Nejlepší tipy pro pěstování bylinek

Nejlepší tipy pro pěstování bylinek

Chcete se pustit do pěstování bylinek? Právě teď je nejvyšší čas na sázení a pěstování nejen vlastního ovoce a zeleniny, ale i na pěstování bylinek. Umíte to? Víte, co která bylinka potřebuje? Dáme vám ty nejlepší tipy na pěstování bylinek.

Čtěte také:

Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres

Ať už na balkóně nebo na zahrádce… Do pěstování bylinek se můžete pustit kdekoliv. Vlastní bylinky jsou vždy to nejlepší, co si můžete dopřát. Jednak dobře víte, odkud pochází, a že jsou skutečně zdravé a bio (tedy pokud nepřihnojujete) a druhak si svůj domov či zahrádku krásně ozdobíte.

Pěstování bylinek má jen pozitiva a výhody

Nebojte se do toho pustit. Pěstování bylinek není žádná věda. A v drtivé většině případů se o bylinky nemusíte ani nějak příliš extra starat. K čemu je vlastně pěstování bylinek dobré? Bylinky působí pozitivně na psychický stav. Zkrátka nám udělají dobře nejen na těle, ale i na duši. Čerstvé bylinky můžete využít při přípravě studených i teplých jídel. Hodí se do pomazánek, omáček, polévek, dezertů nebo prostě jen tak – na ozdobu. A do pěstování bylinek se můžete pustit sami, nemusíte si je kupovat. Saláty osvěžíte čerstvou bazalkou, pomazánky pažitkou nebo petrželkou. Do polévek je skvělý libeček a maso zase skvěle chutná v kombinaci s rozmarýnem či tymiánem. A majoránka? Ta přeci nesmí chybět v žádné sekané nebo domácích bramboráčcích!

Proč se do toho pustit? Pěstování bylinek může být i terapií

Pěstování bylinek je zábava. A následné zpracování taky. Pokud nebudete mít zrovna chuť na jídlo, pak si z bylinek můžete uvařit čaj. Naprosto skvěle chutná meduňkový (lepší spánek), šalvějový (rychlejší trávení), mátový (může zlepšit zažívání), dobromyslový (pomůže při bolesti zubů)… Pěstování bylinek může být, zvláště v dnešní době, dobrou „pracovní“ terapií. Budete dělat nějakou činnost, odpočinete si u ní a ještě přijdete na jiné myšlenky. A jako bonus navíc – při pěstování bylinek budete mít zdravý výnos, který kdykoliv můžete využít. Tak proč jste se do toho ještě nedali?

Tipy pro pěstování bylinek: Návod krok za krokem

Pokud nevíte jak na to, pak následující řádky čtěte pozorně. A hned nazačátek pro vás máme dobrou zprávupěstování bylinek je skutečně nenáročné. Jak tedy začít? Pořiďte si několik malých květináčků (pod ně talířky nebo mističky), větší truhlík nebo hliněný hrnec s otvory, speciálně určený pro pěstování bylinek. V obchodě si pak pořiďte semínka bylinek, které byste chtěli pěstovat a kvalitní hlínu. Prodává se i hlína přímo určená pro bylinky. Nebo můžete použít rašelinovou zeminu určenou k použití do zahrady. Hlínu dejte do květináče a nechejte nahoře od okraje alespoň 2 cm místo. Zasejte bylinku (přesný návod je vždy uveden na zadní straně sáčku se semínky) a lehce posypejte hlínou. Nakonec zalejte. Nezapomeňte také, že každý květináč by měl mít ve dnu otvor, kterým může do misky odtékat přebytečná voda. Pěstování bylinek je opravdu hračkaP!

Tipy pro pěstování bylinek: Předpěstované sazenice

Pořídit si samozřejmě můžete už předpěstované sazeničky. Bylinky jako je petržel, pažitka nebo bazalka seženete dnes už v každém větším obchodě. Pro ty ostatní budete muset vyrazit nejspíš do zahradnictví. Předpěstované bylinky mají tu výhodu, že je pouze vytáhnete z květináčku, ve kterém jste je koupili, a přesadíte přímo na záhon. Nezapomeňte je však pořádně zalít. Bez toho by pěstování bylinek nemuselo být úspěšné. Bylinky se většinou „chytnou“ velmi rychle a rozrostou se, takže čerstvý poklad plný vitamínů, máte denně nadosah.

Tipy pro pěstování bylinek: Zastříhávání je nutnost

V dospělosti mají bylinky obvykle tvar malých keříčků a bohatě se rozrůstají. To ale musíte podpořit i vy – stačí jen, kdy budete bylinky na záhonku pravidelně zařezávat či zastříhávat. Pěstování bylinek je opravdu nenáročné. A nezapomeňte zaštipovat i květenství, pokud se objeví. Do něj totiž rostlinka investuje příliš mnoho energie a není potom tak bohatá.

Tipy pro pěstování bylinek: Bio či nebio?

Při pěstování bylinek musíte mít jasno, jestli se chcete či nechcete držet zásad ekologického zemědělství. Pokud se chcete chlubit tím, že se vaše rostlinky pyšní biokvalitou, pak je nesmíte hnojit konvenčními hnojivy z obchodu. Pochopitelně např. kravský hnůj použít můžete. Jestli ale na biokvalitě netrváte, pak si v obchodě kupte přípravek speciálně určený na zeleninu nebo pěstování bylinek.

herbs

Po chemii také všechny rostlinky „pěkně“ rostou. Pokud už vaše bylinka roste málo a je tedy i vyčerpaná, pak ji ze záhonku (nebo květináče) vytáhněte a pořiďte si novou. A kam s bylinkami, pokud je máte doma? Nejlepší místo je samozřejmě u okna – tedy na parapetu. A nejlépe na jižní straně bytu. Je tu nejvíce sluníčka a to je pro úspěšné pěstování bylinek nutnost.

Tipy pro pěstování bylinek: Kdy vysazovat?

Bylinky můžete dělit, řízkovat i množit z vlastních sklizených semen. Je jen na vás, kolik na to máte času a kolik energie jste ochotni pro tuto činnost obětovat. Pokud jste zastánci toho, že bylinky jsou nejlepší „domácí“, pak byste se o nich měli dozvědět maximum. Ne všechny je totiž možné pěstování bylinek, kdykoliv vás napadne. Ano, existují sice mrazuvzdorné byliny, které můžete sázet po celý rok. Ale i pro ty je nejideálnější doba pro výsadbu na jaře a na podzim. Pěstování bylinek, které vyloženě vyžadují teplo je pak dobré nejdříve až koncem května či začátkem června. Tedy v době, kdy máme jistotu, že už nepřijde žádný noční mrazík.

Budete-li sázet bylinky na záhonek, pak byste jej měli mít dobře připravený. Jestli máte těžkou půdu, můžete ji „nadlehčit“ pískem nebo kompostem. Ten je dobrý i pro chudou půdu. Nezbytný pro pěstování bylinek. Ba co víc – zde je přímo nutný. A znovu platí – chcete-li mít bioprodukty na záhonku, použijte např. kravský hnůj (ten je ostatně nejlepší). Vaše bio-úroda pak sice nebude tak hojná, jako po chemických preparátech, ale zase vám bylinky dají to nejlepší ze sebe, co mají.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.