Geocaching je zábava pro všechny generace

Geocaching je zábava pro všechny generace

Co je geocaching?

Název geocaching vznikl ze slova cache (skrýš, úkryt, schránka), které se mezi českými geocachery vžilo jako keška. A právě hledání těchto ukrytých schránek je podstatou hry geocaching. Kešky jsou většinou schovány na místech turisticky zajímavých, ale můžeme je najít i ve městech a na místech těžko přístupných. K nalezení kešek se používá navigační systém GPS, neboť základní informací o ukryté schránce jsou zeměpisné souřadnice.

Čtěte také:

Kam na výlet s dětmi? Zvířecí farmy nabízí zábavu i poučení

Ptáte se, co je na hledání krabiček tak zábavného? Proč se geocachingu věnují desetitisíce nadšenců v Čechách a miliony po celém světě? Na to se dá napsat jen jedno. Vyzkoušejte, poznáte, stanete se jedním z nich.

Geocaching je zábava úplně pro všechny

Jelikož se jedná o zábavnou hru spojenou s pohybem v přírodě, může geocaching provozovat opravdu každý, kdo si rád hraje a chce současně udělat i něco pro své zdraví. Geocaching je rozšířený po celém světě, takže jej můžeme provozovat i na cestách do zahraničí a tím si oživit dovolenou „úlovky“, které pro nás budou mít tím větší cenu, čím vzdálenější od domova jsou.

Díky hře geocaching můžete i dětem z každého výletu udělat cestu za dobrodružstvím a nenásilnou formou je naučit spoustu nových věcí. Stačí vyhledat na internetu ukryté schránky, které se nachází v okolí cíle výletu a naplánovat jejich „odlov“.

Co se ukrývá ve schránkách?

V každé kešce se nachází tzv. logbook a propiska. Logbook slouží k zapsání nálezu pro každého geocachera. Podle typu cache, které jsou podrobněji popsány níže, jsou ve schránkách ukryty i předměty na výměnu. Každý, kdo cache najde, má právo si vzít jeden předmět výměnou za jiný, který má u sebe. Nepsaným pravidlem je, že by měl každý dát do schránky předmět stejné nebo vyšší hodnoty než si bere.

Do cache nepatří jakékoliv potraviny (např. bonbóny, žvýkačky, oříšky atd.), aby nelákaly zvířata. V případě, že nějaký takový předmět najdeme, máme právo jej z kešky bez náhrady odstranit. Taktéž sem nepatří jakékoliv nebezpečné předměty, které by mohly další nálezce zranit.

Zvláštní předměty ve schránkách

Při „hledání pokladů“ se můžeme kromě různých drobností na výměnu setkat se speciálními předměty, které mají ve hře svou zvláštní funkci. Jedná se o tzv. trasovatelné předměty. Dvěma hlavními představiteli jsou Travelbug a Geocoin.

Travelbug (TB)

Travelbug je předmět doplněný o identifikační štítek (tzv. psí známku), který slouží ke sledování jeho pohybu. Z toho je patrné, že travelbug není určen k výměně a ponechání si jako suvenýr, ale má cestovat z cache do cache. Pokud geocacher najde ve schránce travelbug, může jej držet u sebe max. 14 dní, do té doby pro něj najde vhodnou cache. Zároveň svůj nález zaznamená na webu, čímž informuje ostatní geocachery.

Geocoin (GC)

Pro nalezení geocoinu, tedy speciální mince, platí podobná pravidla jako pro travelbug. Na této minci je vyražen unikátní kód pro její identifikaci. Geocoin i travelbug mohou mít od svého původního majitele přesně určený cíl, o kterém se každý dočte na internetu po zadání identifikačního kódu. V takovém případě by mělo být snahou nálezce držet se tohoto cíle.

Geocaching pro začátečníky - jak na první kešku?

