Otužování pro pevné zdraví. Inspirujte se Wim Hofem a jeho metodou

Otužování pro pevné zdraví. Inspirujte se Wim Hofem a jeho metodou

Otužování je zdravé. Tuto větu slýchávalo z úst rodičů i prarodičů mnoho z nás. Po horké koupeli následovala rychlá studená sprcha s vírou, že takové jednání posílí zdraví a odolnost vůči nemocem. Co je na tom pravdy? Opravu se v otužování skrývá recept na zdraví? Stejně jako v mnohém dalším, měli naši rodiče pravdu – otužování zdraví jen prospívá.

Čtěte také:

Na otužování není pozdě v jakémkoliv věku

Přínosy otužování

Otužování má na lidské tělo a imunitu téměř zázračný vliv. Při otužování studenou vodou se zrychlí srdeční tep, stoupne krevní tlak a tělo se chová podobně jako po běhání. Tím se stimuluje imunitní systém. Jak přesně nám otužování prospívá?

  • Díky otužování tělo lépe snáší teplotní výkyvy, ať už se jedná o přechod z parného léta do sychravého podzimu nebo letní přecházení z a do klimatizovaných prostor.
  • Otužování posiluje imunitu, která lépe brání tělo před virovými onemocněními a nachlazením. Je prokázáno, že každodenní sprchování studenou vodou snižuje nemocnost o téměř 30 procent.
  • Otužováním se zvyšuje pružnost cév, zlepšuje se výkonnost srdce a celkově krevní oběh.
  • Stabilizuje se hladina cholesterolu a posiluje se nervový systém.
  • Vyplavuje se hormon „štěstí“ endorfin.
  • Otužování zajišťuje i lepší svalovou regeneraci po sportovních aktivitách. Zvýšená cirkulace krve totiž pomáhá z těla odstraňovat odpadní látky, které vznikají při fyzické námaze a působí bolest (kyselina mléčná).
  • Dlouhodobé otužování zlepšuje stav alergií.

Otužování vodou

Když se řekne otužování, většina lidí si představí sprchování studenou vodou. Tento typ otužování odborníci nejvíce chválí, zvláště když se provádí v kombinaci s teplou vodou. Tím, že strávíte několik minut pod horkou vodou se vám rozšíří cévy a přivedou k pokožce a svalům více krve bohaté na kyslík. Při sprchování studenou vodou se naopak cévy stáhnou a omezí průtok krve, takže zatímco do svalů a pokožky proudí krev bohatá na kyslík, do plic je přiváděna krev odkysličená. Někteří otužilci zachází tak daleko, že se v zimě chodí koupat do přírody. Ke sportovnímu otužování neboli zimnímu plavání se ale člověk musí dopracovat postupně.

Otužování začíná v ložnici

Otužování se ale týká i teploty prostředí, ve které žijeme. Příliš vytopený byt totiž zdraví rozhodně nepomáhá, naopak je příčinou některých nemocí, a dokonce přispívá i obezitě tím, že zpomaluje lidský metabolismus. V rámci otužování můžete zkusit spát s pootevřeným oknem. Ideální noční teplota v pokoji by se měla pohybovat od 12 do 18 stupňů. Váš spánek bude kvalitnější a posílíte tím i svou imunitu.

Jak na otužování

Pokud vás nalákaly nezpochybnitelné přínosy otužování a chcete se do něj pustit, mohou vám přijít vhod rady pro začátečníky.

  • Nejlepší je dopřát si studenou sprchu hned ráno a nastartovat se tak do nového dne. Večerní sprchování už by mělo být jen doplňující.
  • Začněte sprchování vodou vlažnou, kterou postupně ochlazujte. Sprchujte se od nohou směrem nahoru, vždy ve stoje. Během sprchování se můžete hýbat, abyste studenou teplotu lépe zvládali.
  • Ideální doba sprchování je tři minuty.
  • Po sprchování se rychle utřete.
  • Důležité je, že vaši otužovací proceduru musíte provádět pravidelně každý den. Jakmile vynecháte, vaše tělo bude muset začít od začátku a znovu si zvykat.
  • Po otužovací sprše se můžete zahřát ranním cvičením.

