img

Vánoční koření nemá jen příjemné aroma, ale i pozitivní vliv na zdraví

Skořice, jak ji známe, je vlastně aromatická kůra ze stále zelených tropických stromů - skořicovníku, druhu vavřínu. Již od nepaměti se skořice užívá…

5521565142_d5b7f9dbb8Vánoční čas a Štědrý den mají mnozí z nás často spojeny s mnoha vůněmi. Není to však jen vůně jehličí a napečeného cukroví, ale i aroma nejrůznějšího koření. Kromě toho, že je přísadou do jídel a cukroví, slouží k dekoraci a má aromatické účinky, má toto koření i mnoho příznivých účinků na naše zdraví.

Skořice

Skořice, jak ji známe, je vlastně aromatická kůra ze stále zelených tropických stromů - skořicovníku, druhu vavřínu. Již od nepaměti se skořice užívá ke kořenění pokrmů. Mletá se přidává do sladkých jídel i některých nápojů. Skořice v celku se zase používá k různým dekoračním účelům, především s vánoční a adventní tématikou. Co se týká druhů skořice, jsou dostupné dva – jeden je žlutohnědý a druhý tmavohnědý. Tyto dva druhy skutečně pocházejí ze dvou druhů rostlin.

  • 2403315587_3623e3a95bSvětlejší varianta pochází z Ceylonu a nazývá se zeylanicum – cejlonská skořice. Je považována za nejkvalitnější a je silně aromatická.
  • Tmavě hnědý druh, cessia – čínská skořice, se hojně užívá v čínské a korejské kuchyni. Tato tmavá odrůda se odedávna užívá jako prostředek proti diabetu a trávicím potížím.

Skořice užívaná pravidelně sníží Vaši hladinu cukru v krvi a LDL cholesterol.

Účinky skořice na zdraví jsou rozličné. Skořice zlepšuje trávení, stimuluje zažívací trakt, uklidňuje průjmy a koliky, nevolnosti i nadýmání. Má také dezinfekční a antibiotické účinky, ničí bakterie. Lze ji používat jako osvědčený prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Těhotné ženy by skořici měly užívat jen zřídka a v malém množství. Také pozor na alergii – někdy se totiž může stát, že skořice způsobí alergickou reakci.

Vanilka

Vanilka je druhým nejdražším kořením na světě. Kromě svého užití do moučníků a pudinků se výtečně hodí i do zmrzliny. Toto koření je původem z Mexika. Příprava přírodní vanilky je velmi náročná na lidskou práci, proto je také její cena poměrně vysoká. Typická je pro vanilku její intenzivní sladká vůně. Vůně vanilky bývá obecně přijímána jako velice příjemná.

6600956129_29c6e77aa3Tato vůně má rovněž uklidňující účinky, zmírňující úzkost a napětí, usnadňuje usínání a relaxaci. Mezi další účinky vanilky, působící příznivě na naše zdraví patří to, že zklidňuje úzkost, zmírňuje pocity méněcennosti, pomáhá při nespavosti a prokrvuje břicho a spodní část trupu, čímž také podporuje menstruační krvácení u žen. Vanilka probouzí nové touhy a smysly, působí jako afrodisiakum.

Hřebíček

8028376629_1fa039d13cHřebíčky jsou usušená nerozvinutá poupata aromatického stromu hřebíčkovce vonného. Hřebíček se k nám přiváží hlavně z Madagaskaru a Zanzibaru. Kromě toho, že jej máme spojený s typickou vůní Vánoc, má i mnohé účinky na naše zdraví.

Hřebíček pomáhá při nachlazení, ničí choroboplodné zárodky, je protizánětlivý a hřebíčkový čaj pomáhá při nadýmání. Žvýkání hřebíčku je starý lidový recept, jak utlumit bolest zubů a dásní. Hřebíček totiž působí jako místní anestetikum. Jeho silice mají schopnost proniknout do kůže či sliznice bolavého místa a spolehlivě umí tlumit bolest.

Badyán

2275013641_d5a0d99d37Koření badyán má tvar osmicípé hvězdice a vůní připomíná jiné typicky vánoční koření - anýz. Dodává charakteristickou chuť čínským a vietnamským pokrmům. Jedná se o plod stále zeleného stromu z čeledi magnoliovitých. V tradiční české kuchyni se užívá do sušenek, perníku, švestkových povidel, hruškového kompotu, do perníku a k aromatizaci čajů a grogu. V lidovém lékařství se osvědčil čaj z badyánu užívaný při kolikách a revmatismu. V některých zemích se užívá po jídle jako digestiv. Užívá se také jako dochucovadlo léků proti kašli.

