img

Chystáte se na pěstování aloe vera? Poradíme, jak na to.

Rostlina aloe vera se v léčitelství používá už po tisíce let. Pěstováním aloe very doma si můžete obstarat i vlastní gel z aloe, který zajistí…

pěstování aloe vera

Aloe vera je zázračnou rostlinkou. Má řadu léčivých účinků a k tomu i široké využití. Aloe vera nám může pomoci například s rychlejším hojením ran. Pěstování aloe very je opravdu snadné, zvládne to i úplný začátečník. Řekneme, jaké má aloe vera pěstování. Od půdy přes zálivků až po množení. Dozvíte se nejen o pěstování aloe very, ale také o tom, na co všechno se aloe vera rostlina používá. Pokud však užíváte aloe vera dlouhodobě k léčbě zdravotních problémů, na pěstování rostliny doma se nespoléhejte. Blahodárné účinky aloe vera získává především díky půdě a prostředí, ve kterém vyrůstá a které nelze u nás zcela napodobit.

Aloe vera: pěstování doma zajistí rychlejší hojení

Rostlina aloe vera se v léčitelství používá už po tisíce let. Pěstováním aloe very doma si můžete obstarat i vlastní gel z aloe, který zajistí rychlou regeneraci kůže po různých poraněních. Existují však i další produkty z aloe vera, které se postarají i o čistý organismus, krásnou pleť a zdravé zuby. Navíc aloe vera zabraňuje zácpě, vysokému cukru v krvi a dokonce i rakovině. Bohužel, v našich podmínkách nejde aloe vera pěstovat doma dlouhodobě, ve větším množství a především v potřebné kvalitě. Nejsou na to vhodné podmínky. Jiné účinky má rostlina vypěstovaná v Mexiku, v Africe i v Evropě. Na našem kontinentu nejpříhodnější podmínky pro pěstování aloe vera poskytují Kanárské ostrovy.

Pokud se rozhodnete pro pěstování aloe very, poslouží vám jako hezká ozdoba interiéru i exteriéru. Využít můžete také její listy k ošetření drobných poranění. Rozhodně však rostlina pěstovaná v ČR není určena k vnitřnímu užívání, na zázračnou léčbu zapomeňte. Na trhu ale najdeme kvalitní produkty z aloe, které nám s našimi potížemi pomůžou.

Krémy: Aloe vera rostlina pomáhá s kožními problémy. Udržuje pokožku čistou a zbavuje jí nečistot. Proto se hodí zejména do krémů. Vyzkoušejme denní krém z nejkvalitnější aloe na trhu.

pěstování aloe vera krém

Kosmetika: Odborné aloe vera pěstování se nejčastěji používá do různé kosmetiky. Například v šampónech posiluje vlasy a zbavuje lupů.

Gely: Aloe vera snižuje zanícení a urychluje hojení. Dokonce specializované produkty zlepšují lupénku a jizvy po operaci. Aloe vera pěstování doma se nám bude hodit při rankách, drobných popáleninách a jiných podrážděních kůže. Výhodou domácího aloe vera pěstování je organický původ. Pokud si budeme chtít gel koupit, volme právě čisté organické gely.

Koncentrát: Čistý extrakt z aloe vera se používá nejrůznějšími způsoby. Nejčastěji se dává do jídla. Například do smoothies, nápojů i salátů. Anebo jen tak na lžičce, jako lék. Kupované koncentráty by měly být lisované za studena, aby si udržely co nejvíce léčivých účinků.

pěstování aloe vera gel

Pěstování aloe very v 10 krocích

Pěstování aloe very je opravdu snadné. S trochou času a správné péče se jí bude dařit i u nás. Dejme si pozor, aby byla aloe vera rostlina vhodná na léčebné účinky. Některé prodávané aloe slouží jen na okrasu. Nejlépe se porozhlédněme po internetu, ve specializovaných časopisech anebo se poptejme po známých.

1. Aloe vera potřebuje dobře propustnou půdu. Rostlina je uzpůsobená tomu, aby přežívala v suchých oblastech. Pokud by byla ve stojaté vodě, začne uhnívat. Použijme substrát na kaktusy. Nebo si vytvořme vlastní, ze tří částí: půda, písek a štěrk.

2. Na pěstování aloe very potřebujeme květináč s otvorem na dně. Voda bude mít kudy odtékat a kořeny nebudou uhnívat.

3. Na dno květináče dejme trochu substrátu.

4. Opatrně vezměme rostlinu aloe vera a dejme jí do květináče. Spodní část s kořeny zahrňme substrátem. Všechny listy by měly být nad půdou. Jinak listy uhnívají.

5. Povrch půdy zakryjme štěrkem anebo oblázky. Substrát udržíme na svém místě a listy zůstanou zdravé. Navíc tím zabráníme odpařování. Ideálně zvolme bílé kamínky, odráží teplo ze slunce na rostlinu. Tak aloe vera udržíme ve větším teple.

