Víte, jaké zdravé potraviny vám mohou zvednout náladu? Pomohou banány, špenát i losos

img
24. 01. 2020

Zdravé potraviny dokáží někdy divy. Špatné nálady, únavu a deprese měl snad v životě již snad každý. Někdy se stává, že nás nechtějí tyto stavy dlouze opustit a drží se nás jako klíšťata. Nejhorší období bývá na podzim a v zimě, kdy je nehezké počasí a dlouze tma. Nemusíte však hnedka utíkat k psychologovi proto, abyste se cítili zase dobře. Zdravé potraviny nám pomáhají nejen s dobrou životosprávou a hubnutím, ale i náladou.

Zkuste si proto upravit svůj jídelníček, abyste nabrali opět sílu a dobrou náladu. Zdravé potraviny vám s tím mohou značně pomoci.

Čtěte také:

Superfoods neboli superpotraviny a jejich přínos pro zdravé tělo i mysl

Zdravá strava prospívá naší duševní pohodě

To, co se nám objeví na talíři, má velký vliv nejen na to, jak fyzicky vypadáme, ale také na to, jak se psychicky cítíme. Psychika a jídlo jsou ruku v ruce. Zdravé potraviny jsou tedy nutností. To, co přijmeme ve formě potravy, je totiž v přímém poměru k tomu, jak se cítíme.

Mnohdy se nám stává, že únavu či špatné nálady zaháníme zrovna tím, co máme po ruce. Někteří třeba jí sladkosti, jiní zase utápí smutek v alkoholu či nezdravém jídle. Zdravá strava nám však skutečně prospívá a dokáže naši náladu silně ovlivňovat. Proto bychom si měli dávat velký pozor na to, co se nám objevuje na talíři. Zdravé potraviny by chybět rozhodně neměly.

Kde se bere dobrá nálada

Psychický stav je regulovaný neurotransmitery, jež se vytváří v našem mozku. Ovlivňují kognitivní funkce a naši náladu, spánek, paměť, chuť, ale i emoce. Nejdůležitějšími neurotransmitery jsou dopamin, serotonin a acetylcholin.

 • Dopamin: ovlivňuje náladu a paměť, nedostatek vede ke zhoršení paměti i nálady.
 • Serotonin: je přezdíván hormonem štěstí, jelikož podporuje dobrou náladu i spánek.
 • Acetylcholin: podílí se na regulaci pozornosti i paměti.

Aby dokázal mozek tyto látky neustále vyrábět, potřebuje dostatek potravin, které mu to umožní. Existuje celá řada potravin, která podporuje vznik toliko potřebných neurotransmiterů.

Zdravé potraviny, které vám zvednou náladu

Zdravé potraviny nemusí nutně představovat jídlo, které vám nebude chutnat. Mezi zdravými potravinami zvyšující dobrou náladu jsou hlavně ty, které běžně jíme. Pouze jsme neměli povědomí o tom, že nám mohou pomoci se smutkem nebo depresí.

 • Banán – všechny látky, které banány obsahují, jsou přírodním antidepresivem.
 • Borůvky – obsahují vysoké množství vitamínu C a antioxidanty. Čistí náš organismus a zbavují nás únavy.
 • Citrusové plody –  zdravé potraviny obsahující vitamín B8 neboli inositol zmenšuje úzkosti a panické stavy.
 • Špenát – zvyšuje díky hořčíku koncentraci, vitamín B podporuje tvorbu serotoninu, tedy psychickou rovnováhu a skvělou náladu.
 • Mandle – mají antidepresivní účinky a krátkodobě fungují proti podrážděnosti a depresím.
 • Rajče – podporuje pozitivní nastavení naší mysli, a to díky draslíku, hořčíku, kyselině listové a antioxidantům.
 • Losos a tuňák – omega 3 mastné kyseliny zmírňují pocity smutku, úzkosti a podporují kvalitní spánek.
 • Vejce a mléčné výrobky – podporují produkci serotoninunavozující pocity štěstí.
 • Avokádo – přispívá k celkové psychické vyrovnanosti díky fosforu, který je obsažen v tucích.
 • Luštěniny –  zdravé potraviny, které pomáhají obnovovat hladinu serotoninu stejně jako mléčné výrobky nebo špenát.

Jídelníček, který zažene stres

Stresovým situacím se bohužel nevyhneme. Každý z nás někdy stres zažil a ještě nejspíš zažije. Když ale dopředu víte, že vás nějaký stres čeká, můžete jej zmírnit. Správně sestavený antistresový jídelníček a zdravé potraviny skutečně pomáhají.

zdrave potraviny

Nejdůležitější jsou omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Jestliže mají naše nervové buňky dostatek této látky, pak jsou mnohem odolnější vůči stresu. Jsme pak méně úzkostliví a psychicky labilní. Zdravé potraviny nám s tím mohou účinně pomáhat.

Plnohodnotná zdravá strava proti stresu

 • Snídaně: ke snídani si připravíme ovesnou kaši s borůvkami, jahodami a oříšky.
 • Svačina: do bílého jogurtu si zamícháme oříšky, nejlépe mandle, ale bohatě postačí i vlašské ořechy.
 • Oběd: tuňákový steak připravený na másle s kopou zeleniny.
 • Svačina: na druhou svačinu si dáme krajíc žitného chleba s domácí pomazánkou z tvarohu. Přichystáme si k tomu i jedno velké červené rajče.
 • Večeře: těstoviny s kuřecím masem se smetanou a špenátem.

Důležitý je i dostatečný přísun tekutin. Mírná dehydratace má negativní dopad na to, jak se cítíme. Může pak docházet k podrážděnosti a neklidu. Proto dodržujte pitný režim. Ideální je voda s citronem. Naopak nevhodné jsou minerálky.

Potraviny, které nám duševní zdraví ničí

Mezi potraviny, které naší psychice vůbec neprospívají, jsou především polotovary, průmyslově zpracovávané potraviny, rafinované cukry, příliš soli. Podle některých jsou právě tyto potraviny jedním ze zdrojů našich depresí a nevyrovnanosti.

Mnozí z nás si pro zlepšení nálady anebo pro snížení únavy a stresu dopřáváme alkohol, kofein, cigarety a další nezdravé látky. Mějte na paměti, že dlouhodobá kontumace těchto látek nám rozhodně neprospívá a měli bychom se jim vyhnout.

Napsat komentář: Víte, jaké zdravé potraviny vám mohou zvednout náladu? Pomohou banány, špenát i losos

RE: Víte, jaké zdravé potraviny vám mohou zvednout náladu? Pomohou banány, špenát i losos

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.