Superfoods neboli superpotraviny a jejich přínos pro zdravé tělo i mysl

Superfoods neboli superpotraviny a jejich přínos pro zdravé tělo i mysl

Můžeme říci, že účinky superfoods jsou takové, že mají schopnost zvyšovat energii, vitalitu člověka, sílu, zlepšují a povzbuzují imunitní systém, zvyšují produkci serotoninu, detoxikují organismus a zlepšují sexuální aktivitu. Superpotraviny vyživují mozek, svalstvo, kosti, kůži, vnitřní orgány i reprodukční systém. Vždy je však třeba dbát na vyváženou stravu. Superpotraviny samotné stačit nemohou.

Mnoho superpotravin jsou plody pocházející z oblastí mimo Evropu. Tradičnějšími potravinami, které se rovněž uvádějí jako superfoods, jsou některé citrusy, ryby i místní plody. Důvodem toho, proč mnoho superpotravin pochází z exotických oblastí je to, že koncentrovaná zásoba vitamínů, minerálů a dalších látek v nich obsažených, zajišťovala přežití místním obyvatelům, kteří jinak museli fungovat v poměrně nehostinných a náročných podmínkách.

Které potraviny můžeme zařadit mezi superpotraviny?

 • Jedlé oleje: kokosový olej, rakytníkový olej, lněný olej, pupálkový, olivový atd.
 • Ovoce a zelenina a šťávy z nich: graviola, granátové jablko, brusinky, goji, noni, celer, dýně, mrkev, rajčata, zimolez modrý nebo kamčatský
 • Sušené ovoce: goji, brusinky, borůvky,...
 • Přírodní sladidla: stévie, melasa, agáve
 • Včelí produkty: pyl, propolis, med
 • Houby: reishi, hlíva ústřičná
 • Zelené potraviny: chlorella, spirulina, zelený ječmen, mořské řasy, afa modrozelená řasa, kelp
 • Ořechy a semínka: loupaná konopná semínka, chia semínka, vlašské ořechy, mandle, kešu, lískové oříšky, sezamová a slunečnicová semínka, ovesné vločky, semínka quinoa
 • Ryby a dary moře: losos, ústřice, tuňák
 • Další: matcha tea, kakaové boby, nopál, slzovka obecná, bulgur, karob,...

Co superpotraviny obsahují?

 • Minerály
 • Vitamíny
 • Antioxidanty
 • Vlákninu
 • Proteiny
 • Enzymy a koenzymy

Brainfood – superpotraviny pro mozek

Aby mozek a nervová soustava optimálně fungovaly, napomáhá jim k tomu výživa pro mozek, tzv. brainfood. Do této kategorie spadají superpotraviny, které pomáhají v dosahování lepších duševních výkonů, ke schopnosti koncentrace, napomáhají dobré paměti atd.

Mezi brainfood patří:

Jablka

Jedná se o antioxidační bombu s vysokým obsahem vitamínu C a pektiny, které ochraňují nervové buňky. Čerstvá jablka dokáží ochránit organismus před volnými radikály. Pravidelnou konzumací jablek je možné vyhnout se Alzheimerově chorobě nebo Parkinsonově nemoci.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou bohaté na obsah vitamínu B, hořčíku a esenciálních aminokyselin. Podporují činnost mozku a také nervovou činnost. Poměrně dlouhou dobu se ovesné vločky využívají rovněž jako dietní potraviny, vločky dodají tělu dostatek energie.

Chcete vyzkoušet skvělé recepty z ovesných vloček?

Ořechy

Tyto plody jsou pro mozek obzvláště důležité, obsahují vitamín E, kyselinu listovou, vitamín B a nenasycené mastné kyseliny. Pozornost a schopnost učení se za pomoci ořechů zvyšují, paměť se posiluje a rovněž nervové funkce. Pro vysoký obsah tuku je však doporučená jejich střídmá konzumace.

Ryby

Pro správnou funkci mozku a nervů byste je měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně.

Špalda

Obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky. Tuk, který je obsažen v klíčcích špaldy, obsahuje myelinová vlákna, díky kterým je nervový systém stabilní.

Superfoods

Příznivé účinky vybraných superpotravin

Acai berry

Acai berry jsou plody palmy Acai, které mají především schopnost stimulovat náš metabolismus a to tak, že ten potom nejen více spaluje tukové zásoby, ale zároveň omezuje naše další chutě. Acai berry posiluje srdce, pomáhá v boji s rakovinou, je skvělým zdrojem energie a má účinky proti stárnutí.
Acai berry jsou velice silným antioxidantem, který pomáhá zpomalovat proces stárnutí buněk, jsou bohaté na mastné kyseliny omega 6 a omega 9, které tělo využívá pro normální funkci mozku, očí, sexuální aktivitu atd.

Aloe vera

Aloe vera je sukulentní rostlina s ostnatými dužnatými listy. Její původ není zcela přesně znám, ale dnes roste planě nebo je pěstována v mnoha oblastech světa. Po tisíce let lidé využívají její léčivé účinky.
Aloe vera je nenáročná rostlina a je možné ji bez větších potíží pěstovat doma v květináči. Při drobné nehodě je možné vzniklou ránu ihned potřít šťávou z aloe, ať už jde o popáleninu nebo řeznou ranku. Šťáva z listu má chladivý a hydratační účinek, který sníží nepříjemné pálení a napomůže rychlejšímu zhojení.

Gelová tekutina, která se nachází uvnitř listů, obsahuje mnohé významné látky: hořčík, zinek, draslík, vápník, vitamíny A a C a také vitamín B12, který významně doplňuje jídelníček vegetariánů a veganů.
Aloe vera působí pozitivně na regeneraci lidského těla při onkologických onemocněních, podávání vysokých dávek aloe vera potlačuje růst tumorů a nastartuje imunitní systém.

S Aloe ale není radno to přehánět, neboť obsahuje projímavé látky, které mohou způsobit křeče v oblasti břicha a také průjem nebo překrvení pánevních orgánů. Nedoporučuje se proto těhotným ženám a vhodná není ani pro děti.

Agáve

Mexická polopouštní rostlina agáve je známá především spojitostí s výrobou tequily, která se z ní vyrábí. Je to vhodné náhradní sladidlo pro lidi s nadváhou a při redukčních dietách, nezvyšuje hladinu krevního cukru, jako to dělá med nebo bílý cukr.

Goji

Goji neboli kustovnice čínská má mnoho pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Goji se označuje jako „ovoce dlouhověkosti", obsahuje totiž velké množství různých živin, díky kterým může být váš život delší a zdravější. Goji obsahuje látky, které působí protizánětlivě, stimulují hypofýzu a epifýzu. Goji je též známá pro posilující schopnosti v sexuální oblasti, zlepšuje také náladu a celkový pocit životní pohody.

Bobule goji jsou bohaté na zinek a vitamín C, oba tyto vitamíny chrání tělo před nemocemi a pomáhají při uzdravování organismu. Goji patří mezi tzv. brainfoods – podporuje činnost mozku a neurologické zdraví. Nedostatek cholinu, který je obsažen právě v goji, způsobuje zužování tepen, přivádějících kyslík do mozku, což může vést k rozvinutí Alzheimerovy choroby a neurologickým degeneracím. Goji dokáže též bojovat proti cholesterolu a je tak skvělým pomocníkem v podpoře kardiovaskulárního zdraví. Bobule goji podporují detoxikaci organismu, pomáhají hydratovat organismus a obsahují rovněž thiamin a magnézium, které zlepšují spánek.

Granátové jablko

Granátové jablko je asi 12 centimetrů v průměru velký plod, který je šestiúhelníkovitého tvaru. Jeho slupka je tlustá a tvrdá, pod slupkou se nachází šest až dvanáct pouzder, v nichž se v bílém či růžovém rosolovitém míšku nachází semena. Semena granátových jablek obsahují 77% vody a jsou mimořádně bohatá na sodík. Obsahují mnoho vitamínu B a vitamínu C. Jedlé části granátových jablek působí projímavě, slupka má naopak stavěcí účinky.

Již před téměř 10 lety byly onkology objeveny preventivní účinky granátového jablka před rakovinou prostaty i rakovinou prsu.

Graviola

Graviola je strom rostoucí v oblastech Jižní Ameriky a v posledních letech se již i u nás objevují doplňky stravy s výtažky z této rostliny. Graviola je v přírodní medicíně v oblastech Jižní Ameriky velmi dlouho využívaná. Používají se téměř všechny části rostliny, a to plody, semena, listy i kořeny. V lidovém léčitelství se graviola využívá pro snižování krevního tlaku, pro mírnění střevních křečí a olej z listů a nezralé plody se užívaly smíchané společně s olivovým olejem k obkladům proti revmatickým potížím, při artritidě apod.

Graviola má antibakteriální, antimikrobiální a sedativní účinky. Jedná se o velmi zajímavou rostlinu, jejíž potenciál je velice slibný, v současné době se prozkoumává její schopnost působit pozitivně a podpůrně na organismus člověka při léčbě rakoviny.

Hlíva ústřičná

Jedná se o dřevokaznou houbu rostoucí převážně na listnatých stromech. Příznivé účinky hlívy byly známy starým Číňanům již před staletími. Účinky hlívy ústřičné jsou skutečně jedinečné, hlavním přínosem pro lidské zdraví je posilování imunity člověka, pozitivní vliv na krevní tlak a cévní systém. Má rovněž schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi, uvolňuje ztuhlosti svalů, kostí a šlach, chrání srdce a zpevňuje žilní stěny, čímž pomáhá bojovat proti křečovým žilám. Harmonizuje trávicí trakt, neboť upravuje peristaltiku střev. Je skvělým pomocníkem při léčbě alergií, ekzémů i bradavic.

Více o hlívě ústřičné a jejích účincích na zdraví se dočtete v článku Hlíva ústřičná je považována za zázračnou houbu.

Kakaové boby

Kakaové boby již Indiáni nazývali pokrmem bohů. Jsou zdrojem hořčíku, který podporuje nervovou soustavu, obsahují železo a mangan, které jsou potřebné pro krvetvorbu, zinek odporující imunitní systém. Kakaové boby obsahují dopamin a serotonin, díky čemuž jsou považovány za nejlepší přirozené antidepresivum. Jedná se o rychlý zdroj energie a pojídání kakaových bob podpoří i schopnost koncentrace.

Karob

Karob je zdravou alternativou k čokoládě. Krobové boby rostou v luscích na stromu, který se nachází především v oblastech Středního východu. Karob obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, např. hořčík, draslík, mangan, železo, je přírodním zdrojem vlákniny. Má příznivý vliv na trávení a vylučování a na snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Matcha tea

Matcha tea je zelený japonský čaj, který roste pouze na zastíněných polích, tato rostlina produje velké množství chlorofylu a tak kvalitní matchu poznáme podle sytě zelené barvy. Výroba tohoto čaje patří k nejnáročnějším metodám produkce čajů na světě. Jeho účinky jsou především detoxikační a také urychluje metabolismus, takže je vyhledávaný při redukčních dietách. Pravidelným popíjením čaje matcha bude naše tělo spalovat až 4x rychleji. Je to rovněž stimulant, který ale, třeba na rozdíl od kávy, uvolňuje svoji energii postupně a takže povzbuzení déle vydrží. Snižuje nejen cukr, ale i cholesterol v krvi. Užíváním matcha tea snižujeme riziko vzniku rakovinného onemocnění.

Zimolez modrý (a zimolez kamčatský)

Tento keřík, plodící od konce května do půli června modré bobule, připomínající vzhledem i chutí borůvky. Tomuto ovoci se někdy přezdívá kamčatská borůvka. Zimolez obsahuje dvakrát více antioxidantů a vitamínů, než ostatní bobulovité ovoce. Účinky bobulí jsou protizánětlivé a protirakovinné a dodávají tělu mnoho vitamínu C.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 03. 2023
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 03. 2023
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Chleba se peče v uzavřené troubě. Mít troubu otevřenou a při pečení v ní držet ruku může jen opravdový pitomec...

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Peču chleby už třetím rokem. 230°C až 250°C na začátku pečení je normálních (v troubě je i pára), po 15 minutá...

Macecha a otčím aneb Jak se popasovat s rolí nevlastního rodiče?

Dobrý den, taky jsem "macecha" - akorát moje "nevlastní dcera" je jen o jedenáct let mladší jak já... bohužel ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Domácí péče o lámavé nehty

Určitě byly jmenované nějaké tipy dole. Mě osobně nejvíce pomohlo pravidelné zastřih�...

Lunární kalendář

Dobrý den váš lunární kalendář nemá správné časy. Při vstupu luny do znamenímám...

okna

Mytí oken, ubývající měsíc. Váhy nebudou šmouhy.
Zobrazit všechna témata

Sedm nejlepších bylin a doplňků stravy pro menopauzu

Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto ...

Filofobie: Strach ze zamilování a z lásky. Lze jej překonat?

Láska může být nejkrásnější období v životě, ale také může být děsivá. Filofobie většinou vzniká během života právě díky negativním zkušenostem v oblasti lásky a zamilovanosti. Je to vlastně strach z lásky nebo...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Amma masáž je označovaná jako masáž budoucnosti. V čem je masáž v sedě lepší?

Amma masáž neboli také japonská masáž v sedě. Amma masáž je často popisovaná jako masáž budoucnosti. Přitom jde o prastarou energetickou masáž založenou na principech tradiční japonské a čínské medicíny. Spojuj...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

Pěší turistika pomůže vytvarovat postavu i zbystřit mysl. Stačí jen vyrazit!

Pěší turistika je skvělý způsob, jak se dostat do dobré duševní a tělesné kondice. Pokud se tedy z vlastního přesvědčení vyhýbáte jakýmkoliv jiným druhům pohybové aktivity – protože vás prostě nebaví, vsaďte na...

Hrníčkové vánoční perníčky

V menším hrnci si zahřejte mírně Heru a rozmíchejte v ní i med a moučkový cukr. Poté do tekutější a zchladlé směsi vsypte prosátou hladkou mouku, kypřící prášek, mletou skořici, perníkové koření a doplňte vajíč...

Otrava u psa: Jak ji rozpoznat a efektivně řešit?

Otrava u psa není až tak ojedinělou situací. Nástrah ostatně číhá všude kolem dost. Oči na stopkách musíte mít obzvlášť tehdy, pokud je váš psí společník extrémně zvědavý a pažravý. Venkovní procházky se tak mo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nejlepší životní investice - do cestování!

Dneska bych začala z tak trochu jinýho soudku - nebudu si tentokrát stěžovat, ale rozplývat se nad tim, co nám život přináší a proč bychom toho měli fakt využít. Protože je fakt krátkej. Ani se nenadějete, objevíte na hlavě šediny a v zrcadle spatříte povadlý panděro a prsa! Není na co čekat - vydejte se do světa, dokud vám na to síly stačí!