Homeopatika k porodu a po porodu

Homeopatika k porodu a po porodu

Homeopatika před porodem? Pouze výjimečně

Proč jsem proti užívání homeopatik před porodem? Každé homeopatikum má být vybráno dle individuálních potřeb a podle projevů a příznaků, které v daném čase existují. Ne podle něčeho, co není, ale možná by mohlo v budoucnu nastat. To je chyba č. 1. Druhou zásadní věcí je to, že užívání homeopatik několikrát denně třeba po dobu měsíce, ale někdy i mnohem kratší doby, může vyvolat proving, tzn. že maminka na sobě vyzkouší látku a její účinky. To se může stát v případě, že homeopatikum není indikováno a je bráno „preventivně“. Konkrétně, pokud bude maminka před porodem delší dobu užívat Arnicu, může to u ní vyvolat právě ty obtíže, které má Arnica léčit! Těhotné ženy jsou velice citlivé a reagují na vše mnohem výrazněji, proto je riziko provingu (zkoušky léku) při dlouhodobém užívání homeopatik u těhotných daleko vyšší. V takovém stavu se může porod naopak velice zkomplikovat.

Není pravdou, že homeopatický lék pomůže, nebo neudělá nic. To je široce rozšířený omyl. Nedůvodné užívání homeopatik se zvýšenou citlivostí na homeopatikum může vyvolat stavy, které porod komplikují. To platí pro všechna homeopatika, nejen Arnica, ale také Actea (Cimicifuga), Caulophyllum, Gelsemium a další. Takže homeopatika před porodem ano, pokud jsou indikována. Ne jako prevence.

Maminky, věřte svému tělu!

Plynulý a hladký porod je často blokován strachem. A se strachem je potřeba pracovat již během těhotenství. Výrazem strachu je právě i to, že si maminka nevěří a konzumuje celý „předporodní koktejl“ nejrůznějších homeopatik.  V těhotenství lze pomocí homeopatik řešit potíže, které mám, ale užívat něco preventivně z důvodu strachu vypovídá pouze o tom, že je třeba především zpracovat tento strach. Nejlepší přípravou na porod je důvěra v sebe, důvěra v miminko a v to, že celý porod je naprosto geniálně řízen přírodou. Když budete naslouchat svým potřebám a necháte se vést svým tělem, uděláte to nejlepší, co je možné.

Pokud máte strach z porodu, zcela neškodné a pro těhotenství vhodné, jsou např. Bachovy květové esence, pomocí kterých je také možné zpracovat strach z porodu, ale bez rizika negativního ovlivnění organismu.

homeopaticka prvni pomoc 

Homeopatika k porodu

U porodu mohou nastat nejrůznější situace, které se dají rychle a efektivně vyřešit podáním vhodného homeopatika ve vysoké potenci (30, 200). Vhodné homeopatikum dokáže porod efektivně rozběhnout, pokud nastaly nějaké komplikace. Nepostupující porod, neefektivní kontrakce, zavřené děložní hrdlo, tuhý děložní čípek a další potíže, vždy nějak souvisí se strachem, který se u rodičky objeví.

Vždy je nutné pracovat s konkrétními projevy a pocity rodičky v průběhu porodu. Musíme přesně vycházet z toho, jak se rodička cítí a jak se projevuje v průběhu porodu. Ideální je mít u porodu někoho, kdo umí správné homeopatikum vybrat a mamince podat. U porodu mohou nastat různé situace. Nicméně, je pár osvědčených homeopatik, které dokáží rychle pomoci mamince zbavit se strachu, úzkosti a paniky, pokud se během porodu do takového stavu dostane nebo pakliže dojde k nějakým komplikacím. Díky tomu se pak může porod bez problémů rozběhnout. Nejdůležitější je pomoci se mamince naladit na tempo, které potřebuje její miminko. Pokud je to zablokováno strachem, je velmi těžké se porodu poddat.

