img

Vajíčka se malují, hledají i házejí. Velikonoční zvyky ve světě vás pobaví i šokují!

Kraslice a zajíčci nejsou pouze českou specialitou Velikonoc. Podobně oslavují Velikonoce i v Německu anebo Rakousku. Ale i na velikonoční zvyky ve světě platí přísloví jiný kraj, jiný mrav. Zatímco v některých zemích vypadají Velikonoce jako oslavy svátků jara, v jiných zase dávají důraz na duchovní podobu Velikonoc. Zjistěte, jak vypadají Velikonoce ve světě!

Čtěte také:

Velikonoční zvyky a tradice

Velikonoční zvyky ve Velké Británii

Speciálním velikonočním zvykem je rozdávání stříbrných mincí. Královna je na Zelený čtvrtek dává seniorům, jako poděkování za přínos pro společnost. Velikonoční zvyky ve Velké Británii zahrnují i vejce. Ta čokoládová dostávají děti na velikonoční pondělí, společně s celou řadou jiných sladkostí. Velmi oblíbený je hon na vajíčka, kdy se děti snaží najít co nejvíce poschovávaných vajíček. Oblíbeným zvykem je i nošení velikonočních kloboučků anebo závod kačenek na řece.

  • Velikonočním jídlem ve Velké Británii jsou sladké buchty hot cross buns a dortíky ve tvaru hnízda.

Velikonoční zvyky ve Francii

Velikonocím se ve Francii říká Pâques. Podobně jako na jiné Velikonoce ve světě, i zde si lidé navzájem dávají různá barvená vajíčka, drobné dárky a čokoládové pochutiny. Mezi velikonoční zvyky ve Francii patří bílý velikonoční zajíček. Děti věří, že jim na pondělní ráno nachystal a poschovával různé sladkosti. Ve skutečnosti speciální sladkosti vyrábí čokoládovny a cukrárny, které od nich kupují rodiče. Hned v pondělí ráno děti sladkosti hledají v domě anebo na zahradě.

  • Na oběd si ve Francii většinou dávají jehněčí maso anebo rovnou beránka.

Velikonoční zvyky v Německu

I v Německu děti věří na bílého velikonočního zajíčka, který jim nosí sladkosti. V pondělí ráno se děti snaží najít poschovávané sladkosti na zahradě a v domě. V celém Německu najdeme malování velikonočních vajíček. Ale protože je to velká země, další tradice se v různých oblastech liší. Uvidíme nedělní jízdy na koních, kdy stovky jezdů navštěvují vesnice a rozhlašují poselství o ukřižování a zmrtvýchvstání Krista. V Německu se také setkáme s házením vajíček přes střechu, má to chránit dům před úderem blesku.

 velikonoční zvyky ve světě4

Velikonoční zvyky v Rakousku

I v Rakousku mají důležitou roli vajíčka. Snězení vejce, která snesla slepice na Zelený čtvrtek má přinést úspěchy, zdraví a štěstí. Obdobně jako na jiné Velikonoce ve světě, i ty zde jsou oblíbení zajíčci. Na Bílou sobotu se zapalují slavnostní velikonoční ohně. Mají zahánět zimu.

  • Na Zelený čtvrtek si Rakušané dávají k jídlu něco zeleného.

Velikonoční zvyky v Polsku

Velikonoce v Polsku jsou těm českým velmi podobné. Malují kraslice a pečou velikonoční beránky. Jsou zde ale silněji zakořeněné křesťanské tradice. Na Velikonoce nosí Poláci do kostela pokrmy, které si nechávají požehnat. Pak je s rodinou společně s řadu dalších pochutin na Boží hod sní. Najdeme zde i polévání studenou vodou, která má zajistit zdraví na celý další rok.

  • Stejně jako jiné Velikonoce ve světě, i ty polské mají bohaté stolování. Jí různé uzeniny a pečené maso.

Velikonoční zvyky ve Španělsku

O Velikonocích se španělskými ulicemi, hlavně pak na jihu, vypraví průvody lidí s hábity se špičatými kápěmi. Říká se jim nazarenos. Nesou obrazy či sošky svatých. Mezi velikonoční zvyky ve Španělsku patří i nošení kovů. Někteří je na sobě nosí na znamení pokory a úcty před Ježíšovou smrtí.

  • Velikonoce ve světě mají většinou bohatý jídelníček a výjimkou není ani Španělsko. Jí se zejména ryby, luštěniny, treska a sladké pečivo.

velikonoční zvyky ve světě1 

Velikonoční zvyky v Maďarsku

Velikonoční zvyky v Maďarsku se v něčem podobají těm našim. Muži a chlapci navštěvují své ženské známé, které postříkají parfémem. Chlapci je i polévají. To má zajistit plodnost. Na oplátku od nich dostanou sladkosti, vajíčka a alkohol.