  1. Před první výpravou za „pokladem“ je třeba si podrobně prostudovat pravidla hry geocaching, která v celém znění naleznete téměř na každém webu, který se geocachingu věnuje (nejznámější je geocaching.com). Kromě pravidel hry by každý (nejen začínající) geocacher měl dodržovat nepsané zásady, mezi které patří zejména ohleduplnost k přírodě a majetku cizích osob, pravdivost zapisování nálezů na internetu či diskrétnost při hledání na veřejných místech, kde hrozí prozrazení cache cizím lidem (= mudlům).
  2. Na některém z webů, zabývajícím se geocachingem, si najdeme cache nacházející se v okolí místa, kam chceme vyrazit na výlet. Přečteme si popis cache, ve kterém se dozvíme typ, obtížnost a ostatní informace potřebné k nalezení. Pro začátek je vhodnější vybrat si méně náročné kešky, abychom se na nich naučili základy geocachingu.
  3. Pokud se chceme geocachingu věnovat dlouhodobě, je vhodné se zaregistrovat a vést si přehled nalezených kešek.
  4. Informace o kešce si uložíme, abychom je měli v případě nouze u sebe, uložíme souřadnice do navigace, vybavíme se předmětem na výměnu, a můžeme vyrazit. Spoléhat se však na to, že schránku nalezneme přesně na místě souřadnic, se vždy nevyplatí. Občas se zaměření nepovede, proto je lepší se spoléhat na vlastní rozum a hledat v blízkém okolí souřadnic na „podezřelých“ místech.
  5. V případě úspěšného nálezu kešky se zapíšeme do logbooku, vyměníme předmět za námi přinesený a schránku umístíme na stejné místo, kde jsme ji nalezli.

Typy cache

Typy kešek se rozlišují jak podle velikosti schránky, podle jejího charakteru, tedy podle toho, co je třeba podstoupit před jejím nalezením, tak i podle obtížnosti udávané počtem hvězdiček.

Cache podle velikosti

Micro cache – nejmenší typ kešky, do které se většinou nevejde nic jiného než logbook. Nejčastější micro cache je krabička od filmu. Tento typ se hodně vyskytuje ve městech, kde je třeba schránku dobře zamaskovat.

Small – v tomto typu schránky jsou ukryty kromě logbooku menší předměty na výměnu. Small cache bývá většinou menší plastová krabička na potraviny.

Regular – tato schránka je také z velké většiny krabička na potraviny, ale většího objemu, a jsou v ní tedy i předměty větší velikosti na výměnu.

Large – největší typ cache, kam se vejdou větší „poklady“ jako např. knihy, plyšové hračky atd.

Cache podle charakteru

Tradiční cache

Tradiční cache je nejjednodušším typem kešky, vhodným pro začátečníky. Úkryt je umístěn přímo na zadaných zeměpisných souřadnicích.

Multi cache

Jak napovídá název, k finální schránce se lze dostat jen přes jiné skrýše, ve kterých najdeme vodítko k dalšímu postupu. Vodítkem bývá např. spočítání viditelných předmětů a dosazení těchto čísel místo chybějících údajů souřadnic. Těchto stanovišť (stage) před finální schránkou může být několik a nemusí se nacházet ani blízko u sebe. Nalezení multi cache tak může být i dlouhodobější záležitostí.

Mystery cache (unknown cache)

U tohoto typu kešky nejsou zadány zeměpisné souřadnice, je třeba je nejdříve vyluštit z šifry, vyřešit hádanku nebo splnit konkrétní úkol. K mystery cache se může např. vázat příběh, z jehož textu lze posbírat potřebné informace o dalším postupu.

Virtuální cache

Virtuální cache už se v současné době nezakládají, ty založené v minulosti však stále fungují do doby, než je autoři sami nezruší. Tento typ kešky, jak už napovídá jeho název, není schránka, jde o vyřešení konkrétního úkolu a odeslání výsledku autorovi cache, který následně potvrdí správnost. Typem virtuální kešky je například i webcam cache, pro jejíž splnění je třeba kontaktovat autora cache přes web kameru. Také earthcache je jedním z typů virtuální cache, pro splnění je třeba zjistit konkrétní informace týkající se naší planety.