 • Gelsemium sempervirens

Při tomto stavu převažuje velký strach a úzkost, která paralyzuje. Velké obavy z toho co se bude dít, co ji čeká. Nedovoluje je mamince uvolnit, rodička je ztuhlá obavami, proto má také tuhý děložní čípek a neotevírá se. Uvnitř je opravdu vystrašená, obává se, že ztratí kontrolu nad svým tělem. Navenek se třese, a zároveň je otupělá a paralyzovaná, a to i na úrovni mentální. Je velice neklidná a bolí ji celé tělo i hlava. Gelsemium pomůže rodičce zbavit se strachu z bolesti a porodu, pokud má obtíže, které tomuto léku odpovídají.

 • Chamomilla vulgaris

V tomto stavu je rodička přecitlivělá k bolesti, velmi špatně ji snáší. Je proto opravdu naštvaná, nadává, často i sprostě. Křičí v bolestech a nadává manželovi, lékařům a v podstatě komukoli, kdo je po ruce. Není možné ji jakkoli uspokojit, je obtížné něco pro ni udělat, nelze se zavděčit. Všechny posílá pryč. Svádí boj s bolestí a je proto velice mrzutá a nedůtklivá. Vnější projevy takové maminky jsou zcela opačné ve srovnání s Gelsemium. (O takové rodičce téměř nevíme, jen vnímáme její třes, úzkost a paralyzovanost). Když v takové chvíli podáme Chamomillu 200Ch, rodička se zklidní, přestane tak urputně s bolestí bojovat a dokáže ji využít pro efektivní porod.

 • Coffea cruda

Je také častým stavem při porodu. Uvnitř má obavy, že se stane něco špatného. Vnitřně je zaseknutá ve stavu strachu. Rovněž je přecitlivělá na bolest, kterou špatně snáší. Někdy omdlévá při bolestech. Navenek se projevuje velice excitovaná. Je rychlá, zbrklá, upovídaná, její nálady se rychle střídají, chvíli pláče, chvíli se směje. Všechno je velice zběsilé a uspěchané. Rodička tzv. „tlačí na pilu“, má tendenci vše uspěchat, tím spíše se ale porod zadrhne. Zároveň není schopná odpočívat, proto se také může snadno fyzicky vyčerpat. Chybí jí pak síly k porodu psychické i fyzické. Maminku je třeba zpomalit, naladit ji na vlnu miminka, aby porod mohl proběhnout tím správným tempem. To dokáže v takové situaci homeopatikum Coffea 200CH.

 • Actea (Cimicifuga Racemosa)

Pokud je maminka ve stavu Actea, porod je negativně ovlivněn hlubokým, podvědomým strachem. Kontrakce jsou neefektivní, nepravidelné, rozmělněné v těle do všech stran, typicky do přední části stehen. Kontrakce jsou neefektivní, ale velice bolestivé. Rodička reaguje hystericky na bolest a má strach, zda to zvládne. Má strach, že bolesti se budou ještě stupňovat a bude to nad její síly. Cítí se lapena v situaci, která je téměř neúnosná, ale není z ní úniku. Vše vidí černě, vidí ty nejhorší scénáře. Je velice neklidná a nervózní, živá, příliš hovorná a podrážděná. Strach není na povrchu, strach této maminky je hluboký, hrůza z porodu je velká. Actea pomáhá na fyzické rovině tomu, že stahy jsou pravidelné a efektivní.

 • Kalium Carbonicum

Pomáhá výrazně při křížových bolestech, kterými některé rodičky velice trpí. Bolest zad je v takovém případě dominantní. Bolesti zad se zlepšují masáží a tlakem. Vysoká sebekontrola, neschopnost se uvolnit, porod může trvat dlouho. Vhodné homeopatikum i pro porod koncem pánevním.

 • Caulophyllum

Objevuje se zde slabost a nervové podráždění vlivem strachu z porodu. Toto homeopatikum pomáhá, když je tvrdý děložní čípek. Kontrakce sice mají sílu i směr, ale jsou neefektivní, děložní hrdlo se vůbec neotevírá. Bolesti mohou také vystřelovat do třísel, celé břišní dutiny nebo močového měchýře. Děložní hrdlo je tuhé. Může to být i situace, kdy odteče plodová voda, ale porod se nerozbíhá. Caulophyllum dokáže vyvolat účinné kontrakce u dlouhotrvajících porodů, kdy stahy slábnou a ustávají.  Rodička je vyčerpaná, je jí zima, má žízeň. Nejčastější použití je u prvorodiček. Lze použít i v případě, že se nedaří vypudit placentu.

