Otužování pro pevné zdraví. Inspirujte se Wim Hofem a jeho metodou

Otužování pro pevné zdraví. Inspirujte se Wim Hofem a jeho metodou

Otužování je zdravé. Tuto větu slýchávalo z úst rodičů i prarodičů mnoho z nás. Po horké koupeli následovala rychlá studená sprcha s vírou, že takové jednání posílí zdraví a odolnost vůči nemocem. Co je na tom pravdy? Opravu se v otužování skrývá recept na zdraví? Stejně jako v mnohém dalším, měli naši rodiče pravdu – otužování zdraví jen prospívá.

Čtěte také:

Na otužování není pozdě v jakémkoliv věku

Přínosy otužování

Otužování má na lidské tělo a imunitu téměř zázračný vliv. Při otužování studenou vodou se zrychlí srdeční tep, stoupne krevní tlak a tělo se chová podobně jako po běhání. Tím se stimuluje imunitní systém. Jak přesně nám otužování prospívá?

 • Díky otužování tělo lépe snáší teplotní výkyvy, ať už se jedná o přechod z parného léta do sychravého podzimu nebo letní přecházení z a do klimatizovaných prostor.
 • Otužování posiluje imunitu, která lépe brání tělo před virovými onemocněními a nachlazením. Je prokázáno, že každodenní sprchování studenou vodou snižuje nemocnost o téměř 30 procent.
 • Otužováním se zvyšuje pružnost cév, zlepšuje se výkonnost srdce a celkově krevní oběh.
 • Stabilizuje se hladina cholesterolu a posiluje se nervový systém.
 • Vyplavuje se hormon „štěstí“ endorfin.
 • Otužování zajišťuje i lepší svalovou regeneraci po sportovních aktivitách. Zvýšená cirkulace krve totiž pomáhá z těla odstraňovat odpadní látky, které vznikají při fyzické námaze a působí bolest (kyselina mléčná).
 • Dlouhodobé otužování zlepšuje stav alergií.

Otužování vodou

Když se řekne otužování, většina lidí si představí sprchování studenou vodou. Tento typ otužování odborníci nejvíce chválí, zvláště když se provádí v kombinaci s teplou vodou. Tím, že strávíte několik minut pod horkou vodou se vám rozšíří cévy a přivedou k pokožce a svalům více krve bohaté na kyslík. Při sprchování studenou vodou se naopak cévy stáhnou a omezí průtok krve, takže zatímco do svalů a pokožky proudí krev bohatá na kyslík, do plic je přiváděna krev odkysličená. Někteří otužilci zachází tak daleko, že se v zimě chodí koupat do přírody. Ke sportovnímu otužování neboli zimnímu plavání se ale člověk musí dopracovat postupně.

Otužování začíná v ložnici

Otužování se ale týká i teploty prostředí, ve které žijeme. Příliš vytopený byt totiž zdraví rozhodně nepomáhá, naopak je příčinou některých nemocí, a dokonce přispívá i obezitě tím, že zpomaluje lidský metabolismus. V rámci otužování můžete zkusit spát s pootevřeným oknem. Ideální noční teplota v pokoji by se měla pohybovat od 12 do 18 stupňů. Váš spánek bude kvalitnější a posílíte tím i svou imunitu.

Jak na otužování

Pokud vás nalákaly nezpochybnitelné přínosy otužování a chcete se do něj pustit, mohou vám přijít vhod rady pro začátečníky.

 • Nejlepší je dopřát si studenou sprchu hned ráno a nastartovat se tak do nového dne. Večerní sprchování už by mělo být jen doplňující.
 • Začněte sprchování vodou vlažnou, kterou postupně ochlazujte. Sprchujte se od nohou směrem nahoru, vždy ve stoje. Během sprchování se můžete hýbat, abyste studenou teplotu lépe zvládali.
 • Ideální doba sprchování je tři minuty.
 • Po sprchování se rychle utřete.
 • Důležité je, že vaši otužovací proceduru musíte provádět pravidelně každý den. Jakmile vynecháte, vaše tělo bude muset začít od začátku a znovu si zvykat.
 • Po otužovací sprše se můžete zahřát ranním cvičením.

Otužování jinak – Wim Hofova metoda

Otužování trochu jinak představil Nizozemec Wim Hof, který se do Guinessovy knihy celkem dvacetkrát zapsal jako velký otužilec a člověk, který dokáže odolávat extrémnímu chladu. Mimo jiné vylezl na Mont Everest jen v šortkách a botách nebo se hodiny vydržel koupat v lázni plné ledu. Nebojte se, jeho metoda ale není nijak extrémní. Wim Hof jen využil svých znalostí a dovedností a vytvořil metodu, jak se otužováním, dýcháním a cvičením můžete i vy stát odolnými a zdravými. Wim Hof také spolupracuje s lékaři na výzkumu imunního systému.

Wim Hofova metoda – jak na to

Wim Hofova metoda se skládá ze tří fází – začíná dýchacím cvičením, pak na řadu přichází pohybové cvičení a na závěr postupné vystavování se chladu tedy otužování. Cvičení se doporučuje hned ráno po probuzení před jídlem.

Dýchání

Fáze dýchání je nejdůležitější částí Wim Hofovy metody, ostatní fáze ji jen doplňují a posilují její účinek. Dýchací fáze sestává ze dvou částí, nejprve se cvičící osoba snaží hlubokým dýcháním okysličit buňky v těle, ve druhém kroku je naopak cílem zadržet dech a spustit poplachovou reakci organismu, při které se uvolňuje adrenalin a další hormony.

 • Na začátku cvičení je cílem dýchat opravdu zhluboka, aby se zvýšil respirační povrch plic. Výdechy jsou volné a nenásilné jakoby „částečné“. Výdechů a nádechů by mělo být 30-40, ale individuální počet se může lišit. Když máte pocit, že už to stačí, přestaňte. V takové chvíli můžete cítit jemné točení hlavy, brnění a mravenčení v končetinách, čímž se projevuje překysličení.
 • Pak na řadu přichází fáze zadržení dechu. Cílem je spustit poplachovou reakci organismu a jakýsi reset nervového systému. Během zadržení dechu by se praktikující osoba měla soustředit na celé své tělo. Zadržení dechu trvá zhruba 90-120 sekund a uvolňuje se během ní adrenalin. Když už máte pocit, že déle zadržovat dech nemůžete, zhluboka se nadechněte a znovu zadržte dech asi na 15 sekund.
 • První a druhá fáze se opakuje nejlépe čtyři krát. Člověk poté začíná v těle cítit jemné brnění a pocit euforie. V těle se odehrává několik procesů – sníží se obsah oxidu uhličitého a zvýší se obsah kyslíku. Buňky nemusí využívat jiné způsoby vnitrobuněčného dýchání, krev se stává více zásaditou a proto receptory, které v organismu zaznamenávají kyselost přestávají fungovat. Díky tomu mimo jiné nemohou být aktivovány receptory vnímající bolest.

Cvičení

Jakmile jsou buňky „nabité“ kyslíkem, přichází na řadu cvičení, které stimuluje využití nahromaděné energie. Wim Hof doporučuje provádět fyzicky náročné cvičení, například kliky, následované klidnějším protažením. Díky vysokému množství kyslíku vám cvičení půjde lépe než obvykle.

Otužování

Na závěr přichází fáze otužování. Studená sprcha po všem dýchání a cvičení může být velmi nepříjemná až bolestivá, ale zato vašemu tělu neobyčejně prospívá a budete odolnější. Vyplaví se další hormony, které podpoří poplachovou reakci organismu a podobně jako adrenalin vyburcují tělo i mozek k akci. Tělo se snaží ohřát a začne spotřebovávat uložený tuk, posiluje se oběhová soustava a imunitní systém se stává odolnějším. Wim Hofova metoda podle svého autora také podporuje dobrou mysl a odolnost vůči stresu.

Wim Hofova metoda pro začátečníky

Pokud vás Wim Hofova metoda zaujala, podívejte se na internetu na některá z videí, která nahrál sám Wim Hof. Přibližuje v nich, jak přesně metodu provádět a seznámí vás také s jejími účinky. Wim Hof klade důraz hlavně na to, aby nikdo nepřeceňoval své síly a veškerá cvičení prováděl jen do té doby, než začnou být nepříjemná. Při nesprávném provádění totiž cvičení může být pro člověka i nebezpečné.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 17. 05. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 05. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 19. 05. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 05. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Pylové alergie řádí nejvíce na jaře. Jaké jsou příznaky alergie na pyl?

Alergie na pyl dovede pěkně potrápit. Jak se projevuje, na koho má nejvíce spadeno, co jsou to zkřížené alergie, jak se vyhnout pylovým alergenům a které prostředky alternativní medicíny můžete vyzkoušet jako p...

Láska a vztahy

Jak mít šťastný vztah? 5 věcí, na které byste rozhodně neměli zapomínat

Otázku, jak mít šťastný vztah, si klade každý, kdo je v páru. Každý chce být ve vztahu spokojený, ovšem život nepsal scénárista romantického filmu, a tak nás v průběhu času potkávají vzestupy i pády. Jak mezi n...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Strach ze zubaře zkuste překonat. Tyto metody mohou pomoci

Strach ze zubaře je dost záludný. Kromě toho, že člověka omezuje, rozhodně nepřispívá k tomu, aby měl chrup pod kontrolou. Pravidelné zubní prohlídky jsou podle odborníků nezbytné, pakliže se chcete vyhnout poz...

Ezoterika

Partnerská numerologie podle dne narození. Zjistěte, jak se k sobě hodíte!

Partnerská numerologie je velmi oblíbená u duchovně a alternativně zaměřených jedinců. Pokud mezi ně také patříte, můžete díky ní zjistit, jak se k vám hodí váš protějšek. Ovšem výsledek je nutné brát s určitou...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Oči jsou při cvičení důležité. Hubněte efektivněji

Oči jsou prý bránou do duše. Oči však toho umí mnohem víc. Umí totiž pomoci i s tělem. Tím, kam směřujeme svůj pohled, tím směrem se otáčí naše pozornost. Na jaké věci se díváme, tam chce jít i naše tělo. Oči j...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Zfetlá nikdy nepracuj aneb proč nezobat antihistaminika, když potřebuješ makat...

Vyrážky, pupínky, fleky...prostě se objeví, když to nejmíň čekáš. Jednou mi takhle naskákaly hnusný červený fleky po obarvení vlasů henou a taky se mi začalo blbě dejchat. Vod tý doby vim, že mě hena může zabít a držim se od ní dál... Jenže dneska se mi vobjevil flek na krku a ruce prostě z ničeho nic. Asi mě někdo uhranul bo co.