Žlučníková dieta - co jíst a jaké recepty vařit?

Žlučníková dieta - co jíst a jaké recepty vařit?

Žlučníkovou dietu musí dodržovat každý, kdo podstoupil operaci žlučníku, jejími zásadami by se ale měli řídit všichni, které žlučník občas potrápí nebo mají problémy s trávením některých druhů potravin. Žlučníková dieta je totiž nejlepší prevencí proti žlučníkovým kolikám a tvorbě kamenů. V našem článku zjistíte, co během ní můžete a nesmíte jíst a na konci najdete i recepty při žlučníkové dietě.

Čtěte také:

Operace žlučníku – kdy je potřeba, co obnáší a co následuje po ní?

Žlučníková dieta a kdy ji dodržovat

Možná si říkáte, že se vás žlučníková dieta netýká. Žlučníkovou dietu je ale třeba dodržovat nejen po operaci žlučníku nebo při prokázané přítomnosti žlučových kamenů. Žlučníková dieta vám udělá dobře i tehdy, pokud se u vás projevuje některý z následujících příznaků:

 • Po jídle často pociťujete nevolnost.
 • Bolí vás břicho zejména po mastném a tučném jídle.
 • Špatně trávíte pečivo, mléčné výrobky a ořechy.
 • Po jídle vás často pálí žáha.
 • Vaše stolice je pomalá nebo dokonce nazelenalá a mastná.

Pokud se u vás některý z příznaků objevuje, pravděpodobně váš žlučník volá o pomoc. Díky dodržování diety můžete předejít horším následkům.

Žlučníková dieta a její zákazy

Žlučníková dieta se v podstatě příliš neliší od běžného zdravého stravování, jen navíc důrazně zakazuje některé druhy potravin a způsoby jejich úpravy. Při dodržování diety je třeba pamatovat na to, že každý reaguje na problémy se žlučníkem jinak a jídlo, které někomu nedělá dobře, může být pro druhého bez problému. Proto se snažte k dietě přistupovat do určité míry individuálně a pokud vám některé povolené potraviny vadí, raději je nejezte. Jaké jsou hlavní zásady a zákazy při žlučníkové dietě?

Žlučníková dieta a recepty (2)

1. Jezte a pijte pravidelně

Snažte se jíst pravidelně, nejlépe vždy menší porce po třech hodinách. Hladovění i přejídání totiž žlučník může podráždit. Zároveň dodržujte pravidelný pitný režim, který je ke zdravému fungování trávení nezbytný.

2. Žádný cholesterol a tuk

Braňte se vysokému cholesterolu a na minimum omezte příjem tuků. Zejména se vyhýbejte nasyceným živočišným tukům, ze kterých v játrech cholesterol vzniká. Co na váš dietní jídelníček rozhodně nepatří?  Máslo, sádlo, vejce, tučná masa a výrobky z nich jako například bůček, slanina, škvarky, paštiky, uzeniny, dále tučné mléčné výrobky včetně smetany, smetanových jogurtů a tučných sýrů. Žlučníková dieta povoluje maximální množství 30 g tuku na den (podle hmotnosti těla i vážnosti problému).

3. Žádná mastná jídla

Přepálený tuk je pro nemocný žlučník katastrofou. Rozhodně se proto vyhýbejte smaženým jídlům a při přípravě pokrmů používejte minimum oleje. Volte raději jiné druhy přípravy jídla, nabízí se vaření, dušení nebo pečení. Připravované jídlo opékejte na sucho.

4. Žádná nadýmavá jídla

Vyvarujte se všech luštěnin a některých druhů zeleniny – konkrétně nesmíte jíst zelí, kapustu, cibuli, česnek a papriku. Dobře vám neudělá ani čerstvé pečivo nebo výrobky z kynutého těsta.

5. Žádné sladkosti

Jako každá jiná dieta i žlučníková dieta zakazuje sladkosti a zákusky všech druhů, od sušenek přes čokolády až po dorty.

