Těhotenství je krásným obdobím očekávání.

Císařský řez u rodičky a jeho specifika: V jakých případech je indikován a co si pod ním představit?

Císařský řez je definován jako chirurgický zákrok prováděný u těhotné ženy za účelem porodu dítěte – pakliže jej nelze porodit běžnou vaginální cestou. Může být buď plánovaný nebo akutní a vede k němu celá řada indicií spojených s komplikacemi. Pojďme si říct, kdy k němu lékař přistupuje, jak se provádí a co čekat od rekonvalescence.

Víte, že v Česku je indikováno k císařskému řezu kolem 20 % těhotných žen, a že si samy nemohou tento zákrok zvolit? V některých jiných státech (zejména v USA) je však možné, aby si nastávající matka porod císařským řezem svobodně vybrala místo klasického porodu. 

Jaké komplikace vedou k plánovanému císařskému řezu?

Než se porodník rozhodne u těhotné pro plánovaný císařský řez, předchází tomu celá řada vyšetření. Indikace častokrát přichází v těchto případech:

Čtěte také:

Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu

  • U dítěte je zjištěna tzv. cefalopelvická disproporce. To znamená, že hlavička miminka či jeho tělo je příliš rozměrné pro průchod vaginální cestou. Problematická je také situace, kdy rodička disponuje příliš úzkou pánví a je rizikové rodit klasickou cestou.
  • Těhotná žena má rodit vícerčata. Porod více jak dvou nebo tří dětí může také vyžadovat císařský řez.
  • Dítě leží v děloze šikmo nebo napříč. Při ultrazvukovém vyšetření lékař zjistí, zda je poloha miminka v děloze v pořádku (hlavičkou směrem dolů). Pakliže je miminko umístěné vodorovně nebo leží na boku, přistupuje se k císařskému řezu.
  • Hrozí porod koncem pánevním. To znamená, že dítě je v děloze otočené opačně – tedy zadečkem dolů, nikoliv hlavičkou.

Dalšími důvody k indikaci plánovaného císařského řezu bývají vrozené anomálie u miminka nebo vážné srdeční onemocnění rodičky a genitální herpes u těhotné v době porodu.

Jaké komplikace vedou k neplánovanému císařskému řezu?

Pro neplánovaný porod císařským řezem se může lékař rozhodnout i kvůli akutním komplikacím u rodičky. Nejčastěji to bývají tyto situace:

  • nepostupující porod vaginální cestou (dítě se přestane pohybovat porodními cestami)
  • pupeční šňůra je omotaná kolem krku miminka nebo zachycena mezi hlavou dítěte a dělohou
  • pupeční šňůra vychází z dělohy dříve než dítě
  • odtržení placenty (její oddělení ještě před porodem dítěte)
  • fetální tíseň (může se projevovat nepravidelností srdeční frekvence plodu)

Co rodičku čeká před císařským řezem?

Ať je císařský řez plánovaný nebo neplánovaný, předoperační přípravy se provádí těsně před uvedením rodičky do celkové narkózy (aby dítě nebylo ohroženo vysokou dávkou anestetika). Týkají se zejména vycévkování ženy, oholení intimních partií a jejich okolí, klystýru, bandáže dolních končetin, podání léků (většinou antiemetika proti nevolnosti a antibiotika), dezinfekce operačního pole a jeho sterilní přípravy (zarouškování).

U plánovaného císařského řezu je pak samozřejmě možnost spinální nebo epidurální anestezie. Tyto druhy jsou dle všeho pro miminko šetrnější.  

Porod císařským řezem je podle lékařů až 6x rizikovější než porod klasický.

Průběh porodu císařským řezem

Porod císařským řezem zahajuje lékař po uvedení rodičky do celkové narkózy nebo po podání spinální či epidurální anestezie. Gynekolog nejprve provede asi deseticentimetrový řez v dolní části břicha. Následně se dostává do dělohy, odkud vyjme novorozence, přestřihne pupeční šňůru a také odstraní placentu. Když je dutina břišní řádně očištěna, ránu operatér sešívá obvykle vstřebatelným stehem. Celá operace trvá v průměru 30 až 45 minut.

Stav po císařském řezu

Po porodu císařským řezem může žena pociťovat ještě několik dní až týdnů bolesti břicha v oblasti jizvy nebo plynatost. Pomoci v tomto ohledu mohou běžně dostupná a šetrnější analgetika. Po zákroku pak ještě zůstává novopečená maminka zpravidla 2 až 6 dní v nemocnici, kde personál pečuje především o pooperační ránu. V domácím prostředí je vhodné, aby žena ránu sprchovala první dva týdny bez použití mýdla. Koupání je v tuto dobu také vyloučené. Až po zhruba čtrnácti dnech je vhodné jizvu masírovat. 

Prvních 60 dní po císařském řezu by žena neměla zvedat nic těžkého a nutné je omezit i fyzickou zátěž (výpomoc ze strany partnera a rodiny je tedy žádoucí). Cvičení je možné po zhojení rány bez omezení. Pozor však na posilování břišní stěny! K tomu by mělo dojít nejdříve po čtvrt roce od porodu. Maminka ovšem bývá instruována při propouštění z nemocnice zdravotnickým personálem a je záhodno tyto rady dodržovat. 

Kojení miminka po zákroku není vyloučené! Může ale o chvíli déle trvat, než se podaří.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.