  • K jídlu se podávají kynuté buchty a pečené maso.

Velikonoční zvyky v Chorvatsku

Velikonoce ve světě jsou různorodé, ale velikonoční oslavy v Chorvatsku jsou velmi podobné těm našim. Také mají zdobené kraslice, slepičky, požehnávání jídla v kostelech a pletení pomlázek. Na rozdíl od nás nepoužívají vrbové proutí, ale větvičky olivníku. Mezi speciální velikonoční zvyky v Chorvatsku patří vzájemné přiťukávání vejcem. Vyhraje ten, komu zůstane vajíčko s neporušenou skořápkou.

  • I velikonoční zvyky v Chorvatsku počítají se speciální tabulí. Podává se jarní zelenina, tradiční sladká kulatý chleba, šunka a vajíčka.

Velikonoční zvyky v Itálii

Itálie má silnou tradici křesťanství. Podle toho velikonoční zvyky v Itálii také vypadají. Na řadě míst můžeme potkat velikonoční průvody a křížové cesty.

  • Z jídel jsou pro Velikonoce typičtí mandloví holoubci. Na velikonoční pondělí si pochutnávají na slaném koláči plněném vejcem a zeleninou. Říká se mu torta rustica. Také pečou italský sladký velikonoční koláč Colomba

 velikonoční zvyky ve světě2

Velikonoční zvyky na Filipínách

Filipíny jsou silně věřící zemí. Někteří věřící se snaží co nejblíže přiblížit utrpení Ježíše Krista a napodobují ukřižování. Dobrovolně nesou kříž a poté se k němu nechají připoutat. Mladí muži také často chodí v průvodu, ve kterém se dobrovoln bičují. Katolická církev takové jednání kritizuje a místní biskupové se snaží dobrovolníky od sebetrýznění odradit. Přesto jsou takové velikonoční zvyky na Filipínách stále populární.

Jaké velikonoční zvyky ve světě vás nejvíce zaujaly?

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Detoxikace plic: Jak se ubránit nejen koronaviru?

Detoxikace plic může představovat účinnou ochranu proti koronaviru. Čím větší kondice a lepší práce imunitního systému, tím větší má člověk šanci na uzdravení. Protože koronavirus postihuje dýchací cesty a ohro...

Bydlení, zahrada

Vertikální zahrady jsou hit. Váš obývák dokonale zútulní

Vertikální zahrady si své zájemce v Česku stále hledají. Když si je však pořídíte, hned se zamilujete. Oč se vlastně jedná? Jde o velmi netypický způsob pěstování různých druhů rostlin. Ty jsou do sebe vzájemně...

Životní styl

Jaké potraviny mohou pomoci nejen se zimní depresí?

Leden a únor jsou měsíce, během kterých můžeme nejen u sebe zaznamenat jistý pokles nálady, ztrátu chuti cokoli řešit a mohou se objevit i pocity vyhoření či deprese. Lidově shrnuto, Vánoce za námi a letní dovo...

Academy

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Řemesla

Jak zabalit dárek? Buďte letos originální!

Jak zabalit dárek pro manželku, manžela, maminku, tatínka, nebo děti? To v posledních dnech řeší snad každý z nás. Ti, co dostali do vínku více kreativity a zručnosti, jsou na koni. Nápady z nich padají, jako b...

Mazlíčci

Druhy opic, které lze chovat doma

Každý, kdo se ve svém dětství setkal s Pipi Dlouhou punčochou nebo s nějakou pohádkou o pirátech, toužil po papouškovi anebo po malé opičce. Chov opice však přináší řadu úskalí, a ne každá opice je vhodná do by...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské okénko

Staročeské recepty z ryb: Zpestřete si jídelníček chutnými pokrmy!

Staročeské recepty z ryb vnesou do vašeho jídelníčku „nový vítr“. Kombinují výrazné chutě a s oblibou i slané a sladké ingredience. Výsledných pokrmů se však nemusíte vůbec obávat. Jsou skutečně velmi lahodné. ...

Blogeři

Když mám PMS a volám SOS

Jsem vážně na vodstřel, když mám PMS. Já vim, že vás asi nebudou zajímat nějaký kecy ohledně premenstruačního syndromu jedný neznámý ženský ve středních letech, jenže já mám dneska duševní pnutí a potřebuju si „ulevit“. Vod toho jsem zakládala tenhle blog. Tak pojďme se hromadně podpořit ženy! Taky vás všechno okolo tak sejří, když na dveře klepe teta Irma?