Anýz

Bedrník anýz je jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých, jedná se o rostlinu příbuznou kopru. V teplejších oblastech České republiky je možné ho také pěstovat, ale nejčastěji se pěstuje na Balkáně, ve Španělsku, Indii, Turecku, Mexiku a středomořských státech. Jeho využití k léčebným účelům je známé již od středověku. Jakožto koření se využívá jeho plod, jedná se o dvounažku zelenošedé, šedožluté či šedohnědé barvy. Sbírá se v srpnu až září, plody se nechávají dozrát a suší se v tenkých vrstvách.

11102415964_1da6b27c7fZralý anýz má nasládlou chuť a velmi aromaticky voní. Vůni mu dodávají silice, ve kterých je hlavní složkou anetol. Anýz podporuje vykašlávání a žvýkání semen anýzu zabraňuje zápachu z úst. Anýz podporuje tvorbu mateřského mléka, zvyšuje tvorbu žluče a usnadňuje trávení. Použití anýzu je mnohostranné – vyrábějí se z něj likéry, je součástí léčivých čajů, odstraňuje nepříjemné pachy z pokrmů a aromatizuje je. Ve středověku byl anýz považován za účinný lék proti mrzutosti a dokonce se o něm tradovalo, že zabraňuje i moru.

Krom semen se v léčitelství užívá i kořen anýzu. Je vhodné jej užívat na jaře a na podzim, kdy hrozí největší nebezpečí nachlazení. Anýz je skvělým pomocníkem při kataru dýchacích cest a hrtanu.

Zázvor

Zázvor je koření získané z oddenků stejnojmenné rostliny zázvoru pravého. Má žlutou, okrovou až tmavě hnědou barvu a výraznou vůni. Jeho chuť je velmi silná, aromatická, slabě ovocná až citrusová, pikantní. Zázvor je klasickou součástí indické a čínské kuchyně. Domovem zázvoru je právě Čína a Indie, Evropanům jsou však jeho pozitivní účinky známy již po staletí.

1326373674zazvorhlavni_1600x900msZázvor byl známý již ve středověku, používal a používá se z něj kořen, ať už v čerstvé nebo sušené a mleté formě, jakožto pochoutka se podává zázvor kandovaný. Sehnat můžete zázvor ve formě neoloupaných oddenků - tzv. zázvor černý a oloupané oddenky - zázvor bílý. V Japonsku se pak používá růžový zázvor, jedná se o marinované plátky zázvoru v nálevu, který slouží k neutralizaci chuti mezi jednotlivými sousty sushi.

Zázvor je skvělým prostředkem pomoci, pokud Vás trápí zažívání. Podporuje tvorbu trávicích šťáv a můžete se díky němu poměrně snadno a jednoduše zbavit nevolnosti, plynatosti, nadýmání i pálení žáhy.

Zázvor také pomůže při cestování letadlem, uleví od nevolnosti těm, které trápívá kinetóza. Zmírňuje menstruační obtíže a pomáhá od nevolnosti těhotným. Zázvorová lízátka jsou oblíbeným prostředkem budoucích maminek, jak si alespoň trochu ulevit od těhotenských nevolností. Zázvor je možné užívat preventivně a posílit tak svoji obranyschopnost a imunitní systém. Zázvor je výtečný při chřipce a to i té střevní. Pravidelná konzumace zázvoru je skvělou prevencí proti civilizačním nemocem. Žvýkání zázvoru pomáhá při migrénách a podle některých výzkumů je dokonce skvělým pomocníkem při boji proti rakovině vaječníků.

Šafrán

Tenká vlákna šafránu jsou příbuznými krokusu a sbírají se ručně. Jedná se o nejdražší koření na světě. Mletý šafrán, který objevíte v obchodě, nemusí být vždy „pravý". Za šafrán se často vydává saflor. Jedná se však o náhražku, která pokrm sice obarví, ale nemá výraznou chuť.

Šafrán je prastará kulturní rostlina, která se pěstuje od Španělska po Indii. Irán a Kašmír jsou obzvláště známé pro svoji produkci šafránu. Jeho chuť je pikantní, hořká, trošku ostrá, podobná medu a poměrně aromatická. Nejčastěji se šafrán používá ve francouzské kuchyni, častým kořením je ale také v Arábii, Indii, Číně a latinské Americe.

