Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Vzhledem k obecnému použití Bowenovy techniky je těžké uvést konkrétní diagnózy, obecně však tuto techniku lze použít zejména při chronických onemocněních pohybového, lymfatického a imunitního aparátu.

Čtěte také:

Lymfatická masáž – způsob relaxace i pomocník při hubnutí a zdravotních potížích

Jako každá holistická terapie není ani Bowenova masáž oproštěna od celkového pohledu na klienta, na jeho stravovací návyky, vylučování, pitný režim, životní okolnosti atd. Pracuje velmi globálně a při správném vyhodnocení jejího účinku vidíme posun v duchovní i fyzické složce. Zřejmá úleva, jemný průběh a celkově velmi harmonická práce předurčují Bowenovu terapii pro obsáhlé použití v celostní terapii.

Bowenova masáž se užívá např. při těchto potížích:

astma, alergie, trávicí potíže, artritida, syndrom karpálního tunelu, chronický únavový syndrom, kolika, neplodnost, lymfatické uzliny, ztuhlé rameno, bolesti kolen a achilovky, migrény, bolesti zad, skolióza, zánět sedacího nervu, disharmonie kyčlí, sportovní úrazy, bolesti kloubů, bolesti žlučníku, ledvinové problémy, deprese, menstruační potíže, zakřivení páteře, nízký nebo vysoký krevní tlak, lymfatické obtíže atd.

Z historie metody Bowenova tlaková masáž

Bowenova masáž je ještě poměrně mladá technika. Vymyslel a zavedl ji australan Tom Bowen, který byl vášnivým sportovcem, neměl však žádné speciální medicínské vzdělání. Trénoval místní fotbalový klub a po každém zápase mužstvo masíroval. Asistenti Toma Bowena popisovali jeho vynikající schopnost číst lidské tělo a rozpoznat problém. Toto nadání mu umožňovalo aplikovat několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Tradovalo se, že úspěšnost jeho zákroků se blížila 90% a poté, co otevřel soukromou kliniku, byl schopen ošetřit až 13000 klientů ročně. Zdarma léčil děti a sociálně slabší.
Bowenova tlaková masáž je dnes uznávána a úspěšně používána ve zdravotnictví po celém světě.

Svalové fascie

Bowenova masáž se zabývá nejen svaly samotnými a kontrakcemi ve svalech, ale i ve svalové fascii. Jedná se spojitou tkáň, která se táhne od hlavy až ke špičkám prstů. Na své cestě tato fascie obepíná každý sval, orgán i svalové vlákno. Vnější vrstva fascie obsahuje tuk a vnitřní je tenká a pružná. Mezi těmito vrstvami probíhají tepny, žíly, lymfatické cévy apod. Hluboká fascie má podpůrnou a stabilizační funkci a umožňuje pohyb svalů. Fascie usnadňuje lymfatický a krevní oběh. Diferenciace hluboké fascie začíná přechodem obalu jednotlivých svalů ve fascii, která obsahuje snopce svalových vláken. Tento systém se plynule napojuje na systém šlach, jejich prostřednictvím se upínají na kosti a vnitřní orgány.
Kontrakce fascie mohou produkovat dysfunkce dalších orgánů, například orgánů, kloubů apod., uvolnění kontrakce fascie pomocí Bowenovy tlakové terapie pak může vést k obnovení funkčnosti příslušné struktury.

Uvolněním omezení a kontrakcí fascií dosahujeme zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže a vodivosti nervových vzruchů. Na základě působení Bowenovy masáže dochází rovněž k vylepšení funkce vnitřních orgánů.

Jak tedy tato technika působí?

Bowenova masáž působí na nervosvalový systém těla, na jeho strukturální i energetickou úroveň. Tato metoda harmonizuje proudění energie v těle, čímž podporuje přirozené regenerační a hojivé mechanismy organismu samotného. Při této metodě je měkkou tkání (svaly a šlachy) velmi jemně pohybováno. Právě tento jemný pohyb je zcela unikátní.

Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, nervová zakončení jsou mírně drážděna a energetické body jsou stimulovány. Tím se zlepšuje místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení rovnováhy v těle na buněčné úrovni, energetické bloky se uvolňují a přirozený tok energie tak může být obnoven. Upravením vnitřního prostředí může tělo nastartovat samostatné hojivé procesy.

Obecně působí Bowenova masáž na třech úrovních:

 1. Mechanická – rozvibrování a uvolnění svalu
 2. Fyziologická – tlak na místo soustřeďuje bílé krvinky, ty pak odbourávají nahromaděné škodlivé látky
 3. Biochemická – prací se svaly dochází k uvolňování endorfinů, ty navozují pocity relaxace, pohody a štěstí

Téměř každé fyzické a psychické onemocnění reaguje na Bowenovu tlakovou masáž pozitivně. Výsledek je patrný v ústupu problémů, příznaků, výrazným zklidněním, zmírněním úzkostí a u někoho i kromě relaxace a klidu navozuje pocity štěstí.

