Chystáte se na pěstování aloe vera? Poradíme, jak na to.

Chystáte se na pěstování aloe vera? Poradíme, jak na to.

Aloe vera je zázračnou rostlinkou. Má řadu léčivých účinků a k tomu i široké využití. Aloe vera nám může pomoci například s rychlejším hojením ran. Pěstování aloe very je opravdu snadné, zvládne to i úplný začátečník. Řekneme, jaké má aloe vera pěstování. Od půdy přes zálivků až po množení. Dozvíte se nejen o pěstování aloe very, ale také o tom, na co všechno se aloe vera rostlina používá. Pokud však užíváte aloe vera dlouhodobě k léčbě zdravotních problémů, na pěstování rostliny doma se nespoléhejte. Blahodárné účinky aloe vera získává především díky půdě a prostředí, ve kterém vyrůstá a které nelze u nás zcela napodobit.

Aloe vera: pěstování doma zajistí rychlejší hojení

Rostlina aloe vera se v léčitelství používá už po tisíce let. Pěstováním aloe very doma si můžete obstarat i vlastní gel z aloe, který zajistí rychlou regeneraci kůže po různých poraněních. Existují však i další produkty z aloe vera, které se postarají i o čistý organismus, krásnou pleť a zdravé zuby. Navíc aloe vera zabraňuje zácpě, vysokému cukru v krvi a dokonce i rakovině. Bohužel, v našich podmínkách nejde aloe vera pěstovat doma dlouhodobě, ve větším množství a především v potřebné kvalitě. Nejsou na to vhodné podmínky. Jiné účinky má rostlina vypěstovaná v Mexiku, v Africe i v Evropě. Na našem kontinentu nejpříhodnější podmínky pro pěstování aloe vera poskytují Kanárské ostrovy.

Pokud se rozhodnete pro pěstování aloe very, poslouží vám jako hezká ozdoba interiéru i exteriéru. Využít můžete také její listy k ošetření drobných poranění. Rozhodně však rostlina pěstovaná v ČR není určena k vnitřnímu užívání, na zázračnou léčbu zapomeňte. Na trhu ale najdeme kvalitní produkty z aloe, které nám s našimi potížemi pomůžou.

Krémy: Aloe vera rostlina pomáhá s kožními problémy. Udržuje pokožku čistou a zbavuje jí nečistot. Proto se hodí zejména do krémů. Vyzkoušejme denní krém z nejkvalitnější aloe na trhu.

pěstování aloe vera krém

Kosmetika: Odborné aloe vera pěstování se nejčastěji používá do různé kosmetiky. Například v šampónech posiluje vlasy a zbavuje lupů.

Gely: Aloe vera snižuje zanícení a urychluje hojení. Dokonce specializované produkty zlepšují lupénku a jizvy po operaci. Aloe vera pěstování doma se nám bude hodit při rankách, drobných popáleninách a jiných podrážděních kůže. Výhodou domácího aloe vera pěstování je organický původ. Pokud si budeme chtít gel koupit, volme právě čisté organické gely.

Koncentrát: Čistý extrakt z aloe vera se používá nejrůznějšími způsoby. Nejčastěji se dává do jídla. Například do smoothies, nápojů i salátů. Anebo jen tak na lžičce, jako lék. Kupované koncentráty by měly být lisované za studena, aby si udržely co nejvíce léčivých účinků.

pěstování aloe vera gel

Pěstování aloe very v 10 krocích

Pěstování aloe very je opravdu snadné. S trochou času a správné péče se jí bude dařit i u nás. Dejme si pozor, aby byla aloe vera rostlina vhodná na léčebné účinky. Některé prodávané aloe slouží jen na okrasu. Nejlépe se porozhlédněme po internetu, ve specializovaných časopisech anebo se poptejme po známých.

1. Aloe vera potřebuje dobře propustnou půdu. Rostlina je uzpůsobená tomu, aby přežívala v suchých oblastech. Pokud by byla ve stojaté vodě, začne uhnívat. Použijme substrát na kaktusy. Nebo si vytvořme vlastní, ze tří částí: půda, písek a štěrk.

2. Na pěstování aloe very potřebujeme květináč s otvorem na dně. Voda bude mít kudy odtékat a kořeny nebudou uhnívat.

3. Na dno květináče dejme trochu substrátu.

4. Opatrně vezměme rostlinu aloe vera a dejme jí do květináče. Spodní část s kořeny zahrňme substrátem. Všechny listy by měly být nad půdou. Jinak listy uhnívají.

5. Povrch půdy zakryjme štěrkem anebo oblázky. Substrát udržíme na svém místě a listy zůstanou zdravé. Navíc tím zabráníme odpařování. Ideálně zvolme bílé kamínky, odráží teplo ze slunce na rostlinu. Tak aloe vera udržíme ve větším teple.

6. Nejlépe se jí bude dařit v teplém až horkém prostředí. Poskytněme aloe dostatek slunce a tepla. Pěstování aloe very vyžaduje, aby byla rostlinka alespoň 8 až 10 hodin na slunci.

7. Pravidelně aloe vera zalévejme. Zejména během horkého léta. Dejme pozor, abychom ji nepřelili. Ale prvních pár dnů po zasazení aloe vera nezalévejme vůbec. Rostlina se totiž začíná správně zakořeňovat a obnovovuje poškozené kořeny. Voda v kombinaci se zraněnými kořínky by znamenala uhnití.

8. I v chladných dnech platí pro pěstování aloe very pravidelná zálivka. Ale pouze jednou či dvakrát za měsíc. Pokud máme aloe vera ve vytopeném pokoji, zalévejme ji častěji.

9. Rostlina aloe vera má krátké kořínky a těžké listy. Když se tyto lístky začnou rozrůstat přes květináč, jednoduše přesaďme aloe do většího květináče.

10. Jednou za rok můžeme přihnojit. Ale není to pro pěstování aloe very nutnost. Nejlepší hnojiva pro aloe jsou ty s nízkým obsahem sodíku, dusíku a naopak vyšším podílem fosforu. Hnojme na konci jara.

Aloe vera: rostlina patří na zimu dovnitř

Rostlina aloe vera je schopná přežít i chladnější období. Tehdy většinou dormuje, tedy spí. Ovšem nikdy by neměla být vystavená teplotám pod – 4° C. S mrazíky se proto aloe vera dává do vnitřních prostor. Nejlépe za okno, aby měla stále přísun světla. Nejslunnější okna většinou bývají ta otočená na západ nebo jih.

Jak pěstovat aloe vera, aby byla rostlina zdravá?

Pravidelně čistěme listy. Buďme ale opatrní. Snadno bychom mohli poškodit kořeny. Půda v okolí aloe by neměla mít žádný plevel. Jak pěstovat aloe vera bez problémů?

  • Listy se zdají ploché a příliš nízko u země. Znamená to, že rostlinka potřebuje více slunečného světla.
  • Listy jsou tenké a zkroucené. Aloe vera potřebuje více vody.
  • Listy se začínají zbarvovat do žluta a jsou daleko od sebe. Přestaňme rostlinu na chvíli zalévat. Alespoň po dobu jednoho týdne. Zbarvené listy můžeme odstranit, nejlépe vydezinfikovaným nožem.
  • Listy začínají hnědnout. Pozor, listy aloe vera se pálí. Přesuňme ji na jiné místo a omezme sluneční záření, aby nedošlo k další újmě.

Jak se získává z aloe vera šťáva?

