžete se pustit do práce. Postupujte dle následujících kroků:

  1. Než se vrhnete na samotné přesazování pokojové rostliny, opatrně ji vyjměte ze stávajícího květináče. Můžete mírně poklepat na spodek nádoby a jemně táhnout za spodní část stonku rostliny.
  2. V dalším kroku zkontrolujte kořeny – ty velmi slabé a extra dlouhé můžete zastřihnout. Silné kořeny nijak nepoškozujte. Nutné je také kořeny jemně uvolnit od nánosů staré půdy (nebo opatrně rozmotat).
  3. Připravte si větší květináč s novým substrátem. Pakliže máte nádobu s drenážním otvorem, nasypte asi do třetiny zeminu a pak do ní vložte rostlinu (vycentrujte ji). Do květináče bez drenážního otvoru musíte vložit nejprve ¼ nebo 1/3 drenážního materiálu a až poté substrát.
  4. Nakonec pokojovou rostlinu dobře zahrňte zbytkem substrátu a zalijte vodou. Stanoviště můžete zvolit stejné, jako předtím – každopádně by mělo být slunné. Vždy ale záleží na typu rostliny.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.