8575700425_b8273ae88e_zPřed několika lety bylo výzkumy prokázáno, že šafrán má schopnost protinádorového působení. Pozitivně působí na srdce a cévy, příznivě ovlivňuje sexuální život a schopnost erekce, u žen napomáhá lepšímu zvládání PMS. Příznivě působí na paměť, soustředění a mentální výkonnost. Šafrán napomáhá při léčbě astmatu a bronchitidy. Je snadno stravitelný a má harmonizující účinky na metabolismus. Působí příznivě na náladu, má antidepresivní účinky a zvedá hladinu serotoninu.  Pro těhotné ženy však může být větší množství šafránu nebezpečné, ve větších dávkách má narkotizující účinky. Při nadměrné konzumaci se mohou objevit bolesti hlavy, nevolnosti, později i halucinace.

Koriandr

8571534557_f20ef92120

Původ koriandru můžeme hledat na Blízkém Východě a v oblasti Středozemního moře. O tomto koření se psalo už ve Starém zákonu. Vyzrálé plody jsou aromatické a mají nasládlou, palčivou chuť, která oživí a ozvláštní chuť pečiva. Mletý koriandr je drcená varianta koriandru celého. Koriandr je příbuzný kmínu, anýzu a kopru. Tvoří jednu ze základních součástí indického koření.

Pěstiteli koriandru jsou Čína, Indie, Pákistán, Sýrie, Rusko, Gruzie, země Střední Evropy, Maroko a Etiopie. Pěstuje se jak pro své voňavé lístečky, tak i pro plody - semena, ta jsou skvělým zdrojem silicí.

Krom aromatických vlastností je zdrojem i mnoha zdraví užitečných látek, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Lístky koriandru mají protizánětlivé účinky a mohou působit jako lehké analgetikum. Koriandr bývá doporučován lidem, kteří trpí nechutenstvím nebo dokonce i anorexií, neboť zvyšuje chuť k jídlu a povzbuzuje žaludeční činnost. Silice obsažené v koriandru pomáhají tělu v boji s bakteriemi a viry. Látky obsažené v koriandru jsou součástí léků proti alergiím, ekzémům a různým mykózám. Odpradávna se koriandr užíval při anémii a podával se lidem trpícím nespavostí. Celkově koriandr pomáhá udržovat v pořádku krevní oběh a naše srdce, účinky antioxidantů a vitamínů, které tato rostlina obsahuje, působí preventivně proti rakovině a posilují imunitní systém.

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek není ořechem v pravém slova smyslu. Je to jádro pecky muškátového plodu. Do Evropy se dostalo toto koření ve dvanáctém století a bylo považováno za neobyčejně vzácné. V obchodech někdy můžeme narazit na muškátový květ, který je v podstatě usušeným červeným míškem, pokrývajícím tvrdou pecku – rovněž se užívá jako koření a lék. Běžně je k dostání celý nebo strouhaný. Muškátový oříšek se doporučuje při oslabení nervového systému, proti kataru střev, revmatismu, na podporu chuti k jídlu a proti nadýmání.

966723619_7d97eda5fcV minulosti byl muškátový oříšek používán jako narkotikum a to především v Asii a Egyptě. Jeho narkotický účinek lze sice užít při nespavosti a pro uklidnění při extrémním stresu a nervozitě, při předávkování však může dojít k otravě.

Při podání vyšších dávek muškátového oříšku dochází k malátnosti až upadání do hlubokého spánku, v některých případech doprovázeného i halucinacemi. Lidem se srdeční slabostí nebo srdečními poruchami nelze muškátový oříšek doporučit, není vhodný ani pro těhotné ženy. Je to proto, že působí na hladké svalstvo a při užití muškátového oříšku v těhotenství hrozí riziko potratu či předčasného porodu dítěte. Ani pro malé děti není jakožto lék vhodný.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Bylinkový horoskop na rok 2021: Jaká bylinka je přisouzena právě vám?

Netradiční, přesto velmi milý bylinkový horoskop na rok 2021. Jaký bude, podle rostlin a bylinek? Co vám dali do vínku a jak vidí další rok vašeho života? Nahlédněte pod pokličku čerstvě vonícího a svěžího horo...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…