img

Vládce roku 2013 – Vodní had v čínské astrologii

Had z hlediska zoologie patří do několika čeledí, z nichž ne všechny jsou pro nás hrozbou. Západní civilizací je had chápán převážně jakožto…

Čínský horoskopČínská astrologie je velice starým systémem, který se zakládá hlavně na čínském kalendáři, podle něhož se určuje čínský Nový rok a jiné tradiční svátky. Dvanáct znamení čínského horoskopu podle pořadí jsou následující: Krysa, Buvol, Tygr, Zajíc, Drak, Had, Kůň, Koza, Opice, Kohout, Pes a Vepř. V některých zemích Kočka nahrazuje Zajíce a Medvěd nahrazuje Vepře.

Dvanáct zvířat z horoskopu patří k čínské tradici a má jinou symbolickou hodnotu než jsme v evropském náhledu obvykle zvyklí připojovat k těmto zvířatům. Had v čínském horoskopu symbolizuje moudrost, Tygr se považuje za ochránce chudých a sirotků apod.

Krom hlavních charakteristik se ještě každé čínské horoskopické znamení spojuje s Yin a Yang:

  • Yin: Buvol, Zajíc, Had, Koza, Kohout a Vepř
  • Yang: Krysa, Tygr, Drak, Kůň, Opice a Pes

Dále se čínská astrologická znamení kombinují s pěti elementy: Kovem, Vodou, Dřevem, Ohněm a Zemí. Ke každému z těchto elementů tradice připojuje ještě barvy: Dřevo je zelené, Oheň červený, Země žlutá, Kov je bílý a Voda modrá nebo i černá.

Had v čínské astrologii – Vládce roku 2013

Had z hlediska zoologie patří do několika čeledí, z nichž ne všechny jsou pro nás hrozbou. Západní civilizací je had chápán převážně jakožto nebezpečné zvíře, které na nás číhá v trávě a může nás uštknout. Plazi jsou všeobecně opředeni mnoha pověrami a mýty. O želvách se říká, že jsou pomalé a mohou celé vylézt z krunýře, o krokodýlech se tvrdí, že žerou lidi jak na běžícím páse a hadi prý mají slizkou kůži. Uveďme na pravou míru alespoň tyto pověry: želvy jsou zpomalené tehdy, pokud nemají dostatek tepla a slunečního záření a se svým krunýřem jsou srostlé, krokodýli mají velmi pomalý metabolismus a vydrží bez jídla až rok, a jelikož jsou hadi studenokrevní živočichové, tak je jejich pokožka chladná, ale nikoliv obalená slizem.

Znamení HadaNejen díky těmto pověrám se nám tedy stává, že se k těmto zvířatům stavíme s despektem a strachem. Čínská kultura naše názory vyvrací tím, že ve svém horoskopu a tradici uvádí živočichy, kterým na základě předsudků připisujeme samé negativní vlastnosti (krysa, vepř,...). Proto nás jistě nepřekvapí, že had je, co se týče oblíbenosti, hned na druhém místě za nejpopulárnějším drakem.

V čínské astrologii je, stejně jako v našem zvěrokruhu, dvanáct znamení. Zásadní rozdíl je ale v tom, že náš horoskop se orientuje podle měsíců, kdežto na východě se řídí podle jednotlivých roků. Další zajímavostí je, že čínský rok začíná zpravidla až na konci ledna nebo v průběhu února. Rok 2013 byl zahájen 10. února, kdy vznešeného draka vystřídal moudrý had. Hadí vládce je zástupcem čísla šest, proto stojí za povšimnutí, že sečteme-li číslice roku 2013, vyjde nám opět šestka. Zdá se, že tento rok bude opravdu výjimečný a překvapivý.

Roky ve znamení hada bývají mnohdy převratné, stačí se podívat na události roku 1989, což nám může mnohé napovědět. Hadi s sebou nesou transformaci a vynáší na povrch vše, co čekalo někde v hloubi, což nemusí být vždy příjemné. Můžeme být častěji konfrontováni se lstivými a neupřímnými lidmi, proto se raději obrňme trpělivostí a naslouchejme své intuici.

Had Vás donutí k zamyšlení nad sebou samotnými a dá nahlédnout do Vašeho vlastního nitra. Ač se hadí praktiky mohou zdát trochu drastické, přinášejí vnitřní očistu a lepší pochopení naší situace.

Dalším určujícím a doplňujícím faktorem horoskopu je rozdělení znamení podle živlů. Každé zvíře během let projde všemi živly, stejná kombinace se vždy opakuje v šedesátiletých cyklech. Takže rok vodního hada je v roce 2013 a předchozí byl v roce 1953. Pojďme si říci něco málo o pětici živlů, která ovlivňuje charakter čínského horoskopu. S každým znamením vytváří ojedinělou kombinaci, ale protože jsme v roce hada, tak si proměnlivost těchto prvků ukážeme právě na něm.

