img

Technika pro výuku na dálku: co vybrat, abyste se doma nezbláznili

Ve spoustě domácností v tomto období zavládl chaos: rodiče pracující z home officu, děti v různých ročnících snažící se plnit požadavky učitelů a sledovat online výuku na dálku, do toho běžné starosti, péče o domácnost a vaření obědů.

Techniku pro vaši práci z domova vám nejspíš zajistí zaměstnavatel. Co ale pořídit dětem, aby lépe zvládaly online sledování učiva i vypracovávání úkolů, a zároveň nepotřebovaly vaši asistenci každých pět minut?

V tomto textu vám přinášíme návod pro výběr techniky pro výuku na dálku. Stačí si pohlídat níže zmíněné vlastnosti a váš život bude zase o kousek jednodušší, pohodlnější a méně stresující.

Notebooky a tablety

Základem pohodlné práce z domova je kvalitní notebook nebo tablet. Jaké vlastnosti si při výběru pohlídat?

Operační systém: Počítač by měl být vybavený operačním systémem (např. Windows 10 Home pro domácí použití na 1 počítač).

Kapacita paměti: Tento parametr určuje, jak velký objem dat umí notebook v jednu chvíli zpracovat. Dostatečná kapacita paměti zajišťuje rychlé a bezproblémové fungování programů. Pro vzdělávání byste si měli vystačit s kapacitou od 8 GB do 16 GB.

Dostatečné úložiště: Uživatel potřebuje mít dostatek úložného prostor na pevném disku. Zvažte proto, kolik GB dat potřebujete na počítači uchovávat.

Česká klávesnice a numerická klávesnice: Pohlídejte si, aby notebook měl klávesnici popsanou českými znaky. Menší modely notebooků také nemívají numerickou klávesnici, kterou děti ocení při výpočtu matematických nebo fyzikálních příkladů.

Webkamera, reproduktory a mikrofon: Notebook by měl být vybavený všemi těmito prvky, aby umožňoval komunikaci s ostatními během synchronní výuky.

Velikost displeje: Tablety jsou snadno přenosné a praktické, pro pohodlnou a přehlednou práci se ale častěji volí spíš notebooky, které mají větší úhlopříčku.

Software: Každá škola může mít jiné požadavky, základem softwarové výbavy každého počítače ale často bývá balíček programů Microsoft 365. Součástí je mimo jiné možnost pracovat v textovém editoru Word, vytvářet tabulky v Excelu nebo tvořit prezentace v Powerpointu. Tento balíček s licencí se dá dokoupit také zvlášť, pokud není součástí notebooku už při jeho koupi.

Pokud zvolíte vhodný přístroj, budete potřebovat jen minimum dalšího příslušenství. Jestli ale vlastníte starší notebook, který některý z těchto požadavků nesplňuje, nemusíte ihned sahat po novém. Stačí dokoupit vhodné příslušenství, jež chybějící funkce nahradí.

Sluchátka a mikrofony

Situace, kdy oceníte samostatná sluchátka s mikrofonem, jsou například tyto:

Váš současný notebook nemá kvalitní reproduktory nebo mikrofon a neumožňuje pracovat synchronně skupině s ostatními.

Žáci nebo učitelé potřebují pracovat v místnosti s dalšími členy domácnosti a nechtějí se navzájem rušit.

Vaše děti se při práci potřebují pohybovat, otáčet hlavou nebo jinak vzdalovat od počítače (využívání mikrofonu přímo na notebooku většinou vyžaduje, aby byl uživatel blízko).

Při nákupu sluchátek máte především dvě možnosti:

  1. Náhlavní sestavy
  2. Sluchátka do uší (tzv. „pecky“) s mikrofonem umístěným na kabelu

Náhlavní sestavy jsou vhodné pro všechny, kterým pecky nevyhovují. Sluchátka do uší většinou mají širší možnost použití a budou se vám hodit také pro sport nebo cestování.

Webkamery

Některé notebooky nejsou vybaveny webkamerou, je proto třeba si ji dokoupit zvlášť. Investice do kamery je ale naštěstí poměrně malá. Kameru poté stačí za pomoci USB kabelu připojit k PC a začít ji využívat.

Monitory

Ačkoli doporučujeme zvolit si notebook, který je spíš menší, lehký a přenosný, při náročnější práci můžete ocenit druhý monitor, který připojíte k notebooku a rozšíříte tak jeho pracovní plochu. Při výběru se zaměřte na tyto dva parametry:

  • Úhlopříčka: Tento parametr označuje velikost obrazovky, zvolit si můžete čistě podle vlastních preferencí.
  • Kvalita obrazu (rozlišení): Pro běžnou práci nepotřebujete mít luxusní monitor, postačí vám i nižší rozlišení, například HD Ready. Pokud chcete monitor využívat například i pro sledování filmů, můžete zvážit kvalitnější rozlišení FullHD nebo 4k.

Myši

Opatřit si klávesnici a myš považujeme za nutnost z hlediska ergonomie práce. Při celodenní práci na počítači se zatěžují jiné svaly než při ručním psaní do sešitu. Ruce, které na toto nejsou zvyklé, bývají velmi náchylné ke zranění. Pořiďte si proto myš, která odpovídá velikosti vaší dlaně. Nezapomeňte vzít v potaz, že dětská ruka je jinak velká než dlaň dospělého, proto je třeba pro děti pořídit samostatnou myš.

TIP: Aby při práci nebo výuce z domova netrpělo vaše zdraví, doporučujeme se zaměřit na ergonomickou výbavu, jejímž základem je správně nastavený pracovní stůl a kancelářská židle.

Úložiště dat

Je dobré, aby si děti už od začátku všechny učební materiály organizovaly do složek, ve kterých se v budoucnu snadno vyznají. Nepotřebná data mohou buď mazat z disku počítače, nebo je archivovat na externím disku pro případné budoucí použití.

Tiskárny

Děti jsou zvyklé trávit většinu času ve škole bez sledování obrazovky, nyní by oproti tomu měly trávit maximum času před zářící obrazovkou. Pokud chcete jejich očím ulevit, je možné pracovat s tištěnými materiály, do kterých si děti mohou dělat poznámky, barevně je označovat a zakládat k ostatním. Menší domácí tiskárny vám umožní příležitostně tisknout a jejich pořizovací cena není vysoká.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu

Vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu není vůbec nic náročného. V obchodě za ně dáte zbytečně moc peněz, většinou jsou plné zbytečných chemických látek a ne vždy je vůně přesně podle vašeho gusta. Vyrobte si svoj...

Těhotenství, děti

Výběr povolání u dospívajících: Proč je důležité na děti netlačit?

Výběr povolání u dospívajících bude za pár měsíců opět aktuální. Současní deváťáci budou postaveni před otázku, co vlastně chtějí ve svém profesním životě dělat. Je však možné, aby v pouhých patnácti letech dos...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Vyrobte si vlastní netradiční adventní kalendář: Snadno a rychle

K adventu bezpochyby patří právě adventní kalendář. Zapomeňte letos na kupovaný a vyrobte sobě nebo svým dětem vlastní, originální adventní kalendář. Bude to zábava a potěšíte mnohem více, než kdybyste koupili ...

Fitness

Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty

Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v ko...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…