Bílá sobota je dnem rozjímání i příprav na oslavy zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jak ji křesťané slaví v Americe a Austrálii?
Bílá sobota v roce 2023 připadá na 8. duben. Pro mnohé křesťany je tento den velmi významný, neboť představuje uložení Ježíše Krista v hrobě a přípravu na jeho zmrtvýchvstání. Lidé po celém světě Bílou sobotu oslavují po svém – jedni se radují a druzí naopak truchlí. S tímto dnem se také váže mnoho tradic. Pojďte je tedy společně s námi objevit.
Co se týká tradic samotných, v Česku jsou vnímány v podstatě podobně, jako ve světě. Právě s Bílou sobotou tedy hospodyňky začínají uklízet svůj příbytek a připravují na Boží hod velikonoční samé dobroty. S tímto dnem totiž končí i půst. Mnozí křesťané také drží hluboký smutek, proto se obvykle nekonají žádné bohoslužby – to až po západu slunce. Těm se říká velikonoční vigilie, které jsou určitou přípravou na oslavy spojené se vzkříšením Ježíše Krista.
Bílá sobota v Česku tradičně i netradičně
Každá rodina slaví Bílou sobotu po svém. Podle tradic se však v tento den stále lidé postí, až teprve večer se mohou najíst. Přes den rodiny připravují velikonoční chody i pečivo (zpravidla beránky, mazance), barví vejce anebo pletou pomlázky. Denní bohoslužby se nekonají, v kostelech vládne tma. Až teprve po západu slunce (nebo večer po setmění) se začínají sloužit obvykle i několikahodinové mše/vigilie, které mají být oslavou zmrtvýchvstání Ježíše. V kostelech se také zapalují svíce – ta nejdůležitější je tzv. pašijová. Protože je Bílá sobota posledním dnem uložení Ježíše v hrobě, může také pro mnohé lidi představovat šanci na nové začátky. Nejen křesťané tedy mohou rozdělat (bezpečné) velikonoční ohně a vhodit do nich například symbolické lístky s přáními o smíření. V plamenech tedy zanechají vše špatné, čeho se chtějí zbavit/co je tíží a očistí se.
Další tradice: Až budete plést pomlázku o Bílé sobotě, nezapomeňte na ni uvázat aspoň jednu bílou stuhu. Též se můžete věnovat v tento den velkému úklidu domácnosti – nejlépe zametání novým koštětem, aby se v domě nedržel hmyz.
Bílá sobota v USA
I ve Spojených státech amerických slaví někteří křesťané Bílou sobotu (známá též jako Holy Saturday). Ze své podstaty jsou tyto oslavy velmi podobné těm v Česku. Lidé se tedy připravují na vzkříšení Páně. V mnoha domácnostech se též zapaluje velikonoční svíčka – tak činí zejména rodiny, které se nemohou zúčastnit večerní nebo noční vigilie. Přes den se sice bohoslužby neslouží, probíhají však křty. V tento den také americké děti barví vejce a vkládají je do velikonočních košíčků. Bílá sobota v USA je zároveň i dnem, kdy se provádí tzv. „Požehnání zvířat“ (Blessing of the Animals), a to zejména v mexické komunitě žijící v Kalifornii. Během barevného ceremoniálu se žehná nejen psům a kočkám, ale i velbloudům, krávám, kozám, oslům nebo třeba hadům a opicím.
Bílá sobota v Austrálii
Australané nazývají Bílou sobotu také jako Velikonoční. Mnozí z nich tento den využívají nejen k rodinným sešlostem, ale také k nakupování – avšak celá řada z nich nepořizuje čokoládové zajíčky (tato zvířata vnímají hlavně farmáři jako škůdce). Místní tak kupují převážně tzv. čokoládového bilbyho, což je zvíře známé také jako vakojezevec. Zejména katolíci pak navštěvují kostely a účastní se bohoslužeb. Bílá sobota je v Austrálii oblíbeným dnem ke křtinám a svatbám. Velikonoční víkend pak pojímá italská komunita žijící v Novém Jižním Walesu jako příležitost k požehnání rybářské flotile – žehná se rybářům, aby se z cest úspěšně vraceli a měli bohaté úlovky. V hlavním australském městě se také koná každoročně během Velikonoc Sydney Royal Show – původně zemědělská výstava zahrnující ukázky hospodářských zvířat a zemědělských strojů.
Pranostiky na Bílou sobotu a Velikonoční neděli
- Déšť na Bílou sobotu přivolává suchotu.
- Odkud na Bílou sobotu vítr, odtud v létě deště.
- Pršíli na Bílou sobotu, bude málo třešní.
- Hezky-li na Boží hod velikonoční, s prací na poli zčerstva počni.
- Prší-li o velikonočním Hodu, bude v létě nouze o vodu.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku