img

Jak na kocovinu, když se silvestrovské oslavy vymknou kontrole?

Alkohol odvodňuje organismus a způsobuje celkově dehydrataci. Při pití alkoholu se vám také zahustí krev, následkem toho máte poté nejen velkou žízeň…

Jak na kocovinu, když se nám prevence nepodařila?

Vedlejší příznak nadměrné konzumace alkoholu se nazývá lidově kocovina. Tento stav se projevuje bolestí hlavy, pocity žízně, nevolností a nutkáním na zvracení, zvýšenou citlivostí na hluk a světlo a celkovým oslabením. Kocovinu způsobuje alkohol, který dehydratuje organismus. Až po odeznění tlumivých účinků alkoholu, se projeví vedlejší účinky jeho konzumace naplno. Jedinou, skutečně spolehlivou metodou, jak kocovině předejít, je omezit přijímané množství alkoholu. Jak na kocovinu, když se nám prevence nepodařila?

Čtěte také:

Silvestrovské pohoštění za hodinu! Rychlé, jednoduché a přitom delikatesní

Nikdy nepijte, když nechcete. Nenuťte se, ani se nenechejte nutit, a pokud je to možné, udržujte se v pohybu (např. tancem). Díky pohybu se totiž alkohol rychleji vstřebá. Nejpomaleji se vstřebávají nápoje s vysokým obsahem cukru, jako je třeba slivovice nebo meruňka.

Samotné slovo kocovina v původním slova smyslu znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina, kterou se označovaly výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi v roce 1848. Pod vlivem německého výrazu Kater, který znamená kocour, začalo slovo získávat na dnešním významu. Dříve se říkalo také Katzenjammer, což znamená kočičí nářek. Z němčiny pak obdobným způsobem čerpala také polština: kac, kacenjamer, kociokwik, neboli kočičí kvik.

Působení alkoholu na lidský organismus

Alkohol odvodňuje organismus a způsobuje celkově dehydrataci. Při pití alkoholu se vám také zahustí krev, následkem toho máte poté nejen velkou žízeň, ale je to i důvod bolestí hlavy. Před usnutím se pokuste vypít co nejvíce minerálky, v ní rozpuštěné soli vám pomohou napravit pitím způsobenou nerovnováhu iontů. Vše, co obsahuje soli, vám proti kocovinovému stavu pomůže, ať už je to silný masový vývar, lák z okurek nebo další osvědčené "vyprošťováky".

Alkohol vyvolává hypoglykémii. Schopnost jater pumpovat do krve glukózu je snížena a je tak způsobena tzv. hypoglykémie, pokles hladiny cukru. Váš mozek nemá dostatek energie, a tak se cítíte vyčerpaní, unavení a ospalí.

Alkohol rovněž roztahuje periferní cévy, což přináší pocity tepla. Alkohol působí tak, že zpomaluje některá mozková centra. Jak alkohol postupně z těla odchází, některá centra opět naskočí a začnou fungovat, to se však projeví zvýšenou citlivostí na světlo a zvuky, což nemusí být právě příjemný stav. Proti takovému zjitření smyslů často pomůže jen zalézt pod peřinu a to nejhorší přečkat v klidu.

Alkohol se v těle přeměňuje na jedy, v játrech se změní na acetaldehyd a ten potom na kyselinu octovou, tyto jedy způsobí bolesti hlavy, nevolnost a zvracení. Obvykle nepříjemné stavy během následujícího dopoledne pro prohýřeném večeru poleví, ale velmi těžká kocovina může trvat třeba až 72 hodin.

Co si nikdy nedávat při kocovině?

Ačkoliv by vás mohlo napadnout, že káva je vynikající první pomocí při kocovině, opak je pravdou. Kocovina pak trvá ještě déle, neboť káva prodlužuje odbourávání alkoholu, tělo se navíc kávou ještě více odvodní.

Prevence kocoviny

  • Před požíváním alkoholu se bohatě najezte

Jistě znáte známou radu, že před tím, než vyrazíte na párty, musíte být dostatečně najezení. Je dokázáno, že 20% požitého alkoholu se váže na bílkoviny z potravy. Je vhodné jíst tedy jídlo na bílkoviny bohaté. Před akcí je nejvhodnější pojíst řádnou klobásku. Tuk z ní na stěnách žaludku vytvoří povlak, ten pak zpomalí vstřebávání alkoholu do krve. Vhodnější než chipsy nebo oříšky jsou tedy tučnější jídla – maso, sýry, zákusky apod.

  • Kouzlo úzkých skleniček

Při pití nepijte jako o závod. Mezi jednotlivými sklenicemi zachovávejte pauzy. Objevte kouzlo malých úzkých skleniček. Nejen, že dobře vypadají, ale alkohol se z nich hůře konzumuje a nalejete do nich méně alkoholu, než do těch širokých. Necítíte-li se úplně dobře, je vhodné pauzy mezi požíváním alkoholu prodlužovat nebo přestat s pitím alkoholu úplně a nahradit ho nealko nápoji.

Čím jsou způsobeny projevy kocoviny?

Požijeme-li větší množství alkoholu, a to především v krátkém časovém úseku, může silně zatížit naše játra. V krátkém čase se do nich totiž navalí velké množství toxických látek. Ty nejsou schopné se efektivně a úplně zpracovat. Hladina cukru v krvi klesne a organismus se dehydratuje. Schopnost jater rozkládat alkohol se oslabí a část alkoholu se dostane přímo do krevního oběhu. Nervové dráhy jsou dočasně poškozeny – tato skutečnost se projevuje zhoršenou funkcí mozku, tedy například zpomalenými reflexy. Tyto příznaky mohou vyvolat zmatenost a výpadky paměti, ve vážnějších případech pak může dojít k tikům, nekontrolovatelné činnosti svalů, dostavují se problémy s krevním tlakem, či dýchací obtíže.

Kocovina ovlivňuje mozek

Přehnaná konzumace alkoholu člověka hodně ovlivňuje, z přespřílišného pití se totiž jen tak nevyspíme. Následkem je nesoustředěnost, pomalé reakce, poruchy funkcí mozku, a to i v době, kdy už alkohol nemáme v krvi.

Přehnaná konzumace alkoholu člověka hodně ovlivňuje, z přespřílišného pití se totiž jen tak nevyspíme.

Jak na kocovinu přírodními prostředky?

Detoxikací proti kocovině

Ideální a stoprocentně účinné řešení kocoviny neexistuje, její příznaky je však možné zmírnit. Vše, co proti kocovině uděláme, by se mělo nést v duchu detoxikace, jejímž cílem je opětovné znovunastolení rovnováhy v našem těle.

Voda je nejlepší prevencí i léčbou kocoviny

V případě kocoviny pijte co nejvíce vody, chcete-li kocovině předejít, pak pijte vodu i v průběhu pití alkoholu. Hned z rána začněte také vodou, nejlépe ještě před odchodem z postele, nahradíte tak vyplavené tekutiny a vytvoříte i základ pro častější močení, čímž se přirozeně vyplaví etylen z organismu.

Proti kocovině bojujte správnou snídaní

Jeden z příznaků kocoviny je nechutenství. Snídani však v žádném případě nevynechávejte. Při kocovině pomáhá pojídání ovoce (vynikající je třeba banán) a také jednoduchá a lehce stravitelná jídla. Ovoce má mnoho vitamínů, které pomáhají k rychlejší regeneraci unaveného organismu. Jídlem, které lze po večírku doporučit, je rozhodně topinka. Topinkou zmírníte pocit pálení žaludku, topinka s medem zvýší potřebnou hladinu cukru v krvi. Kofeinové nápoje a sycené nápoje podmiňují tvorbu žaludeční kyseliny a dráždí sliznici střevní stěny. Ověřenou klasikou při překonávání rán s kocovinou je silný vývar. Konzumace silné polévky, nejlépe hovězího vývaru, dodá tělu draslík, sůl a další látky, které byly alkoholem odplaveny. Pokud ještě před večírkem víte, že vám kocovina další den hrozí, vývar si připravte dopředu. Následující ráno budete za tento krok velmi vděční.

Dostatek spánku a odpočinku

Proti kocovině pomáhá odpočinek a klid. Pokud se chystáte pít, raději si udělejte druhý den volno, Jít s kocovinou do práce není nic příjemného.

Studená sprcha

Krátká studená sprcha po ránu či po pití vás jistojistě probere a tělu dodá energii.

Banánový koktejl s medem

Jakkoli si to v kocovinovém stavu nedokážete představit, pomůže vám mléčný banánový koktejl s medem. Dodá tělu vitamíny a sníží překyselení žaludku.

Míchaná vajíčka

Cystein, který je obsažen ve vajíčkách, podporuje detoxikaci organismu od škodlivých toxinů, vajíčka navíc dodají energii.

Roztok s jedlou sodou nebo bylinkové odvary

Cítíte-li žaludeční nevolnost, vypijte roztok s jedlou sodou, ta sníží překyselení žaludku. Žaludek zklidní rovněž bylinkové odvary, vynikající jsou odvary z máty, heřmánku a zázvoru.

Dodejte tělu vitamíny

Ve formě ovocné šťávy získejte pro tělo B-komplex a vitamín C.

Běžte na procházku

Skvělým způsobem, jak se zbavit kocoviny, je rozchodit ji. Pokud můžete, vyjděte si na procházku, kyslík rychleji zničí zbytky alkoholu.

Čistící schopnosti kapusty a zelí

Syrová kapusta a zelí jsou tradičními léky proti kocovině. Kapusta a zelí chrání sliznici žaludku a střev, potlačují i nepříznivé vlivy alkoholu.

Odvar z kůry vrby bílé

Pomalým varem připravíme odvar z kůry vrby bílé. V zakrytém hrnci vařte po dobu 10 minut. Vrba bílá obsahuje přirozené látky podobné některým léčivům, které mohou mírnit nepříjemné fyzické pocity a bolesti hlavy při kocovině.

Zázvorový nálev na nevolnost

Zázvor je bylinný lék, který umí mírnit účinky nevolnosti. Zázvor je potřeba oloupat, nastrouhat a zalít horkou vodou, je třeba vše nechat vše chvilku odstát.

Co s alkoholovým zápachem?

Co se týká alkoholového zápachu, jedná se spíše o společenskou záležitost, než o zdravotní problém. Alkoholový zápach po večírku je nepříjemný, ale je možné se ho zbavit za pomoci přírodních prostředků. Žvýkejte zázvor, mátu nebo fenykl. Další možnost je vzít si plátek citronu, pokapat ho kapkami proti kašli a vycucnout. Vyčistěte si zuby i jazyk a vypláchněte ústa.

Jak zklidnit červené oči po večírku?

Opláchněte si obličej čistou vodou, na oční víčka položte cokoli velmi studeného. Zklidnit oči můžete také za pomoci pytlíčků od čaje. Na plátky nakrájená okurka rovněž vykoná svoji službu. Na oči si můžete nakapat i růžovou vodu.

Jak se zbavit úzkosti?

Po vypití většího množství alkoholu je běžné, že pociťujeme úzkosti a deprese. Nejlépe se jich zbavíte tak, že si dopřejete horkou lázeň a vše necháte odplynout. Pusťte si hudbu, kterou máte rádi, která se vám líbí, věnujte se tomu, co vás baví. Zkuste si zacvičit, i to může pomoci. Na úzkost pomůže i vydatný noční spánek.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Červená řepa jako superpotravina? Šťáva z červené řepy vás nabije vitamíny

Ne nadarmo je červená řepa skutečně zařazená mezi superpotraviny. Krom toho, že je extrémně zdravá a našemu tělu prospěšná, je to také tradiční levná zimní zelenina. Je jí všude dostatek a připravit si z ní můž...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Canicross, jak začít? Aneb když vy i váš pejsek milujete běhání

Psí sporty jsou ideálním způsobem, jak zabavit a rozvíjet aktivní pejsky. Platí-li výraz “jaký pes, takový pán” a jste-li sami příznivci pohybu a sportu, pak možná běháte při venčení společně. Od toho už je jen...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…