5 elementů ovlivňuje každé znamení - Dřevo značí zelená barva, červený je Oheň, žlutá Země, Kov je bílý a Voda modrá.

Dřevo je zástupcem jara, ke kterému neodmyslitelně patří zelená barva, a tvůrčí energie. Tento živel hadovi propůjčuje odvahu, ale i touhu po sobecké lásce, kdy svého partnera může dusit pevným sevřením. Oheň symbolizuje radost, krásu a letní období. Ač se to nezdá, tak prvek ohně činí z hada mírumilovné stvoření, které je navíc vlídné a pracovité. Zde tedy neplatí, že vše, co nese červenou barvu, musí být agresivní. Zemní hadi jsou tak trochu mysteriózní, nejen že mají vynikající šestý smysl, ale také bývají obdařeni věšteckými schopnostmi. Naproti tomu mohou mít sklon k ovládání lidí, ale je otázkou, zda to musí být jen v negativním smyslu. Kovový had je velmi elegantní a společenský, avšak jeho noblesa může sklouznout až k jedovatosti a vzteklému chování.

A posledním pátým prvkem je voda, která nás provází právě rokem 2013. Propojení vznešenosti a velké moci dává vzniknout respektu až strachu. Lepší obrázek o síle a proměnlivosti vody si uděláme, když se podíváme do řeky, moře nebo budeme pozorovat déšť, sněhové vločky, rampouchy, stoupající páru,... Vodní živel má mnoho podob a vzbuzuje v nás úctu, ale i obavy. V čínské tradici se k vodě přiřazují temné barvy, proto se můžete setkat i s označením „rok černého hada“.

Předpověď pro rok 2013 podle čínského horoskopu

A jaká je tedy předpověď pro čínská znamení v tomto roce, ve kterém nás provádí sečtělý, ale nevyzpytatelný Had?

Znamení Krysy: 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008

Krysa je přátelská a hbitá a to především co se týče slova. Stejně jako Hada ji čeká příjemný rok, kdy se jí podaří zrealizovat již zaprášené projekty, ve které už možná ani nedoufala, že ještě spatří světlo světa. Nejzajímavějším měsícem bude zřejmě srpen, který se stane symbolem stabilizace. Pro Krysy nebude problém navázat nové i dlouhodobé vztahy, a to jak pracovní, přátelské, tak i milostné.

Znamení Buvola: 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009

Buvol je starostlivé znamení, které ctí tradici rodu. Po neutrálním roce ho v tom letošním čeká vzestup, který by mohl trvat i šest let. Podnikání půjde buvolům od ruky, což s sebou nese i nový přísun peněz. Jediné, na co je potřeba dbát, je zdraví, především by Buvola mohly potrápit ledviny a měl by si také dopřávat dostatečný odpočinek. Jinak je cesta pro Buvoly otevřená.

Znamení Tygra: 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010

Tygr bývá velmi vitální a ke svému cíli doběhne, i kdyby to mělo trvat několik let. Pokud se Tygři letos setkají s nějakou překážkou, tak si snadno najdou nějakou skulinu, kterou nenápadně a elegantně prolezou. Budou se těšit pevnému zdraví.

Znamení Zajíce: 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011

Zajícům (můžete se setkat i s označením Králík, je to totéž znamení) bude přát srpen a září, kdy mohou potkat nové partnery. Jelikož Zajíci mívají duši umělce, tak mohou očekávat zakázky na vytvoření zajímavých děl a příval nových nápadů. Jediné, na co by si měli dávat pozor, stejně jako ostatní znamení, je psychické vypětí.

Znamení Draka: 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012

V roce 2012 nad námi bděl Drak, který bude letos dohánět resty až čtyři roky staré. Ale na druhou stranu bude sklízet plody své práce a bude se mu dařit i po stránce finanční. Draky čeká velmi příznivé období, které započalo již minulým rokem. Měli by si ale dávat pozor, aby si nenaložili více vyřizování, než je třeba. Přílišné přepínání a stres by se promítly do jejich zdraví a své povinnosti by Draci museli na nějakou dobu odložit.

Znamení Hada: 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013

Hadům by se mělo dařit, a to nejen díky tomu, že nad námi momentálně drží vládu. Umělecky založená hadí duše dostane šance napravit své chyby a získat zpět, co v průběhu let ztratila. Práce v oblasti designu a grafiky přinese mnoho úspěšných projektů a nápadů. Hadi, využijte své příležitosti, přeci jen vaše nejproduktivnější období je jen jednou za dvanáct let.

Znamení Koně: 1954, 1966, 1978, 1990, 2002

Méně se ale bude dařit lidem ve znamení Koně, kteří se musí obalit trpělivostí a vyčkat do následujícího roku 2014, kdy ve vládnutí vystřídají Hada. Zrozenci ve znamení Koně by si měli dávat pozor na investice, podepisování nových smluv a soudní řízení. Nepříznivá doba potrvá celý tento rok, proto vyčkejte, neriskujte a své nápady raději realizujte, až vám bude předáno žezlo. Ostatní znamení měla v předchozích letech hned několik nepříznivých období, proto buďte rádi, že pro Vás nastává doba stagnace až letos a nebude mít dlouhého trvání.

Znamení Kozy: 1955, 1967, 1979, 1991, 2003

Znamení Kozy, někdy označované jako Ovce (užívá se obojí), má vytříbený vkus a šarm, což jí ale nijak nepomůže v tom, že se začátkem roku bude rozjíždět jako přeplněný vagon. Může se setkat se zdravotními obtížemi především v oblasti ledvin, ale po překonání nemoci nabere pozvolné otáčky, které vyvrcholí až v další zimě. Kozy se mohou těšit na úspěšné zakončení roku, kdy se dočkají i odměn za dobře vykonanou práci.

Znamení Opice: 1956, 1968, 1980, 1992, 2004

Opice jsou označovány za zábavné společníky, ale někdy jejich opičí povaha překročí mez a je oheň na střeše. Rok 2013 přinese Opicím jedinečnou příležitost navázat zpřetrhané nitě. Jinými slovy se můžou vrátit ke své činnosti, kterou opustili třeba i před lety, a plynule v ní pokračovat. V jejich práci jim může pomoci i smysl pro detail, který je může dovést k vyřešení starých sporů.

Znamení Kohouta: 1957, 1969, 1981, 1993, 2005

Kohout má duši dobrodruha, a proto není divu, že si půjde stále za svým cílem, takže pro něj nenastane žádná velká změna. Jeho orientace a přehled neztratí na ostrosti a ještě ostatním pomůže zejména v daňové a finanční oblasti. Pokud nastanou nějaké překážky, tak je Kohout přeletí či zboří. Nic mu totiž letos nezabrání v tom, aby dokončil svou práci.

Znamení Psa: 1958, 1970, 1982, 1994, 2006

Psi jsou poněkud komplikované znamení, které tíhne k černobílým názorům. Ovšem pokud propadnete do splínu, tak věřte, že Pes se od vás nehne, dokud vám nebude trochu lépe. V roce Hada je tu opět šance, že Psi dokončí své rozdělané projekty a pokud podnikají v programátorské oblasti, tak mají úspěch zaručen. Vymyslí nové programy či vylepšení, které odstraní řadu komplikací.

Znamení Vepře: 1959, 1971, 1983, 1995, 2007

Vepř má za sebou poněkud temnější období. Ztráty a chyby z minulých let se už nepodaří napravit. Nebude na to totiž čas, ale bude dostatek prostoru pro zlepšení svého zdraví. Vepři by se měli zaměřit na své tělo a vyrážet častěji do přírody a za sluncem. Mají velkou naději na světlejší zítřky, ale na úspěch si musí ještě nějaký ten čas počkat.

Symbolika Hada

Podle čínského horoskopu to tedy vypadá, že se nemusíme Hada obávat. Pro všechna znamení platí, že bychom měli více dbát o své zdraví a nepřepínat zbytečně své síly. Pokud budeme naslouchat svému tělu, k čemuž nás moudrý Had vybízí, tak bychom se měli vyhnout i zdravotním obtížím.

Západní medicína používá hada ve znaku jako symbol síly a zdraví. To, že je Had dobrým pomocníkem a rádcem, nám ukazuje i použití hadího symbolu v západní medicíně. Jistě jste si všimli, že vozy záchranné služby jsou označeny křížem, ve kterém je vyobrazen had obtočený kolem hole (kyje). Tento znak pocházející ze starého Řecka značí životní sílu a zdraví. Z mytologie víme, že hůl patřila Aeskulopovi, bohovi lékařství, který uměl oživit i mrtvé. Za svými pacienty chodil pěšky jen se svou holí, která ho chránila před nebezpečím.

Existuje ještě jeden symbol používaný v lékařství, jmenuje se Caduceus neboli Hermova (Merkurova) hůl, která je okřídlená a obtočená dvěma hady. Má symbolizovat plodnost (tvořivost) a rovnováhu protikladů. Podle různých pramenů se dozvíme, že právě bůh Hermes byl sice poslem bohů, ale také kradl a byl průvodce mrtvých duší. Což může být poněkud zavádějící z hlediska, že právě jeho hůl se stala symbolem mediků. Méně kontroverzní by bylo použití symbolu Uroboros (had zakousnutý do vlastního ocasu), jenž zobrazuje věčný koloběh života a smrti. Tento princip je připodobňován k čínskému znaku Jin-jang, který stejně jako Caduceus uvádí harmonii mezi rozdílné principy.

Čínský horoskop 2016: Rok ohnivé Opice

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!