6. Nejlépe se jí bude dařit v teplém až horkém prostředí. Poskytněme aloe dostatek slunce a tepla. Pěstování aloe very vyžaduje, aby byla rostlinka alespoň 8 až 10 hodin na slunci.

7. Pravidelně aloe vera zalévejme. Zejména během horkého léta. Dejme pozor, abychom ji nepřelili. Ale prvních pár dnů po zasazení aloe vera nezalévejme vůbec. Rostlina se totiž začíná správně zakořeňovat a obnovovuje poškozené kořeny. Voda v kombinaci se zraněnými kořínky by znamenala uhnití.

8. I v chladných dnech platí pro pěstování aloe very pravidelná zálivka. Ale pouze jednou či dvakrát za měsíc. Pokud máme aloe vera ve vytopeném pokoji, zalévejme ji častěji.

9. Rostlina aloe vera má krátké kořínky a těžké listy. Když se tyto lístky začnou rozrůstat přes květináč, jednoduše přesaďme aloe do většího květináče.

10. Jednou za rok můžeme přihnojit. Ale není to pro pěstování aloe very nutnost. Nejlepší hnojiva pro aloe jsou ty s nízkým obsahem sodíku, dusíku a naopak vyšším podílem fosforu. Hnojme na konci jara.

Aloe vera: rostlina patří na zimu dovnitř

Rostlina aloe vera je schopná přežít i chladnější období. Tehdy většinou dormuje, tedy spí. Ovšem nikdy by neměla být vystavená teplotám pod – 4° C. S mrazíky se proto aloe vera dává do vnitřních prostor. Nejlépe za okno, aby měla stále přísun světla. Nejslunnější okna většinou bývají ta otočená na západ nebo jih.

Jak pěstovat aloe vera, aby byla rostlina zdravá?

Pravidelně čistěme listy. Buďme ale opatrní. Snadno bychom mohli poškodit kořeny. Půda v okolí aloe by neměla mít žádný plevel. Jak pěstovat aloe vera bez problémů?

  • Listy se zdají ploché a příliš nízko u země. Znamená to, že rostlinka potřebuje více slunečného světla.
  • Listy jsou tenké a zkroucené. Aloe vera potřebuje více vody.
  • Listy se začínají zbarvovat do žluta a jsou daleko od sebe. Přestaňme rostlinu na chvíli zalévat. Alespoň po dobu jednoho týdne. Zbarvené listy můžeme odstranit, nejlépe vydezinfikovaným nožem.
  • Listy začínají hnědnout. Pozor, listy aloe vera se pálí. Přesuňme ji na jiné místo a omezme sluneční záření, aby nedošlo k další újmě.

Jak se získává z aloe vera šťáva?

  1. Vezměme 3 až 4 zdravé listy.
  2. Odřízněme je od rostliny vydezinfikovaným nožem. Nejvíce živin je na začátku stonků.
  3. Gel se nachází uvnitř listů. Odstraňme tedy jejich slupku.
  4. Objeví se vytékající žlutá tekutina. Tu nebudeme potřebovat.
  5. Gel nařežme na kostičky.

domácí aloe vera gel

Aloe vera: množení

Rostlina aloe vera je sukulent. Nejlepší formou množení je proto oddělení mladší odnože rostliny i s kořínky. Jakmile se nám aloe vera rostlina rozroste přes celý květináč, začne produkovat mladé odnože. To jsou zárodky další rostlinky. Poznáme je tak, že vypadají jako oddělený list vyrůstající přímo z půdy, mimo hlavní rostlinu. Jak vypadá u aloe vera množení?

Nechme odnož dorůst do výšky 7,5 centimetrů. Jako mladé totiž sdílí kořenový systém s mateřskou rostlinou. Když jsou vyšší, je větší šance, že už mají založené vlastní kořeny. Do té doby by se u mladé rostlinky měl objevit také větší počet listů.

Na oddělení mladé rostliny od mateřské použijme ostrý a čistý nůž. Nejlépe ho vydezinfikujme. Odstraňme z mladé rostliny všechny nečistoty a substrát odhrňme tak, abychom viděli, jestli je srostlá s mateřskou aloe. Jestli ano, odřízněme ji. Dejme pozor, aby mladá rostlina měla své vlastní kořeny.

Odříznutou odnož nechme pár dní jen tak na vzduchu. Až poté ji zasaďme stejným způsobem, jako dospělou rostlinu aloe.

Nejprve mladou aloe vera nezalévejme přímo, ale jednou za pár dní použijme rozprašovač. Až po několika týdnech můžeme začít rostlinku zalévat. Vytvoří se jí totiž už vlastní silné kořeny.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Bylinkový horoskop na rok 2021: Jaká bylinka je přisouzena právě vám?

Netradiční, přesto velmi milý bylinkový horoskop na rok 2021. Jaký bude, podle rostlin a bylinek? Co vám dali do vínku a jak vidí další rok vašeho života? Nahlédněte pod pokličku čerstvě vonícího a svěžího horo...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…