Pravdou je, že tato metoda je poměrně mladá. První kurz byl vyučován v roce 1986 v Austrálii a v roce 1993 poprvé ve Velké Británii. Do té doby to byla doména pouze jednoho muže. Dnes je Bowenova masáž velmi často používána ve fyzioterapeutických nebo chiropraktických ordinacích a masážních salonech.

Fotolia_75972922_XS

Průběh ošetření

Obvyklý režim pro dosažení maximálního účinku Bowenovy masáže je nejlépe absolvovat během prvních čtrnácti dní ošetření 3x, v následujících čtrnácti dnech 2x – další plán se stanovuje dle individuálních potřeb daného klienta.

Stejně, jako je tomu u jiných masáží a očistných procesů je nutné po Bowenově masáži pít čistou, nejlépe nechlorovanou vodu a nekoupat se v příliš studené či příliš horké vodě. Po ošetření je vhodné dopřát si klidový režim a relaxaci.

Tuto techniku je možné aplikovat v každém věku, dle kondice klienta a chtěného výsledku přizpůsobujeme způsob provedení masáže. Techniku je možné provádět v leže, ve stoji, v sedě, na holou kůži, ale i přes oblečení.

Kontraindikací Bowenovy masáže je rakovina lymfatických cest a hluboká žilní trombóza.

Blahodárně působí i v těhotenství, krom dvou druhů pohybů, které je třeba v tomto období vypustit. U mnoha žen působí Bowenova masáž tak, že se jim upraví menstruační cyklus a zvyšuje se pravděpodobnost otěhotnění.

Bowenův pohyb

Základem tohoto systému je tzv. Bowenův pohyb. Jedná se o specifický způsob ovlivňování napětí ve svalech a svalových skupinách, za pomoci jemné manipulace s vrstvami kůže a podkoží. Vyškolený terapeut při masáži na stanoveném místě přehrne kůži napříč přes sval a vedle svalu pak vyvine jemný, nebolestivý tlak. Tento tlak udržuje po dobu několika sekund a poté pod stejným tlakem vyrovná vytvořenou kožní řasu a kůži vrátí na původní místo.

Tyto pohyby jsou prováděny na jasně anatomicky definovaných místech ve stanoveném pořadí.

Pozitivní efekty Bowenovy masáže

Výrazné efekty Bowenovy masáže byly pozorovány u širokého spektra obtíží různého rázu. Její pozitivní ovlivnění bylo popsáno například u následujích problémů:

 • stres a nervozita
 • astma, senná rýma, alergie, rozedma plic
 • artritida
 • syndrom karpálního tunelu
 • chronický únavový syndrom
 • obtíže s neurosvalovou rovnováhou
 • koliky a trávicí potíže
 • inkontinence a noční pomočování u dětí
 • premenstruační syndrom, potíže s otěhotněním a neplodnost, těhotenské obtíže
 • nepravidelná laktace
 • otoky a bolesti prsou
 • lymfatické uzliny a cesty
 • zatuhlé rameno
 • posunutá pánev
 • bolesti kolen a kotníků, bolesti Achillovy šlachy
 • migrény, závratě, bolesti hlavy
 • nedoslýchavost, potíže s očima, se zrakem apod.
 • potíže s trojklanným nervem
 • potíže s čelistí
 • ledvinové potíže
 • zhoršený odtok lymfy
 • bolesti hrudníku, zad, bránice, břicha, kostrče, křížové oblasti, skolióza
 • svalové bolesti, růstové bolesti, křeče
 • záněty nervů
 • sportovní úrazy

Léčba neplodnosti

Tato metoda se používá v případě, že se ženě nedaří otěhotnět, jako podpora v případě potíží s donošením plodu nebo jako podpora před umělým oplodněním. Harmonizace obvykle trvá dva až tři měsíce, cca 10 základních ošetření Bowenovou masáží. Poté se přistupuje ke speciální sestavě na řešení neplodnosti, následujících 13 dní je poté doporučeno vynechat pohlavní styk, 13 a 14 dní den je naopak doporučen. Tato procedura se opakuje každý druhý měsíc.

Ošetření je vhodné doplnit pravidelným cvičením cviků zaměřených na ovlivnění svalů pánevního dna.

Obecná doporučení k Bowenově tlakové masáži

 • Ideálně si naplánujte Bowenovu masáž na den, kdy nebudete vystaveni stresu, lépe tak využijete energii získanou k Vaší regeneraci a samoléčbě.
 • V den, kdy probíhá samotné ošetření, se nesprchujte ani nekoupejte v horké vodě (dochází ke změně vibrační úrovně organismu, což narušuje působení Bowenovy masáže).
 • V následujících 5 - 7 dnech po ošetření neabsolvujte jiné masáže ani mobilizace, manipulace, měkké techniky, aby se působení této techniky nenarušilo.
 • Vyhněte se po tuto dobu také extrémním teplotám vody, sauně a jednostranné zátěži.
 • Po každé masáži provádějte oblékání i obouvání pouze v sedě.
 • Dbejte na to, aby jste nesetrvávali ve stejné poloze nebo sedu déle než 30 minut. V těchto intervalech se protáhněte a projděte místnosti.
 • Jako pomoc při detoxikaci organismu pijte alespoň dva a půl litru vody denně.
 • Naučte se sedět i stát tak, aby se nekřížily nohy, blokuje se tím průchod energie v těle a mnohdy je to příčinou zablokování páteře. 


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 06. 06. 2023
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 06. 2023
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 06. 2023
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 09. 06. 2023
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
SOBOTA 10. 06. 2023
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 11. 06. 2023
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 12. 06. 2023
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Relaxační Salon Julie
relaxační masáže -…
Martin Plas
Celostní smyslové masáže Paragat…
Ego fashion, s.r.o.- thajské masáže i solární studio
Přijďte si odpočinout po těžkém dni v pr…

Ovčák, rotvajler nebo dobrman? Pět plemen, která jsou nejlepší jako hlídací pes

VLčí špic je také výborný hlídač k domu a do rodiny. Škoda, že v ČR je toto plemeno málo početné a téměř nezná...

Dětská oslava: Jak ji naplánovat krok za krokem?

do not forget to order a cake from the pastry shop , if you do not bake it yourself. <a href="https://temp-mai...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

ja tedy slevám v obchodě neholduji, ale je fakt, ze damska kosmetika je tak brutalne draha, ze v tomto pripade...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

police file rioting case against top wrestlers

dsfsdfsdfsdfsdfsdfsdf <a href="https://temp-mail.org/en/view/647d4eeb823fbe0ca9771fa8">asdasd<...

okna

:D Šmouhy nebudou, když se okno pořádně umyje. Měsíc s tím nemá co dělat. Doporučuju...

likvidace hlubokokořenících vytrvalých plevelů

Podle lunární zahrady 18.6. do 13 hodin letního času (do 12 hodin SEČ)
Zobrazit všechna témata

Tajná láska a její odhalení: Jak poznat, že k vám druhý cítí náklonnost?

Tajná láska se nemusí týkat vysloveně jen dospívajících. Prožívat ji mohou docela klidně i dospělí, neboť se například bojí, že budou objektem svého zájmu odmítnuti. A tak si raději nechávají po dlouhý čas city...

Už máte nachystaný bazén na léto? Nejvyšší čas pustit se do příprav

Se stoupajícími venkovními teplotami roste i chuť pořádně se zchladit. Je tedy ideální doba na zprovoznění zahradního bazénu. Ovšem ať už jste ostřílený majitel bazénu nebo teprve začátečník, je nutné dodržet s...

Vitamín D pro děti? Proč jej musí užívat a kolik jej vlastně potřebují?

Vitamín D je pro dítě nezbytný už od narození a jeho nedostatek může výrazně ohrozit zdraví. Proto je nutné už novorozencům vitamín D suplementovat. Vitamín D sice získáváme ze slunce, jenže kůže batolat je cit...

Sofrologie vás dostane do absolutní pohody. Je to druh relaxace i meditace

Sofrologie je nejmodernější wellness metoda, která vás dostane do absolutní pohody. Jde o jakýsi trénink těla i mysli k rozvoji klidu a pohody. Účelem je vytvoření dokonalých podmínek k optimálnímu zdraví i poh...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Masáž lávovými kameny dokonale uvolní bolavé či natažené svaly a zažene stres

Masáž lávovými kameny, které jsou pořádně nahřáté, je druh extrémně příjemným relaxem. Uvolní napjaté a bolavé svaly a zároveň pečuje o poškozené měkké tkáně v celém těle. A v chladných dnech navíc i příjemně p...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Velikonoční sekaná s vejci

Začněte tím, že si starší rohlík nakrájíte na kostky a rozmočíte v misce s trochou mléka. Nasáklé pečivo poté rukama vymačkejte a vložte do větší mísy. Dále k němu přidejte mleté maso, vajíčka, najemno nakrájen...

Pes na volno: Palčivé téma i fenomén doby. Co radí trenérka psů?

Pes na volno je velké téma, které se komunikuje napříč celým společenským spektrem. A s určitou společenskou uvolněností se s ním můžeme setkávat čím dál častěji. Představuje však svá rizika, s kterými musí maj...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady na zácpu aneb Podpořte střevní peristaltiku přirozenou cestou!

Babské rady na zácpu neobsáhnou jen pověstné pojídání švestkového kompotu anebo popíjení šaratice. Existuje daleko více přirozených metod, jak svá střeva rozpohybujete. Pojďme si představit odvěké tipy, které v...

Život je cesta a cesta je život...

Jednu věc mám asi po tátovi (budiž mu země lehká). Je to neustálý filozofování nad životem - říkám tomu od nepaměti "filozofický pindy". Ve skutečnosti jsou to ale myšlenky, který tě posouvaj dál, jako myslim duchovně. Člověk by se totiž neměl omezit jen na základní biologický potřeby. Bohužel ale takovejch lidí je pořád dost. Žijou ze dne na den, nad svou existencí a chováním nepřemejšlí a votravujou ostatní svou sebestředností. Ale dost negací. Svět neni jenom černobílej.