 • Nux vomica

Podrážděná rodička, cítí se pod tlakem, je vystresovaná, hádává, nesnese bolest, vyžaduje léky proti bolestem. Porodní bolesti mohou být neúčinné, často doprovázené nucením na stolici a častým močením. Může se přidat žaludeční nevolnost a omdlévání.

 • Pulsatilla

Rodička je mírná, poddajná, snaží se všem vyhovět, nerozhodná, ale je zde proměnlivost nálad. Pláče, kontrakce jsou slabé a nedostatečné, nezralé hrdlo, často bývá přenášení miminka. Bolesti se objevují a zase mizí. Potřebuje oporu manžela, který ji utěší. Nechce být sama.

 • Secale cornutum

Pomocník v situaci, kdy chybí vypuzovací schopnost. V anamnéze bývají předchozí potraty.

 • Aconitum napellus

Akutní stav šoku, špatné zprávy, stav děsu a hrůzy, strach ze smrti. Obavy o dítě, porodní šok, extrémní situace. Alternativou může být Bachova esence Star of Betlehem.

Homeopatika po porodu


 • Arnica Montana

IMG_4395Podáme po porodu, pokud má rodička pocit rozlámanosti, celé tělo je rozbolavělé, zchvácené, pocit je podobný bolestem po svalovém přetažení. Po porodu to může být vhodné homeopatikum, neboť pomáhá jak při fyzickém, tak psychickém přepětí, může léčit i případné psychické trauma po porodu, kdy porod proběhl nějakou násilnou formou. Arnica léčí traumatický šok, který se ve stavu Arnica kombinuje s netečností. Poporodní trauma u maminky, ale i u miminka. Maminka chce klid, nesnese, aby ji někdo vyšetřoval, dotýkal se jí. Homeopatikum první volby při novorozeneckém kefalhematomu. Na rychlé vstřebání hematomů je Arnica nejúčinnější. Vhodné po operaci (i císařském řezu). Pomáhá vstřebat modřiny, podlitiny, zhmožděné tkáně, pomáhá i při krvavých očích. Arnica má účinek na svaly a kapiláry, léčí také bolestivé hemoroidy po porodu a podporuje zavinutí dělohy.

 • Staphysagria

Je skvělé homeopatikum, které by nemělo chybět ve výbavě, pokud maminka rodila císařským řezem. Staphysagria pomáhá hojení řezných ran. Zároveň pomáhá obnovit bezbolestné močení. Působí celkově na močopohlavní ústrojí. Může se ale hodit i po klasickém porodu, pokud došlo k nástřihu hráze. Maminka je přecitlivělá, nedůtklivá a podrážděná. Může mít pocit i ponížení, pokoření nebo hanby, pokud při porodu proběhlo něco, co v mamince tyto pocity vyvolalo.

 • China

Další z neocenitelných homeopatik, které se mnoha rodičkám velice hodí. Je nepostradatelná v případě, že maminka ztratila během porodu příliš mnoho tekutin (plodová voda, krev, dehydratace). Hodí se po dlouhém a vyčerpávajícím porodu, maminka je dehydrovaná a velice slabá a bledá, s kruhy pod očima, má nízký tlak, pocity na omdlení a může pociťovat i srdeční slabost.

 • Sepia

I Sepia officinalis může být dobrým pomocníkem. Pomáhá opětovnému zpevnění vazivového aparátu, zpevnění pánevního dna. Odstraňuje nepříjemný pocit – „syndrom prázdného břicha“, se současným pocitem tahu dolů, výhřezu dělohy atd. I případy zadržené placenty. Vyrovnává hormonální hladinu u žen, které prožívají po porodu tzv. „poporodní blues“, laktační psychózu, ale i lehčí poporodní deprese během šestinedělí. Psychicky i fyzicky se cítí zničená, na dně. Je pečlivá a úzkostlivá, ale zároveň ji péče o dítě unavuje a někdy i obtěžuje. Vyhledává samotu.