  1. Vezměme 3 až 4 zdravé listy.
  2. Odřízněme je od rostliny vydezinfikovaným nožem. Nejvíce živin je na začátku stonků.
  3. Gel se nachází uvnitř listů. Odstraňme tedy jejich slupku.
  4. Objeví se vytékající žlutá tekutina. Tu nebudeme potřebovat.
  5. Gel nařežme na kostičky.

domácí aloe vera gel

Aloe vera: množení

Rostlina aloe vera je sukulent. Nejlepší formou množení je proto oddělení mladší odnože rostliny i s kořínky. Jakmile se nám aloe vera rostlina rozroste přes celý květináč, začne produkovat mladé odnože. To jsou zárodky další rostlinky. Poznáme je tak, že vypadají jako oddělený list vyrůstající přímo z půdy, mimo hlavní rostlinu. Jak vypadá u aloe vera množení?

Nechme odnož dorůst do výšky 7,5 centimetrů. Jako mladé totiž sdílí kořenový systém s mateřskou rostlinou. Když jsou vyšší, je větší šance, že už mají založené vlastní kořeny. Do té doby by se u mladé rostlinky měl objevit také větší počet listů.

Na oddělení mladé rostliny od mateřské použijme ostrý a čistý nůž. Nejlépe ho vydezinfikujme. Odstraňme z mladé rostliny všechny nečistoty a substrát odhrňme tak, abychom viděli, jestli je srostlá s mateřskou aloe. Jestli ano, odřízněme ji. Dejme pozor, aby mladá rostlina měla své vlastní kořeny.

Odříznutou odnož nechme pár dní jen tak na vzduchu. Až poté ji zasaďme stejným způsobem, jako dospělou rostlinu aloe.

Nejprve mladou aloe vera nezalévejme přímo, ale jednou za pár dní použijme rozprašovač. Až po několika týdnech můžeme začít rostlinku zalévat. Vytvoří se jí totiž už vlastní silné kořeny.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 21. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 23. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
NEDĚLE 27. 06. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Jak se psychicky připravit na rodinnou dovolenou

Ačkoli máme pocit, že z uplynulého roku plného neplánovaného domácího vězení máme natrénováno, opak bývá pravdou. Rodinná dovolená bývá strašákem i pro otrlé jedince. Přitom by to měla být chvíle, kdy si užijte...

Dovolená podle horoskopu: Jakou destinaci byste měli rozhodně navštívit?

Dovolená podle horoskopu může naplnit vaše očekávání i tajné touhy. Nevíte, kam letos zavítat za odpočinkem? Pak se můžete inspirovat díky astrologii. Ta vám poskytne jisté rady, ohledně ideální zahraniční dest...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Domácí sauna poskytne skvělý relax i dokonalé soukromí

Domácí sauna má nespočet benefitů. Prohřívat tělo si můžete zcela v soukromí svého obydlí a nemusíte platit za vstup. To je však jen začátek. Pokud se budete saunovat pravidelně, významně tím posílíte svůj imun...

Vyrobte si originální patrový květináč. Ozdobí váš balkón nebo terasu

Kaskádový nebo také patrový květináč je teď velmi populární. Samozřejmě si jej můžete jít koupit do obchodu, ale připravte si v tom případě větší sumu peněz. Případně si jej můžete za zlomek ceny sami doma vyro...

Sportovní výkon můžete vylepšit správným výběrem motivační hudby

Co nejlepší sportovní výkon nemusí zajímat zrovna jen vrcholové sportovce. Vyžadovat ho můžete třeba i vy, protože si prostě chcete něco dokázat anebo potřebujete vylepšit fyzickou kondici. Jak se tedy vybičova...

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Hic jak sviň!

Jako jo, je léto a my lidi zase budem žbrblat na to, že je moc horko a teploty by byly snesitelnější o pár stupňů níž. Jenže tohle je na Česko tak trochu moc, nebo tedy aspoň na můj organismus. Procházky se psékem jsou dost vo život, hlavně když si vyberem takovou tu fitness cestu lesejkem. Ale co, aspoň si vyhřejem kosti, že jo!?