Jarní zelenina přinese mnoho vitaminů

První letošní zelenina na vašem stole. Jaká by zde neměla chybět?

Zelenina by v našem jídelníčku neměla chybět v žádném z ročních období. Během jara to však platí dvojnásob. Síla probouzející se přírody dokáže do zeleniny vetknout tolik vitaminů a dalších blahodárných látek, že naše tělo i psychika doslova zaplesá. Jaká zelenina je na jaře první? A jaký vliv má na naše zdraví?

Jarní zelenina: Ředkvičky

Mezi klasiku jarní zeleniny patří právě ředkvičky. Mají velmi krátkou vegetační dobu (obvykle 30–35 dnů od výsevu po sklizeň). Koření velmi mělce a jsou odolné vůči chladu. Vybrat si můžete z řady odrůd, které vedle se vedle tvarů a velikosti liší i barvou. A proč by neměla chybět na našem stole? Ředkvička totiž nakopne naše zdraví – obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, zejména kyselinu listovou a též vitamin K. Z minerálních látek oceníte hořčík, železo, vápník, síru či draslík. Oceňovaná je pro různé silice a hořčičné oleje. Obsahuje také vlákninu, která podporuje trávení a tím i rychlejší vylučování toxinů z těla. Je tedy skvělou detoxikační zeleninou. Ředkvičky působí antisepticky obzvlášť v oblasti ústní dutiny a nosohltanu, podporují zdraví očí, ale také přispívají k normální činnosti srdečního svalu.

Jarní zelenina: Zelený hrášek

Čerstvý zelený hrášek patří mezi vitaminové bomby. Z první úroky se můžeme těšit už ca 80 dní po výsevu. Tento první hrášek by se ideálně měl konzumovat čerstvý, neboť při tepelné úpravě ztrácí většinu ze svých úžasných látek. Zelený hrášek (resp. účinné látky v něm) dokáže podpořit naši pozornost, dodává energii, snižuje krevní tlak, chrání kůži před sluncem a díky vláknině podporuje naši peristaltiku (opět patří mezi detoxikační zeleninu). Najdete v něm například vitamin C, betakaroten, železo, draslík.

Čtěte také:

Zahrada v dubnu

Jarní zelenina: Jarní cibulka

Jarní cibulka nadchne pro svou jemnou chuť, hodí se jako osvěžení na brambory, ale také na chleba s máslem. Udělá radost i v salátech. Jarní cibulka je bohatá na vitaminy (C, B, A, K) i minerály (fosfor, draslík, chrom, mangan) a vlákniny. Podporuje zdravé kosti, udržuje zdraví očí, je antioxidantem a optimalizuje činnost imunitního systému. V řadě studií se uvádí jako možná prevence snižující riziko vzniku rakoviny.

Zelený hrášek je plný blahodárných látek

Jarní zelenina: Listy na talíř

Mezi klasickou zeleninu jarního období, která umí pro naše zdraví udělat zázraky patří i různé saláty. Opět je lepší vsadit na jejich čerstvost, a kromě klasického salátu je třeba konzumovat ve formě smoothie.

  1. Čekanka – pro mnohé je známá zejména pro svůj kořen, ze kterého se vyrábí oblíbené Karo (silně podporuje trávení), nicméně skvěle chutnají i listy. A to nejenom morčatům. Mají lehce nahořklou chuť a příjemně křupou. Lze ji dávat například dětem na svačinu k pomazánce a celozrnnému pečivu anebo přimíchat do salátu. Obsahuje hodně vlákniny a ta upravuje činnost střev, ale také činnost srce, v tradičním bylinkářství ji bylo připisování čištění krve a podpora žlučníku a jater. Mezi zajímavé látky patří vápník, železo nebo měď.
  2. Hlávkový salát – klasika, která se hodí pořád. Listy hlávkového salátu jsou „načechrané“, křupavé a šťavňaté s lehce nasládlou chutí. Údajně povzbuzuje trávení a činnost jater, odtraňuje únavu a zvyšuje svalovou výkonnost. Používá se jako součást prevence kardiovaskulárních onemocnění. Je silně močopudný. Naleznete zde například draslík, fosfor, sodík, vápník, železo, ale také vitaminy A, skupinu B, C nebo E a K.
  3. Kopřivy – Velikonoce jsou letos sice už za námi, ale stále můžete potkávat probouzející se kopřivy. Právě ty se hodí do řady pokrmů a připravit z nich můžete například i chutný kopřivový „špenát“. Kopřiva údajně pomáhá při bolestech kloubů, působí na močový trakt, snižuje krevní tlak a zastavuje krvácení. Využívá se též jako podpora při alergiích.
  4. Špenát – ať už zvolíte baby odrůdu nebo klasiku, pak vězte, že vaše tělo je ocení. Baby odrůda lze pěstovat i v truhlíku na balkóně. Špenát obsahuje karotenoidy, lutein, vitamin K a vitaminy C, D, E a skupinu B. Přispívá k tvorbě červených krvinek, udržuje dobrý stav kardiovaskulárního systému a díky látkám cholin a inositol je považován za možnou prevenci aterosklerózy.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.