Veroničin Blog: Jak mít rád sám sebe

Jak mít rád sám sebeJak mít rád sám sebe?

Vztah k sobě. Velké téma. Lidé, kteří se ptají, jak být sám sebou, jsou ve skutečnosti velmi uvědomělí. Málokdo je totiž ochotný si přiznat, že nežije život podle svých vlastních pravidel. Iluze, ve které žijeme, ta iluze, že jsme sami sebou, se velmi snadno rozbije, když se podíváme trochu víc pod povrch, trochu více do sebe sama. A pak se objeví způsob, jak být sám sebou. A já vám o tom něco málo povím v dnešním článku.

Vztah k sobě

Vztah k sobě je stejný jako vztah k druhým lidem – je řízen našimi vlastními pravdami o sobě a o světě, z nichž o většině z nich nemáme ani tušení. Tyto pravdy jsou tak přirozenou součástí našeho bytí a zároveň jsou pro nás tak automaticky zažité, že je to to stejné jako když dýcháte – nepřemýšlíte nad tím, ale prostě to děláte. Vztah k sobě je definovaný z části tím, jak se narodíme a z části naší výchovou. Pokud vidíme rodiče, kteří dávají své potřeby až na několikáté místo, potom my budeme mít stejný problém v dospělosti. Nebo když nám rodiče vštěpují ve vší dobré víře myšlenky jako „Podívej na Tondu, jak ten se hezky učí a ty máš zase trojku!“. Bohužel se v dětství – i v tom sebe krásnějším – vytvoří několik přesvědčení s negativním nábojem, těch, které nám neslouží. Pokud tato přesvědčení objevíte a budete si vědomi toho, kde vznikly, jak vznikly a před čím vás chrání (ano, cokoli si náš mozek vymyslí, vymyslí si s úkolem nás chránit) , můžete nastavit nový vztah sama k sobě.

Třeba Andrea – její otec opustil jejich rodinu, když byla malá a vůbec se o ni nestaral, ani se s ní nechtěl stýkat. Andrea byla zraněná a jako dítě si tu situaci vyložila, jakože je k ničemu, nikdo ji nebude mít rád a nikomu nemůže důvěřovat. A v dospělosti? Nepotkala jsem člověka, který by obtížněji vytvářel vztahy. Lhala skoro o všem ve svém životě s touhou se chránit. Jen na to vzpomínám a jde mi mráz po zádech. A tohle byl vztah, který měla sama k sobě – drž se dál, všichni tě podrazí, nikdo tě nemůže mít rád.

Jak být sám sebou

Jak už jsem zmínila, cokoli si náš mozek vymyslí, dělá s účelem nás chránit. Zapamatujete si, když sáhnete na horkou plotnu, řeknete si – pálí! – a už nikdy na ni znovu nesáhnete. A i kdyby byla plotna jen trošku teplá a vy jste na ni museli sáhnut, saháte velice opatrně, a to i přesto, že víte, že zas tolik nepálí. Stejně je to s přesvědčením, které o sobě máte. Dokud ho nepoznáte a nepoznáte před čím vás chrání, nemůžete být sama sebou. Musíte totiž vašemu mozku vysvětlit, že tohle už není aktuální, že teď vás to nechrání, ale brzdí a musíte si do hlavy dostat užitečnější pravdy. 

Vztah sám k sobě definují dvě věci– to, co se stalo a to, co se stane, až zjistíme, co se stalo. Někdy je vztah ženy k sobě samé tak poškozený, že se zlepšuje malými krůčky dlouhé roky. Někdy je naopak poškození menší, a i jedna hodina dokáže změnit svět. Najít cestu k sobě samé je nesmírně důležité z několika důvodů. Tím prvním jsou vaše vztahy. Váš vztah k sobě samé odráží i vaše další vztahy.Jak byste zacházela se sebou, budou s vámi zacházet druzí. A druhý důvod – za mě ten horší – je o tom, že sebelásku nevědomky učíte svoje děti. Rodiče více než kdokoli jiný by se měli rozvíjet. Jejich děti je vždy budou napodobovat, tak ať napodobují to nejlepší, co v nich je.

Věřím, že teď máte jasněji o tom, jak funguje vztah sám k sobě. Na čem stojí a odkud pochází. Pokud rozumíme příčinám a následkům, je snadné změnit směr. A teď se vás ptám: Co tedy dnes uděláte pro to, abyste svůj vztah sama k sobě posílila a zlepšila? Přečtení tohoto článku je první malý krok, ale vaše akce a činy jsou tou cestou.

Seriál - Veroničin Blog

Přečtěte si všechny díly ze seriálu:

Jak poznat, že má vztah ještě cenu? »» Proč se zamilovávám do stejných typů mužů »» Jak vypadá pravá láska »» Evoluce ženy jako partnerky »» Vztahové struktury »» Jak zabránit ztrátě vztahu  »» Nezávislost ve vztahu »»  Mužská a ženská podpora  »» Sebeláska u ženy »» Jak mluvit o partnerovi »» Partner vs. děti »» Vztah a osobní rozvoj »» Výjimečnost partnera »» Sex ve vztahu »» Jak mluvit o sexu »» Jak zvládnout samotu »» Muž, se kterým je těžké žít »» Jak mít rád sám sebe »» Detektivem ve vztahu »» Proč si muži hledají milenky »» Jak se seznámit »» Proč mám potíže najít partnera? »» Jak nás ovlivnily tresty rodičů? »» Co si vzít z těžkých situací? »» Jak má vypadat šťastný vztah? »»


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte