Dešťová voda je vhodná také na praní prádla, neboť svou přirozenou měkkostí tolik neopotřebovává pračku.

Dešťová voda je cenným zdrojem pro všechny zahrádkáře. Zjistěte, proč dešťovku rostliny tolik milují a jakým způsobem ji získat z přírody

Dešťová voda je učiněným přírodním zázrakem pro vše zelené. Ocení ji tedy nejen majitelé zahrady ale také pěstitelé pokojových rostlin. Dalším oceňovaným faktem je i to, že její používání může značně ušetřit rodinný rozpočet! Pokud jste tedy dosud dešťovku neschraňovali, jistě změníte názor po osvětlení jejich dalších příznivých a praktických vlastností.

Nemusíte být zrovna zapáleným ekologistou, abyste pochopili pozitiva používání dešťové vody při kropení či zalévání rostlin. Ostatně, používat ji ve výsledku můžete i ke splachování toalety, mytí automobilu nebo praní prádla, když použijete ty správné systémy jejího schraňování a zpracování. Pojďme se však primárně podívat na to, proč je dešťovka tak dokonalá pro rostliny.

Dešťová voda je 100% měkká a má přirozeně mírně kyselé pH

Dešťová voda je měkkou vodou, a tedy i čistou hydratací pro všechny rostliny. Nenajdete v ní tak žádné soli, minerální látky, léčiva ani chemikálie v porovnání s podzemní, komunální a povrchovou vodou. Dalším pozitivem je pak i to, že má dešťovka přirozeně kyselé pH, což ocení hlavně zastánci ekologického zemědělství, při němž je preferováno pH půdy mezi 5,5 a 6,5. Jen pro představu – dešťová voda má standardně pH pohybující se od 5,6 do 6,0 (v České republice se ale může pohybovat mezi 4,4 až 6,5). Zalévejte tedy své pěstované plodiny a rostliny dešťovkou a bude se jim náramně dařit!

Čtěte také:

6 důvodů, proč si na zahradě postavit hmyzí hotel. Jak si vyrobit svůj vlastní?

Zajímavost: pH vody ve městech je upraveno tak, aby bylo alkalické (může dosahovat až 8,5) vzhledem k prevenci koroze potrubí. Proto nemusí zcela splňovat potřeby vaší pěstované zeleně.

Dešťová voda obsahuje mnoho prospěšných organických látek a pro zeleň důležité dusičnany

Jakmile přistoupíte ke sběru dešťové vody, získáte nejen životodárnou tekutinu pro své rostliny ale také velice příznivé hnojivo díky jejímu složení. Jak totiž dešťovka stéká do sudu nebo jiné sběrné nádoby, bere s sebou různé látky, jako například ptačí trus či pyl z listí, což ji obohacuje. A v neposlední řadě můžete dešťovou vodu oceňovat pro obsah dusičnanů, které jsou důležitou makroživinou pro vše zelené.

Dešťovka je vhodná na všechny rostliny - tedy i ty pěstované v květináčích.

Jak dešťovou vodu schraňovat a používat?

Shromažďování dešťové vody není nic složitého. Prakticky se můžete vydat několika různými cestami. Nejjednodušší je ta, kdy na balkon, terasu nebo zahradu umístíte při intenzivním dešti nějaké nádoby, do kterých se voda zachytí. Daleko praktičtější je pak okapový systém svedený do sudu anebo povrchové jímky – takovéto schraňování dešťovky máte vlastně bez práce a získáte trvalou zásobu vody na zálivku. A pakliže se rozhodnete zužitkovat dešťovou vodu k splachování toalety nebo k praní prádla, můžete zauvažovat o koupi podzemní jímky – v ní se voda vlivem množení řas či bakterií nekazí a také nemá tendence k zamrzání v chladných měsících. Více informací vám k tématu jistě zodpoví erudovaná firma.

Zajímavý fakt: V Česku sbírá dešťovou vodu až 90 % domácností žijících v domech, přičemž nejvíce se využívají nadzemní nádrže a sudy.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...