Jak a kdy začít s běháním po těhotenství?

Jak a kdy začít s běháním po těhotenství?

Běhání je jedna z aktivit, kterou se po porodu mohou ženy opět dostat do formy. Po určité době odpočinku tréninku nic nebrání, nicméně přesto je vhodné dodržovat několik důležitých pravidel.

Fyzická aktivita po porodu

Ženy během těhotenství výrazně přiberou, přičemž nějaké to kilo navíc může zůstat i po samotném porodu. Zhubnout je následně možné vícero způsoby, ovšem nejpřirozenějším pohybem je chůze a běh. Do formy se navíc budou chtít dostat i maminky, které se běhání věnovaly před otěhotněním, případně i v průběhu těhotenství. Ačkoli existuje plno zkazek o tom, že má fyzická aktivita negativní vliv na chuť a množství mateřského mléka či dokonce samotnou možnost kojit, není to pravda. K běhu se tedy po porodu vrátit můžete, jen je potřeba dodržovat určitá pravidla.

Upozorňujeme: běhat lze i v průběhu těhotenství. Nastávající maminky v kondici navíc obvykle lépe snášejí porod. Je ovšem potřeba běhat opatrně a zároveň naslouchat svému tělu. Pro nabrání či udržení kondice lze ovšem využít i méně náročné aktivita jako např. procházky, plavání nebo jógu.

Nejprve se dostaňte do původní formy

Obecně se udává, že by se novopečené maminky měly vyvarovat náročným fyzickým aktivitám alespoň šest týdnů po těhotenství. Po porodu si je určitě vhodné dát na pár týdnů přestávku. Pak už se je ale možné začít se vracet do původní formy. Doba se ovšem liší s ohledem na způsob porodu.

  • Maminky, které rodily přirozeně, tedy vaginálně, mohou začít s fyzickou aktivitou dva až šest týdnů po porodu.
  • Pokud bylo nutné provést císařský řez, ke cvičení se lze vrátit později. Obvykle se doporučuje doba čtyři až osm týdnů po porodu.

Ženy by samozřejmě měly naslouchat svému tělu. Někteří odborníci dokonce doporučují návrat k pohybu až po třech měsících. Můžete to sice zkusit dříve (viz výše), pokud ale ucítíte, že něco není v pořádku (po císařském řezu může kupříkladu některé ženy při fyzické aktivitě bolet břicho), zmírněte, případně se obraťte na svého lékaře. V každém případě není třeba začínat nijak extrémně, nejprve se soustřeďte na posílení částí těla, na které mělo těhotenství a porod největší vliv. Na jaké? 

  • Pánevní dno – svaly pánevního dna bývají oslabeny a narušeny. S cviky k jejich posílení je možné začít prakticky ihned po porodu, aby byly schopné ustát otřesy a fyzickou aktivitu.
  • Příčný břišní sval – těhotenství a porod mají vliv i na tuto část těla, jíž je třeba rovněž posílit. Doporučujeme nicméně začít se svaly pánevního dna a na posilování břicha se zaměřit až posléze. Po císařském řezu je vhodné s takovým cvičením posečkat až po zahojení jizvy.

Tip: K posilování po těhotenství by se vám mohlo hodit nové fitness oblečení, díky kterému budete krásná jak při posilování doma, tak i ve fitku.

Jak začít s návratem k běhání?

Začínajícím běžcům se obvykle doporučuje začít rychlou chůzí. Pokud ucítíte, že vám takový pohyb nečiní žádné potíže, můžete se rozeběhnout. Na druhou stranu je určitě vhodné zahájit lehkým klusem. Rozhodně byste si tedy od počátku na sebe neměla dávat přehnané nároky, ale optimální je postupovat pozvolně, protože pak nehrozí žádné negativní vlivy na váš organismus. Zkrátka a dobře méně může někdy znamenat více, takže zbytečně neriskujte, ale do formy se dostávejte postupně. 

Několik tipů na závěr

Jak je patrné z předešlých řádků, při běhání po těhotenství je vhodné začít až po dostatečné době pro odpočinek a navíc je vhodné postupovat krok za krokem. Na závěr našeho článku pro vás máme ještě několik tipů, na co se zaměřit, aby bylo běhání po porodu co nejefektivnější a s minimem rizik.

  • Pořiďte si kvalitní dámské běžecké boty. To samozřejmě neplatí pouze pro ženy po těhotenství, ale obecně pro všechny běžce. Takové boty totiž pomáhají dodržovat správnou techniku běhu, chrání nohy před zraněním a navíc umožňují běhat bezbolestně a více si pohyb užívat.
  • Chybět by vám neměla ani sportovní podprsenka. Tato výbava na běh snižuje riziko poškození vnitřního prsního vaziva i pokožky, přičemž zmenšuje také zátěž zad a ramen.
  • Dbejte na hygienu prsou. Běh nemá negativní vliv na mateřské mléko, nicméně na kůži ulpí společně s potem sůl. Po fyzické aktivitě se před samotným kojením tedy vždy osprchujte.
  • Zkuste co nejvíce spát. Jistě, péče o nejmenší děti může být dosti náročná a nedostatek spánku je průvodní jev prvních měsíců po porodu. Přesto si zkuste odpočinout, což je důležité pro regeneraci po jakékoli fyzické aktivitě.
  • Jezte zdravě a dodržujte pitný režim. Opět rada, které platí všeobecně. Pokud chcete dobře trénovat, tělo musí mít samozřejmě dostatek kvalitních živin a tekutin.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Buďte krásní v každém věku. Předčasné stárnutí pleti lze snadno zbrzdit

Chcete si zachovat mladistvou pleť a jste ochotni pro to udělat cokoliv? Na to, abyste oddálili předčasné známky stárnutí pleti nepotřebujete spoustu peněz a vlastně ani příliš času navíc. Přesto existují triky...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.