Chcete se zbavit mšic? Pomohou berušky! Poradíme, jak berušky na zahradu přilákat a udržet je tam

 berušky na zahradě1Berušky vás zbaví mšic na zahradě!

Slunéčko sedmitečné je brouk s červenými krovkami, na kterých se vyjímá sedm černých teček. Lidový název pro slunéčko je beruška nebo berunka. Čeleď slunéčkovitých je velmi početná a rozmanitá, proto můžeme narazit i na berušky s jiným počtem teček. Pro všechna berušky je typický jejich charakteristický, polokulový tvar těla a pestré barvy krovek. Krom dětí, které mají berušky rády pro jejich veselý vzhled a snadnou rozpoznatelnost jsou velmi oblíbené i mezi zahrádkáři. Slunéčka jsou dravá a dravé jsou i jejich larvy a jsou schopny zkonzumovat velká množství mšic. Mšice jsou nepřítelem všech pěstitelů, protože konzumují rostliny a přenášejí na ně různé choroby.

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je jedním z našich nejznámějších a nejhojněji se vyslytujících brouků. Tělo slunéčka je asi 7 – 10 milimetrů dlouhé, tvar těla polokulovitý. Krovky jsou červeně zbarveny, se třemi černými tečkami na každé straně a jednou tečkou společnou pro obě krovky.

Berušky se živí mšicemi

Larva berušky bývá šedá, někdy s nádechem do hněda nebo modra, s četnými černými i ornažovými nebo červenooranžovými skvrnami. Vyskytuje se v oblasti střední Evropy, ale je hojně rozšířeno i jinde v Evropě. Žije na rostlinách, kde larvy i imaga pronásledují a loví mšice. Neživí se však jenom jimi.  

Rozmnožování berušek

Na jaře samičky snášejí vajíčka do menších skupinek na různé rostliny. Jedna samička berušky naklade 50-150 vajíček. Po pěti až deseti dnech se z nich líhnou pestře skvrnité larvy. Po čtyřech larválních stádiích se zakuklí na tři až šest týdnů. Kukly slunéčka jsou červenooranžové s černými skvrnami a najdeme je zavěšené hlavou dolů na spodních listech. Za chladnějších dnů se berušky shromažďují do velkých skupinek pod kameny, kořeny a klády, kde ve strnulém stavu zimu přečkají.

Slunéčka musí přezimovat aspoň jednu zimu, aby se mohla vylíhnout další, pokračující generace. Proto je vhodné na zahradě připravit na chladnější měsíce úkryt pro berušky.

Mšice

Druhů mšic je obrovské množství. Liší se velikostí i zbarvením. Jejich názvy obvykle pocházejí od názvu rostliny, kterou napadají – mšice zelná, mšice rybízová atd.

Mšice na zahradě

Napadení mšicí poznáte podle listů, začnou být zkroucené, povadlé, ztrácejí barvu. Při otočení listu najdeme na jeho spodní straně spoustu malých broučků, mšic. Kromě toho, že vysávají z rostliny šťávu, přenášejí také různé choroby. Při přemnožení mšic se může na listech objevit i černý mazlavý povlak. Objevíte-li mšice na jedné rostlině, pak se pokuste nejprve zničet mechanicky, odtrhněte listy, případně oddělte rostlinu od ostatních. Přečtěte si také, jak na mšice bez chemie. A další tipy, jak na mšice

Slunéčko sedmitečné je neznámějším požíračem mšic, na mšicích si pochunají i larvy slunéčka.

Další tipy, jak na mšice

  • Dalšími pomocníky z přírody jsou vosičky Aphidius colemani. Vosičky však lze použít pouze v uzavřených prostorách.
  • Kromě živočichů také zvýší pravděpodobnost toho, že se mšice objeví, správný výběr rostlin. Afrikány svým pachem mšice odpuzují a doporučuje se i lichořeřišnice.  
  • K boji proti mšicím lze použít roztok z vylouhovaných tabákových nedopalků, kterým postříkáte listy rostliny.
  • Postřik z rozdrceného česneku, nastříkaný na rostliny.
  • Kopřivový nebo pelyňkový nálev.
  • V interiérech pomůže zavěšená levandule.

berušky na zahradě2Berušky se živí mšicemi.

Jak přilákat berušky do zahrady?

Berušky lze přilákat do zahrady jednoduchým cukerným roztokem. Cukerný roztok napodobuje lepkavé sladké orosení vylučované mšicemi. Slunéčka tato sladká rosa láká, neboť naznačuje přítomnost mnoha mšic. Někteří pěstitelé používají jednoduše kostku cukru, na kterou lze slunéčka rovněž nalákat.

Přilákat berušky můžeme také tím, že na zahradě vysadíme rostliny, které tyto brouky přitahují. Slunéčka sedmitečná mají rády pelargonie, muškáty a slunečnice.  

Úkryt pro berušky aneb jak si berušky na zahradě udržet?

Aby ráda na zahradě zůstávala, potřebují kromě potravy také úkryt pro berušky. Ideálně je to místo v zahradě, které není úplně udržované, například kousek zahrady s různým roštím, kameny, travou, kousky kůry apod.

Takovéto místo představuje přirozený úkryt pro berušky, kde mohou v klidu přezimovat. Oblibě se v současnosti těší i hmyzí domečky.

Můžeme vyrobit speciální přezimovací domečky - úkryt pro berušky. Jsou to jednoduché dřevěné krabičky, vyplněné senem a mechem, na jejichž spodním konci zůstane škvíra nejvýše centimetr vysoká. Umístíme je pod stromy a na další vhodná a klidná místa.  


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4034x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte