Jak a kdy začít s běháním po těhotenství?

Jak a kdy začít s běháním po těhotenství?

Běhání je jedna z aktivit, kterou se po porodu mohou ženy opět dostat do formy. Po určité době odpočinku tréninku nic nebrání, nicméně přesto je vhodné dodržovat několik důležitých pravidel.

Fyzická aktivita po porodu

Ženy během těhotenství výrazně přiberou, přičemž nějaké to kilo navíc může zůstat i po samotném porodu. Zhubnout je následně možné vícero způsoby, ovšem nejpřirozenějším pohybem je chůze a běh. Do formy se navíc budou chtít dostat i maminky, které se běhání věnovaly před otěhotněním, případně i v průběhu těhotenství. Ačkoli existuje plno zkazek o tom, že má fyzická aktivita negativní vliv na chuť a množství mateřského mléka či dokonce samotnou možnost kojit, není to pravda. K běhu se tedy po porodu vrátit můžete, jen je potřeba dodržovat určitá pravidla.

Upozorňujeme: běhat lze i v průběhu těhotenství. Nastávající maminky v kondici navíc obvykle lépe snášejí porod. Je ovšem potřeba běhat opatrně a zároveň naslouchat svému tělu. Pro nabrání či udržení kondice lze ovšem využít i méně náročné aktivita jako např. procházky, plavání nebo jógu.

Nejprve se dostaňte do původní formy

Obecně se udává, že by se novopečené maminky měly vyvarovat náročným fyzickým aktivitám alespoň šest týdnů po těhotenství. Po porodu si je určitě vhodné dát na pár týdnů přestávku. Pak už se je ale možné začít se vracet do původní formy. Doba se ovšem liší s ohledem na způsob porodu.

  • Maminky, které rodily přirozeně, tedy vaginálně, mohou začít s fyzickou aktivitou dva až šest týdnů po porodu.
  • Pokud bylo nutné provést císařský řez, ke cvičení se lze vrátit později. Obvykle se doporučuje doba čtyři až osm týdnů po porodu.

Ženy by samozřejmě měly naslouchat svému tělu. Někteří odborníci dokonce doporučují návrat k pohybu až po třech měsících. Můžete to sice zkusit dříve (viz výše), pokud ale ucítíte, že něco není v pořádku (po císařském řezu může kupříkladu některé ženy při fyzické aktivitě bolet břicho), zmírněte, případně se obraťte na svého lékaře. V každém případě není třeba začínat nijak extrémně, nejprve se soustřeďte na posílení částí těla, na které mělo těhotenství a porod největší vliv. Na jaké? 

  • Pánevní dno – svaly pánevního dna bývají oslabeny a narušeny. S cviky k jejich posílení je možné začít prakticky ihned po porodu, aby byly schopné ustát otřesy a fyzickou aktivitu.
  • Příčný břišní sval – těhotenství a porod mají vliv i na tuto část těla, jíž je třeba rovněž posílit. Doporučujeme nicméně začít se svaly pánevního dna a na posilování břicha se zaměřit až posléze. Po císařském řezu je vhodné s takovým cvičením posečkat až po zahojení jizvy.

Tip: K posilování po těhotenství by se vám mohlo hodit nové fitness oblečení, díky kterému budete krásná jak při posilování doma, tak i ve fitku.

Jak začít s návratem k běhání?

Začínajícím běžcům se obvykle doporučuje začít rychlou chůzí. Pokud ucítíte, že vám takový pohyb nečiní žádné potíže, můžete se rozeběhnout. Na druhou stranu je určitě vhodné zahájit lehkým klusem. Rozhodně byste si tedy od počátku na sebe neměla dávat přehnané nároky, ale optimální je postupovat pozvolně, protože pak nehrozí žádné negativní vlivy na váš organismus. Zkrátka a dobře méně může někdy znamenat více, takže zbytečně neriskujte, ale do formy se dostávejte postupně. 

Několik tipů na závěr

Jak je patrné z předešlých řádků, při běhání po těhotenství je vhodné začít až po dostatečné době pro odpočinek a navíc je vhodné postupovat krok za krokem. Na závěr našeho článku pro vás máme ještě několik tipů, na co se zaměřit, aby bylo běhání po porodu co nejefektivnější a s minimem rizik.

  • Pořiďte si kvalitní dámské běžecké boty. To samozřejmě neplatí pouze pro ženy po těhotenství, ale obecně pro všechny běžce. Takové boty totiž pomáhají dodržovat správnou techniku běhu, chrání nohy před zraněním a navíc umožňují běhat bezbolestně a více si pohyb užívat.
  • Chybět by vám neměla ani sportovní podprsenka. Tato výbava na běh snižuje riziko poškození vnitřního prsního vaziva i pokožky, přičemž zmenšuje také zátěž zad a ramen.
  • Dbejte na hygienu prsou. Běh nemá negativní vliv na mateřské mléko, nicméně na kůži ulpí společně s potem sůl. Po fyzické aktivitě se před samotným kojením tedy vždy osprchujte.
  • Zkuste co nejvíce spát. Jistě, péče o nejmenší děti může být dosti náročná a nedostatek spánku je průvodní jev prvních měsíců po porodu. Přesto si zkuste odpočinout, což je důležité pro regeneraci po jakékoli fyzické aktivitě.
  • Jezte zdravě a dodržujte pitný režim. Opět rada, které platí všeobecně. Pokud chcete dobře trénovat, tělo musí mít samozřejmě dostatek kvalitních živin a tekutin.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.