Bolesti zad jsou zhoubou dnešní doby. Eliminujte užívání analgetik a vsaďte na babské rady!

img

Bolesti zad jsou neduhem mnoha lidí moderní doby. Bohužel dlouhodobé sedavé zaměstnání těmto obtížím nijak nepřidává. Právě naopak. Proto je vhodné o svůj pohybový aparát adekvátně pečovat. Pravidelné procházky či jakýkoliv aerobní sport jsou ideální. Udrží vaše záda v kondici. Když už přeci jen nějaké přechodné problémy nastanou, je lepší obrátit se k přírodnímu řešení.

Nadužívání analgetik nic nevyřeší. Možná na chvíli uleví bolesti zad, ale zbytečně zatíží organismus zevnitř. Játra pak musí vehementně pracovat, aby toxické látky vyloučila z těla. Proto je dobré vsadit i na babské rady, které jsou protkané přírodními surovinami. Jak na to?

Bolesti zad a jejich příčiny

Protože je naše páteř tvořena 33 až 34 obratli, mohou se bolesti zad vyskytnout skutečně v jakékoliv části. Nejčastěji je postihnutá páteř bederní, nezřídka kdy ale dochází i k problémům v oblasti krku, hrudníku a kříže. Primárně tyto obtíže vyvolává absence pohybu, ke kterému byl ostatně člověk jako takový stvořen. Proto je jakousi zhoubou práce u počítače v rozmezí až 12 hodin denně. Bolavá záda ovšem může způsobit i nepřiměřená fyzická aktivita (například zvedání nadměrně těžkých břemen), nebo obezita, úrazy, dlouhodobý stres a nevhodné držení těla (vývoj skoliózy je nejčastější).

Čtěte také:

Cviky na záda: Narovnejte své tělo pomocí 5 minutového cvičení

Bolesti zad a prevence

Pokud chcete skutečně předejít bolesti zad, je vhodné se vzdělat v tzv. škole zad. Co to vlastně znamená? Zpravidla fyzioterapeuti pořádají speciální kurzy pro veřejnost, na kterých se můžete naučit správné držení těla při každodenních činnostech (sezení u počítače, zvedání a přenášení břemen a podobně). Na „školu zad“ nemusíte docházet osobně. Klidně ji můžete zhlédnout i na videích, například na YouTube. Samozřejmě je také dobré začlenit pohybovou aktivitu do života, jak již bylo zmíněno. I krátké procházky do přírody pomohou. Skvělé bude i protažení po celodenním sezení v podobě cvičení. Jednotlivé cviky přímo na záda jsou rovněž dohledatelné na internetu.

Bolesti zad

Bolesti zad a babské rady

Berte analgetika jako poslední možnost, když vás začnou trápit bolesti zad. Raději vyzkoušejte osvědčené babské rady, které vás v podstatě nebudou nic moc stát. A měly by i pomoct. Zde je výčet několika z nich:

  • Vsaďte na uklidňující bylinkové čaje. V případě, že se bolesti zad u vás vyskytly v souvislosti s přepracováním a stresem, je ideální popíjet přes den třeba meduňkový čaj, třezalkový, nebo ten z mučenky a kozlíku lékařského.
  • Ponořte se do teplé koupele s esenciálním olejíčkem. Vašim bolavým zádům udělá dobře, když se naložíte do vany s vodou o teplotě cca 38 °C. Do koupele můžete použít třeba olejíček ze smrku, borovice, eukalyptu, či rozmarýnu. Nemáte doma olejíček? Nahraďte jej přímo větvičkami z jehličnanů (na výluh použijte asi 1 kg s 5 až 6 l převařené vody) nebo sušenými bylinkami. Vhodný bude kromě jiného na bolesti zad i kostival anebo jalovec.
  • Masírujte bolestivá místa přírodními mastmi. Ty si můžete buď zakoupit v lékárně (s arnikou, eukalyptem, kostivalem) nebo si vyrobit vlastní. Potřebovat budete vepřové sádlo a nasušené bylinky. Ideální je rozmarýn, který si nadrťte na menší kousky. Pak jej vsypte do menšího hrnce, přelijte povoleným sádlem a zahřívejte 30 až 40 minut na mírném plamenu. Bylinu nechte v tuku asi 2 týdny (uložte po zchladnutí do lednice). V poslední fázi před použitím opět rozpusťte sádlo, přeceďte rozmarýn a aplikujte třeba ještě vlažné na bolavá místa v oblasti zad. Uchovávejte v chladu.
  • Tvarohový obklad s cibulí také pomůže. Bolesti zad dle babských rad zaženete i díky obkladům z nastrouhané cibule a měkkého tvarohu. Směs na neneste na ručník nebo plátěnou utěrku, přeložte a pokládejte na bolestivé místo. Nechte působit nejlépe tři hodiny a pak sejměte. Tento lidový recept je skvělý i na neduhy kloubní.
  • Zelný zábal vás postaví na nohy. A v neposlední řadě tu máme efektivní zelný zábal, který je rovněž levný. Stačí koupit čerstvou zelnou hlávku, otrhat listy, poválet je válečkem a přiložit na bolestivá záda. Zeleninu přichyťte třeba obinadlem a nechte působit ideálně přes noc. Pak léčené místo omyjte.

Bolesti zad neustupují. Jak dál?

Vyzkoušeli jste všechno, ale bolesti zad neustupují? Potom je nasnadě navštívit co nejdříve rehabilitačního lékaře, který doporučí nejlepší řešení. Kromě toho vyloučí i vážnější stavy, jako například výhřez plotýnky. V mnoha případech pomůže fyzioterapeutem vedená rehabilitace, nebo v nejzazších případech i lokální obstřiky anestetickými a analgetickými medikamenty. Avšak i po odeznění obtíží je doporučeno žít zdravějším životním stylem, který se slučuje s pravidelným cvičením.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.