Fyzioterapeutka Jana Šebestíková

Rozhovor: „Naše tělo potřebuje dynamický pohyb, jen na sezení není stavěné,“ varuje fyzioterapeutka Jana Šebestíková

Fyzioterapie je denním chlebem Jany Šebestíkové. Obor studovala na 3. lékařské fakultě Karlovy univerzity a následně na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity, kde studium zakončila magisterskou zkouškou. Dále pak absolvovala celou řadu odborných kurzů. Dvanáct let pracovala v nestátním zdravotnickém zařízení v centru Prahy, z čehož šest let byla vedoucí fyzioterapeutkou. Nyní se rozhodla, že bude pracovat už jen sama na sebe.

Fyzioterapeutka má v dnešní době asi dost práce, že?

„Fyzioterapeuti mají hodně práce v jakékoli době. Pacientů, kteří potřebují naši pomoc stále přibývá. Je to vlivem změny životního stylu, sedavého zaměstnání, nedostatkem pohybu k čemuž momentálně přispívají restrikce omezující sport, ale je to dáno i rostoucím věkem populace.“

Poslední rok nám dává poměrně dost zabrat. Hlavně tedy dětem, které sedí celý den u počítače a taky těm, co mají homeoffice. Tloustneme a bolí nás záda. Jak z toho ven, může fyzioterapie pomoci?

„Situace je taková jaká je a my se jí holt musíme přizpůsobit. Platí jasná rovnice, výdej a příjem energie musí být v rovnováze, pokud je příjem vyšší, tak holt budeme přibírat na váze. Doporučení je jednoduché – hlídejte si stravu, snažte se nestresovat a hýbejte se. Provedení už je obtížnější. 

Čtěte také:

Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Fyzioterapie versus rehabilitace: V čem vězí rozdíl?

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Naše těla jsou vývojově připravena na dynamickou fyzickou zátěž, nikoli na dlouhodobou statickou zátěž, kterou představuje sezení. Tuto zátěž dlouho nevydržíme. Objeví se předsunuté držení hlavy, protrakce ramen, zkracují se prsní svaly, ochabují mezilopatkové a břišní svaly a takto bychom mohli v popisu pokračovat. Vznikají tedy svalové dysbalance a vadné držení. Vše vede k přetížení vazivového aparátu, úponů, blokádám kloubů a vzniku bolesti. Tyto změny jsou nejprve funkční (lze je odstranit), ale pokud přetrvávají stávají se strukturálními a tedy trvalými. A tomuto bychom se měli snažit dostatečným pestrým pohybem předejít.“

Jak zajistit dětem dostatek pohybu? Jaký sport jim nabídnout místo fyzioterapie?

„Pohyb u dětí je kapitola sama o sobě. Děti mají obecně málo pohybu. A to i děti sportovci. Sport je jednostrannou zátěží. Bohužel stále málokterý trenér uvažuje v širším kontextu a zapojuje do tréninku balanční nebo kompenzační cviky. Nyní jsou děti pro jistotu zcela bez tréninku, k tomu není co dodat. 

Zdravé dítě je pohybu chtivé, plné energie a zdánlivě neposedné. Na procházce poskakuje, běhá, skáče přes louže (i do louže), vyleze na strom, zakopne, spadne, zvedne se, jezdí na odrážedle, kole… to vše je velice důležité. Učí se rovnováze, učí se padat, novým pohybovým dovednostem a je třeba je v tom podpořit. Pokud jim to budeme zakazovat, oni ztratí zájem. Dětský a adolescentní věk je rozhodující pro vytvoření si vztahu ke sportu, pokud ho nezískají, tak už to nikdy nedoženou. Tady opravdu platí pořekadlo, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Restrikce nás omezují, ale i tak se hýbat určitě lze. Jen je třeba většího nadšení a kreativity. Zacvičte si na zahradě, uspořádejte dětem malou olympiádu, závody v běhu, můžou skákat přes švihadlo, skákat panáka, gumu, hrát fotbal, házet míčem, jít do přírody, inspirovat se můžeme na internetu, kde lze najít i mnoho vnitřních pohybových aktivit.“

Právě sezení u počítače, které je teď běžnou součástí i mladé generace, nám asi docela ničí záda. Je něco, co můžeme dělat, abychom si tolik neubližovali? Jak bys doporučila, ty jako fyzioterapeutka, upravit pracovní místo při homeoffice nebo domácí výuku?

„Ergonomie sezení u počítače je rozhodující pro přežití této doby bez toho, aby se nám zhroutil náš pohybový aparát. Základem by měla být výškově nastavitelná židle. Při sezení by měly být kyčle výš než kolena, zadek by měl být co nejvíce vzadu, záda opřená, lze využít bederní opěrku nebo vypodložit záda třeba polovyfouknutým overbalem. Plosky by měly být opřeny o podložku. Nedávat si nohu přes nohu. Výška stolu by měla být totožná s výškou loktů. Během psaní na klávesnici by mělo předloktí s nadloktím svírat úhel 90°. Optimální vzdálenost monitoru od očí je 45-70 cm. Úhel pohledu by k němu měl být kolmý a směřovat lehce nad střed obrazovky. Vše mít pěkně před sebou.

Pokud musíte pracovat na notebooku, doporučuji pořídit k němu klasickou klávesnici a myš. Při výběru myši bych volila myš vertikální, která umožňuje držet ruku a zápěstí v neutrálně uvolněné pozici s přirozeným úchopem. Při práci měňte často polohu, projděte se, protáhněte, pokud máte k dispozici balón na sezení, střídejte ho s židlí (max. na 20 min, déle na něm neudržíte správnou polohu), udělejte pár dřepů, protáhněte si šíjové svaly, uvolněte ramena. Pokud se často a dlouze zaberete do práce, nařiďte si budík a minimálně jednou za hodinu se opravdu zastavte, projděte a procvičte. Snažte se vnímat vlastní tělo, pokud cítíte bolest, činnost přerušte. Bolest je varovným signálem těla, které se nás snaží informovat a tím zamezit možnému poškození. Je dobré si uvědomit, že sezením dochází k stlačování meziobratlových plotének, které nemají vlastní cévní zásobení, jsou zásobeny z okolí. Pokud se nehýbeme, nemají výživu a hrozí jejich poškození, výhřez ploténky, útlak kořenového nervu atd.“

V posledních letech je velmi moderním sportem běh, je skutečně vhodný pro každého? Jaký je pohled fyzioterapeutky?

„Vhodný pro každého rozhodně není. Určitě bych nedoporučila běhat lidem s nadváhou nebo obezitou. Tam bych raději volila mezi plaváním nebo jízdou na kole, aby nedocházelo k přetížení a poškození kloubů. Stejně tak u počínající artrózy (chrupavka není schopna regenerovat a hrozí rychlý rozvoj artrózy). Dále určitě ne bezprostředně po úrazech dolních končetin nebo po operaci.

Jinak běh rozhodně prospěšný je, vede ke zlepšení kondice, vyčistíme si hlavu, zvyšuje se kapacita plic, snižuje hladinu cholesterolu nebo krevní tlak. Je však nutné dávat pozor na zranění a přetížení, abychom neublížili kloubům a vazům, hlavně po delší pauze nebo v začátcích. Před i po tréninku se pečlivě protáhnout. Běhat optimálně po lese nebo jiných podobných stezkách s měkkým povrchem a používat vhodnou obuv na běh učenou. Pokud trpíte bolestí pohybového aparátu nebo bolest běh vyvolává, tak určitě doporučuji konzultaci s lékařem nebo fyzioterapeutem.“ 

Dá se říci, že je nějaký sport, který skutečně vyhovuje všem?