Další zákazy

Rozhodně nepoužívejte ostrá koření a omáčky, z jídelníčku vynechejte i hořčici, koření a ze začátku raději i dráždivé bylinky. Vyhýbejte se perlivým nápojům, alkoholu a kávě. Nedoporučuje se konzumace uzených ryb, sardinek, lososa, kaviáru, máku nebo ořechů. Ovoce obecně zakázáno není, některým ovocným druhům se ale vyhýbejte, nejsou vhodné např. datle, fíky, meloun, rybíz, ostružiny, maliny, švestky, hrušky, kokos nebo jablka se slupkou.

Žlučníková dieta a recepty (3)

Co jíst můžete?

Říkáte si, co vlastně máte jíst, když je téměř vše zakázáno? Je pravda, že zákazů má žlučníková dieta hodně, ale nebojte se, ani tak nemusí být vaše strava o nic ochuzená. Jen se nad tím, co jíte, musíte více zamyslet, zapojit kreativitu a naučit se nové recepty.

Libové maso

Dopřát si můžete libová masa, tedy kuřecí, krůtí, králičí a netučné hovězí a telecí. Dopřát si můžete i netučné druhy ryb. Uzeninám se vyhýbejte, ale dopřát si můžete kvalitní šunku.

Tuky

Jak už jsme zmiňovali výše, tuky jsou během žlučníkové diety váš nepřítel číslo jedna. V malém množství (do 30 g na den) a vhodné úpravě si ale můžete dopřát olivový olej nebo margaríny. Do jídelníčku můžete zařadit i netučné mléčné výrobky – nízkotučné mléko, jogurty se sníženým množstvím tuku, netučný tvaroh nebo méně tučné sýry bez pikantních příchutí. Vždy ale záleží, jak vaše tělo na konkrétní potravinu reaguje. Myslete přitom na to, že první měsíce žlučníkové diety by měly být opravdu striktní. 

Pečivo a obiloviny

Můžete jíst běžné pečivo, ale pokud vám po čerstvém pečivu nebude dobře, raději se mu vyhýbejte. Vhodný pro vás je i toustový chléb, dětské piškoty a suchary. Žlučníková dieta také umožňuje dopřát si rýži a ovesné nebo jáhlové kaše bez semínek.

Ovoce a zelenina

Zelenina, která není zakázaná, je povolená. V adekvátním množství můžete připravovat pokrmy například z mrkve, celeru, petržele, cukety, listových salátů a brambor. Pro ovoce platí to samé, dopřát si můžete jablko bez slupky, banány, broskve, meruňky... Myslete na to, že zelenina a ovoce by nemělo nadýmat a nemělo by obsahovat žádné dráždivé části (slupky, zrníčka, semínka). 

Recepty při žlučníkové dietě

Které potraviny můžete jíst, už víte. Co si ale máte dát na oběd či večeři? Jak jídla si umožňuje připravit žlučníková dieta? Inspirujte se v našem vzorovém jídelníčku, který si můžete sami různě obměňovat. Uvidíte, že vaření při žlučníkové dietě není nijak složité, a nakonec si výborně pochutnáte.

Snídaně

Snídaně během žlučníkové diety se pravděpodobně tolik nebudou lišit od snídaní, na které jste zvyklí. Co si můžete například dopřát?

 • pečivo s vhodnou přílohou (marmeláda, libová šunka, pomazánka z tvarohu, netučný sýr)
 • ovesnou či jáhlovou kaši bez semínek
 • domácí přesnídávku 
 • nízkotučný tvaroh

Svačina

Nezapomínejte na pravidelný režim a rozhodně nevynechávejte svačinu. Na dopolední svačinku se hodí ovoce, doplnit ho můžete piškoty. Na odpolední svačinu si zase naopak můžete dát zeleninu ve formě lehkého salátku nebo tvaroh.

Oběd a večeře

Pokrmy k obědu i večeři se příliš neliší, proto je uvádíme společně. Ideální je kombinace libového masa a zeleniny, rýže nebo zeleninových vývarů bez tuků. 

