Mateřství je náročným ale i krásným obdobím pro ženu.

Mateřství jako období mnoha rozmanitých změn: Co vše může žena očekávat po narození dítěte?

Mateřství je emočně velmi intenzivní období, které provází nespočet hormonálních, psychických a fyzických změn. Mnohé ženy jej popisují jako „objevení nového zvláštního pokoje v domě, kde už bydlíte“. Tento výrok docela dobře reflektuje, co vlastně maminky zvláště v prvním roce dítka prožívají. Je to pro ně v podstatě nepopsatelný pocit, který však definovalo již mnoho vědců. Oficiálně jde totiž o proces tzv. matrescence – tedy přechod k mateřství. A ten mění skutečně vše v životě ženy.

Ve společnosti můžeme nezřídka kdy zaslechnout soudy mířící na mozek matek. Někteří lidé zkrátka tvrdí, že matky během těhotenství a po porodu dítěte hloupnou. Opak je ale pravdou! Z neurologického a hormonálního hlediska se skutečně děje v těle ženy mnoho procesů, většina z nich však bývá velmi přínosná. Zjistěte společně s námi, kde je pravda a pochopte o to více podstatu mateřství!

Mateřství podporuje rozvoj empatie a způsobuje pocity štěstí

Ať už byla žena před porodem jakékoliv povahy, po narození dítěte se může stát mnohem chápavější vůči svému okolí. Příčinou je zvýšená aktivita oblasti v mozku, která je odpovědná za empatii čili vciťování se do potřeb ostatních. Ta sílí den, co den s péčí o miminko – když například pláče, matčin mozek zaktivuje ty oblasti, jež regulují/ovládají emoce. Žena se tedy musí sama zklidnit, aby mohla utěšit své dítko. Dalším přínosem mateřství je krom jiného i to, že se maminka díky uvolňování hormonu oxytocinu cítí šťastnější. Hladina tohoto „hormonu lásky“ se dramaticky zvyšuje zejména v těhotenství a v poporodním období. Ženě se tedy automaticky zlepší nálada při každém kontaktu s dítětem.

Čtěte také:

Kontaktní rodičovství může předejít mnohým konfliktům v budoucím rodinném životě

Mateřství učí novým dovednostem a tříbí time-management

Mateřství není nikterak jednoduché především v prvních letech života dítěte, přináší však několik skvělých pozitiv, které žena uplatní třeba ve svém budoucím profesním životě. Prvně zmiňme multi-tasking, což je schopnost dělat více věcí najednou. Maminka se tak naučí lépe rozložit četné činnosti kolem miminka do celého svého dne, jenž se zdá být občas opravdu krátký. Tím se pak dostáváme i k tříbení time-managementu. Žena je ostatně okolnostmi přinucena k tomu, aby svůj čas lépe a efektivněji plánovala – jedině tak se z jejího života nestane jeden velký chaos.

Role matky je pro dítě velmi důležitá. Opomíjena by však neměla být ani role otce! Sdílené rodičovství utuží vztahy.

Mateřství může posílit partnerské pouto a zajistí mnoho nepoznané zábavy

Ženy, po jejichž boku stojí zodpovědný a pečující partner, mají nesmírné štěstí. Sdílené rodičovství totiž může mamince v mnohých ohledech ulevit a také výchova dítěte pak bývá o něco snazší. Krom jiného se partneři daleko lépe v rolích rodičů poznají a objeví v sobě navzájem silné i slabší stránky. Mohou společně růst, učit se, radovat se, rozvíjet svou lásku a budovat rodinu s pevnými základy. Nejen mateřství ale obecně rodičovství má však ještě jednu příjemnou stránku věci (když pominete tu starost a dřinu kolem). S rostoucím dítkem si totiž užijete i spoustu legrace a nezapomenutelných okamžiků, jako je např. první úsměv, první krůčky, první slůvka a podobně.

Mateřství a několik strastiplných změn, s kterými se snadno v čase vypořádáte

Po výčtu pozitivních stránek mateřství se ještě na chvíli uchylme k těm méně příjemným, které jsou ovšem také reálnou součástí role maminek. Jaké to jsou?

  • Mateřství je plné emocionálních změn, s kterými se občas pojí i zvýšená míra úzkostlivosti. Maminka tak může hlavně v prvních měsících po porodu více kontrolovat své dítko. U zlomku žen se pak vyvine i poporodní deprese, jež vyžaduje psychologickou intervenci.
  • Žena může rovněž vnímat sníženou koncentraci a zapomnětlivost. To je dané tím, že veškerá pozornost je zaměřena na dítě/to se stává prioritou.
  • Mateřství je strůjcem spánkového dluhu – a není divu. Celodenní péče o dítě dá zabrat, a tak toho matka a samozřejmě také otec mnoho nenaspí, alespoň tedy v prvních letech života potomka.

Závěrem lze říct jen to, že mateřství je jednou z nejkrásnějších životních rolí - i když může stát leckdy dost sil. Podstatné je tedy udržování se v psychické i fyzické pohodě (s čím velmi pomůže např. i partner či rodina). Protože jedině zdravá a spokojená maminka se o dítě kvalitně postará. 

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...