Homeopatika k porodu a po porodu

Homeopatika k porodu a po porodu

Homeopatika před porodem? Pouze výjimečně

Proč jsem proti užívání homeopatik před porodem? Každé homeopatikum má být vybráno dle individuálních potřeb a podle projevů a příznaků, které v daném čase existují. Ne podle něčeho, co není, ale možná by mohlo v budoucnu nastat. To je chyba č. 1. Druhou zásadní věcí je to, že užívání homeopatik několikrát denně třeba po dobu měsíce, ale někdy i mnohem kratší doby, může vyvolat proving, tzn. že maminka na sobě vyzkouší látku a její účinky. To se může stát v případě, že homeopatikum není indikováno a je bráno „preventivně“. Konkrétně, pokud bude maminka před porodem delší dobu užívat Arnicu, může to u ní vyvolat právě ty obtíže, které má Arnica léčit! Těhotné ženy jsou velice citlivé a reagují na vše mnohem výrazněji, proto je riziko provingu (zkoušky léku) při dlouhodobém užívání homeopatik u těhotných daleko vyšší. V takovém stavu se může porod naopak velice zkomplikovat.

Není pravdou, že homeopatický lék pomůže, nebo neudělá nic. To je široce rozšířený omyl. Nedůvodné užívání homeopatik se zvýšenou citlivostí na homeopatikum může vyvolat stavy, které porod komplikují. To platí pro všechna homeopatika, nejen Arnica, ale také Actea (Cimicifuga), Caulophyllum, Gelsemium a další. Takže homeopatika před porodem ano, pokud jsou indikována. Ne jako prevence.

Maminky, věřte svému tělu!

Plynulý a hladký porod je často blokován strachem. A se strachem je potřeba pracovat již během těhotenství. Výrazem strachu je právě i to, že si maminka nevěří a konzumuje celý „předporodní koktejl“ nejrůznějších homeopatik.  V těhotenství lze pomocí homeopatik řešit potíže, které mám, ale užívat něco preventivně z důvodu strachu vypovídá pouze o tom, že je třeba především zpracovat tento strach. Nejlepší přípravou na porod je důvěra v sebe, důvěra v miminko a v to, že celý porod je naprosto geniálně řízen přírodou. Když budete naslouchat svým potřebám a necháte se vést svým tělem, uděláte to nejlepší, co je možné.

Pokud máte strach z porodu, zcela neškodné a pro těhotenství vhodné, jsou např. Bachovy květové esence, pomocí kterých je také možné zpracovat strach z porodu, ale bez rizika negativního ovlivnění organismu.

homeopaticka prvni pomoc 

Homeopatika k porodu

U porodu mohou nastat nejrůznější situace, které se dají rychle a efektivně vyřešit podáním vhodného homeopatika ve vysoké potenci (30, 200). Vhodné homeopatikum dokáže porod efektivně rozběhnout, pokud nastaly nějaké komplikace. Nepostupující porod, neefektivní kontrakce, zavřené děložní hrdlo, tuhý děložní čípek a další potíže, vždy nějak souvisí se strachem, který se u rodičky objeví.

Vždy je nutné pracovat s konkrétními projevy a pocity rodičky v průběhu porodu. Musíme přesně vycházet z toho, jak se rodička cítí a jak se projevuje v průběhu porodu. Ideální je mít u porodu někoho, kdo umí správné homeopatikum vybrat a mamince podat. U porodu mohou nastat různé situace. Nicméně, je pár osvědčených homeopatik, které dokáží rychle pomoci mamince zbavit se strachu, úzkosti a paniky, pokud se během porodu do takového stavu dostane nebo pakliže dojde k nějakým komplikacím. Díky tomu se pak může porod bez problémů rozběhnout. Nejdůležitější je pomoci se mamince naladit na tempo, které potřebuje její miminko. Pokud je to zablokováno strachem, je velmi těžké se porodu poddat.

 • Gelsemium sempervirens

Při tomto stavu převažuje velký strach a úzkost, která paralyzuje. Velké obavy z toho co se bude dít, co ji čeká. Nedovoluje je mamince uvolnit, rodička je ztuhlá obavami, proto má také tuhý děložní čípek a neotevírá se. Uvnitř je opravdu vystrašená, obává se, že ztratí kontrolu nad svým tělem. Navenek se třese, a zároveň je otupělá a paralyzovaná, a to i na úrovni mentální. Je velice neklidná a bolí ji celé tělo i hlava. Gelsemium pomůže rodičce zbavit se strachu z bolesti a porodu, pokud má obtíže, které tomuto léku odpovídají.

 • Chamomilla vulgaris

V tomto stavu je rodička přecitlivělá k bolesti, velmi špatně ji snáší. Je proto opravdu naštvaná, nadává, často i sprostě. Křičí v bolestech a nadává manželovi, lékařům a v podstatě komukoli, kdo je po ruce. Není možné ji jakkoli uspokojit, je obtížné něco pro ni udělat, nelze se zavděčit. Všechny posílá pryč. Svádí boj s bolestí a je proto velice mrzutá a nedůtklivá. Vnější projevy takové maminky jsou zcela opačné ve srovnání s Gelsemium. (O takové rodičce téměř nevíme, jen vnímáme její třes, úzkost a paralyzovanost). Když v takové chvíli podáme Chamomillu 200Ch, rodička se zklidní, přestane tak urputně s bolestí bojovat a dokáže ji využít pro efektivní porod.

 • Coffea cruda

Je také častým stavem při porodu. Uvnitř má obavy, že se stane něco špatného. Vnitřně je zaseknutá ve stavu strachu. Rovněž je přecitlivělá na bolest, kterou špatně snáší. Někdy omdlévá při bolestech. Navenek se projevuje velice excitovaná. Je rychlá, zbrklá, upovídaná, její nálady se rychle střídají, chvíli pláče, chvíli se směje. Všechno je velice zběsilé a uspěchané. Rodička tzv. „tlačí na pilu“, má tendenci vše uspěchat, tím spíše se ale porod zadrhne. Zároveň není schopná odpočívat, proto se také může snadno fyzicky vyčerpat. Chybí jí pak síly k porodu psychické i fyzické. Maminku je třeba zpomalit, naladit ji na vlnu miminka, aby porod mohl proběhnout tím správným tempem. To dokáže v takové situaci homeopatikum Coffea 200CH.

 • Actea (Cimicifuga Racemosa)

Pokud je maminka ve stavu Actea, porod je negativně ovlivněn hlubokým, podvědomým strachem. Kontrakce jsou neefektivní, nepravidelné, rozmělněné v těle do všech stran, typicky do přední části stehen. Kontrakce jsou neefektivní, ale velice bolestivé. Rodička reaguje hystericky na bolest a má strach, zda to zvládne. Má strach, že bolesti se budou ještě stupňovat a bude to nad její síly. Cítí se lapena v situaci, která je téměř neúnosná, ale není z ní úniku. Vše vidí černě, vidí ty nejhorší scénáře. Je velice neklidná a nervózní, živá, příliš hovorná a podrážděná. Strach není na povrchu, strach této maminky je hluboký, hrůza z porodu je velká. Actea pomáhá na fyzické rovině tomu, že stahy jsou pravidelné a efektivní.

 • Kalium Carbonicum

Pomáhá výrazně při křížových bolestech, kterými některé rodičky velice trpí. Bolest zad je v takovém případě dominantní. Bolesti zad se zlepšují masáží a tlakem. Vysoká sebekontrola, neschopnost se uvolnit, porod může trvat dlouho. Vhodné homeopatikum i pro porod koncem pánevním.

 • Caulophyllum

Objevuje se zde slabost a nervové podráždění vlivem strachu z porodu. Toto homeopatikum pomáhá, když je tvrdý děložní čípek. Kontrakce sice mají sílu i směr, ale jsou neefektivní, děložní hrdlo se vůbec neotevírá. Bolesti mohou také vystřelovat do třísel, celé břišní dutiny nebo močového měchýře. Děložní hrdlo je tuhé. Může to být i situace, kdy odteče plodová voda, ale porod se nerozbíhá. Caulophyllum dokáže vyvolat účinné kontrakce u dlouhotrvajících porodů, kdy stahy slábnou a ustávají.  Rodička je vyčerpaná, je jí zima, má žízeň. Nejčastější použití je u prvorodiček. Lze použít i v případě, že se nedaří vypudit placentu.

 • Nux vomica

Podrážděná rodička, cítí se pod tlakem, je vystresovaná, hádává, nesnese bolest, vyžaduje léky proti bolestem. Porodní bolesti mohou být neúčinné, často doprovázené nucením na stolici a častým močením. Může se přidat žaludeční nevolnost a omdlévání.

 • Pulsatilla

Rodička je mírná, poddajná, snaží se všem vyhovět, nerozhodná, ale je zde proměnlivost nálad. Pláče, kontrakce jsou slabé a nedostatečné, nezralé hrdlo, často bývá přenášení miminka. Bolesti se objevují a zase mizí. Potřebuje oporu manžela, který ji utěší. Nechce být sama.

 • Secale cornutum

Pomocník v situaci, kdy chybí vypuzovací schopnost. V anamnéze bývají předchozí potraty.

 • Aconitum napellus

Akutní stav šoku, špatné zprávy, stav děsu a hrůzy, strach ze smrti. Obavy o dítě, porodní šok, extrémní situace. Alternativou může být Bachova esence Star of Betlehem.

Homeopatika po porodu


 • Arnica Montana

IMG_4395Podáme po porodu, pokud má rodička pocit rozlámanosti, celé tělo je rozbolavělé, zchvácené, pocit je podobný bolestem po svalovém přetažení. Po porodu to může být vhodné homeopatikum, neboť pomáhá jak při fyzickém, tak psychickém přepětí, může léčit i případné psychické trauma po porodu, kdy porod proběhl nějakou násilnou formou. Arnica léčí traumatický šok, který se ve stavu Arnica kombinuje s netečností. Poporodní trauma u maminky, ale i u miminka. Maminka chce klid, nesnese, aby ji někdo vyšetřoval, dotýkal se jí. Homeopatikum první volby při novorozeneckém kefalhematomu. Na rychlé vstřebání hematomů je Arnica nejúčinnější. Vhodné po operaci (i císařském řezu). Pomáhá vstřebat modřiny, podlitiny, zhmožděné tkáně, pomáhá i při krvavých očích. Arnica má účinek na svaly a kapiláry, léčí také bolestivé hemoroidy po porodu a podporuje zavinutí dělohy.

 • Staphysagria

Je skvělé homeopatikum, které by nemělo chybět ve výbavě, pokud maminka rodila císařským řezem. Staphysagria pomáhá hojení řezných ran. Zároveň pomáhá obnovit bezbolestné močení. Působí celkově na močopohlavní ústrojí. Může se ale hodit i po klasickém porodu, pokud došlo k nástřihu hráze. Maminka je přecitlivělá, nedůtklivá a podrážděná. Může mít pocit i ponížení, pokoření nebo hanby, pokud při porodu proběhlo něco, co v mamince tyto pocity vyvolalo.

 • China

Další z neocenitelných homeopatik, které se mnoha rodičkám velice hodí. Je nepostradatelná v případě, že maminka ztratila během porodu příliš mnoho tekutin (plodová voda, krev, dehydratace). Hodí se po dlouhém a vyčerpávajícím porodu, maminka je dehydrovaná a velice slabá a bledá, s kruhy pod očima, má nízký tlak, pocity na omdlení a může pociťovat i srdeční slabost.

 • Sepia

I Sepia officinalis může být dobrým pomocníkem. Pomáhá opětovnému zpevnění vazivového aparátu, zpevnění pánevního dna. Odstraňuje nepříjemný pocit – „syndrom prázdného břicha“, se současným pocitem tahu dolů, výhřezu dělohy atd. I případy zadržené placenty. Vyrovnává hormonální hladinu u žen, které prožívají po porodu tzv. „poporodní blues“, laktační psychózu, ale i lehčí poporodní deprese během šestinedělí. Psychicky i fyzicky se cítí zničená, na dně. Je pečlivá a úzkostlivá, ale zároveň ji péče o dítě unavuje a někdy i obtěžuje. Vyhledává samotu.

 • Ferrum phosphoricum

Homeopatikum, které se podává při anémii jak po porodu, tak v těhotenství. Ferrum phosphoricum lze užívat buďto jako klasické homeopatikum nebo ve formě tkáňové soli. 

Ing. Iva Vladíková - homeoterapie BrnoDiskuse k článku

 • Jadeit

  16:59 29. 3. 2017 0
  Zajímalo by mě, jak dlouho se paní oboru homeoterapie aktivně věnuje. Uvažuji o někom, kdo by mě byl schopen nasměřovat v řešení mých vleklých zdravotních problémů, ale raději bych vsadil na jistotu, než na někoho, kdo si předevčírem udělal kurz a hned se rozhodl zaožit si živnost.
 • Renda

  16:15 29. 3. 2017 0
  JESTLI UVAŽUJETE O HOMEOPATICKÉ POMOCI, tak doporučuji Ivu. Znám ji, je obětavá, vytrvalá a skutečně zapálená do homeopatie a léčení a to není už dneska běžné. Renda :)

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 08. 2022
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 08. 2022
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 08. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Náramek pro Raka VÁŠEŇ

Tento náramek dodá Rakům energii, sebedůvěru, lásku a vášeň…
490 Kč

Olej hřebíčkový 20ml FUDCO

Péče o ústní dutinu, při potížích s bolavým zubem …
149 Kč

Lunární náramek ENERGIE

Granát a Měsíční kámen pro příliv energie a dobrou intuici.
380 Kč

Aloe Vera mýdlo Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo Ájurvédské mýdlo, které…
149 Kč

Náramek pro Váhy VYROVNANOST

Náramek, který dodá vnitřní klid, vyrovnanost a dobrou…
390 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Životní styl naplněný štěstím: Inspiraci předají Finové!

Finsko se dostalo minimálně třikrát po sobě do výčtu zemí, kde žijí ti nejšťastnější lidé na světě. Hraje v tom roli jejich životní styl? Nebo snad pohled na svět? Najděte společně s námi inspiraci v tomto seve...

Partnerský horoskop na rok 2023 nabídne změny, posun ve vztahu i nové lásky

Partnerský horoskop na rok 2023 přináší zajímavé informace ohledně milostných vztahů. Čekají nás změny, které by však měli být převážně ku prospěchu. Mají nás posunout v našem milostném životě zase o kus dál. U...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.