Chystáte se na divoké bylinky? Podzim je ideálním obdobím na doplnění přírodní lékárničky. Přečtěte si tipy, jaké bylinky hledat a jak je skladovat.

Divoké podzimní bylinky: jak je sbírat i skladovat

Podzimní příroda nabízí spoustu divokých bylin a dává nám tak příležitost připravit se na zimu. Navíc si procházkou spojenou se sběrem bylinek spolehlivě vyčistíte hlavu. Přečtěte si, kde a jaké rostliny hledat, jak je zpracovat i skladovat.

Na vaření i pro zdraví 

Divoké bylinky jsou skvělý způsob, jak zařadit do jídelníčku spoustu čerstvé zeleně plné vitamínů i bez vlastní zahrady. Mají široké využití – od dochucení pokrmů až po doplnění přírodní lékárničky. Navíc podpoříte lokálnost, udržitelnost a ušetříte svoji peněženku

Jaká pravidla dodržovat při sběru bylinek? 

  • Sbírejte pouze rostliny, které znáte.

  • Na sběr vyrazte do čistého prostředí – vyhýbejte se okolí silnic, továren i skládek. 

  • Natrhejte si pouze takové množství, jaké potřebujete. 

  • Buďte ohleduplní k přírodě a snažte se nepoškodit okolní vegetaci.

  • Pokud si nebudete se sběrem jistí, zkonzultujte ho s odborníky. 

Sběrem divokých bylin podpoříte udržitelnost i ušetříte svoji peněženku

Jaké divoké bylinky hledat? 

Šípky

Plody růže šípkové jsou nejen krásnou ozdobou do vázy, ale také zásobárnou cenných vitamínů a minerálů. Šípky totiž obsahují velké množství vitamínu C, vápník i rutin. Slouží jako silný antioxidant a pomáhají podpořit imunitu. Díky obsahu rutinu navíc můžou ulevovat od bolesti křečových žil a přispívají ke zpevnění cév. Vápník zase ocení vlasy i pokožka.

Nejjednodušším způsobem, jak šípky zpracovat, je uvařit z nich čaj. Stačí jen zalít horkou vodou, nechat vylouhovat a je to. Pokud vás překvapí jeho kyselá chuť, oslaďte ho medem, který má pro zdraví spoustu dalších benefitů

Kopřiva 

Šťavnatá bylina bohatá na vitamíny, minerály i železo roste od jara do podzimu. Pokud vyrazíte na sběr kopřiv, nezapomeňte rukavice, které zabrání nepříjemnému popálení. Kopřiva působí močopudně, a tak se často využívá při infekcích močového měchýře. Ale nic se nesmí přehánět – při nadměrném užívání může totiž močové cesty naopak dráždit. 

Podle babských rad může kopřiva také ulevit při alergii, senné rýmě i ekzému. Vyzkoušejte ji i pokud vás trápí krvácení z nosu, protože přispívá k jeho snížení. Z kopřivy si můžete uvařit čaj, ale je skvělou přísadou i do smoothies, polévek nebo salátů. Před použitím ji ale nezapomeňte spařit vodou – předejdete popálení. 

Tymián

O trochu vzácnější bylinou je divoký tymián, který roste v suchých travnatých a kamenitých lokalitách. Jeho listy i květy se používají k přípravě čajů, olejů, tinktur nebo jako koření. Je oblíbený také u včel, protože je bohatým zdrojem nektaru. Tradičně se tymián používá při nachlazení, protože působí příznivě na dýchací cesty. Tymián také napomáhá normální funkci imunitního systému a podporuje trávení.

Pokud se vám nebude chtít vyrazit tymián hledat, vyzkoušejte pro podporu správné funkce dýchacích cest a imunitního systému přírodní sirup ERDOHerbal, doplněk stravy. Ten navíc jeho účinky kombinuje s proskurníkem, propolisem a medem. 

Jak bylinky uchovávat? 

Aby si bylinky zachovaly svou kvalitu a účinky, je důležité je správně uskladnit. Pokud se rozhodnete pro sušení, sušte je v suchém a dobře větraném prostoru mimo přímé sluneční světlo. Listy můžete rozprostřít na rovné ploše, poslouží například sítě určené k sušení hub. Případně je můžete rozložit na čistý bílý papír. Nikdy ale neskládejte velké množství bylin na sebe, protože tak můžou zplesnivět. Květy je lepší svázané do svazků pověsit na šňůru. 

Bylinky sušte v suchém a dobře větraném prostoru 

Ať už budete sušit jakékoliv bylinky, nikdy je předtím neoplachujte, protože zvýšíte pravděpodobnost, že chytí plíseň. Pokud budete chtít sušení urychlit, pravidelně je otáčejte. Chraňte bylinky před vlhkostí a světlem a skladujte je v nádobách z tmavého skla nebo v uzavřených potravinářských krabičkách ve spíži. Správně usušené bylinky si svou kvalitu zachovají až 2 roky

Další možností uchování bylinek je výroba tinktury, která vznikne extrakcí bylin v alkoholu. Můžete použít jakýkoliv druh destilátu s vyšším procentem alkoholu. Nejčastěji se používá vodka kvůli její neutrální chuti. Pak už budete potřebovat jen zhruba půllitrovou skleněnou dózu a čerstvé nebo sušené bylinky.

  1. Bylinky nasekejte nebo rozdrťte a naplňte s nimi zhruba polovinu sklenice

  2. Zalijte je alkoholem tak, aby byly kompletně ponořené.

  3. Sklenici umístěte na tmavé a chladné místo a nechte louhovat asi 8 týdnů.

  4. Pravidelně kontrolujte, zda se alkohol nevypařil, a pokud nebudou bylinky zcela zakryté, alkohol dolijte.

  5. Po 8 týdnech přeceďte z nálevu bylinky a tekutinu přelijte do menších lahviček

  6. Hotovu tinkturu skladujte na tmavém místě

Snažte se bylinky spotřebovat nejlépe během roku a další rok si nasbírat nové. Zachovají si tak nejvíce účinných látek. 



Diskuse k článku

  • Torin

    14:11 10. 10. 2023 0
    reklamní obsah moc nemusím, ale v tomto případě pozitvně kvituji. Časem jsem přešel komletně na bylinnou domácí lékarnu a bylo to jedno z nejlepších mých rozhodnutí. Bylinny doporučuji všem.

Lunární kalendář

NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...