 • Pstruh vařený na páře s bramborami bez tuku
 • Dušené králičí maso s rýží
 • Dušená kuřecí prsa se zeleninovým salátem
 • Rizoto s krůtím masem a mrkví
 • Kuře na kořenové zelenině s rýží
 • Krůtí plátek s bramborem
 • Špagety s rajčatovou omáčkou a kousky kuřecího masa
 • Zeleninový vývar bez tuku
 • Kuřecí vývar bez tuku 
 • Vařené hovězí maso s bramborem

Vyzkoušejte tyto recepty při žlučníkové dietě

Krůtí plátek s bramborem

Ingredience:

 • Krůtí plátky
 • Brambory

Krůtí plátky naklepejte a osolte. Krůtí plátky opékejte na suché pánvi do zlatova. Je dobré použít grilovací pánev, ke které se maso bude méně připékat. Maso podávejte s vařenými bramborami bez slupky. 

Kuře na kořenové zelenině s rýží

Ingredience:

 • 1 menší celer
 • 2 středně velké petržele
 • 1 mrkev
 • 4 kuřecí prsa
 • Rýže
 • Sůl

Všechnu zeleninu nakrájejte na kostičky velké dle vašeho uvážení. Rozprostřete vše do pekáče. Vše posolte a promíchejte. Na mřížce v horní části trouby pečte asi 30 minut na 180 °C. Mezitím si připravte maso – lehce naklepejte a osolte. Zeleninu promíchejte, maso na ni položte a pečte další půl hodiny. Kuře se zeleninou podávejte s uvařenou rýží.Diskuse k článku

 • Karel

  16:01 11. 5. 2022 0
  Jak je to s ředkvičkami po operaci žlučníku---jsou zapovězeny a jinde doporučeny
  • Monik99

   19:08 11. 5. 2022 0
   V malém množství bych to neřešila. Obecně to chce po žlučníku velmi decentně "našlapovat" s jídlem.
 • EP

  21:35 17. 2. 2021 0
  Dobrý večer, děkuju za hezký článek.
 • Barbora Jeřábková

  11:59 19. 4. 2020 +19
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám zlucnikove kameny půjdu na operaci až se situace uklidni a tak se chci zeptat jestli můžu kopr? Děkuji za odpověď
 • J.Šidlová

  17:57 24. 11. 2019 +11
  Dobrý den, mohla bych Vás požádat o radu? Mám žlučnikové kameny, byla jsem na endoskopii, musím dodržovat žlučnikovou dietu. Mám ale často pocit hladu,možná je to i z části tím,že kojím. Dodrziji 5 jídel denně. Mohu mezi hlavními jídly a svačinami jist ještě nějakou zeleninu či ovoce? Děkuji J.Šidlová
 • hadrava

  20:12 27. 8. 2019 +5
  Vnitřnosti určitě ne
 • Redakce - Spektrum Zdraví

  08:33 8. 10. 2018 -4
  Dobrý den paní Zifčáková,

  pokud si nejste jistá nějakou složkou v jídelníčku, vždy je lepší poradit se s lékařem. Žlučníková dieta bývá striktní ale až po operaci, proto se domnívám, že takové jídlo před operací můžete jíst.

  Redakce, Spektrum Zdraví
 • Jana Zifčáková

  16:16 5. 10. 2018 -2
  Dobry den, chtěla bych se zeptat. Mám žlučové kameny a pujdu na operaci. Ale mám spíše otázku zda můžu jist játra na vodě s ryzi?
 • Redakce Spektrum Zdraví

  11:44 24. 9. 2018 -4
  Dobrý den,

  první půlrok žlučníkové diety byste měla dodržovat opravdu striktně (tedy žádné koření ani pepř, žádná tučná jídla apod.). Teprve poté můžete zařadit koření a další přísady.
  Po půlroce diety byste ale měla fungovat spíše stylem, že si vyzkoušíte, co bude a nebude fungovat vám a toho se budete držet. Někomu může vadit lepek, jinému laktóza - je to individuální.

  Uznáváme, že pepř v recpetu byl matoucí, proto ho zreceptu vyřazujeme. Moc děkujeme za upozornění :)

  Pěkný den, Anička, SZ

 • Jana Postova

  05:28 22. 9. 2018 +4
  Dobrý den. Za dva měsíce me čeká operace žlučníku. Měla jsem kameny ve žlučovodu. Dostala jsem dietní pokyny. Vše se shoduje jen ten pepř me zakázali nekompromisně. Tady čtu ve vašem jídelníčku ze se může. Tak jak to tedy je s tím peprem? Děkuji moc za odpověď.
 • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

STŘEDA 29. 06. 2022
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 30. 06. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 01. 07. 2022
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 02. 07. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 03. 07. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 04. 07. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 05. 07. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice
Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte…
Charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy…
Atom UB, s.r.o. – Lékárna U Kašny
Malé soukromé lékárny maj…

Přírodní afrodiziaka pro muže: Nejlepší byliny na potenci

pro manžela je nejlepší afrodiziakum moje nové krajkové prádlo z ekondomy https://e-kondomy.cz/eroticke-oblece...

Využití jogurtu v kuchyni

jogurty josu mnam, nejraději mam čokoladové a vanilkové a poslední dobou spíše smetanové krémy. Zasytí mně a n...

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...

Operace

Dobrý den,prosím kdy je nejlepší čas na gynekologickou operaci(odstranění dělohy )?deku...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Magnetka znamení KOZOROH

Magnetka podle znamení zvěrokruhu
149 Kč

Náramek pro Býka DOBRÁ NÁLADA

Náramek pro dobrou náladu, ochranu a očistu od negativních…
390 Kč

Zvonkohra achátová

Zvonkohra z achátových plátků
480 Kč

Éterický olej MÁTA PEPRNÁ 10ml Dr.Popov

Přírodní esenciální olej
99 Kč

Lunární náramek MOTIVACE

Apatit s matným křišťálem pro chuť do života, motivaci a…
380 Kč

Sužují vás tropy? Poradíme, jak je přežít ve zdraví

Tropy jsou v našich končinách čím dál častější záležitostí. Lidský organismus se na extrémní teploty adaptuje, ovšem velmi záleží na tom, v jaké zdravotní kondici jste, jaký je váš věk a co děláte pro to, abyst...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Karmický vztah je plný vášně i bolesti. Je to jízda na horské dráze. Karmický vztah bývá velmi intenzivní a zároveň i hodně těžký pro obě strany. Často jde o vztahy egoistické, které nerespektují toho druhého. ...

15 receptů na ovocné sorbety s alkoholem i bez

Ovocné sorbety osloví především ty mlsouny, kteří jsou vegetariány, vegany nebo se potýkají s laktózovou intolerancí. Některé z nich totiž neobsahují žádné živočišné suroviny. Jedná se prakticky o dietní (nejen...

Pronásledování neboli stalking: Proč k němu dochází a jak ho poznat?

Pronásledování doslova posedlou a zaujatou osobou je vážný problém. V našich končinách je toto chování označováno též velmi známým anglickým výrazem stalking. Jedná se o značně obtěžující počínání, které dokonc...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Ananasový sorbet se sektem

Nejprve si pečlivě oloupejte ananas, ten pak nakrájejte na menší kusy a rozmixujte v mixéru spolu s cukrem. Ovocnou směs pak vložte do plastové misky, přiklopte a nechte mrazit několik minut až hodin v mrazáku....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nostalgický chvilky...

Taky míváte nostalgický chvilky...? Já si myslim, že je má snad čas od času každej. Možná ženský o trochu víc než chlapi. Já jsem nostalgik jak vyšitej. Miluju se hrabat ve starejch fotkách a otáčet stránky zatuchlejch alb, který v rukách drželi mí pra pra pra rodiče... Fotky tě totiž přenesou do jinýho času - je to vlastně takový cestování časem. Je to úžasná věc... Já v ten moment skoro nedejchám. A představuju si, kde asi jaká fotka vznikla a proč.