Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Vzhledem k obecnému použití Bowenovy techniky je těžké uvést konkrétní diagnózy, obecně však tuto techniku lze použít zejména při chronických onemocněních pohybového, lymfatického a imunitního aparátu.

Čtěte také:

Lymfatická masáž – způsob relaxace i pomocník při hubnutí a zdravotních potížích

Jako každá holistická terapie není ani Bowenova masáž oproštěna od celkového pohledu na klienta, na jeho stravovací návyky, vylučování, pitný režim, životní okolnosti atd. Pracuje velmi globálně a při správném vyhodnocení jejího účinku vidíme posun v duchovní i fyzické složce. Zřejmá úleva, jemný průběh a celkově velmi harmonická práce předurčují Bowenovu terapii pro obsáhlé použití v celostní terapii.

Bowenova masáž se užívá např. při těchto potížích:

astma, alergie, trávicí potíže, artritida, syndrom karpálního tunelu, chronický únavový syndrom, kolika, neplodnost, lymfatické uzliny, ztuhlé rameno, bolesti kolen a achilovky, migrény, bolesti zad, skolióza, zánět sedacího nervu, disharmonie kyčlí, sportovní úrazy, bolesti kloubů, bolesti žlučníku, ledvinové problémy, deprese, menstruační potíže, zakřivení páteře, nízký nebo vysoký krevní tlak, lymfatické obtíže atd.

Z historie metody Bowenova tlaková masáž

Bowenova masáž je ještě poměrně mladá technika. Vymyslel a zavedl ji australan Tom Bowen, který byl vášnivým sportovcem, neměl však žádné speciální medicínské vzdělání. Trénoval místní fotbalový klub a po každém zápase mužstvo masíroval. Asistenti Toma Bowena popisovali jeho vynikající schopnost číst lidské tělo a rozpoznat problém. Toto nadání mu umožňovalo aplikovat několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Tradovalo se, že úspěšnost jeho zákroků se blížila 90% a poté, co otevřel soukromou kliniku, byl schopen ošetřit až 13000 klientů ročně. Zdarma léčil děti a sociálně slabší.
Bowenova tlaková masáž je dnes uznávána a úspěšně používána ve zdravotnictví po celém světě.

Svalové fascie

Bowenova masáž se zabývá nejen svaly samotnými a kontrakcemi ve svalech, ale i ve svalové fascii. Jedná se spojitou tkáň, která se táhne od hlavy až ke špičkám prstů. Na své cestě tato fascie obepíná každý sval, orgán i svalové vlákno. Vnější vrstva fascie obsahuje tuk a vnitřní je tenká a pružná. Mezi těmito vrstvami probíhají tepny, žíly, lymfatické cévy apod. Hluboká fascie má podpůrnou a stabilizační funkci a umožňuje pohyb svalů. Fascie usnadňuje lymfatický a krevní oběh. Diferenciace hluboké fascie začíná přechodem obalu jednotlivých svalů ve fascii, která obsahuje snopce svalových vláken. Tento systém se plynule napojuje na systém šlach, jejich prostřednictvím se upínají na kosti a vnitřní orgány.
Kontrakce fascie mohou produkovat dysfunkce dalších orgánů, například orgánů, kloubů apod., uvolnění kontrakce fascie pomocí Bowenovy tlakové terapie pak může vést k obnovení funkčnosti příslušné struktury.

Uvolněním omezení a kontrakcí fascií dosahujeme zlepšení krevního oběhu, lymfatické drenáže a vodivosti nervových vzruchů. Na základě působení Bowenovy masáže dochází rovněž k vylepšení funkce vnitřních orgánů.

Jak tedy tato technika působí?

Bowenova masáž působí na nervosvalový systém těla, na jeho strukturální i energetickou úroveň. Tato metoda harmonizuje proudění energie v těle, čímž podporuje přirozené regenerační a hojivé mechanismy organismu samotného. Při této metodě je měkkou tkání (svaly a šlachy) velmi jemně pohybováno. Právě tento jemný pohyb je zcela unikátní.

Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, nervová zakončení jsou mírně drážděna a energetické body jsou stimulovány. Tím se zlepšuje místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení rovnováhy v těle na buněčné úrovni, energetické bloky se uvolňují a přirozený tok energie tak může být obnoven. Upravením vnitřního prostředí může tělo nastartovat samostatné hojivé procesy.

Obecně působí Bowenova masáž na třech úrovních:

 1. Mechanická – rozvibrování a uvolnění svalu
 2. Fyziologická – tlak na místo soustřeďuje bílé krvinky, ty pak odbourávají nahromaděné škodlivé látky
 3. Biochemická – prací se svaly dochází k uvolňování endorfinů, ty navozují pocity relaxace, pohody a štěstí

Téměř každé fyzické a psychické onemocnění reaguje na Bowenovu tlakovou masáž pozitivně. Výsledek je patrný v ústupu problémů, příznaků, výrazným zklidněním, zmírněním úzkostí a u někoho i kromě relaxace a klidu navozuje pocity štěstí.

