Dohnal vás pocit nesvobody až k manželské krizi? Nehledejte chyby v partnerovi, se změnami začněte u sebe

PR článek

Jak řešit manželskou krizi?Jak řešit manželskou krizi?

Partnerská nebo manželská krize je něčím, co dobře zná spousta párů v dlouhodobém soužití. Po letech neustálého ustupování partnerovi najednou začnete cítit, že vám ve stávajícím vztahu není dobře. Máte pocit, že nemůžete "volně dýchat", cítíte se svázaní, zatlačení do kouta... Rozvod se v tu chvíli zdá nejlepší volbou. Manželská krize má ale mnohdy daleko méně drastická řešení, než je rozchod. Důležité je začít u sebe a poznat, jakých chyb se ve vztahu vy sami dopouštíte. 

Manželská krize řešení má, a není to rozchod

Ve spoustě manželství a obecně dlouhodobých vztahů přichází období, kdy se alespoň jeden z partnerů necítí spokojeně. Může to být způsobeno mnoha faktory, každopádně pokud manželská krize přijde, je potřeba ji řešit a nedát jí šanci vztah definitivně zničit

Jediným řešením se v těchto složitých chvílích zdá rozchod či rozvod, kterým sice získáte rychle chybějící svobodu a volnost, ale stejně rychle také přijdete o vše, co hezkého vám vztah dával. Ve většině případů je rozchod ukvapeným rozhodnutím, který nedá partnerům šanci krizi překonat a vyřešit tak, aby vztah zachránili. 

Jak řešit manželskou krizi? Hlavně ji ZAČÍT ŘEŠIT

I když je řešení manželské krize nepříjemné pro obě strany, její neřešení se nevyplácí. Nechat život dál plynout a veškerou nespokojenost dusit v sobě nepřinese do vztahu nic dobrého. Nemůžete čekat, že partner pochopí, že se vám něco nelíbí, změní své chování a začne dělat něco proto, abyste se zase cítili spokojeně. Komunikace a snaha řešit problémy je pro manželství i každý jiný vztah naprostý základ. 

Vůbec nejhorší je, když se člověk vzdá jakékoliv naděje, že by mohl krizi vyřešit. V tuto chvíli totiž přijímá roli oběti, která nemá chuť do života a nevěří si, jen doufá, že jednou se vše vyřeší a bude zase dobře. 

Tip redakce: Nevíte si rady s řešením manželské krize? Osobní kouč Marta Němečková má více než 20 let zkušeností a může vám pomoci nalézt sílu a sebevědomí na změnu k lepšímu. 

Manželská krize nemá jednoho viníka – na všechno jsou dva

Problémem většiny domněle správných řešení manželské krize je fakt, že za viníka celého problému označíme partnera či partnerku. Máme pocit, že je nám ve vztahu nepříjemně jeho nebo její vinou, že nás protějšek omezuje a my jsme nuceni se mu přizpůsobit. Jasně se pak nabízí, že jediný způsob, jak řešit manželskou krizi, je takového člověka pustit k vodě. Případně se tito lidé cítí jako oběti svých protějšků, stávají se stále více pasivními a trpitelsky přijímají svůj úděl. 

Ve skutečnosti ale není problém jen na straně partnera, ale i v nás samotných. A pozor – takové nevyřešené problémy, kvůli kterým rozbijeme vztah, si s sebou často neseme do dalších vztahů. Najednou se může stát, že zanevřeme na jakékoliv vztahy a obecně na opačné pohlaví. Přitom je celá potíž nejen u protějšku, ale hlavně v naší hlavě. 

Začít u sebe – jediný způsob, jak řešit manželskou krizi

Připustit si, že chyba je i na naší straně, může být zpočátku těžké. Je to ale jediný způsob, jak z nepříjemné situace vybruslit a jak řešit manželskou krizi. Možná máme pocit, že jsme ve vztahu nesvobodní a příliš utiskovaní, obviňujeme tedy partnera z toho, že nás příliš omezuje. Už ale nevidíme nebo nechceme vidět, že my jsme svými ústupky a podřizováním se protějšku jeho postavení umožnili a dovolili mu, aby naši svobodu omezoval. Jakmile si toto uvědomíme, zjistíme také, že právě my můžeme dát postupně vše zase do pořádku, nastavit nová pravidla a nenechat je stanovovat pouze někým jiným. 

Komunikace ve vztahu je naprostý základ.Komunikace ve vztahu je naprostý základ.

Manželská krize jako zeď mezi partnery

Taková změna k lepšímu bude nejspíš chvíli trvat. Stejně jako trvalo, než jsme se do aktuálního nespokojeného stavu dostali. Manželská krize může být chápána jako vysoká zeď, kterou jsme postupně mezi sebou a partnerem postavili z malých ústupků, nadměrného přizpůsobování se a třeba i neschopnosti říct svůj názor a stát si za ním. Bude chtít hodně úsilí a trpělivosti, abychom tuto zeď zase rozložili a nepoškodili přitom náš vztah. Zbrklá a ukvapená řešení v podobě rozvodu či rozchodu tedy opravdu nejsou na místě. Nepomůže vám ani krizi přecházet a problémy neřešit, protože takto jen stavíte další patro oné zdi mezi vámi a partnerem

Zdravé sebevědomí je základem řešení manželské krize

Pokud chcete, aby manželská krize odezněla, vy ji společně ustáli a svůj vztah zachránili, musíte udělat pár změn. Musíte se přestat utápět v křivdách, které na vás partner napáchal. Ve vztahu jsou dva a za všechny problémy tedy můžou oba. Asi nejdůležitější bude nalézt své sebevědomí a posílit ho. Přestaňte partnerovi neustále ve všem ustupovat a nebojte se projevit svůj názor, ukázat své potřeby. Nepotlačujte sebe a svá přání jen proto, abyste předcházeli problémům a měli klid. V onu chvíli sice partnerovi ustoupíte a předejdete tak třeba výměně názorů nebo hádce, dlouhodobě ale ztrácíte svůj prostor a brzy se začnete cítit až příliš omezovaní. 

Jak na to? Začněte maličkostmi a jednoduše zkuste říct, když se vám něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasíte. Jistě k tomu budete potřebovat zdravé sebevědomí. Měli byste si také uvědomit, co vám ve vztahu vadí, chybí a co byste chtěli jinak. Své představy se nebojte nastínit partnerovi a navrhněte změny, které by vám mohly oběma pomoci se cítit ve vztahu lépe. 

Důležitý je respekt vůči partnerovi

Za svými názory si sebevědomě stůjte a buďte si vědomi svých potřeb. Jakmile ale začnete více prosazovat svůj názor, musíte myslet na stejné právo u svého partnera. Také on může říct, co se mu nelíbí, a je na vás jej vyslechnout a jeho názor respektovat. Komunikace a respekt je základ, bez kterého se zkrátka neobejdete. Uvidíte ale, že spousta zdánlivě neřešitelných problémů se takto snadno vyřeší – jen si je vyříkáte, zjistíte své pohledy na věc a pochopíte, že vlastně oba toužíte po podobné změně. A pokud ne, zkuste najít kompromis, kdy oba trochu ustoupí, ale ani jeden tak moc, aby se cítil omezován. 

S tím, jak řešit manželskou krizi, vám pomůže osobní kouč

Cítíte, že potřebujete změnu a měli byste něco dělat, aby vaše manželská krize vztah zcela nepohltila? Nevíte si však rady a bojíte se něco udělat? Obraťte se na profesionálního osobního kouče, který vám dokáže pomoci a ukáže vám, jak v sobě najít sebevědomí a odvahu žít ve vztahu lépe a spokojeněji

Díky koučinku odhalíte konkrétní příčiny problémů ve vztahu a postupně začnete pracovat na jejich trvalém odstranění. Změníte svůj pohled na sebe, a tím i své chování v manželství. Díky tomu si uvědomíte, co jste vy sami dělali ve vztahu špatně a pochopíte, jak to dělat jinak a lépe. Své vztahové problémy tak najednou budete umět mnohem lépe řešit. Pokud totiž máte problémy ve vztahu, způsobili jste je i svým chováním a tím, že jste tak umožnili svému partnerovi vám nějakým způsobem ubližovat. Partner totiž zrcadlí vaše sebevědomí a vaši sebedůvěru. Pokud tedy se změnou začnete u sebe, časem změníte celý váš vztah a manželská krize bude zažehnána. 

Rozhodně nikdy nečekejte, že se manželská krize vyřeší sama a všechny problémy se ztratí. Pokud se o změnu nepokusíte, nikdy k ní nedojde. Neodkládejte řešení, nečekejte, že jednou bude líp. Žijte přítomností, a i když to možná nebude příjemné, začněte jednat. Jedině tak můžete být už brzy zase spokojený a šťastný pár.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1216x

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Aimil Ashwagandha 60kps.

REGENERACE ORGANISMU Ashwagandha je v ajurvédě přírodní adaptogen, který…

Cena: 239 Kč

Vonné tyčinky SATTVA 15ks

Přírodní ručně vyráběné vonné tyčinky  Bez syntetických vůní,…

Cena: 74 Kč

Čakrový náramek ONYX

Stylový energetický náramek pro muže i ženy z matného onyxu a minerálů v…

Cena: 320 Kč

Panenka strachu se sáčkem

Mini magické panenky strachu a přání pomáhají dětem i dospělým zbavit se…

Cena: 59 Kč

Magická panenka strachu

Mini magické panenky strachu a přání pomáhají dětem i dospělým zbavit se…

Cena: 39 Kč

WHITE CHESNUT Jírovec maďal (35) Bachovy…

Při pocitech stále se vracejících nevysvětlitelných myšlenek, kterých není…

Cena: 275 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte