Otužování pro pevné zdraví. Inspirujte se Wim Hofem a jeho metodou

Otužování pro pevné zdraví. Inspirujte se Wim Hofem a jeho metodou

Otužování je zdravé. Tuto větu slýchávalo z úst rodičů i prarodičů mnoho z nás. Po horké koupeli následovala rychlá studená sprcha s vírou, že takové jednání posílí zdraví a odolnost vůči nemocem. Co je na tom pravdy? Opravu se v otužování skrývá recept na zdraví? Stejně jako v mnohém dalším, měli naši rodiče pravdu – otužování zdraví jen prospívá.

Čtěte také:

Na otužování není pozdě v jakémkoliv věku

Přínosy otužování

Otužování má na lidské tělo a imunitu téměř zázračný vliv. Při otužování studenou vodou se zrychlí srdeční tep, stoupne krevní tlak a tělo se chová podobně jako po běhání. Tím se stimuluje imunitní systém. Jak přesně nám otužování prospívá?

 • Díky otužování tělo lépe snáší teplotní výkyvy, ať už se jedná o přechod z parného léta do sychravého podzimu nebo letní přecházení z a do klimatizovaných prostor.
 • Otužování posiluje imunitu, která lépe brání tělo před virovými onemocněními a nachlazením. Je prokázáno, že každodenní sprchování studenou vodou snižuje nemocnost o téměř 30 procent.
 • Otužováním se zvyšuje pružnost cév, zlepšuje se výkonnost srdce a celkově krevní oběh.
 • Stabilizuje se hladina cholesterolu a posiluje se nervový systém.
 • Vyplavuje se hormon „štěstí“ endorfin.
 • Otužování zajišťuje i lepší svalovou regeneraci po sportovních aktivitách. Zvýšená cirkulace krve totiž pomáhá z těla odstraňovat odpadní látky, které vznikají při fyzické námaze a působí bolest (kyselina mléčná).
 • Dlouhodobé otužování zlepšuje stav alergií.

Otužování vodou

Když se řekne otužování, většina lidí si představí sprchování studenou vodou. Tento typ otužování odborníci nejvíce chválí, zvláště když se provádí v kombinaci s teplou vodou. Tím, že strávíte několik minut pod horkou vodou se vám rozšíří cévy a přivedou k pokožce a svalům více krve bohaté na kyslík. Při sprchování studenou vodou se naopak cévy stáhnou a omezí průtok krve, takže zatímco do svalů a pokožky proudí krev bohatá na kyslík, do plic je přiváděna krev odkysličená. Někteří otužilci zachází tak daleko, že se v zimě chodí koupat do přírody. Ke sportovnímu otužování neboli zimnímu plavání se ale člověk musí dopracovat postupně.

Otužování začíná v ložnici

Otužování se ale týká i teploty prostředí, ve které žijeme. Příliš vytopený byt totiž zdraví rozhodně nepomáhá, naopak je příčinou některých nemocí, a dokonce přispívá i obezitě tím, že zpomaluje lidský metabolismus. V rámci otužování můžete zkusit spát s pootevřeným oknem. Ideální noční teplota v pokoji by se měla pohybovat od 12 do 18 stupňů. Váš spánek bude kvalitnější a posílíte tím i svou imunitu.

Jak na otužování

Pokud vás nalákaly nezpochybnitelné přínosy otužování a chcete se do něj pustit, mohou vám přijít vhod rady pro začátečníky.

 • Nejlepší je dopřát si studenou sprchu hned ráno a nastartovat se tak do nového dne. Večerní sprchování už by mělo být jen doplňující.
 • Začněte sprchování vodou vlažnou, kterou postupně ochlazujte. Sprchujte se od nohou směrem nahoru, vždy ve stoje. Během sprchování se můžete hýbat, abyste studenou teplotu lépe zvládali.
 • Ideální doba sprchování je tři minuty.
 • Po sprchování se rychle utřete.
 • Důležité je, že vaši otužovací proceduru musíte provádět pravidelně každý den. Jakmile vynecháte, vaše tělo bude muset začít od začátku a znovu si zvykat.
 • Po otužovací sprše se můžete zahřát ranním cvičením.

Otužování jinak – Wim Hofova metoda

Otužování trochu jinak představil Nizozemec Wim Hof, který se do Guinessovy knihy celkem dvacetkrát zapsal jako velký otužilec a člověk, který dokáže odolávat extrémnímu chladu. Mimo jiné vylezl na Mont Everest jen v šortkách a botách nebo se hodiny vydržel koupat v lázni plné ledu. Nebojte se, jeho metoda ale není nijak extrémní. Wim Hof jen využil svých znalostí a dovedností a vytvořil metodu, jak se otužováním, dýcháním a cvičením můžete i vy stát odolnými a zdravými. Wim Hof také spolupracuje s lékaři na výzkumu imunního systému.

Wim Hofova metoda – jak na to

Wim Hofova metoda se skládá ze tří fází – začíná dýchacím cvičením, pak na řadu přichází pohybové cvičení a na závěr postupné vystavování se chladu tedy otužování. Cvičení se doporučuje hned ráno po probuzení před jídlem.

Dýchání

Fáze dýchání je nejdůležitější částí Wim Hofovy metody, ostatní fáze ji jen doplňují a posilují její účinek. Dýchací fáze sestává ze dvou částí, nejprve se cvičící osoba snaží hlubokým dýcháním okysličit buňky v těle, ve druhém kroku je naopak cílem zadržet dech a spustit poplachovou reakci organismu, při které se uvolňuje adrenalin a další hormony.

