img

Homeopatika k porodu a po porodu

Homeopatika před porodem? Pouze výjimečně

Proč jsem proti užívání homeopatik před porodem? Každé homeopatikum má být vybráno dle individuálních potřeb a podle projevů a příznaků, které v daném čase existují. Ne podle něčeho, co není, ale možná by mohlo v budoucnu nastat. To je chyba č. 1. Druhou zásadní věcí je to, že užívání homeopatik několikrát denně třeba po dobu měsíce, ale někdy i mnohem kratší doby, může vyvolat proving, tzn. že maminka na sobě vyzkouší látku a její účinky. To se může stát v případě, že homeopatikum není indikováno a je bráno „preventivně“. Konkrétně, pokud bude maminka před porodem delší dobu užívat Arnicu, může to u ní vyvolat právě ty obtíže, které má Arnica léčit! Těhotné ženy jsou velice citlivé a reagují na vše mnohem výrazněji, proto je riziko provingu (zkoušky léku) při dlouhodobém užívání homeopatik u těhotných daleko vyšší. V takovém stavu se může porod naopak velice zkomplikovat.

Není pravdou, že homeopatický lék pomůže, nebo neudělá nic. To je široce rozšířený omyl. Nedůvodné užívání homeopatik se zvýšenou citlivostí na homeopatikum může vyvolat stavy, které porod komplikují. To platí pro všechna homeopatika, nejen Arnica, ale také Actea (Cimicifuga), Caulophyllum, Gelsemium a další. Takže homeopatika před porodem ano, pokud jsou indikována. Ne jako prevence.

Maminky, věřte svému tělu!

Plynulý a hladký porod je často blokován strachem. A se strachem je potřeba pracovat již během těhotenství. Výrazem strachu je právě i to, že si maminka nevěří a konzumuje celý „předporodní koktejl“ nejrůznějších homeopatik.  V těhotenství lze pomocí homeopatik řešit potíže, které mám, ale užívat něco preventivně z důvodu strachu vypovídá pouze o tom, že je třeba především zpracovat tento strach. Nejlepší přípravou na porod je důvěra v sebe, důvěra v miminko a v to, že celý porod je naprosto geniálně řízen přírodou. Když budete naslouchat svým potřebám a necháte se vést svým tělem, uděláte to nejlepší, co je možné.

Pokud máte strach z porodu, zcela neškodné a pro těhotenství vhodné, jsou např. Bachovy květové esence, pomocí kterých je také možné zpracovat strach z porodu, ale bez rizika negativního ovlivnění organismu.

homeopaticka prvni pomoc 

Homeopatika k porodu

U porodu mohou nastat nejrůznější situace, které se dají rychle a efektivně vyřešit podáním vhodného homeopatika ve vysoké potenci (30, 200). Vhodné homeopatikum dokáže porod efektivně rozběhnout, pokud nastaly nějaké komplikace. Nepostupující porod, neefektivní kontrakce, zavřené děložní hrdlo, tuhý děložní čípek a další potíže, vždy nějak souvisí se strachem, který se u rodičky objeví.

Vždy je nutné pracovat s konkrétními projevy a pocity rodičky v průběhu porodu. Musíme přesně vycházet z toho, jak se rodička cítí a jak se projevuje v průběhu porodu. Ideální je mít u porodu někoho, kdo umí správné homeopatikum vybrat a mamince podat. U porodu mohou nastat různé situace. Nicméně, je pár osvědčených homeopatik, které dokáží rychle pomoci mamince zbavit se strachu, úzkosti a paniky, pokud se během porodu do takového stavu dostane nebo pakliže dojde k nějakým komplikacím. Díky tomu se pak může porod bez problémů rozběhnout. Nejdůležitější je pomoci se mamince naladit na tempo, které potřebuje její miminko. Pokud je to zablokováno strachem, je velmi těžké se porodu poddat.

 • Gelsemium sempervirens

Při tomto stavu převažuje velký strach a úzkost, která paralyzuje. Velké obavy z toho co se bude dít, co ji čeká. Nedovoluje je mamince uvolnit, rodička je ztuhlá obavami, proto má také tuhý děložní čípek a neotevírá se. Uvnitř je opravdu vystrašená, obává se, že ztratí kontrolu nad svým tělem. Navenek se třese, a zároveň je otupělá a paralyzovaná, a to i na úrovni mentální. Je velice neklidná a bolí ji celé tělo i hlava. Gelsemium pomůže rodičce zbavit se strachu z bolesti a porodu, pokud má obtíže, které tomuto léku odpovídají.

 • Chamomilla vulgaris

V tomto stavu je rodička přecitlivělá k bolesti, velmi špatně ji snáší. Je proto opravdu naštvaná, nadává, často i sprostě. Křičí v bolestech a nadává manželovi, lékařům a v podstatě komukoli, kdo je po ruce. Není možné ji jakkoli uspokojit, je obtížné něco pro ni udělat, nelze se zavděčit. Všechny posílá pryč. Svádí boj s bolestí a je proto velice mrzutá a nedůtklivá. Vnější projevy takové maminky jsou zcela opačné ve srovnání s Gelsemium. (O takové rodičce téměř nevíme, jen vnímáme její třes, úzkost a paralyzovanost). Když v takové chvíli podáme Chamomillu 200Ch, rodička se zklidní, přestane tak urputně s bolestí bojovat a dokáže ji využít pro efektivní porod.

 • Coffea cruda

Je také častým stavem při porodu. Uvnitř má obavy, že se stane něco špatného. Vnitřně je zaseknutá ve stavu strachu. Rovněž je přecitlivělá na bolest, kterou špatně snáší. Někdy omdlévá při bolestech. Navenek se projevuje velice excitovaná. Je rychlá, zbrklá, upovídaná, její nálady se rychle střídají, chvíli pláče, chvíli se směje. Všechno je velice zběsilé a uspěchané. Rodička tzv. „tlačí na pilu“, má tendenci vše uspěchat, tím spíše se ale porod zadrhne. Zároveň není schopná odpočívat, proto se také může snadno fyzicky vyčerpat. Chybí jí pak síly k porodu psychické i fyzické. Maminku je třeba zpomalit, naladit ji na vlnu miminka, aby porod mohl proběhnout tím správným tempem. To dokáže v takové situaci homeopatikum Coffea 200CH.

 • Actea (Cimicifuga Racemosa)

Pokud je maminka ve stavu Actea, porod je negativně ovlivněn hlubokým, podvědomým strachem. Kontrakce jsou neefektivní, nepravidelné, rozmělněné v těle do všech stran, typicky do přední části stehen. Kontrakce jsou neefektivní, ale velice bolestivé. Rodička reaguje hystericky na bolest a má strach, zda to zvládne. Má strach, že bolesti se budou ještě stupňovat a bude to nad její síly. Cítí se lapena v situaci, která je téměř neúnosná, ale není z ní úniku. Vše vidí černě, vidí ty nejhorší scénáře. Je velice neklidná a nervózní, živá, příliš hovorná a podrážděná. Strach není na povrchu, strach této maminky je hluboký, hrůza z porodu je velká. Actea pomáhá na fyzické rovině tomu, že stahy jsou pravidelné a efektivní.

 • Kalium Carbonicum

Pomáhá výrazně při křížových bolestech, kterými některé rodičky velice trpí. Bolest zad je v takovém případě dominantní. Bolesti zad se zlepšují masáží a tlakem. Vysoká sebekontrola, neschopnost se uvolnit, porod může trvat dlouho. Vhodné homeopatikum i pro porod koncem pánevním.

 • Caulophyllum

Objevuje se zde slabost a nervové podráždění vlivem strachu z porodu. Toto homeopatikum pomáhá, když je tvrdý děložní čípek. Kontrakce sice mají sílu i směr, ale jsou neefektivní, děložní hrdlo se vůbec neotevírá. Bolesti mohou také vystřelovat do třísel, celé břišní dutiny nebo močového měchýře. Děložní hrdlo je tuhé. Může to být i situace, kdy odteče plodová voda, ale porod se nerozbíhá. Caulophyllum dokáže vyvolat účinné kontrakce u dlouhotrvajících porodů, kdy stahy slábnou a ustávají.  Rodička je vyčerpaná, je jí zima, má žízeň. Nejčastější použití je u prvorodiček. Lze použít i v případě, že se nedaří vypudit placentu.

 • Nux vomica

Podrážděná rodička, cítí se pod tlakem, je vystresovaná, hádává, nesnese bolest, vyžaduje léky proti bolestem. Porodní bolesti mohou být neúčinné, často doprovázené nucením na stolici a častým močením. Může se přidat žaludeční nevolnost a omdlévání.

 • Pulsatilla

Rodička je mírná, poddajná, snaží se všem vyhovět, nerozhodná, ale je zde proměnlivost nálad. Pláče, kontrakce jsou slabé a nedostatečné, nezralé hrdlo, často bývá přenášení miminka. Bolesti se objevují a zase mizí. Potřebuje oporu manžela, který ji utěší. Nechce být sama.

 • Secale cornutum

Pomocník v situaci, kdy chybí vypuzovací schopnost. V anamnéze bývají předchozí potraty.

 • Aconitum napellus

Akutní stav šoku, špatné zprávy, stav děsu a hrůzy, strach ze smrti. Obavy o dítě, porodní šok, extrémní situace. Alternativou může být Bachova esence Star of Betlehem.

Homeopatika po porodu


 • Arnica Montana

IMG_4395Podáme po porodu, pokud má rodička pocit rozlámanosti, celé tělo je rozbolavělé, zchvácené, pocit je podobný bolestem po svalovém přetažení. Po porodu to může být vhodné homeopatikum, neboť pomáhá jak při fyzickém, tak psychickém přepětí, může léčit i případné psychické trauma po porodu, kdy porod proběhl nějakou násilnou formou. Arnica léčí traumatický šok, který se ve stavu Arnica kombinuje s netečností. Poporodní trauma u maminky, ale i u miminka. Maminka chce klid, nesnese, aby ji někdo vyšetřoval, dotýkal se jí. Homeopatikum první volby při novorozeneckém kefalhematomu. Na rychlé vstřebání hematomů je Arnica nejúčinnější. Vhodné po operaci (i císařském řezu). Pomáhá vstřebat modřiny, podlitiny, zhmožděné tkáně, pomáhá i při krvavých očích. Arnica má účinek na svaly a kapiláry, léčí také bolestivé hemoroidy po porodu a podporuje zavinutí dělohy.

 • Staphysagria

Je skvělé homeopatikum, které by nemělo chybět ve výbavě, pokud maminka rodila císařským řezem. Staphysagria pomáhá hojení řezných ran. Zároveň pomáhá obnovit bezbolestné močení. Působí celkově na močopohlavní ústrojí. Může se ale hodit i po klasickém porodu, pokud došlo k nástřihu hráze. Maminka je přecitlivělá, nedůtklivá a podrážděná. Může mít pocit i ponížení, pokoření nebo hanby, pokud při porodu proběhlo něco, co v mamince tyto pocity vyvolalo.

 • China

Další z neocenitelných homeopatik, které se mnoha rodičkám velice hodí. Je nepostradatelná v případě, že maminka ztratila během porodu příliš mnoho tekutin (plodová voda, krev, dehydratace). Hodí se po dlouhém a vyčerpávajícím porodu, maminka je dehydrovaná a velice slabá a bledá, s kruhy pod očima, má nízký tlak, pocity na omdlení a může pociťovat i srdeční slabost.

 • Sepia

I Sepia officinalis může být dobrým pomocníkem. Pomáhá opětovnému zpevnění vazivového aparátu, zpevnění pánevního dna. Odstraňuje nepříjemný pocit – „syndrom prázdného břicha“, se současným pocitem tahu dolů, výhřezu dělohy atd. I případy zadržené placenty. Vyrovnává hormonální hladinu u žen, které prožívají po porodu tzv. „poporodní blues“, laktační psychózu, ale i lehčí poporodní deprese během šestinedělí. Psychicky i fyzicky se cítí zničená, na dně. Je pečlivá a úzkostlivá, ale zároveň ji péče o dítě unavuje a někdy i obtěžuje. Vyhledává samotu.

 • Ferrum phosphoricum

Homeopatikum, které se podává při anémii jak po porodu, tak v těhotenství. Ferrum phosphoricum lze užívat buďto jako klasické homeopatikum nebo ve formě tkáňové soli. 

Ing. Iva Vladíková - homeoterapie Brno

Diskuse k článku

 • Jadeit

  16:59 29. 3. 2017 0
  Zajímalo by mě, jak dlouho se paní oboru homeoterapie aktivně věnuje. Uvažuji o někom, kdo by mě byl schopen nasměřovat v řešení mých vleklých zdravotních problémů, ale raději bych vsadil na jistotu, než na někoho, kdo si předevčírem udělal kurz a hned se rozhodl zaožit si živnost.
 • Renda

  16:15 29. 3. 2017 0
  JESTLI UVAŽUJETE O HOMEOPATICKÉ POMOCI, tak doporučuji Ivu. Znám ji, je obětavá, vytrvalá a skutečně zapálená do homeopatie a léčení a to není už dneska běžné. Renda :)

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Těhotenství, děti

Time management distanční výuky

Není třeba spekulovat nad tím, zda opatření v souvislosti s šířením koronaviru jsou nebo nejsou správná. Faktem zůstává, že bez větší podpory zůstala doma další, a to ta nejcitlivější, dávka školáků. První a dr...

Ezoterika

Archetypy planet – Mars symbolizuje akci, sílu a touhu žít

Astrologie patří mezi obory, který má řadu příznivců, ale i odpůrců. Jedni se nehnou z domu bez kontroly stavu na obloze, druzí si životem vykračují navzdory stavu na obloze. Kde leží pravda je asi určeno nasta...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

Rozvoj osobnosti

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Mazlíčci

Jaké zvířátko pro děti se hodí do bytu? 7 tipů na nenáročné mazlíčky

Chtějí vaše děti mazlíčka a bydlíte v bytě? Ne všechny nápady dětí na zvířátko jsou dobré z hlediska menšího prostoru, který máte k dispozici. Ovšem existuje celá řada možností, jak dítěti splnit jeho sen na ma...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Pilsner Urquell den...

Dneska jsem dostala znamení shůry. Jeden nejmenovanej dopravce potravin až domů mi dovezl nákup a co jsem v něm jenom nenašla! Místo dvanácti plzeňskejch piv jsem měla v tašce osmnáct krásnejch kousků! Tímto díky za šestipack navíc! Aspoň nějaká radost v tomhle potemnělym žití. Moje alkáčský buňky zajásaly a už to nasávám. Je to jasný, střízlivá usínat nebudu...