Letterbox hybrid

Tento typ cache vznikl spojením dvou her – geocaching a letterboxing. Letterbox hybrid kombinuje hledání kešky dle souřadnic a různé indicie (např. fotografie, část textu, kousek mapy,…). Oproti ostatním typům kešek je součástí schránky i razítko k otisknutí pro nálezce.

Wherigo cache

K nalezení tohoto typu kešky je třeba mít v telefonu nainstalovaný program nebo vlastnit speciální GPS navigaci, která tuto aplikaci podporuje. Tento program pak geocachera navádí přímo na trase a informuje ho o dalším postupu.

Cache podle obtížnosti

Obtížnost cache je určena dvěma kritérii, a to dostupností terénu a samotného hledání kešky. Tyto údaje lze najít u popisu každé konkrétní kešky a je udávána pomocí hvězdiček.

Dostupnost terénu

v terénu nejsou žádné překážky, ke schránce se dostanu bez problémů
terén je místy obtížnější
obtížnější terén, který není vhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí a pro malé děti
problémový terén pro fyzicky zdatné geocachery
k nalezení cache je potřeba speciální vybavení (lano, helma,…). Co je k „odlovení“ vše potřeba, musí být uvedeno v popisu cache.

Obtížnost cache

nejjednodušší keška pro začátečníky, kdy k nalezení stačí zeměpisné souřadnice a místo schránky je lehce identifikovatelné, nejčastěji se nachází přímo u cest.
jednoduchá cache ukrytá mimo cesty
složitější cache, pro jejíž nalezení je třeba domácí příprava (rozluštění šifry apod.)
časově náročná cache plná hádanek a šifer ukrytá v méně přístupném terénu.
nejsložitější cache, která kombinuje časovou náročnost s velmi složitými šiframi. Tento typ schránek najdou jen ti nejtrpělivější cacheři a mnohdy vyřešení a nalezení trvá i měsíce.

Slovníček pojmů, se kterými se setkáte při hře geocaching:

Keška = počeštěný název pro cache neboli ukrytou schránku.
Geokačer, kačer = počeštěný název pro geocachera, tedy „hledače pokladů“.
Logbook = zápisník nacházející se ve schránce, do kterého se zapisují úspěšní geochacheři
Log = zápis nalezení kešky. Log se provádí jak na místě do logbooku, tak na internetu pod přihlášením uživatele.
Travelbug a geocoin = názvy pro speciální putovní předměty.
Owner = zakladatel kešky
Listing = zadání kešky dostupné na internetu, které obsahuje informace pro nalezení, tedy typ cache, obtížnost, souřadnice, doplňující popis, příp. nápovědu nebo šifru.
Stage = označení pro kešku sloužící jako „mezistanice“ u multi cache.
Mudla = osoba vyskytující se na dohled od hledané kešky, před kterou je třeba si dávat pozor, aby nebyla schránka prozrazena a případně zničena „nekačery“.
Event cache = setkání geocacherů, na kterém zpravidla dochází k výměně travelbugů a geocoinů.
Cache In Trash Out Event = setkání geocacherů za účelem úklidu odpadků v přírodě, zpravidla kolem nalezených kešek.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 30. 09. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 01. 10. 2022
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
NEDĚLE 02. 10. 2022
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 03. 10. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ÚTERÝ 04. 10. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 05. 10. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
ČTVRTEK 06. 10. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Obec Ženklava: malebná vesnice ideální k rekreaci
Vlastní pivovar, historické pam…
Město Žirovnice láká turisty malebnou krajinou úrodných polí
Na hranici Jihočeského kraje a Vysočiny se nach…

okna

Když jsou špinavá.

okna

kdy mýt okna

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Solná lampa elektrická 18 - 22kg