„Sport, který svědčí každému asi nenajdeme. Vždy je dobré volit podle kondice, věku, osobních preferencí, ale třeba i pohlaví. Zmínila bych ale chůzi, speciálně Nordic walking – chůzi s holemi. Použitím holí snížíme zátěž kloubů až o 30 % , zapojíme 90-95 % všech svalů těla, napřímí se tělo, odlehčí krční páteř. Při chůzi se zapojují šikmé svalové řetězce, hluboký stabilizační systém, šikmé břišní svaly a dochází k uvolnění bederní páteře. Jde o vyvážený pohyb, který je vynikající prevencí svalových dysbalancí. Nordic walking je vhodný tedy i u obézních lidí nebo po úrazech.“

Posilovny i fitness centra jsou zavřená, takže moc možností k pohybu není. Jakou formou tedy nejlépe pohyb zařadit do běžného režimu?

„Samozřejmě záleží o kom konkrétně mluvíme. Pokud hovoříme a sportovci, který se svým tělem umí pracovat, trénuje pravidelně, ví, co si k sobě může dovolit, je zvyklý na tělesnou zátěž, tak ať v ní pokračuje jakýmkoli dostupným způsobem. Sportovci bývají kreativní a posilují například s kládou, s pneumatikou, s lany, činkami, na venkovních hřištích, možností je myslím dostatek i v tomto omezení. Větší problém bych viděla u začínajících sportovců, kteří by potřebovali vedení, které bohužel teď není možné. Tam bych volila online setkání a konzultaci. Popřípadě navštívit fyzioterapeuta, který vám poradí. U začínajících sportovců se často setkáváme s tím, že si v dobré víře vlastně huntují těla, špatně pochopenou technikou nebo přílišnou intenzitou cvičení.

Do běžného denního režimu se pohyb dá zařadit krásně, je dobré, jak jsem již zmiňovala cvičit v pracovní době, zacvičte si při vaření, choďte při telefonování, pokud jezdíte do práce MHD, vystupte o dvě zastávky dříve a dojděte to pěšky. Není třeba cvičit hodinu intenzivně, ale cvičte pár minut několikrát denně.“

Jaké cviky bychom doma mohli provádět, abychom tělo po celodenním sezení pořádně protáhli?

„Vyzkoušejte například protažení šíjových svalů-v poloze v sedě

Uvolnění šíje

  1. Hýžděmi přisedněte levou ruku a ukloňte hlavu vpravo, pravou rukou si můžete lehce dopomoci, nos směřuje přímo před Vás, v poloze vydžte 15 až 30 vteřin a volně prodýchejte, vystřídejte strany. Při cviku byste měli cítit příjemný tah, nikoli bolest.

  2. Poloha shodná, obě ruce dejte za hlavu a udělejte čistý předklon, brada směřuje k hrudníku, opět vydržíme v protažení a prodýcháme.

  3. Tentokrát hlavu otočte bradou přibližně do poloviny klíčku a předkloňte se, můžete si dopomoci rukou. Vydržíme, prodýcháme a strany vyměníme.

Spinální cviky k uvolnění hlubokých zádových svalů

Cvik na uvolnění zádových svalů

Položte se na záda, ruce upažte do stran, dlaně směřují vzhůru, lopatky držte v kontaktu s podložkou, dolní končetiny pokrčte a opřete o chodidla, kolena a kotníky se stále musí dotýkat, s nádechem přetáčejte kolena na jednu stranu a hlavu na druhou, na konci cviku vydechněte a s nádechem zase vracejte do výchozí pozice. Poté vystřídejte strany. Cvičení provádějte pomalu a řiďte se rytmem vlastního dechu. Cvik několikrát zopakujte.

Pozice střechy z jógy 

Cvik zvaný "střecha"

Začneme v kleku na všech čtyřech se zápěstími přímo pod rameny a koleny na šíří pánve. Opřete se o prsty na nohou a pomalu zvedněte boky. Pokud máte zkrácené podkolenní šlachy, začínejte s pokrčenými koleny a postupně se nohy snažte propínat. Dlaněmi tlačte do země, držte zpevněné břicho a snažte se přiblížit trupem ke stehnům.

