img

Žlučníková dieta - co jíst a jaké recepty vařit?

Žlučníkovou dietu musí dodržovat každý, kdo podstoupil operaci žlučníku, jejími zásadami by se ale měli řídit všichni, které žlučník občas potrápí nebo mají problémy s trávením některých druhů potravin. Žlučníková dieta je totiž nejlepší prevencí proti žlučníkovým kolikám a tvorbě kamenů. V našem článku zjistíte, co během ní můžete a nesmíte jíst a na konci najdete i recepty při žlučníkové dietě.

Čtěte také:

Operace žlučníku – kdy je potřeba, co obnáší a co následuje po ní?

Žlučníková dieta a kdy ji dodržovat

Možná si říkáte, že se vás žlučníková dieta netýká. Žlučníkovou dietu je ale třeba dodržovat nejen po operaci žlučníku nebo při prokázané přítomnosti žlučových kamenů. Žlučníková dieta vám udělá dobře i tehdy, pokud se u vás projevuje některý z následujících příznaků:

 • Po jídle často pociťujete nevolnost.
 • Bolí vás břicho zejména po mastném a tučném jídle.
 • Špatně trávíte pečivo, mléčné výrobky a ořechy.
 • Po jídle vás často pálí žáha.
 • Vaše stolice je pomalá nebo dokonce nazelenalá a mastná.

Pokud se u vás některý z příznaků objevuje, pravděpodobně váš žlučník volá o pomoc. Díky dodržování diety můžete předejít horším následkům.

Žlučníková dieta a její zákazy

Žlučníková dieta se v podstatě příliš neliší od běžného zdravého stravování, jen navíc důrazně zakazuje některé druhy potravin a způsoby jejich úpravy. Při dodržování diety je třeba pamatovat na to, že každý reaguje na problémy se žlučníkem jinak a jídlo, které někomu nedělá dobře, může být pro druhého bez problému. Proto se snažte k dietě přistupovat do určité míry individuálně a pokud vám některé povolené potraviny vadí, raději je nejezte. Jaké jsou hlavní zásady a zákazy při žlučníkové dietě?

Žlučníková dieta a recepty (2)

1. Jezte a pijte pravidelně

Snažte se jíst pravidelně, nejlépe vždy menší porce po třech hodinách. Hladovění i přejídání totiž žlučník může podráždit. Zároveň dodržujte pravidelný pitný režim, který je ke zdravému fungování trávení nezbytný.

2. Žádný cholesterol a tuk

Braňte se vysokému cholesterolu a na minimum omezte příjem tuků. Zejména se vyhýbejte nasyceným živočišným tukům, ze kterých v játrech cholesterol vzniká. Co na váš dietní jídelníček rozhodně nepatří?  Máslo, sádlo, vejce, tučná masa a výrobky z nich jako například bůček, slanina, škvarky, paštiky, uzeniny, dále tučné mléčné výrobky včetně smetany, smetanových jogurtů a tučných sýrů. Žlučníková dieta povoluje maximální množství 30 g tuku na den (podle hmotnosti těla i vážnosti problému).

3. Žádná mastná jídla

Přepálený tuk je pro nemocný žlučník katastrofou. Rozhodně se proto vyhýbejte smaženým jídlům a při přípravě pokrmů používejte minimum oleje. Volte raději jiné druhy přípravy jídla, nabízí se vaření, dušení nebo pečení. Připravované jídlo opékejte na sucho.

4. Žádná nadýmavá jídla

Vyvarujte se všech luštěnin a některých druhů zeleniny – konkrétně nesmíte jíst zelí, kapustu, cibuli, česnek a papriku. Dobře vám neudělá ani čerstvé pečivo nebo výrobky z kynutého těsta.

5. Žádné sladkosti

Jako každá jiná dieta i žlučníková dieta zakazuje sladkosti a zákusky všech druhů, od sušenek přes čokolády až po dorty.

Další zákazy

Rozhodně nepoužívejte ostrá koření a omáčky, z jídelníčku vynechejte i hořčici, koření a ze začátku raději i dráždivé bylinky. Vyhýbejte se perlivým nápojům, alkoholu a kávě. Nedoporučuje se konzumace uzených ryb, sardinek, lososa, kaviáru, máku nebo ořechů. Ovoce obecně zakázáno není, některým ovocným druhům se ale vyhýbejte, nejsou vhodné např. datle, fíky, meloun, rybíz, ostružiny, maliny, švestky, hrušky, kokos nebo jablka se slupkou.

Žlučníková dieta a recepty (3)

Co jíst můžete?

Říkáte si, co vlastně máte jíst, když je téměř vše zakázáno? Je pravda, že zákazů má žlučníková dieta hodně, ale nebojte se, ani tak nemusí být vaše strava o nic ochuzená. Jen se nad tím, co jíte, musíte více zamyslet, zapojit kreativitu a naučit se nové recepty.

Libové maso

Dopřát si můžete libová masa, tedy kuřecí, krůtí, králičí a netučné hovězí a telecí. Dopřát si můžete i netučné druhy ryb. Uzeninám se vyhýbejte, ale dopřát si můžete kvalitní šunku.

Tuky

Jak už jsme zmiňovali výše, tuky jsou během žlučníkové diety váš nepřítel číslo jedna. V malém množství (do 30 g na den) a vhodné úpravě si ale můžete dopřát olivový olej nebo margaríny. Do jídelníčku můžete zařadit i netučné mléčné výrobky – nízkotučné mléko, jogurty se sníženým množstvím tuku, netučný tvaroh nebo méně tučné sýry bez pikantních příchutí. Vždy ale záleží, jak vaše tělo na konkrétní potravinu reaguje. Myslete přitom na to, že první měsíce žlučníkové diety by měly být opravdu striktní. 

Pečivo a obiloviny

Můžete jíst běžné pečivo, ale pokud vám po čerstvém pečivu nebude dobře, raději se mu vyhýbejte. Vhodný pro vás je i toustový chléb, dětské piškoty a suchary. Žlučníková dieta také umožňuje dopřát si rýži a ovesné nebo jáhlové kaše bez semínek.

Ovoce a zelenina

Zelenina, která není zakázaná, je povolená. V adekvátním množství můžete připravovat pokrmy například z mrkve, celeru, petržele, cukety, listových salátů a brambor. Pro ovoce platí to samé, dopřát si můžete jablko bez slupky, banány, broskve, meruňky... Myslete na to, že zelenina a ovoce by nemělo nadýmat a nemělo by obsahovat žádné dráždivé části (slupky, zrníčka, semínka). 

Recepty při žlučníkové dietě

Které potraviny můžete jíst, už víte. Co si ale máte dát na oběd či večeři? Jak jídla si umožňuje připravit žlučníková dieta? Inspirujte se v našem vzorovém jídelníčku, který si můžete sami různě obměňovat. Uvidíte, že vaření při žlučníkové dietě není nijak složité, a nakonec si výborně pochutnáte.

Snídaně

Snídaně během žlučníkové diety se pravděpodobně tolik nebudou lišit od snídaní, na které jste zvyklí. Co si můžete například dopřát?

 • pečivo s vhodnou přílohou (marmeláda, libová šunka, pomazánka z tvarohu, netučný sýr)
 • ovesnou či jáhlovou kaši bez semínek
 • domácí přesnídávku 
 • nízkotučný tvaroh

Svačina

Nezapomínejte na pravidelný režim a rozhodně nevynechávejte svačinu. Na dopolední svačinku se hodí ovoce, doplnit ho můžete piškoty. Na odpolední svačinu si zase naopak můžete dát zeleninu ve formě lehkého salátku nebo tvaroh.

Oběd a večeře

Pokrmy k obědu i večeři se příliš neliší, proto je uvádíme společně. Ideální je kombinace libového masa a zeleniny, rýže nebo zeleninových vývarů bez tuků. 

 • Pstruh vařený na páře s bramborami bez tuku
 • Dušené králičí maso s rýží
 • Dušená kuřecí prsa se zeleninovým salátem
 • Rizoto s krůtím masem a mrkví
 • Kuře na kořenové zelenině s rýží
 • Krůtí plátek s bramborem
 • Špagety s rajčatovou omáčkou a kousky kuřecího masa
 • Zeleninový vývar bez tuku
 • Kuřecí vývar bez tuku 
 • Vařené hovězí maso s bramborem

Vyzkoušejte tyto recepty při žlučníkové dietě

Krůtí plátek s bramborem

Ingredience:

 • Krůtí plátky
 • Brambory

Krůtí plátky naklepejte a osolte. Krůtí plátky opékejte na suché pánvi do zlatova. Je dobré použít grilovací pánev, ke které se maso bude méně připékat. Maso podávejte s vařenými bramborami bez slupky. 

Kuře na kořenové zelenině s rýží

Ingredience:

 • 1 menší celer
 • 2 středně velké petržele
 • 1 mrkev
 • 4 kuřecí prsa
 • Rýže
 • Sůl

Všechnu zeleninu nakrájejte na kostičky velké dle vašeho uvážení. Rozprostřete vše do pekáče. Vše posolte a promíchejte. Na mřížce v horní části trouby pečte asi 30 minut na 180 °C. Mezitím si připravte maso – lehce naklepejte a osolte. Zeleninu promíchejte, maso na ni položte a pečte další půl hodiny. Kuře se zeleninou podávejte s uvařenou rýží.

Diskuse k článku

 • EP

  21:35 17. 2. 2021 0
  Dobrý večer, děkuju za hezký článek.
 • Barbora Jeřábková

  11:59 19. 4. 2020 +9
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám zlucnikove kameny půjdu na operaci až se situace uklidni a tak se chci zeptat jestli můžu kopr? Děkuji za odpověď
 • J.Šidlová

  17:57 24. 11. 2019 +4
  Dobrý den, mohla bych Vás požádat o radu? Mám žlučnikové kameny, byla jsem na endoskopii, musím dodržovat žlučnikovou dietu. Mám ale často pocit hladu,možná je to i z části tím,že kojím. Dodrziji 5 jídel denně. Mohu mezi hlavními jídly a svačinami jist ještě nějakou zeleninu či ovoce? Děkuji J.Šidlová
 • hadrava

  20:12 27. 8. 2019 +4
  Vnitřnosti určitě ne
 • Redakce - Spektrum Zdraví

  08:33 8. 10. 2018 -4
  Dobrý den paní Zifčáková,

  pokud si nejste jistá nějakou složkou v jídelníčku, vždy je lepší poradit se s lékařem. Žlučníková dieta bývá striktní ale až po operaci, proto se domnívám, že takové jídlo před operací můžete jíst.

  Redakce, Spektrum Zdraví
 • Jana Zifčáková

  16:16 5. 10. 2018 -2
  Dobry den, chtěla bych se zeptat. Mám žlučové kameny a pujdu na operaci. Ale mám spíše otázku zda můžu jist játra na vodě s ryzi?
 • Redakce Spektrum Zdraví

  11:44 24. 9. 2018 -4
  Dobrý den,

  první půlrok žlučníkové diety byste měla dodržovat opravdu striktně (tedy žádné koření ani pepř, žádná tučná jídla apod.). Teprve poté můžete zařadit koření a další přísady.
  Po půlroce diety byste ale měla fungovat spíše stylem, že si vyzkoušíte, co bude a nebude fungovat vám a toho se budete držet. Někomu může vadit lepek, jinému laktóza - je to individuální.

  Uznáváme, že pepř v recpetu byl matoucí, proto ho zreceptu vyřazujeme. Moc děkujeme za upozornění :)

  Pěkný den, Anička, SZ

 • Jana Postova

  05:28 22. 9. 2018 +4
  Dobrý den. Za dva měsíce me čeká operace žlučníku. Měla jsem kameny ve žlučovodu. Dostala jsem dietní pokyny. Vše se shoduje jen ten pepř me zakázali nekompromisně. Tady čtu ve vašem jídelníčku ze se může. Tak jak to tedy je s tím peprem? Děkuji moc za odpověď.
 • Zobrazit další komentáře

Zdraví a krása

Periferní neuropatie neznamená neřešitelný problém. Jaké jsou její projevy?

Mezi časté nemoci nervové soustavy patří periferní neuropatie, která je důsledkem poškození nervů z různých příčin. Jak se neuropatie projevuje a proč k ní dochází? Je poškození nervů nevratné? Které možnosti l...

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Bydlení, zahrada

Zbavte domov negativních vibrací

Úklid. Pro jedny nenáviděná činnost, pro jiné forma meditace. Voňavý byt, poskládané šuplíky a obsah zůstává ve skříni, když otevřeme dveře. Jenže úklid není jen mechanické odstraňování prachu a neviditelných m...

Těhotenství, děti

Už vás unavuje distanční výuka? Poradíme, jak si stereotypní dny zpestřit

Distanční výuka se týká téměř všech dětí v Česku, tedy krom prvních a druhých ročníků. A vzhledem k tomu, že jde už o dlouhodobou záležitost bez vidiny světlejších zítřků, začíná to děti i rodiče unavovat. Ubíj...

Ezoterika

Archetyp planet: Venuše symbolizuje naše vztahy

Astrologie patří mezi obory, který má řadu příznivců, ale i odpůrců. Jedni se nehnou z domu bez kontroly stavu na obloze, druzí si životem vykračují navzdory stavu na obloze. Kde leží pravda je asi určeno nasta...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Přemejšlim, jak se nezcvoknout...

Řikám si, že ten náš novej psék byl nejen osud, ale i vobrovský požehnání. Jinak bych se totiž definitivně zcvokla a možná se ani nepřinutila jít ven. Pravidelný procházky po čtyřech až pěti hodinách mě vždycky přimějou přemejšlet a taky díky nim vyčistim mozek. Zjistila jsem, že mám asi syndrom zakuklení bo co. Lidi mě ňák serou, a ani nevim proč... jsem nemastná, neslaná, apatická, divná, na zabití...