Chystáte se na divoké bylinky? Podzim je ideálním obdobím na doplnění přírodní lékárničky. Přečtěte si tipy, jaké bylinky hledat a jak je skladovat.

Divoké podzimní bylinky: jak je sbírat i skladovat

Podzimní příroda nabízí spoustu divokých bylin a dává nám tak příležitost připravit se na zimu. Navíc si procházkou spojenou se sběrem bylinek spolehlivě vyčistíte hlavu. Přečtěte si, kde a jaké rostliny hledat, jak je zpracovat i skladovat.

Na vaření i pro zdraví 

Divoké bylinky jsou skvělý způsob, jak zařadit do jídelníčku spoustu čerstvé zeleně plné vitamínů i bez vlastní zahrady. Mají široké využití – od dochucení pokrmů až po doplnění přírodní lékárničky. Navíc podpoříte lokálnost, udržitelnost a ušetříte svoji peněženku

Jaká pravidla dodržovat při sběru bylinek? 

  • Sbírejte pouze rostliny, které znáte.

  • Na sběr vyrazte do čistého prostředí – vyhýbejte se okolí silnic, továren i skládek. 

  • Natrhejte si pouze takové množství, jaké potřebujete. 

  • Buďte ohleduplní k přírodě a snažte se nepoškodit okolní vegetaci.

  • Pokud si nebudete se sběrem jistí, zkonzultujte ho s odborníky. 

Sběrem divokých bylin podpoříte udržitelnost i ušetříte svoji peněženku

Jaké divoké bylinky hledat? 

Šípky

Plody růže šípkové jsou nejen krásnou ozdobou do vázy, ale také zásobárnou cenných vitamínů a minerálů. Šípky totiž obsahují velké množství vitamínu C, vápník i rutin. Slouží jako silný antioxidant a pomáhají podpořit imunitu. Díky obsahu rutinu navíc můžou ulevovat od bolesti křečových žil a přispívají ke zpevnění cév. Vápník zase ocení vlasy i pokožka.

Nejjednodušším způsobem, jak šípky zpracovat, je uvařit z nich čaj. Stačí jen zalít horkou vodou, nechat vylouhovat a je to. Pokud vás překvapí jeho kyselá chuť, oslaďte ho medem, který má pro zdraví spoustu dalších benefitů

Kopřiva 

Šťavnatá bylina bohatá na vitamíny, minerály i železo roste od jara do podzimu. Pokud vyrazíte na sběr kopřiv, nezapomeňte rukavice, které zabrání nepříjemnému popálení. Kopřiva působí močopudně, a tak se často využívá při infekcích močového měchýře. Ale nic se nesmí přehánět – při nadměrném užívání může totiž močové cesty naopak dráždit. 

Podle babských rad může kopřiva také ulevit při alergii, senné rýmě i ekzému. Vyzkoušejte ji i pokud vás trápí krvácení z nosu, protože přispívá k jeho snížení. Z kopřivy si můžete uvařit čaj, ale je skvělou přísadou i do smoothies, polévek nebo salátů. Před použitím ji ale nezapomeňte spařit vodou – předejdete popálení. 

Tymián

O trochu vzácnější bylinou je divoký tymián, který roste v suchých travnatých a kamenitých lokalitách. Jeho listy i květy se používají k přípravě čajů, olejů, tinktur nebo jako koření. Je oblíbený také u včel, protože je bohatým zdrojem nektaru. Tradičně se tymián používá při nachlazení, protože působí příznivě na dýchací cesty. Tymián také napomáhá normální funkci imunitního systému a podporuje trávení.

Pokud se vám nebude chtít vyrazit tymián hledat, vyzkoušejte pro podporu správné funkce dýchacích cest a imunitního systému přírodní sirup ERDOHerbal, doplněk stravy. Ten navíc jeho účinky kombinuje s proskurníkem, propolisem a medem. 

Jak bylinky uchovávat? 

Aby si bylinky zachovaly svou kvalitu a účinky, je důležité je správně uskladnit. Pokud se rozhodnete pro sušení, sušte je v suchém a dobře větraném prostoru mimo přímé sluneční světlo. Listy můžete rozprostřít na rovné ploše, poslouží například sítě určené k sušení hub. Případně je můžete rozložit na čistý bílý papír. Nikdy ale neskládejte velké množství bylin na sebe, protože tak můžou zplesnivět. Květy je lepší svázané do svazků pověsit na šňůru. 

Bylinky sušte v suchém a dobře větraném prostoru 

Ať už budete sušit jakékoliv bylinky, nikdy je předtím neoplachujte, protože zvýšíte pravděpodobnost, že chytí plíseň. Pokud budete chtít sušení urychlit, pravidelně je otáčejte. Chraňte bylinky před vlhkostí a světlem a skladujte je v nádobách z tmavého skla nebo v uzavřených potravinářských krabičkách ve spíži. Správně usušené bylinky si svou kvalitu zachovají až 2 roky

Další možností uchování bylinek je výroba tinktury, která vznikne extrakcí bylin v alkoholu. Můžete použít jakýkoliv druh destilátu s vyšším procentem alkoholu. Nejčastěji se používá vodka kvůli její neutrální chuti. Pak už budete potřebovat jen zhruba půllitrovou skleněnou dózu a čerstvé nebo sušené bylinky.

  1. Bylinky nasekejte nebo rozdrťte a naplňte s nimi zhruba polovinu sklenice

  2. Zalijte je alkoholem tak, aby byly kompletně ponořené.

  3. Sklenici umístěte na tmavé a chladné místo a nechte louhovat asi 8 týdnů.

  4. Pravidelně kontrolujte, zda se alkohol nevypařil, a pokud nebudou bylinky zcela zakryté, alkohol dolijte.

  5. Po 8 týdnech přeceďte z nálevu bylinky a tekutinu přelijte do menších lahviček

  6. Hotovu tinkturu skladujte na tmavém místě

Snažte se bylinky spotřebovat nejlépe během roku a další rok si nasbírat nové. Zachovají si tak nejvíce účinných látek. 



Diskuse k článku

  • Torin

    14:11 10. 10. 2023 0
    reklamní obsah moc nemusím, ale v tomto případě pozitvně kvituji. Časem jsem přešel komletně na bylinnou domácí lékarnu a bylo to jedno z nejlepších mých rozhodnutí. Bylinny doporučuji všem.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.