Šrucha zelná obohatí jídelníček

Šrucha zelná obohatí jídelníček

Šrucha zelná, botanicky Portulaca oleracea je po většinou zahrádkáři neoblíbená, jelikož se jedná o dost rozšířený plevel, který si ke svému růstu najde různé cestičky. Často se však zapomíná na její příznivé účinky. Má v sobě mnoho vitamínů, minerálů a je dokonce i chutná a tak se hodí velice dobře do všech druhů zeleninových salátů.

Čtěte také:

Pěstování špenátu či mangoldu doma na zahradě. Jak na to?

Pěstování bylinek – vytvořte si bylinkovou zahrádku na terase či v kuchyni

Šrucha zelná může obohatit jídelníček. Přesto si pěstitelé více oblíbili její příbuznou šruchu velkokvětou, která oplývá krásnými barevnými květy, které zkrášlí kdejakou zahrádku, tu si však na talíř nedáte.  

Šrucha zelná – kdy a kde se objevila poprvé?

Zázračně zdravá šrucha zelná se na zemi vyskytuje již několik tisíc let. Zmínky o jejím užití máme například ze starověkého Egypta, nebo antického Řecka, zde se prý šrucha zelná s oblibou používala do salátů. Nesloužila však pouze jako potravina, ale hojně se užívala i k léčbě různých druhů ran. Lidé z ní dělali například léčivé tinktury a stejně tak i výluhy, které popíjeli, pokud měli žaludeční potíže. Některé historické pověry dokonce praví, že se rostlina používala jako ochrana před zlem.

Šrucha zelná – jak ji pěstovat?

Pěstování této rostliny není nic těžkého. Zvládne to i zahrádkář začátečník. Můžete ji zasít do květináče a dát doma na parapet, nebo předpěstovat a posléze vysévat ven, do truhlíků, na zahrádku, nebo balkon. Šrucha zelná se musí vysadit na jaře, nejčastěji koncem května, nebo v červnu. Nejvhodnější je semínka šruchy zelné smíchat s trochou písku a poté až zasadit do hlíny. Dále potřebuje především hodně sluníčka a tepla, proto ji vystavte na místo, kde ho bude mít dostatek. Sklizeň probíhá obvykle po měsíci a půl od vysazení.

Šrucha zelná – jak chutná a co od ní očekávat?

Šrucha zelná může svou mírně nakyslou chutí připomínat leckomu šťovík, někdo ji zas přisuzuje podobnost ke špenátu. Je to rostlinka, která sice svým zjevem tolik neosloví, ale za to v sobě skrývá mnoho prospěšných látek pro tělo. Obsahuje vitamín B, vitamín C, omega 3 mastné kyseliny a mimo jiné je také bohatá na hořčík, draslík, fosfor, železo a vápník. Dalo by se říct, že tato dost podceňovaná rostlina dokáže našemu tělu poskytnout doslova vitamínový a minerální doping. Mimo to dokáže také skvěle hojit rány, protože působí antibakteriálně. Tento plevel si zkrátka musíte oblíbit.

 šrucha zelná

Šrucha zelná – na co ji lze použít?

Využití má šrucha zelná široké. Můžete ji třeba použít následovně:

  • udělat zeleninový salát
  • připravit z ní dresing
  • použít jako jednu z ingrediencí do polévky
  • přidat ji do pomazánky
  • můžete ji přidat i do dušeného špenátu
  • šrucha zelná je výborná i zavařená v slaném, nebo sladkokyselém nálevu
  • zhotovit léčivý výluh, který bude blahodárně působit na ledviny i žaludek a podpoří očistu organismu
  • šrucha zelná se dá použít i do tinktury k hojení ran

Šrucha zelná – tipy na recept

Zeleninový salát s mrkví

Šrucha zelná se skvěle hodí do kombinací s rajčetem, okurkou, rukolou, polníčkem, nebo právě mrkví. Udělejte si tento jednoduchý letní salát, kterým podpoříte své zdraví! Budete potřebovat strouhanou mrkev, nakrájenou opranou šruchu zelnou, lisovaný stroužek česneku, olivový olej, trochu soli a šťávu z citrónu, dle chuti. Tento skvělý salátek si oblíbíte.

Fazolová polévka se šruchou zelnou

Zelené fazolky, kopr, brambory a šrucha zelná – tato kombinace v lahodné polévce vás jistě mile překvapí. K vaření je zapotřebí: necelé půl kilo zelených čerstvých fazolek, šrucha zelná pokrájená na kousky – asi jednu až dvě hrstky, 2 až 3 kusy brambor, litr a půl vody, 250 ml smetany na vaření, čerstvý kopr, šťáva z citrónu. Fazolky a brambory pokrájené na kostičky povaříte v osolené vodě, po změknutí přidáte smetanu na vaření s trochou hladké mouky, aby se polévka mírně zahustila. Posléze přihodíte kousky šruchy zelné, pokrájenou koprovou nať a dochutíte případně citrónovou šťávou, pepřem, či solí. Polévka je lehká a hodí se na teplé jarní, či letní večery jako oběd či večeře.

Lehký japonský salátek

Pokud jste milovníci japonské kuchyně, potěší vás šrucha zelná v tomto receptu. Potřebujete k němu jen již zmíněnou šruchu zelnou nakrájenou a podušenou na pánvičce, sójovou omáčku a zdravější verzi majonézy, nebo můžete zvolit i tu tučnější, záleží na vašich chutích. Podušenou šruchu pouze smícháte s majonézou a trochou sójové omáčky, případně můžete dochutit solí, ale není nutné, sójová omáčka je slaná dostatečně. Dobrou chuť!

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.