Projevy periferní neurapatie jsou mravenčení, brnění a poruchy citlivosti.

Periferní neuropatie neznamená neřešitelný problém. Jaké jsou její projevy?

Mezi časté nemoci nervové soustavy patří periferní neuropatie, která je důsledkem poškození nervů z různých příčin. Jak se neuropatie projevuje a proč k ní dochází? Je poškození nervů nevratné? Které možnosti léčby nám mohou pomoci?

Příčiny periferní neuropatie

Mezi primární příčiny neuropatie patří například různé infekce (borelióza), autoimunitní a metabolická onemocnění (roztroušená skleróza, diabetes, poškození jater, revmatoidní artritida,...), dále také poškození nervů při úrazu, vrozené vady, alkoholismus, užívání léků, rakovina nebo nedostatek vitamínů.

Sekundární příčinou je pak poškození nervů, které bohužel může být i nevratné! V mnoha případech se ale dá ještě ledacos zachránit, a to především vhodnou léčbou a prevencí, která spočívá v dodržování zdravého stravování s dostatkem vitamínů skupiny B a hořčíku ve stravě.

Čtěte také:

Jak se zbavit stresu a účinně bojovat s psychickou zátěží?

Jak se projevuje neuropatie?

Neuropatie se projevuje obvykle jako brnění, mravenčení a poruchy citlivosti nervů v různých částech těla. Může jít o poškození jednoho nervu, nebo vícero nervů v konkrétních oblastech z různých důvodů. Neuropatie se také může stát chronickým onemocněním, anebo se projevovat i výrazně akutně se silnými a nepříjemnými příznaky. Pokud jde o útlak nervů, příkladem je například syndrom karpálního tunelu. Některé útlaky nervů mohou způsobovat i nádory u onkologických onemocnění.

Soustava periferních nervů funguje jako internet. Poškození nervů způsobuje slabost, bolest a svalovou únavu.

Kromě typického mravenčení může poškození nervů způsobovat bolest, někdy dochází až k ochrnutí postižené oblasti. Mezi další různé projevy neuropatie patří slabost končetin, zakopávání, svalová únava a bolest, nejistota při chůzi, poruchy vnímání doteku, tepla nebo zimy na kůži, arytmie, slabost žaludku, poruchy trávení a potíže s udržením moče a stolice, které jsou typické pro roztroušenou sklerózu. U polyneuropatie dochází k poškození mnoha nervů po celém těle a postižení není přesněji lokalizováno.

Jak řešit periferní neuropatii?

Boj s periferní neuropatií není snadný. Jedná se o dlouhodobou změnu životního stylu a zásady preventivních opatření, které se týkají především stravování. Je třeba podpořit jak imunitní systém a celkovou detoxikaci těla, tak zajistit dostatečný přísun vitamínů skupiny B a hořčíku, ideálně ve správném poměru s vápníkem. Je také potřeba mít zdravá střeva, případně i doplnit do organismu dostatek omega 3 a omega 6 mastných kyselin.

Projevy periferní neuropatie jsou zrádné, bolest často přisuzujeme např. potížím s klouby, ve skutečnosti je však problém právě v nervové soustavě, kde dochází k paralýze vlivem různorodých toxinů. K detoxikaci periferních nervů přispívá např. informační preparát Penev. Jeho užívání je vhodné doplnit také preparátem Anti-Anti B, který podporuje zdravá střeva a tím i posiluje celkovou imunitu našeho organismu, která je nezbytná pro boj našeho těla s různými nástrahami i chronickými problémy – k detoxikaci je potřeba přistupovat celostně a mít v pořádku střevní mikrobiom. Pokud na sobě sledujete projevy možné přicházející neuropatie, doporučujeme obrátit se na terapeuta Marion, který vám poradí, jak tato metoda funguje, zjistí které toxiny vám kde škodí a doporučí vám vhodné preparáty.

Prevence neuropatie a stravování

V rámci prevence je zásadní mít dobré zdroje vitamínů skupiny B, zejména vitamínu B1, B6 a B12, které potřebujeme pro zdravé nervy. Velký nedostatek zásob vitamínu B12, například u dlouhodobých veganů a vegetariánů, kteří vitamín B12 nesuplementují, může mít za následek vznik polyneuropatie, kdy poškození nervů může být i nevratné!

Vhodným zdrojem vitamínu B jsou ořechy – můžete si o ně obohatit například snídani nebo smoothie.

Vitamín B12 je lepší čerpat z živočišných zdrojů a pro jeho snazší vstřebávání se při suplementaci volí možnost podání injekční formou. V rostlinných zdrojích se vitamín B12 přirozeně příliš nevyskytuje, spíše pouze v souvislosti s fermentací potravin a přítomností určitých bakterií, které pracují na rozkladných procesech. Co se týká ostatních vitamínů skupiny B, vhodným zdrojem je například droždí, celozrnné obiloviny, nebo také semena a ořechy.

Vitamíny skupiny B i hořčík, které jsou zásadní pro dobré fungování našich nervů velmi rychle spotřebovává alkohol, kofein a další stimulanty a návykové látky. Proto pokud jste pravidelnými a častými pijáky alkoholu, kávy či silného čaje, buďte raději na pozoru a hlídejte si správný přísun vitamínů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 04. 07. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
SOBOTA 05. 07. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 07. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 07. 07. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 08. 07. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 09. 07. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 10. 07. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha, dnes je úplněk. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Závislost na cukru: Sladké pokušení, které nám ubližuje

Závislost na cukru je stejně špatná, jako každá jiná závislost na čemkoliv. Jinak - ta hysterie kolem škodlivo...

Význam run v runové magii

"25. Runa YR/Wyrd (prázdná runa)" je novodobý koncept. To co tato "runa" reprezentuje, je již obsaženo v runě ...

Máte nadpřirozené schopnosti?

Každý má "nadpřirozené" schopnosti (telepatie, jasnozřivost, AP atd). Akorát jsou v latentním stavu. V podstat...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nebankovní půjčky Půjčky na splacení dluhů, účtů nebo na zahájení nového podnik...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Rychlá a pohodlná finanční půjčka Nabízíme úvěrový program, který splní vaše f...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabízím například tyto půjčky: * Soukromá - osobní půjčka. * Podnikatelská půj�...
Zobrazit všechna témata

Hydratace v hlavní roli: Jak voda ovlivňuje tělo i mysl

Téma hydratace je v letních měsících více než aktuální. Bez vody však naše tělo nefunguje optimálně v žádném ročním období. Voda je totiž základní stavební kámen života a ovlivňuje každý aspekt našeho zdraví – ...

Single dovolená jako cesta za svobodou, sebepoznáním a možná i láskou

Cestování bez partnera neboli single dovolená zažívá v posledních letech obrovský boom. Stále více lidí po celém světě objevuje kouzlo nezávislého cestování, ať už kvůli touze po svobodě, osobnímu růstu nebo po...

Prázdniny startují: Jak zabavit děti o letních prázdninách, aby se nenudily?

Letní prázdniny jsou tady! Dva měsíce volna. Pro děti splněný sen, pro rodiče logistická noční můra. Jak zabavit potomky, když musíte do práce, babičky nemáte po ruce a tábor je buď plný nebo mimo rozpočet? Nez...

Letní balení kufrů bez stresu: Co si vzít, a co s klidem nechat doma?

Připravit kufr na letní dovolenou vypadá jako jednoduchý úkol. Dokud se do něj nepokusíte uložit celý svůj šatník, tři druhy opalovacích krémů a čtyři páry bot pro případ „co kdyby“. Balení kufrů se ale dá zvlá...

Mražené pokušení pro dospělé: 7x zmrzlinový pohár s kapkou alkoholu

Také jste si jako děti s oblibou vychutnávali zmrzlinový pohár v parných dnech? Možná si ho občas dopřejete i dnes. Co takhle tuhle osvěžující klasiku trochu pozvednout? Jako dospělí si ji totiž můžete obohatit...

Základní škola se podílí na formování osobnosti dětí: Jak vybrat tu nejlepší?

Vzdělání patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme svým potomkům předat. Jak vybrat tu nejlepší školu? Jaké hodnoty dnes rodiče od konkrétní vzdělávací instituce očekávají?

Tantrická masáž pomáhá léčit, uvolňovat i objevovat nové dimenze prožitku

Tantrická masáž je v posledních letech fenoménem. Její pověst je však často zahalena tajemstvím, opředená mýty a zatížena předsudky. Zatímco pro některé představuje cestu k hlubokému sebepoznání a vnitřnímu léč...

Dárky ke Dni matek: Originální handmade nápady i krásné jarní ozdoby

Den matek je ideální čas potěšit maminku něčím od originálním, přímo od srdce. Místo běžného dárku zkuste něco vlastnoručně vyrobeného, homemade – třeba květinový věnec, malovaný hrneček nebo voňavé mýdlo. Ručn...

Dopaminový detox: Trend, který slibuje restart mysli. Opravdu to funguje?

Digitální detox, půsty od cukru nebo kávové očisty – wellness svět si zkrátka zakládá na očistách. Nejnovějším trendem je však tzv. dopaminový detox. Ten láká na zlepšení koncentrace, návrat motivace i větší em...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Psí inteligence aneb Jak přirozeně rozvíjet duševní schopnosti vašeho psa?

Stejně jako lidé, i psi potřebují trénovat mozek, aby byli šťastní a v pohodě. Psí inteligence se často přehlíží, přitom hraje zásadní roli v životě každého psa. Chytrý pes se méně nudí, rychleji se učí a lépe ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.