Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?

Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?

Poslední dobou se hodně hovoří o negativních následcích těžkých kovů, které se nám usazují v těle. Ať už jde například o amalgámové výplně nebo třeba o těžké kovy z mořských ryb, které konzumujeme, nelze opomíjet jejich negativní vliv na naše zdraví. Jaké to může mít pro nás následky a co může pomoci se těchto toxinů zbavit?

Těžké kovy v těle a co nám způsobují

Mezi těžké kovy, které se nám mohou usazovat v těle a vzájemně podporovat své negativní účinky, patří zejména rtuť a její sloučeniny, ale také olovo, kadmium nebo arzén. Tyto prvky v těle působí jako jedy, navazují se na bílkoviny a nukleové kyseliny, ukládají se ve vnitřních orgánech, způsobují oxidativní stres, narušují funkci imunitního systému, mají karcinogenní účinky a jsou z těla jen velmi těžko odbouratelné. Pokud při jejich vysokém množství vyloženě nedochází k rychlé otravě těžkými kovy, působí dlouhodobě a chronicky – o nic méně toxicky, jen pomaleji.

Zejména rtuť, se kterou se setkáváme nejčastěji, v našem těle působí dlouhodobě toxicky. Může mít za následek i vznik autoimunitních nemocí, chronických infekcí, duševních a nervových poruch nebo rakoviny.Těžké kovy se usazují v mořských rybách, které putují z moří a oceánů na naše talíře

Jak se těžké kovy dostávají do našeho těla?

Kde se vlastně s takovými těžkými kovy můžeme setkat? Především se jedná o amalgámové výplně a znečištění životního prostředí – vzduchu, půdy i vody. Díky tomu dochází například k usazování těžkých kovů v rybách, které putují z moří a oceánů na naše talíře. Mnohé další toxiny pak nacházíme třeba v půdě, výfukových plynech, při spalování fosilních paliv a tak dále.

Rtuť v amalgámech

Mezi časté toxiny v těle patří rtuť, případně další kovy, obsažené v amalgámových výplních. I když amalgámové plomby, které se po celá léta využívaly k plombování zubních kazů musí splňovat přísné podmínky, faktem zůstává, že obsahují slitiny rtuti. Nejčastěji jde o kombinaci rtuti a nějakého kovu, stříbra, mědi, cínu nebo případně dalších kovů. Když si představíte, kolik takových zubních plomb v ústech máte, možná vás to poněkud zneklidní.

Amalgámové plomby se po celá léta využívaly k plombování zubních kazů

Rtuť z amalgámů se uvolňuje zejména při nějakém pohybu, tlaku či tření, například při kousání. Kovy ale také uvolňují a rozpouští různé kyseliny, kterých v ústech není zrovna málo. Svůj vliv může mít i strava, nadměrný příjem cukrů, organických kyselin, překyselení v ústech a žaludku, pití alkoholu nebo kouření. Nejvíce rtuti se uvolňuje při opakovaném vrtání a ošetřování již zkažených a zaplombovaných zubů, nebo při odstraňování původních amalgámových plomb. V těchto případech je samozřejmě v neustálém ohrožení také váš zubař, který musí amalgámy ekologicky likvidovat za přísných podmínek.

V dnešní době se již preferují tzv. bílé fotokompozitní výplně z jiných materiálů (keramika, pryskyřice,...), mnozí zubaři amalgámy používat vůbec nechtějí a také mnozí pacienti požadují kompletní výměnu amalgámů za bílé plomby. Ty jsou sice dražší, ale výsledek za to určitě stojí. Ostatně také Evropská Unie chce postupně používání amalgámů ukončit. Prozatím platí zákaz používání těchto plomb u těhotných a kojících žen a dětí do 16ti let.

Rtuť v mořských rybách

Dalším případem usazování těžkých kovů v těle může být nadměrná konzumace ryb a plodů moře. Bohužel díky znečištění v oceánech máme co dělat s usazováním rtuti a dalších těžkých kovů v těle ryb, případně dalších mořských živočichů, které konzumujeme. Největší riziko představuje například tuňák, naopak se doporučuje losos, a to především těhotným ženám, které si kvůli přítomnosti těžkých kovů musí příjem ryb hlídat, i když jsou pro ně jinak ryby a mořské plody velice zdravé a prospěšné.Nadměrná konzumace ryb a mořských plodů způsobuje usazování rtuti a dalších těžkých kovů v našem těle

Detoxikace těla od těžkých kovů

Co můžeme pro sebe udělat, abychom se zbavili těžkých kovů a jejich negativních účinků na naše zdraví? V prvé řadě je vhodné zcela změnit životní styl a jídelníček a zaměřit se na celkovou detoxikaci těla. Očista od těžkých kovů spočívá také v tom, že bychom si měli postupně nechat vyměnit amalgámové výplně a nevystavovat se vlivům znečištěného prostředí. Také je vhodné hlídat si konzumaci ryb a mořských plodů, nekouřit, nepít alkohol, nepoužívat zbytečnou kosmetiku, barvy na vlasy, zkrátka vyhnout se veškeré chemii.

Pomáhá pít hodně čisté vody, omezit cukry a zařadit do stravy více ovoce a zeleniny. Vyzkoušet také můžete sladkovodní řasu chlorellu a preparát MET od firmy Marion, který se zaměřuje přímo na detoxikaci těla od těžkých kovů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.