Pravdou je, že tato metoda je poměrně mladá. První kurz byl vyučován v roce 1986 v Austrálii a v roce 1993 poprvé ve Velké Británii. Do té doby to byla doména pouze jednoho muže. Dnes je Bowenova masáž velmi často používána ve fyzioterapeutických nebo chiropraktických ordinacích a masážních salonech.

Fotolia_75972922_XS

Průběh ošetření

Obvyklý režim pro dosažení maximálního účinku Bowenovy masáže je nejlépe absolvovat během prvních čtrnácti dní ošetření 3x, v následujících čtrnácti dnech 2x – další plán se stanovuje dle individuálních potřeb daného klienta.

Stejně, jako je tomu u jiných masáží a očistných procesů je nutné po Bowenově masáži pít čistou, nejlépe nechlorovanou vodu a nekoupat se v příliš studené či příliš horké vodě. Po ošetření je vhodné dopřát si klidový režim a relaxaci.

Tuto techniku je možné aplikovat v každém věku, dle kondice klienta a chtěného výsledku přizpůsobujeme způsob provedení masáže. Techniku je možné provádět v leže, ve stoji, v sedě, na holou kůži, ale i přes oblečení.

Kontraindikací Bowenovy masáže je rakovina lymfatických cest a hluboká žilní trombóza.

Blahodárně působí i v těhotenství, krom dvou druhů pohybů, které je třeba v tomto období vypustit. U mnoha žen působí Bowenova masáž tak, že se jim upraví menstruační cyklus a zvyšuje se pravděpodobnost otěhotnění.

Bowenův pohyb

Základem tohoto systému je tzv. Bowenův pohyb. Jedná se o specifický způsob ovlivňování napětí ve svalech a svalových skupinách, za pomoci jemné manipulace s vrstvami kůže a podkoží. Vyškolený terapeut při masáži na stanoveném místě přehrne kůži napříč přes sval a vedle svalu pak vyvine jemný, nebolestivý tlak. Tento tlak udržuje po dobu několika sekund a poté pod stejným tlakem vyrovná vytvořenou kožní řasu a kůži vrátí na původní místo.

Tyto pohyby jsou prováděny na jasně anatomicky definovaných místech ve stanoveném pořadí.

Pozitivní efekty Bowenovy masáže

Výrazné efekty Bowenovy masáže byly pozorovány u širokého spektra obtíží různého rázu. Její pozitivní ovlivnění bylo popsáno například u následujích problémů:

 • stres a nervozita
 • astma, senná rýma, alergie, rozedma plic
 • artritida
 • syndrom karpálního tunelu
 • chronický únavový syndrom
 • obtíže s neurosvalovou rovnováhou
 • koliky a trávicí potíže
 • inkontinence a noční pomočování u dětí
 • premenstruační syndrom, potíže s otěhotněním a neplodnost, těhotenské obtíže
 • nepravidelná laktace
 • otoky a bolesti prsou
 • lymfatické uzliny a cesty
 • zatuhlé rameno
 • posunutá pánev
 • bolesti kolen a kotníků, bolesti Achillovy šlachy
 • migrény, závratě, bolesti hlavy
 • nedoslýchavost, potíže s očima, se zrakem apod.
 • potíže s trojklanným nervem
 • potíže s čelistí
 • ledvinové potíže
 • zhoršený odtok lymfy
 • bolesti hrudníku, zad, bránice, břicha, kostrče, křížové oblasti, skolióza
 • svalové bolesti, růstové bolesti, křeče
 • záněty nervů
 • sportovní úrazy

Léčba neplodnosti

Tato metoda se používá v případě, že se ženě nedaří otěhotnět, jako podpora v případě potíží s donošením plodu nebo jako podpora před umělým oplodněním. Harmonizace obvykle trvá dva až tři měsíce, cca 10 základních ošetření Bowenovou masáží. Poté se přistupuje ke speciální sestavě na řešení neplodnosti, následujících 13 dní je poté doporučeno vynechat pohlavní styk, 13 a 14 dní den je naopak doporučen. Tato procedura se opakuje každý druhý měsíc.

Ošetření je vhodné doplnit pravidelným cvičením cviků zaměřených na ovlivnění svalů pánevního dna.

Obecná doporučení k Bowenově tlakové masáži

 • Ideálně si naplánujte Bowenovu masáž na den, kdy nebudete vystaveni stresu, lépe tak využijete energii získanou k Vaší regeneraci a samoléčbě.
 • V den, kdy probíhá samotné ošetření, se nesprchujte ani nekoupejte v horké vodě (dochází ke změně vibrační úrovně organismu, což narušuje působení Bowenovy masáže).
 • V následujících 5 - 7 dnech po ošetření neabsolvujte jiné masáže ani mobilizace, manipulace, měkké techniky, aby se působení této techniky nenarušilo.
 • Vyhněte se po tuto dobu také extrémním teplotám vody, sauně a jednostranné zátěži.
 • Po každé masáži provádějte oblékání i obouvání pouze v sedě.
 • Dbejte na to, aby jste nesetrvávali ve stejné poloze nebo sedu déle než 30 minut. V těchto intervalech se protáhněte a projděte místnosti.
 • Jako pomoc při detoxikaci organismu pijte alespoň dva a půl litru vody denně.
 • Naučte se sedět i stát tak, aby se nekřížily nohy, blokuje se tím průchod energie v těle a mnohdy je to příčinou zablokování páteře. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 26. 01. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 27. 01. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 28. 01. 2022
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 29. 01. 2022
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 30. 01. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 31. 01. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 01. 02. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře, dnes je novoluní. Něco si přejte, přání se o novoluní plní. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nepřetěžujte…
více o tomto dni

5 tipů, jak na nadměrné pocení nohou v zimě

Věděli jste, že jedna noha dokáže za den vyprodukovat až 2 dl potu bez ohledu na roční období? Obzvláště v zimě, kdy nohy tzv. nedýchají, protože jsou velkou část dne zavřené v pevné botě, se tak v tomto vlhkém...

Nevěra z pohledu žen a mužů aneb Jak to bylo tehdy a jak je dnes?

Nevěra bývá velmi častým problémem v partnerských vztazích. Není žádnou novinkou, že ženy a muži na ni nahlíží rozdílným způsobem. Jedno je však jisté, většinou předznamenává nalomení důvěry mezi dvěma lidmi. J...

Barvy v interiéru volte uvážlivě. Mají značný vliv na psychiku

Barvy v interiéru působí na duši člověka velmi intenzivně. Obvykle je člověk vybírá dle svých osobních preferencí a možná tak trochu vypovídají i o jeho povaze. Introverti mohou inklinovat k tlumenějším a uklid...

Skutečně může modré světlo z elektroniky způsobit nespavost či bolesti hlavy?

Modré světlo je všude kolem nás. Jde o typ světla, který produkují LED obrazovky počítačů, notebooků, telefonů nebo televize. Modré světlo dokonce produkují i úsporné žárovky nebo zářivky. Co to tedy přesně je ...

Nesplněná vánoční přání aneb Když Ježíšek nepřinese dětem to vytoužené

Nesplněná vánoční přání se mohou na první pohled jevit jako příkoří milovaným dětem, jenže psychologové se na věc dívají jinak. Někdy mohou být dokonce jakýmsi výchovným „darem“, který vaše ratolesti ochrání do...

Přátelství podle horoskopu aneb S kým si budete nejlépe rozumět?

Přátelství podle horoskopu se může zdát na první dobrou jako určitý paradox, jenže ať chcete nebo ne, i na výběru kamarádů se může z části podílet astrologie. Samo sebou si své nejbližší vybíráte podle osobních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Solná jeskyně může pomoci s mnoha zdravotními problémy. Proč ji navštívit?

Solná jeskyně nabídne příjemné a ozdravné prostředí. Pouhých 45 minut pobytu v ní je prý srovnatelných se třemi dny na zahraniční dovolené u moře. Působení léčivé soli se však můžete vystavovat kdykoliv jen chc...

Chcete mít zdravá záda a pevné břicho? Zaměřte se na core neboli střed těla

V posledních letech přišlo do módy takzvané core cvičení. Nejde však o žádnou převratnou novinku. Jen o pojmenování středu těla. Ten je klíčový pro správné držení těla, stabilizaci páteře a rovněž i pro ploché ...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské palačinky na sladký i slaný způsob

Staročeské palačinky se nijak významně nelišily od těch současných moderně pojatých. Používané suroviny na těsto bývaly stejně rozmanité, jako dnes. Většina z nich však pocházela z domácích zdrojů. Například ka...

Jedu v rychlíku a ten nestaví...

Taky máte někdy pocit, že jedete v rychlíku a ten prostě nestaví? Tak přesně tohle prožívám teď já. Vzala jsem pozici šéfredaktorky, před pár měsíci a vlastně mě to baví. Jenže... mám pocit, že prostě jedu jako fretkomyš a vůbec nestihám svůj vlastní život. Asi budu muset začít přibržďovat, jinak mě jebne, přátelé... Voni jsou prej svátky? Já si kvůli tý hromadě práce ani nevšimla...