img

Ochranné amulety: Proč jsou tak oblíbené a mají skutečně moc?

Ochranné amulety se těšily oblibě již v pravěku. Tehdy si lidé vyřezávali magické předměty například z kostí zvířat, které lovili kvůli obživě. S vývojem společnosti si pak každá kultura vytvořila své vlastní „modly“, díky kterým odvracela vše zlé. V dnešní době tak můžete natrefit na velice rozličné druhy amuletů, které mají zaručit nositeli kontinuální štěstí a prosperitu.

Máte doma i vy nějaké ochranné amulety? Dle prastarých pověr byste měli tyto předměty nosit neustále u sebe, abyste mohli odvracet případné negativní energie a překazit uhranutí od závistivých a nepřejících osob. Proto se zpravidla amulety vyrábí ve formě jakéhosi šperku, přívěsku, náramku nebo brože.

Ochranné amulety a jejich vznik

Naskýtá se otázka, proč si vlastně lidé už v počátku své existence vymysleli ony ochranné amulety? Možná chtěli něčemu věřit, k něčemu se upnout. Jistou roli tedy hrála zcela určitě víra daného jedince v působení negativní síly a zla. V pravěku zřejmě nikdo nepřemýšlel nad tím, že by jej mohl někdo uhranout. Svůj „magický“ předmět ovšem mohl nosit člověk pravěký třeba pro štěstí při lovu mamuta. Jsou to však pouze domněnky. S příchodem středověku se pak začaly na scéně objevovat tajemné čarodějnice, které vládly různými kouzly a zcela určitě nějaké „tajemné“ předměty vlastnily. Když nahlédneme na amulety z pohledu moderní doby, můžeme říct, že v posledních letech zažívají doslova boom. Snad každý má nějakou symbolickou věc, v jejíž sílu věří. Může to být kamínek, náramek, přívěsek, nebo třeba obyčejná kovová podkova.

Čtěte také:

Věříte na výklad karet? Vyplatí se být obezřetný.

Ochranné amulety a jejich účinky: Jsou faktické, nebo jde jen o prostou víru?

A co vy, věříte v ochranné amulety a jejich sílu? Než svůj magický předmět začnete nosit, ujasněte si, co od něj očekáváte. Někteří ezoterici tvrdí, že byste měli amuletu v tichosti sdělit své přání. Má snad odvrátit žárlivost, zášť, agresi a případné uhranutí jiných osob? Nebo si přejete, aby vás váš kouzelný šperk či kamínek ochránil před úrazy, nehodami a veškerým neštěstím? Tak mu to pošeptejte. Pak už jen stačí onen předmět nosit. Pokud jste zapálenými příznivci ezoteriky a magii věříte, pravděpodobně se budete řadit do skupiny lidí, kteří si nenechají vyvrátit účinky amuletů. Mnoho skeptiků však tvrdí, že jde jen o jakousi sugesci nositele. Konec konců, ať už jste příznivci či odpůrci, ve výsledku vlastně není nic špatného na tom, nosit „něco“ pro štěstí. V mnoha případech „to“ i dobře vypadá, což ocení hlavně dámy.

Ochranné amulety ve formě kamenů.

Ochranné amulety a jejich nejznámější druhy

Nyní si pojďme říct, jaké ochranné amulety patří mezi ty nejznámější a neoblíbenější:

 • Hamsa: řadí se mezi ochranné amulety, které pochází již z dob starověku. Více je obvyklý název Ruka Fátimy. Hlavním úkolem předmětu je ochrana před uhranutím a podpora plodnosti ženy.
 • Nazar: oblíbený je tento amulet především v Turecku, což je rovněž místo jeho původu. Jedná se o placatý přívěsek modré barvy, ve kterém je namalované oko. Předmět odvrací negativní energie a brání „zlým očím“ v uhranutí.
 • Pentagram: neboli pěticípá hvězda. Každý cíp představuje něco jiného (voda, vzduch, oheň, země a pátý element). Nosily ho nejčastěji čarodějnice, avšak není předmětem černé magie. Nositel je ochráněn před zlými vlivy. Pentagram také upevňuje harmonii a řád.
 • Horus: lidé si také vymysleli ochranné amulety, které je provázely na cestách. Měly zabránit různým nehodám a úrazům. K tomuto účelu sloužil Horus (původně Bůh Světla, Slunce a Nebes). Zpravidla je k dostání ve tvaru sokola v letu.
 • Keltský kříž: je amuletem, který podporuje vnitřní harmonii a klid nositele. Má urychlit i duchovní růst.
 • Strom života: je představitelem života jako takového a ochraňuje před vším negativním. Tento ochranný amulet zajišťuje spokojené bytí.

Ochranné amulety ve formě kamenů: Vybírejte je podle znamení zvěrokruhu

Ochranné amulety jsou k dostání i ve formě drahých kamenů a kamínků. Každé znamení zvěrokruhu pak vyžaduje jiný druh:

 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Berany: vhodný je diamant, citrín, hematit, rubín, ametyst, nebo akvamarín.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Býky: zaměřte se na růženín, safír, turmalín, avanturín, citrín, či chalcedon.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Blížence: vybírejte buď tygří oko, vltavín, topaz, jantar, růženín, akvamarín, nebo ametyst.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Raky: necitlivější jedinci zvěrokruhu by měli sáhnout po křišťálu, opálu, turmalínu, tyrkysu, avanturínu, nebo jantaru.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Lvy: ideální bude onyx, sluneční kámen, rubín, achát, karneol, či smaragd.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Panny: vybírejte z citrínu, jantaru, safíru, olivínu, ametystu, jaspisu, nebo modrého safíru.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Váhy: rozvážné Váhy by měly vsadit na nefrit, achát, tyrkys, ametrín, ametyst, jadeit, růženín, či safír.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Štíry: vhodný je malachit, onyx, červený turmalín, beryl a hematit.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Střelce: zvolte ideálně azurit, opál, rubín, topaz, turmalín, nebo zelený avanturín.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Kozorohy: trpěliví a cílevědomí Kozorozi neudělají chybu s jantarem, malachitem, měsíčním kamenem, safírem, tyrkysem, či onyxem.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Vodnáře: vsaďte na safír, opál, amazonit, chalcedon, fluorit, nebo akvamarín.
 • Ochranné amulety v podobě drahých kamenů pro Ryby: a empatické Rybky by měly u sebe nosit jaspis, nefrit, rubín, sluneční kámen anebo ametyst.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Periferní neuropatie neznamená neřešitelný problém. Jaké jsou její projevy?

Mezi časté nemoci nervové soustavy patří periferní neuropatie, která je důsledkem poškození nervů z různých příčin. Jak se neuropatie projevuje a proč k ní dochází? Je poškození nervů nevratné? Které možnosti l...

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Bydlení, zahrada

Zbavte domov negativních vibrací

Úklid. Pro jedny nenáviděná činnost, pro jiné forma meditace. Voňavý byt, poskládané šuplíky a obsah zůstává ve skříni, když otevřeme dveře. Jenže úklid není jen mechanické odstraňování prachu a neviditelných m...

Těhotenství, děti

Už vás unavuje distanční výuka? Poradíme, jak si stereotypní dny zpestřit

Distanční výuka se týká téměř všech dětí v Česku, tedy krom prvních a druhých ročníků. A vzhledem k tomu, že jde už o dlouhodobou záležitost bez vidiny světlejších zítřků, začíná to děti i rodiče unavovat. Ubíj...

Ezoterika

Archetyp planet: Venuše symbolizuje naše vztahy

Astrologie patří mezi obory, který má řadu příznivců, ale i odpůrců. Jedni se nehnou z domu bez kontroly stavu na obloze, druzí si životem vykračují navzdory stavu na obloze. Kde leží pravda je asi určeno nasta...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Přemejšlim, jak se nezcvoknout...

Řikám si, že ten náš novej psék byl nejen osud, ale i vobrovský požehnání. Jinak bych se totiž definitivně zcvokla a možná se ani nepřinutila jít ven. Pravidelný procházky po čtyřech až pěti hodinách mě vždycky přimějou přemejšlet a taky díky nim vyčistim mozek. Zjistila jsem, že mám asi syndrom zakuklení bo co. Lidi mě ňák serou, a ani nevim proč... jsem nemastná, neslaná, apatická, divná, na zabití...