
Cesta do tajů egyptské aromaterapie
Navštivte Egypt a nechte se kromě zdejší historie, památek, pláží, moře a kuchyně okouzlit také místními čarovnými vůněmi. Právě Egypťané jsou totiž národem, který využívání vůní a výrobu parfémů povznesl a rozšířil do velké části světa.
Záznamy o využívání vonných látek jsou staré jako historie sama. Už před mnoha tisíci lety byly během náboženských obřadů a rituálů páleny aromatické rostliny a čerstvé květiny se používaly nejen ke zkrášlení, ale také pro svou příjemnou vůni, která měla často uklidňující nebo naopak stimulující účinky.
Vonné látky a aromaterapie byly využívány hojně už ve starém Egyptě. Jako milovnice vůní a parfémů byla známá i slavná Kleopatra. Legenda praví, že nechala svou osobní vůní natřít plachty lodí, aby Marcus Antonius věděl, kdykoli se bude blížit k jeho břehům.
Pro faraony bylo zajištění příjemných vůní opravdu důležité, protože reprezentovalo jejich kontrolu nad daným místem a také civilizovanost. Zápach znamenal pro Egypťany nebezpečí a chaos, kdežto vůně signalizovala svět, který je v pořádku a spravedlivý.
Aromatické látky byly v Egyptě využívány nejen k estetickým účelům, ale také k léčení, balzamování a náboženským rituálům. Některé z vůní byly dokonce zasvěceny konkrétním bohům. Příprava vonných esencí, olejů a mastí zde byla považována za vysoce ceněné umění.
Aromaterapie neboli léčba pomocí vůní je druh alternativní medicíny, který využívá éterické oleje a další vonné látky ke změně duševního stavu, nálad a zdraví. Existují o ní písemné záznamy i archeologické důkazy již z dob nejstarších civilizovaných společností. Pojem aromaterapie se však objevil až v roce 1937 v knize francouzského chemika René-Maurice Gattefossé, který doporučoval éterické oleje nejen pro léčbu poranění, ale také zlepšení psychického stavu.
Vůně skutečně dokáží ovlivnit tělesnou i psychickou stránku člověka – působí na naše smysly a vyvolávají v našem těle různé biologické reakce. Není pochyb, že se pojí s našimi vzpomínkami, náladami a emocemi. Díky nim lze podporovat různé tělesné funkce, napomáhat lepší cirkulaci krve, vylučování odpadních látek a podobně.
Esenciální neboli éterické oleje se získávají lisováním, parní destilací nebo extrakcí z různých částí rostlin – květů, listů, pupenů, plodů, dřeva atd. Mezi nejrozšířenější patří citrusy, jehličnany, eukalyptus, levandule, jasmín, šalvěj, růže, máta, vanilka, skořice a santalové dřevo. Lze je využít k masáži, kdy se míchají s rostlinnými oleji, ke koupeli, inhalaci nebo do aromalampy. Některé vůně mají uklidňující, jiné stimulující účinky. Ani s jedním typem by se to však nemělo přehánět.
Pojeďte s CK Blue Style do Egypta, poznejte místní vůně a dopřejte si uvolnění a odpočinek v podobě autentické egyptské aromaterapie. Navštívit můžete také Perfumes Palace a dovézt si domů jako suvenýr nebo dárek vybranou vonnou esenci.
Diskuse k článku