 • Ferrum phosphoricum

Homeopatikum, které se podává při anémii jak po porodu, tak v těhotenství. Ferrum phosphoricum lze užívat buďto jako klasické homeopatikum nebo ve formě tkáňové soli. 

Ing. Iva Vladíková - homeoterapie Brno

Diskuse k článku

 • Jadeit

  16:59 29. 3. 2017 0
  Zajímalo by mě, jak dlouho se paní oboru homeoterapie aktivně věnuje. Uvažuji o někom, kdo by mě byl schopen nasměřovat v řešení mých vleklých zdravotních problémů, ale raději bych vsadil na jistotu, než na někoho, kdo si předevčírem udělal kurz a hned se rozhodl zaožit si živnost.
 • Renda

  16:15 29. 3. 2017 0
  JESTLI UVAŽUJETE O HOMEOPATICKÉ POMOCI, tak doporučuji Ivu. Znám ji, je obětavá, vytrvalá a skutečně zapálená do homeopatie a léčení a to není už dneska běžné. Renda :)

Lunární kalendář

SOBOTA 17. 04. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 18. 04. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 19. 04. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 20. 04. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 21. 04. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 22. 04. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 23. 04. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Dýchání, tak přirozené, a přesto tak neznámé

Bez dechu vydržíme pár minut. Dýchání je pro náš život nezbytné, přesto si jej často vůbec neuvědomujeme. Dech ovlivňuje nejen činnost orgánů, ale také naši psychiku, schopnost se vypořádat s náročnou situací a...

Láska a vztahy

Chcete si vybudovat trvalý vztah? 4 pravidla, jak na to

Vztah či trvalý vztah chce jistě většina z nás. Ani pandemie koronaviru toto příliš nezměnila. Navzdory zákazům se lidé stále zamilovávají a berou se. Ve světě se dokonce, co do počtu, počet svateb zvýšil. Jak ...

Těhotenství, děti

Hlídání dětí: Babička, kamarádka nebo profesionál?

Na příchod potomka se těšíme a představujeme si, jak růžové a šťastné dny nás čekají. Obvykle to tak i je, přesto jsou tyto pozitivní momenty občas protkány něčím, co lze minimálně nazvat výzvou. Mnoho žen si t...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí olej do koupele 4x jinak. Dopřejte si luxusní relaxaci v pohodlí domova

Domácí olej do koupele si můžete připravit kdykoliv do zásoby. Kromě jiného vám tak nenabourá rozpočet, jako když byste si ho šli zakoupit do drogérie. Stačí si obstarat pár nejnutnějších ingrediencí, jako jsou...

Fitness

Rozhýbejte své lopatky a dejte do pořádku mezilopatkové svaly

Mezilopatkové svaly jsou místem, které pocítí většina dospělých. Důvod je prostý. Náš životní styl to této oblasti našich zad zrovna neulehčuje. Oblast hrudní páteře je sama o sobě značně nepohyblivá a pokud př...

Rozvoj osobnosti

Dýchání, tak přirozené, a přesto tak neznámé

Bez dechu vydržíme pár minut. Dýchání je pro náš život nezbytné, přesto si jej často vůbec neuvědomujeme. Dech ovlivňuje nejen činnost orgánů, ale také naši psychiku, schopnost se vypořádat s náročnou situací a...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okras...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Takový ty maličkosti, co tvoří život

Každej by si mohl stěžovat na tuhle dobu zcela beztrestně a vlastně i permanentně, protože je fakt na prášky… Ale co, já dycky řikám, že může bejt ještě hůř. Spíš se poslední dobou snažim vnímat to krásný kolem sebe. Zrovna v sobotu jsem šla na večer venčit a nebe bylo úplně jasný. Hvězdy mě oslňovaly a já si sundala roušku a snažila se nadechnout zhluboka toho jarního vzdoušku. Bylo to osvobozující a nabíjející zároveň. Žít není blbý, hele…