 • Na začátku cvičení je cílem dýchat opravdu zhluboka, aby se zvýšil respirační povrch plic. Výdechy jsou volné a nenásilné jakoby „částečné“. Výdechů a nádechů by mělo být 30-40, ale individuální počet se může lišit. Když máte pocit, že už to stačí, přestaňte. V takové chvíli můžete cítit jemné točení hlavy, brnění a mravenčení v končetinách, čímž se projevuje překysličení.
 • Pak na řadu přichází fáze zadržení dechu. Cílem je spustit poplachovou reakci organismu a jakýsi reset nervového systému. Během zadržení dechu by se praktikující osoba měla soustředit na celé své tělo. Zadržení dechu trvá zhruba 90-120 sekund a uvolňuje se během ní adrenalin. Když už máte pocit, že déle zadržovat dech nemůžete, zhluboka se nadechněte a znovu zadržte dech asi na 15 sekund.
 • První a druhá fáze se opakuje nejlépe čtyři krát. Člověk poté začíná v těle cítit jemné brnění a pocit euforie. V těle se odehrává několik procesů – sníží se obsah oxidu uhličitého a zvýší se obsah kyslíku. Buňky nemusí využívat jiné způsoby vnitrobuněčného dýchání, krev se stává více zásaditou a proto receptory, které v organismu zaznamenávají kyselost přestávají fungovat. Díky tomu mimo jiné nemohou být aktivovány receptory vnímající bolest.

Cvičení

Jakmile jsou buňky „nabité“ kyslíkem, přichází na řadu cvičení, které stimuluje využití nahromaděné energie. Wim Hof doporučuje provádět fyzicky náročné cvičení, například kliky, následované klidnějším protažením. Díky vysokému množství kyslíku vám cvičení půjde lépe než obvykle.

Otužování

Na závěr přichází fáze otužování. Studená sprcha po všem dýchání a cvičení může být velmi nepříjemná až bolestivá, ale zato vašemu tělu neobyčejně prospívá a budete odolnější. Vyplaví se další hormony, které podpoří poplachovou reakci organismu a podobně jako adrenalin vyburcují tělo i mozek k akci. Tělo se snaží ohřát a začne spotřebovávat uložený tuk, posiluje se oběhová soustava a imunitní systém se stává odolnějším. Wim Hofova metoda podle svého autora také podporuje dobrou mysl a odolnost vůči stresu.

Wim Hofova metoda pro začátečníky

Pokud vás Wim Hofova metoda zaujala, podívejte se na internetu na některá z videí, která nahrál sám Wim Hof. Přibližuje v nich, jak přesně metodu provádět a seznámí vás také s jejími účinky. Wim Hof klade důraz hlavně na to, aby nikdo nepřeceňoval své síly a veškerá cvičení prováděl jen do té doby, než začnou být nepříjemná. Při nesprávném provádění totiž cvičení může být pro člověka i nebezpečné.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 26. 06. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 06. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 06. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 06. 2022
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 30. 06. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 01. 07. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 02. 07. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Čakrová svíce Cereus bílá - OČISTA

Bílá čakrová svíce – čistota, poděkování, nový začátek
199 Kč

Svícen KALCIT na svíčku

Surový neleštěný kámen s vyvrtanou dírou na čajovou svíčku.…
390 Kč

Mýdlo marseillské tekuté na praní 1l ALMACABIO

Gelové mýdlo na praní s příjemnou vůní Odstraňuje špínu a…
192 Kč

Lunární náramek PROMĚNA

Labradorit a křišťál pro psychickou pohodu a mystické…
420 Kč

Mýdlo s kurkumou a hřebíčkem 100g Ayuuri

Antibakteriální účinky, obsahuje Aloe Vera Mýdlo je…
102 Kč

Sužují vás tropy? Poradíme, jak je přežít ve zdraví

Tropy jsou v našich končinách čím dál častější záležitostí. Lidský organismus se na extrémní teploty adaptuje, ovšem velmi záleží na tom, v jaké zdravotní kondici jste, jaký je váš věk a co děláte pro to, abyst...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Karmický vztah je plný vášně i bolesti. Je to jízda na horské dráze. Karmický vztah bývá velmi intenzivní a zároveň i hodně těžký pro obě strany. Často jde o vztahy egoistické, které nerespektují toho druhého. ...

Domácí limonády ve 20 skvělých receptech. Zachutnají hlavně v létě!

Domácí limonády mají své kouzlo a také nezaměnitelnou chuť. Neobsahují konzervanty a často také žádný rafinovaný cukr. Proto jsou zdravé a vhodné jak pro děti, tak třeba i pro diabetiky. Připravte si společně s...

Osvědčené rady a tipy, jak zvládnout emocionální stres a úzkost

Pojmy jako “stres” nebo “úzkost” dnes natolik zevšedněly, že každý ví přesně, o čem je řeč. Avšak označení “emocionální stres” není ještě tolik rozšířené a málokdo tuší, co se za tímto označením přesně ukrývá. ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Ananasový sorbet se sektem

Nejprve si pečlivě oloupejte ananas, ten pak nakrájejte na menší kusy a rozmixujte v mixéru spolu s cukrem. Ovocnou směs pak vložte do plastové misky, přiklopte a nechte mrazit několik minut až hodin v mrazáku....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.