Solný krystal z Himaláje, s el.kabelem a žárovkou
2 050 Kč

Svícen ACHÁT růžový

Barvená achátová pecka se zbroušenou přední stranou, na…
340 Kč

Solná lampa elektrická PYRAMIDA

Opracovaný solný krystal z Himaláje, s elektrickým kabelem…
899 Kč

Náramek s přívěskem KLID

Achát, sodalit a akvamarín pro klid, rovnováhu, koncentraci…
390 Kč

Náramek pro Vodnáře KLID

Náramek pro klid a mír, naději, proti stresu a napětí, pro…
420 Kč

Dejte si jedlé kaštany. Skvěle chutnají, ničí záněty v těle a pomáhají hubnout

Kdo by neměl rád jedlé kaštany! Hlavně ty pečené, které nás nádherně zahřejí. Navíc mají vynikající chuť a našemu organismu dávají víc než si vůbec dokážeme představit. Jsou zdravé nejen pro naše fyzické tělo, ...

Výročí svatby můžete slavit každý rok. Poradíme, na co vsadit

Výročí svatby se zpravidla slaví po několika letech v manželství. Pojmout tento den však můžete po svém. Pokud budete chtít oslavit každý společný rok, kdy jste svoji, nic vám v tom nebrání. Jde o pěknou tradic...

Neslyšící dítě v rodině: Jak si počínat při výchově?

Neslyšící dítě může vyvolávat v rodičích značné obavy z budoucnosti. Matka i otec se mohou ptát sami sebe „Najde se svým deficitem kamarády, partnera nebo práci?“. Zvýšený strach o takového potomka je normální,...

I podzimní svatba může mít své kouzlo! Nechte se inspirovat

Podzimní svatba skýtá řadu pozitiv! Vždyť barevná příroda přímo vybízí ke kouzelným fotografiím zamilovaného páru. Vytěžte z tohoto období co nejvíce a užijte si svůj nezapomenutelný den naplno. Poradíme vám, n...

Nejčastější psychické problémy moderního člověka: Jak se s nimi vyrovnat?

Jednadvacáté století nám jako lidstvu přineslo mnoho skvělých vymožeností, které usnadňují nemalým dílem každodenní bytí. Jenže psychické problémy nemizí, ba naopak. Je jich s těmito moderními výdobytky doby čí...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Přirozená autorita motivuje a inspiruje. Jak ji vybudovat?

Přirozená autorita není záležitostí vrozenou. Je zapotřebí, aby ji člověk rozvíjel. Když se tak nestane, může si ji uměle vynucovat, což není ta nejlepší cesta. S lidmi nepřirozeně autoritativními se však setká...

Sendvič s hruškou a modrým sýrem

Nejprve si v toustovači rozpečte chlebové plátky. Poté je potřete máslem dle libosti. Dále si nadrťte vlašské oříšky, lze je i opražit na pánvi bez tuku, a posypte jimi dva pláty chleba. Dále si omyjte a nakráj...

Fretka domácí je všetečka i veselý společník. Jak ji chovat?

Fretka domácí se může stát dokonalým mazlíčkem, pokud nemáte čas na venčení psa, nebo zrovna dvakrát nemusíte kočky. Počítat však musíte s tím, že se jedná o velice zvídavé zvíře, které prošmejdí každé zákoutí ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Děláte skutečně to, co vás baví?

Práce, job, zaměstnání... každej tomu řiká jinak. Všichni ale za tim vidíme jediný - prachy, úspěch, svobodu. Říká se, že bez práce nejsou koláče. Asi to tak bude. Když nemáte kačku v ruce, nenajíte se. Prostě budete mít hlad. Tak je nastavenej svět. Materialismus, kapitalismus, bo nevim jak to pojmenovat. Peníze jsou dobrej sluha, ale zlej pán, no né? A položili jste si někdy otázku, jestli vám stojí za to, co teďka děláte? Jako myslim tim to, v čem pracujete???