img

Bidety, bidetová sedátka a jejich vliv na zdraví

Používání bidetů, spršek a bidetových sedátek po použití toalety zatím není v České republice moc rozšířené tak, jako v některých jiných zemích. Toaletní papír v našich koupelnách při tomto typu očisty stále vede. Pomalu, ale jistě však bidety získávají i u nás na oblibě a jejich příznivců přibývá. A to bezesporu i proto, že se tato zařízení starají nejen o naši hygienu, ale také v mnoha ohledech o naše zdraví. Osobní hygiena je vždy do určité míry kulturní záležitostí. Pro mnohé Čechy se stal bidet nepostradatelnou součástí vybavení bytu, jiní zase považují jeho pořízení za naprosto zbytečné.

Fotolia_18229054_XS

Podle některých zdrojů dokonce stále přibližně třetina naší populace netuší, k čemu vlastně bidety a jim podobná zařízení slouží. Jedná se sice pro některé o docela kontroverzní téma, ale pravdou je, že při odchodu z WC věnujeme svou pozornost většinou hlavně hygieně rukou, někdy až úzkostlivě. A intimní partie svým způsobem takříkajíc „odbýváme“ toaletním papírem.

Bidety a bidetová sedátka – hygiena především

Možná to spoustu z nás dříve ani nenapadlo, ale při použití bidetu nebo bidetového sedátka se přitom mikrobi a bakterie odstraňují mnohem lépe a účinněji, než při použití klasického toaletního papíru. Vedle toho je očista prostřednictvím bidetu mnohem šetrnější k naší pokožce. Mimo hygienické aspekty používání těchto zařízení však existuje také nezanedbatelný pozitivní vliv jak bidetů, tak bidetových sedátek na naše zdraví.

Pravidelným používáním bidetu předcházíme nejen kožním problémům, ale snižujeme například také nebezpečí vzniku hemeroidů. A pokud už hemeroidy máme, přítomnost bidetu v naší koupelně nám pomáhá zlepšovat průběh našeho onemocnění a ve svém důsledku pak také nemusíme tolik utrácet třeba za léky na zmírňování příznaků hemeroidů.

Inspirace nejen z jihu – voda místo toaletního papíru

Přímo ideální je bidet používat namísto toaletního papíru. Takovýto zvyk mají zejména národy v jižních zemích. Používání bidetů a nedůvěra k toaletnímu papíru má sice na mnoha místech světa původ v omezené kapacitě tamních odpadových trubek, které měly užší průměr, nicméně i přestože u nás je zvyk jiný, něco na této „technice“ asi bude. „Vedoucí pozice“ v používání vody k intimní hygieně po použití toalety drží vyspělá část Asie. Zejména v Japonsku a Jižní Korei byste většinou toaletní papír hledali marně.

Fotolia_28878322_XS

V Česku ale stále vede toaletní papír. Přitom takováto očista může být nezřídka při akutních zdravotních obtížích spojena s nepříjemnými a často i bolestivými vjemy. Oproti tomu použití vody je šetrné, obvykle nijak nebolí a pokožku nedráždí.

Bidet ocení každý milovník hygieny

I přesto, že v našich končinách není zvyk používat bezprostředně po použití toalety bidet nebo bidetové sedátko příliš rozšířený, hledá si k bidetovým zařízením cestu čím dál více lidí. Bidet ve své koupelně ocení snad každý milovník osobní hygieny. Ne každý má ale už pak doma tolik místa. Pro ty, kdo si nemůžou vzhledem k nedostatečnému prostoru ve svém bytě samostatný bidet dovolit, existuje možnost pořídit si bidetové sedátko, o kterém se detailněji rozepíšeme díle.

V těhotenství i při hemeroidech pomůže bidet

Bidetová zařízení obecně, takže různé typy bidetů, spršek i bidetových sedátek, mohou svým uživatelům pomoci s celou řadou zdravotních obtíží. Proud vody může pomoci s onemocněními kůže v oblasti intimních partií. Prokrvování pokožky napomáhá prevenci hemeroidů, dále je používání bidetů dobré při inkontinenci, v těhotenství, při zácpě nebo různých střevních potížích.

Bidety a bidetová sedátka fungují také jako prevence mykotických onemocnění nebo všemožných nejen vaginálních infekcí u žen.

Obtíže, se kterými může bidet pomoci:

 • onemocnění kůže v intimní oblasti

 • hemeroidy

 • inkontinence

 • zácpa

 • střevní obtíže

 • mykózy

Dále:

 • podporuje krevní oběh

 • působí jako prevence přenosu infekcí

Masážní funkce bidetu může našemu zdraví velmi prospívat

Bidety, masážní spršky a bidetová sedátka nám však vedle hygieny mohou pomáhat ještě trochu jinak. Můžeme totiž využívat jejich masážní funkci, která někdy připomíná až reflexní masáž. A ta bývá, zejména při výše popsaných nepříjemnostech, našemu tělu velice prospěšná.

Stříkající voda vyvolává totiž instinktivní sevření svalů v intimních oblastech a tím dochází třeba také k posilování pánevního dna. Tento určitý „benefit“ při používání bidetů nebo bidetových sedátek ocení především ženy – ať už těhotné maminky ve vyšším stupni těhotenství, nebo starší ženy, které trápí pokles pánevního dna. Velmi snadno a prakticky nepozorovaně tak můžeme těmto obtížím čelit nenápadným cvičením.

Bidet je vhodný pro intimní hygienu žen i mužů

Bidet ale není jen záležitostí „zadní části“. Je velmi vhodný také pro ženskou intimní hygienu. Použití vody je přitom pro ženy mnohem více vyhovující než hektoritry mýdla, které u mnoha žen likviduje přirozené kyselé prostředí bránící množení bakterií. Pokud se žena nespokojí pouze s použitím vody a chce použít mycí přípravek, vhodnější je vždy ten s kyselým pH (tj. Speciální přípravky pro intimní hygienu)

To však neznamená, že jsou bidety nebo bidetová sedátka spíše doménou žen. Muži mohou využít výhod bidetu v tomto směru také. „Bidetová“ intimní hygiena tak může dopomoci například k eliminování přenosu infekce tzv. humánních papilomavirů (HPV). Ty mohou u sexuálních partnerek mužů způsobovat až rakovinu děložního hrdla.

Fotolia_9162883_XS

Všechno nejsou jen hemeroidy a bidet rakovinu nevyléčí

Není však pravda, že by zlepšení hygieny prostřednictvím použití bidetů nebo bidetových sedátek mohlo fungovat jako prevence tak závažných onemocnění, jako je například rakovina tlustého střeva. Na tu má vliv spíše genetika, vysoká konzumace živočišných tuků, rafinovaných cukrů, alkoholu a také nízká spotřeba vlákniny. Jednoduše řečeno, samotnou masáží na bidetu ji zkrátka nezaženete.

Krvácení při stolici však bývá mnohými lidmi považováno často pouze za projev již zmíněných hemeroidů. Takto postižení lidé tak často k lékaři ani nejdou a může proto dojít k podcenění mnohem závažnějších onemocnění.

Takže také z tohoto důvodu můžeme prevenci hemeroidů tak trochu oklikou považovat za velmi žádoucí. A napomoci nám k této prevenci může mimo jiné právě také pečlivá hygiena v oblasti intimních partií.

Bidetové sedátko při nedostatku prostoru

Ne vždy však máme možnost si bidet domů pořídit. Nejedná se sice už dnes o nijak zvlášť drahé zařízení, ale k jeho instalaci je vždy potřeba určitý prostor. A když už prostor na bidet k dispozici máme, většinou je pořízení bidetu spojeno s rekonstrukcí celé koupelny či toalety. Pokud bychom si doma bidet přáli i bez toho, abychom museli rozkopávat celou koupelnu, máme možnost si pořídit speciální „prkýnko“ na naši stávající klozetovou mísu, neboli již několikrát zmíněné bidetové sedátko.

Bidetové sedátko vzhledem neohromí, účinností ale ano

Sedátko sice na pohled většinou nevypadá tak dobře, jako mnohdy poměrně zdařile designově propracovaný keramický bidet, může však svým uživatelům obvykle nabídnout více funkcí. Většinou se jedná o masážní funkce, fén, samočištění výrobku a podobně. Dražší modely pak nabízí třeba vyhřívání, funkci paměti až pro 4 uživatele nebo dětský bezpečnostní režim. Zejména různé masážní funkce bidetových sedátek pak mohou být právě to, co může zvýšit účinnost léčby všemožných onemocnění a zdravotních komplikací.

I před pořízením bidetového sedátka ale musíme zjistit, zda je námi vybraný typ kompatibilní s naší klozetovou mísou a zda máme v blízkosti toalety také elektrickou zásuvku a přívod vody.

Bidetové sedátko přímo jako součást toalety je pak vhodné zejména pro osoby, které mají z určitého důvodu potíže s pohyblivostí a případný přesun k samostatně stojícímu bidetu by pro ně byl komplikací. Bidetová sedátka tak ocení zejména senioři, lidé se zdravotním handicapem a těhotné ženy.

Pro koho je zejména bidetové sedátko vhodné?

 • senioři

 • handicapovaní

 • těhotné ženy

 • všichni ostatní milovníci hygieny

Sečteno a podtrženo, bidety a bidetová sedátka mohou být nejen pro naše zdraví velmi prospěšné. Je už ale jen na nás, kterou možnost si vybereme jako nejvhodnější pro nás a jestli do ní skutečně zainvestujeme.

Nestyďte se a podělte se s námi v diskuzi o svých zkušenostech s používáním bidetových zařízení!

Diskuse k článku

 • Luba

  07:56 31. 8. 2013 0
  v japonsku jsem si uzivala umyvacich prkynek na toalete, bylo to bezva, tepla vodicka, sprska:-) supr
 • Luba

  07:56 31. 8. 2013 0
  v japonsku jsem si uzivala umyvacich prkynek na toalete, bylo to bezva, tepla vodicka, sprska:-) supr
 • Alena Veselá

  03:48 21. 8. 2013 0
  Nejdříve si do Japonska zajeďte, než napíšete, že většinou bychom tam toaletní papír hledali marně.. To je totiž totální hloupost. Toaletní papír je v Japonsku na úplně každém WC a je jedno, jestli je tam bidet nebo bidet.prkénko.
 • Marie

  09:43 27. 6. 2013 +1
  Zdravím, nedám dopustit na bidetovou spršku umístěnou u WC. A ani si již nedovedu představit sedění na vaně a umývání - připadá mi to dost nedůstojné.S manželem jsme se shodli, že nám připadají ženy, které několikrát denně neopláchnou takové trochu zapařené a nevoňavé. Stejné je to pochopitelně s muži. Instalace spršky je záležitost 1 dne a zanedbatelných financí v poměru co jinak nevědomky utrácíme
 • KM

  12:06 15. 6. 2013 0
  Vtip bude v té hygieně "před" :o)
 • Pepina

  15:22 3. 5. 2013 0
  Dobrý den, zřejmě ano...známí měli bidet ještě z dob minulých...já nepochybuji o prospěšnosti bidetu, mne stačí sprcha, nicméně ocenila bych jej na veřejných toaletách, ovšem za předpokladu, že by naše populace byla alespoň průměrně čistotná. Co se týče pánské hygieny a nákazy HPV, stále nechápu. Víte, tento vir se přenáší přímo při sexuálním styku, a bohužel jej poté nesmyje ani muž ani žena. Hezké jarní dny! Pepča
 • Redakce - Spektrum Zdraví

  11:14 8. 4. 2013 0
  Dobrý den,
  děkujeme za váš příspěvek.
  Zmínka o HPV se týkama pánské hygieny, nikoli možného přenosu přes toaletu, samozřejmě. A to měli známí asi nějaký jednoduchý model, pokud měl pouze možnost studené vody :)
  Vaše Redakce
 • Eva Zahradníková

  08:37 7. 4. 2013 0
  Zdravím, před třemi lety jsem si pořídila sprchovací WC. Jeho funkce jsou na dálkové ovládání, takže není třeba se na Wc vrtět a hledat tlačítka, v průběhu se dá měnit nejen teplota, intenzita, ale i sprchovací program. Velkou předností je odsávání pachů a na závěr osušení teplým vzduchem.Nejlépe to vyjádřila moje spolužačka - prohlásila, že už byla a zažila v těch nejlepších hotelech kde co, ale tak skvělé WC ještě nikde neviděla.
 • Pepina Vyhnálová

  08:52 29. 3. 2013 0
  Bože, co je to za nesmysl, že se HPV přenáší přes toaletu? Chudinky holky,které vystrašíte...budou se bát, že ze záchodu dostanou rakovinu děložního čípku!!!!!! Po velké potřebě si umyju zadek teplou vodou ve sprše, použiju intimní gel.....známí mají bidet a málem mi na něm umrzla pipina.
 • Naty O

  18:04 18. 3. 2013 0
  Dlouhá léta mě trápily obrovské potíže s hemeroidy, pro velkou bolestivost jsem už několik let ani nemohla používat normální toaletní papír, ale pouze ten vlhčený. Pomohl až tip nekompromisně po každé stolici se umýt. Konečně jsem ocenila (do té doby proklínané) spojené WC s koupelnou - vana je hned vedle toalety, jen se pootočím, sednu na vanu a je to. Prakticky ihned se mi výrazně ulevilo a nadále jsem bez potíží - geniálně jednoduché.
 • Josef

  00:49 27. 2. 2013 0
  Tak v to v kazdem pripade je bidet uzitecny! Nevahejte!
 • Agnes

  16:02 26. 2. 2013 +1
  Toto je dost dobre tema na diskusi :D Ale ne, vazne, nad porizenim bidetu ted pred rekonstrukci koupelny vazne uvazujeme, i kdyz na nej nemame moc mista. Doufam, ze to dopadne dobre, podle me to neni zbytecna vec.
 • Josef

  13:32 22. 2. 2013 0
  Mne by bidet nestacil. Souhlasim s tim, ze hygiena vodou by mela byt samozrejmosti. Protoze chci vsak byt dukaldnejsi, pouzivam, sprchu, je tam vice moznosti hygienu dotahnout a rozsirit. Toaletni papir vsak pouzivam take :-) nejdrive papir, pak voda. Dokonale! :-)
 • Zobrazit další komentáře

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu

Vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu není vůbec nic náročného. V obchodě za ně dáte zbytečně moc peněz, většinou jsou plné zbytečných chemických látek a ne vždy je vůně přesně podle vašeho gusta. Vyrobte si svoj...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Jak vyrobit adventní věnec bez jehličí

Vánoce jsou zhruba za měsíc a všichni se jistě těšíte. Proto jsme si pro vás připravili pár rad, jak vyrobit adventní věnec bez jehličí. I takový totiž může udělat parádu. Použít k jeho tvorbě můžete celou řadu...

Fitness

Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty

Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…