Těhotenství je krásným obdobím očekávání.

Císařský řez u rodičky a jeho specifika: V jakých případech je indikován a co si pod ním představit?

Císařský řez je definován jako chirurgický zákrok prováděný u těhotné ženy za účelem porodu dítěte – pakliže jej nelze porodit běžnou vaginální cestou. Může být buď plánovaný nebo akutní a vede k němu celá řada indicií spojených s komplikacemi. Pojďme si říct, kdy k němu lékař přistupuje, jak se provádí a co čekat od rekonvalescence.

Víte, že v Česku je indikováno k císařskému řezu kolem 20 % těhotných žen, a že si samy nemohou tento zákrok zvolit? V některých jiných státech (zejména v USA) je však možné, aby si nastávající matka porod císařským řezem svobodně vybrala místo klasického porodu. 

Jaké komplikace vedou k plánovanému císařskému řezu?

Než se porodník rozhodne u těhotné pro plánovaný císařský řez, předchází tomu celá řada vyšetření. Indikace častokrát přichází v těchto případech:

Čtěte také:

Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu

  • U dítěte je zjištěna tzv. cefalopelvická disproporce. To znamená, že hlavička miminka či jeho tělo je příliš rozměrné pro průchod vaginální cestou. Problematická je také situace, kdy rodička disponuje příliš úzkou pánví a je rizikové rodit klasickou cestou.
  • Těhotná žena má rodit vícerčata. Porod více jak dvou nebo tří dětí může také vyžadovat císařský řez.
  • Dítě leží v děloze šikmo nebo napříč. Při ultrazvukovém vyšetření lékař zjistí, zda je poloha miminka v děloze v pořádku (hlavičkou směrem dolů). Pakliže je miminko umístěné vodorovně nebo leží na boku, přistupuje se k císařskému řezu.
  • Hrozí porod koncem pánevním. To znamená, že dítě je v děloze otočené opačně – tedy zadečkem dolů, nikoliv hlavičkou.

Dalšími důvody k indikaci plánovaného císařského řezu bývají vrozené anomálie u miminka nebo vážné srdeční onemocnění rodičky a genitální herpes u těhotné v době porodu.

Jaké komplikace vedou k neplánovanému císařskému řezu?

Pro neplánovaný porod císařským řezem se může lékař rozhodnout i kvůli akutním komplikacím u rodičky. Nejčastěji to bývají tyto situace:

  • nepostupující porod vaginální cestou (dítě se přestane pohybovat porodními cestami)
  • pupeční šňůra je omotaná kolem krku miminka nebo zachycena mezi hlavou dítěte a dělohou
  • pupeční šňůra vychází z dělohy dříve než dítě
  • odtržení placenty (její oddělení ještě před porodem dítěte)
  • fetální tíseň (může se projevovat nepravidelností srdeční frekvence plodu)

Co rodičku čeká před císařským řezem?

Ať je císařský řez plánovaný nebo neplánovaný, předoperační přípravy se provádí těsně před uvedením rodičky do celkové narkózy (aby dítě nebylo ohroženo vysokou dávkou anestetika). Týkají se zejména vycévkování ženy, oholení intimních partií a jejich okolí, klystýru, bandáže dolních končetin, podání léků (většinou antiemetika proti nevolnosti a antibiotika), dezinfekce operačního pole a jeho sterilní přípravy (zarouškování).

U plánovaného císařského řezu je pak samozřejmě možnost spinální nebo epidurální anestezie. Tyto druhy jsou dle všeho pro miminko šetrnější.  

Porod císařským řezem je podle lékařů až 6x rizikovější než porod klasický.

Průběh porodu císařským řezem

Porod císařským řezem zahajuje lékař po uvedení rodičky do celkové narkózy nebo po podání spinální či epidurální anestezie. Gynekolog nejprve provede asi deseticentimetrový řez v dolní části břicha. Následně se dostává do dělohy, odkud vyjme novorozence, přestřihne pupeční šňůru a také odstraní placentu. Když je dutina břišní řádně očištěna, ránu operatér sešívá obvykle vstřebatelným stehem. Celá operace trvá v průměru 30 až 45 minut.

Stav po císařském řezu

Po porodu císařským řezem může žena pociťovat ještě několik dní až týdnů bolesti břicha v oblasti jizvy nebo plynatost. Pomoci v tomto ohledu mohou běžně dostupná a šetrnější analgetika. Po zákroku pak ještě zůstává novopečená maminka zpravidla 2 až 6 dní v nemocnici, kde personál pečuje především o pooperační ránu. V domácím prostředí je vhodné, aby žena ránu sprchovala první dva týdny bez použití mýdla. Koupání je v tuto dobu také vyloučené. Až po zhruba čtrnácti dnech je vhodné jizvu masírovat. 

Prvních 60 dní po císařském řezu by žena neměla zvedat nic těžkého a nutné je omezit i fyzickou zátěž (výpomoc ze strany partnera a rodiny je tedy žádoucí). Cvičení je možné po zhojení rány bez omezení. Pozor však na posilování břišní stěny! K tomu by mělo dojít nejdříve po čtvrt roce od porodu. Maminka ovšem bývá instruována při propouštění z nemocnice zdravotnickým personálem a je záhodno tyto rady dodržovat. 

Kojení miminka po zákroku není vyloučené! Může ale o chvíli déle trvat, než se podaří.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.