Otužování jinak – Wim Hofova metoda

Otužování trochu jinak představil Nizozemec Wim Hof, který se do Guinessovy knihy celkem dvacetkrát zapsal jako velký otužilec a člověk, který dokáže odolávat extrémnímu chladu. Mimo jiné vylezl na Mont Everest jen v šortkách a botách nebo se hodiny vydržel koupat v lázni plné ledu. Nebojte se, jeho metoda ale není nijak extrémní. Wim Hof jen využil svých znalostí a dovedností a vytvořil metodu, jak se otužováním, dýcháním a cvičením můžete i vy stát odolnými a zdravými. Wim Hof také spolupracuje s lékaři na výzkumu imunního systému.

Wim Hofova metoda – jak na to

Wim Hofova metoda se skládá ze tří fází – začíná dýchacím cvičením, pak na řadu přichází pohybové cvičení a na závěr postupné vystavování se chladu tedy otužování. Cvičení se doporučuje hned ráno po probuzení před jídlem.

Dýchání

Fáze dýchání je nejdůležitější částí Wim Hofovy metody, ostatní fáze ji jen doplňují a posilují její účinek. Dýchací fáze sestává ze dvou částí, nejprve se cvičící osoba snaží hlubokým dýcháním okysličit buňky v těle, ve druhém kroku je naopak cílem zadržet dech a spustit poplachovou reakci organismu, při které se uvolňuje adrenalin a další hormony.

  • Na začátku cvičení je cílem dýchat opravdu zhluboka, aby se zvýšil respirační povrch plic. Výdechy jsou volné a nenásilné jakoby „částečné“. Výdechů a nádechů by mělo být 30-40, ale individuální počet se může lišit. Když máte pocit, že už to stačí, přestaňte. V takové chvíli můžete cítit jemné točení hlavy, brnění a mravenčení v končetinách, čímž se projevuje překysličení.
  • Pak na řadu přichází fáze zadržení dechu. Cílem je spustit poplachovou reakci organismu a jakýsi reset nervového systému. Během zadržení dechu by se praktikující osoba měla soustředit na celé své tělo. Zadržení dechu trvá zhruba 90-120 sekund a uvolňuje se během ní adrenalin. Když už máte pocit, že déle zadržovat dech nemůžete, zhluboka se nadechněte a znovu zadržte dech asi na 15 sekund.
  • První a druhá fáze se opakuje nejlépe čtyři krát. Člověk poté začíná v těle cítit jemné brnění a pocit euforie. V těle se odehrává několik procesů – sníží se obsah oxidu uhličitého a zvýší se obsah kyslíku. Buňky nemusí využívat jiné způsoby vnitrobuněčného dýchání, krev se stává více zásaditou a proto receptory, které v organismu zaznamenávají kyselost přestávají fungovat. Díky tomu mimo jiné nemohou být aktivovány receptory vnímající bolest.

Cvičení

Jakmile jsou buňky „nabité“ kyslíkem, přichází na řadu cvičení, které stimuluje využití nahromaděné energie. Wim Hof doporučuje provádět fyzicky náročné cvičení, například kliky, následované klidnějším protažením. Díky vysokému množství kyslíku vám cvičení půjde lépe než obvykle.

Otužování

Na závěr přichází fáze otužování. Studená sprcha po všem dýchání a cvičení může být velmi nepříjemná až bolestivá, ale zato vašemu tělu neobyčejně prospívá a budete odolnější. Vyplaví se další hormony, které podpoří poplachovou reakci organismu a podobně jako adrenalin vyburcují tělo i mozek k akci. Tělo se snaží ohřát a začne spotřebovávat uložený tuk, posiluje se oběhová soustava a imunitní systém se stává odolnějším. Wim Hofova metoda podle svého autora také podporuje dobrou mysl a odolnost vůči stresu.

Wim Hofova metoda pro začátečníky

Pokud vás Wim Hofova metoda zaujala, podívejte se na internetu na některá z videí, která nahrál sám Wim Hof. Přibližuje v nich, jak přesně metodu provádět a seznámí vás také s jejími účinky. Wim Hof klade důraz hlavně na to, aby nikdo nepřeceňoval své síly a veškerá cvičení prováděl jen do té doby, než začnou být nepříjemná. Při nesprávném provádění totiž cvičení může být pro člověka i nebezpečné.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.