Kromě klasické fyzioterapie děláš i metodu Doc. MUDr. Miroslava Tichého, CSc.. V čem je tato metoda lepší. Nebo proč ses rozhodla Ty, jako fyzioterapeut, ji používat?

„S metodou pana Doc. Mudr. Tichého jsem se setkala tak trochu náhodou brzy po ukončení magisterského studia, když jsem absolvovala jeho kurz v Brně. Byla pro mě trochu překvapením a prozřením, protože vyvracela určité znalostí, které nám při studiu medicíny byly vtloukány do hlavy a najednou mi někdo tvrdil, že je to jinak, a že to funguje. Takže mi to otevřelo oči a mysl a to je strašně dobře. Jeho metoda je úžasná v tom, že neinvazivním vyšetřením pohybového aparátu dokáže odhalit zánět v těle, který je běžnými medicínskými metodami nezjistitelný a jeho léčbou lze vyřešit pacientovy obtíže.“ 

Jsou i nějaké další metody, které ve své práci kombinuješ?

„Kromě klasických Měkkých a mobilizačních technik, technik manuální myoskeletální medicíny, používám metodu Ludmily Mojžíšové, proprioceptivní neuromuskulární facilitaci, prvky Feldenkraisovy techniky, semzomotorickou stimulaci, různé druhy cvičení s pomůckami (velký míč, overball, theraband, činky atd.), prvky jógy, cvičení dle vývojové kineziologie, kineziotaping, flossbanding a další.  

Je fajn znát větší množství metod a kombinovat je. Každému nemusí vše vyhovovat a tak je dobré mít v záloze jinou možnost terapie. Je vždy několik možných cest ke stejnému cíli a proto se může i práce jednotlivých fyzioterapeutů lišit. Každý používá to, co mu vyhovuje a s čím má ve své praxi dobré zkušenosti.“

S čím za Tebou, fyzioterapeutkou, chodí lidé nejčastěji?

„Já mám celkem pestrou škálu pacientů. Pracuji převážně s dospělými pacienty, ale stále více se nyní potkávám s mladšími věkovými skupinami. Samozřejmě určitá část pacientů přichází s vertebrogenními obtížemi (tedy bolestmi zad) různého charakteru a různé etiologie. Dále je to např. bolest v rameni, nestabilita kloubů, omezená hybnost, bolest hlavy, pískání v uších, vadné držení těla, bolestivá kostrč, pacienti po operaci kloubů (ramen, kyčlí, kolen-často po plastice předního zkříženého vazu). V péči mám sportovce, kteří dochází na pravidelný “servis“ a kompenzaci sportovního přetížení. Často se ke mně dostanou tzv. komplikované případy. Lidé, kteří již toho absolvovali dost ve snaze vyřešit své zdravotní potíže, obcházeli lékaře, rehabilitace a nic nepomohlo. Tam začíná detektivní práce a to mě velmi baví.“

A Ty sama –⁠ máš svého fyzioterapeuta nebo jak se udržuješ v dobré fyzické kondici?

„Musím přiznat, že momentálně ne. Měla jsem, ale stěhováním jsem ho ztratila. Teď hledám, jsem dost vybíravá. Ale myslím, že nejsem typický pracující. Já v podstatě cvičím většinu své pracovní doby, snažím se stále si hlídat pracovní polohu, ať pracuji s pacientem, vařím, čistím si zuby nebo okopávám zahrádku. Každý den mám minimálně hodinu pohybu na čerstvém vzduchu za každého počasí. Jezdím na koloběžce, kole, kolečkových bruslích, běhám po lese nebo jdu na dlouhou procházku. Tím, že máme malé děti, které mají přemíru energie, tak jsem stále v pohybu. A každý večer dělám klasický strečink a posiluji pánevní dno, když vyprávím dětem pohádku před spaním nebo čekám, až se uloží.“

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.