Mirabelka není špendlík. I pěstování mirabelek však zvládne téměř každý

Mirabelka není špendlík. I pěstování mirabelek však zvládne téměř každý

Mirabelky se často zaměňují za plody jiných druhů slivoní. Lidé si je pletou zejména s plody slivoně myrobalánu neboli slivoně třešňové (Prunus cerasifera) anebo s plody špendlíku (Prunus domestica L. subsp. insititia Poiret cv. 'Pomariorum' Boutigny) . Ale mirabelka je zkrátka mirabelka a je plodem slivoně mirabelky (Prunus domestica syriaca). Má kulaté zlatožluté plody, zatímco myrobalán se používá díky své odolnosti proti mrazu jako podnože slivoní. Jeho plody jsou drobnější, mají kulatý tvar nazelenalé, žluté až červené barvy a dužina jde oddělit od pecky jen obtížně. Špendlík má oválný tvar, dal by se přirovnat k menší žluté švestce a jeho dužina se od pecky odděluje snadno.Tolik tedy k tomu, jak odlišit mirabelky od špendlíků a podobného ovoce. Snad ještě můžeme dodat, že slivoň mirabelka je poddruhem slivoně švestky neboli švestky domácí (Prunus domestica). 

Mirabelky a jejich účinky na zdraví

Mirabelky jsou oblíbeným ovocem zejména u dětí pro svou lahodnou sladkou chuť. Není to ale jediná devíza tohoto ovoce s příjemnou žlutou barvou. Obsahuje totiž také řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků, díky kterým jejich konzumace prospívá lidskému zdraví. V plodech mirabelky najdeme vitamíny skupiny B, vitamín C i E a také provitamín A. Obsahují větší množství draslíku, dále fosfor, hořčík i vápník a malé množství železa a zinku. Působí tedy na metabolismus, hospodaření s vodou v těle, udržování stabilní hladiny krevního cukru a krevního tlaku, kladně ovlivňují srdeční činnost, pevnost kostí a zdraví zubů. Účinkují proti únavě, stresu, posilují nervovou soustavu. Pomáhají vyplavovat z těla toxiny a spolu s vysokým obsahem vody a dalším působením vitamínů, minerálů a stopových prvků působí na pevnost a pružnost pleti, vlasů i nehtů. Vláknina v tomto ovoci obsažená pak podporuje správné fungování střev a je prevencí proti zácpě. Plody však obsahují poměrně hodně cukru, pozor při jejich konzumaci by si měli dát diabetici. 

Mirabelky v kuchyni

Mirabelky jsou oblíbeným ovocem, které má v kuchyni široké využití. Jsou vhodné na kompoty, zavařeniny, marmelády, džemy a také na koláče, bublaniny nebo knedlíky. Výborné jsou také šťávy z tohoto ovoce. Protože se řadí k plodům slivoní, využívají se mirabelky také jako surovina pro výrobu pálenky. Je chuťově delikátní a znalci tvrdí, že je velkým konkurentem klasické slivovice.

Pěstování mirabelek

V dnešní době nejsou mirabelky v zahradách příliš rozšířené. Dají se najít spíše v přírodě nebo parcích. Pokud se rozhodneme pro pěstování slivoně mirabelky, na co se máme připravit? 

Vhodné stanoviště pro mirabelky

Mirabelky mají rády slunná stanoviště. Co se týká zeminy, měla by být aspoň středně živná, nevadí jim ani jílovitá půda. Pro sklizeň kvalitních plodů je vhodné, aby měl strom dostatek vláhy. Pokud je půda rovnoměrně vlhká, je to ideální stav. Raději však než vybrat příliš vlhké stanoviště je lepší dodat vodu pravidelným zaléváním. Také u pěstování mirabelek totiž platí, že všeho moc škodí: přemíra půdní vlhkosti totiž vede k onemocněním stromu, stejně, jako výsadba na stinném stanovišti bez dostatku slunečních paprsků. Obecně platí, že nejen slivoně, ale všechny ovocné stromy vyžadují dobře nakypřenou, provzdušněnou půdu.

Výsadba slivoně mirabelky

Vhodným obdobím pro výsadbu slivoně mirabelky je podzim. Protože jde o poddruh švestky, stejně jako u ní je dobré připravit si předem půdu. To znamená již zjara vysadit například brambory, po sklizni půdu pohnojit kompostem. Poté přijde na řadu takzvané zelené hnojení, kdy zasadíme hrách, bob, jetel, oves, řepku apod. Ty potom do půdy zaryjeme a na podzim máme půdu připravenou pro výsadbu slivoně mirabelky. Sázet je samozřejmě možné také zjara. V České republice se pěstuje především kultivar mirabelek, zvaný „Nancyská“, který je velmi odolný vůči virové chorobě šarce a také vůči houbovitým chorobám. Jsou však k dostání i jiné odrůdy mirabelek. Mirabelky jsou samosprašné, můžeme si tedy vysadit třeba jen jediný strom. Pokud chceme vysadit stromů více, musíme jim ponechat dostatečný prostor, to znamená vysazovat je aspoň 4 až 5 metrů od sebe. Většinou se pěstují kmené tvary, pro které se využívá jako podnož semenný myrobalán. 

Jak vypadá strom mirabelky?

Strom má silný kmen a kuželovitou až elipsovitou korunu. Větvičky nemají trny, pouze jako mladé jsou porostlé jemnými chloupky, které později opadají. Listy mirabelky jsou elipsovité nebo vejčité, dlouhé mezi 5 a 10 centimetry. Strom podle odrůdy kvete v dubnu či květnu bílými květy. Dorůstá výšky okolo 4 metrů a jeho šířka je také poměrně úctyhodná: mezi 2 a 4 metry. 

Jak vysadit stromek mirabelky?

Jako u všech jiných sazenic je třeba vyhloubit takovou jámu, kde bude mít kořenový systém dostatek prostoru. Ostrými nůžkami odstraníme všechny poškozené kořeny a dlouhé zkrátíme. Je důležité zasadit stromek do správné hloubky, tedy tak, jak rostl ve školce. Zkušení pěstitelé doporučují počítat s tím, že jak bude po výsadbě půda klesat, klesne s ní i stromek a tak je vhodné zasadit jej maličko výše. Roubované místo musí přitom vždy zůstat nad zemí. Vysazené stromky se zásadně nehnojí čerstvým hnojem. Dno jámy nakypříme, po umístění stromku vedle něj opatrně zatlučeme kůl, abychom nepoškodili kořeny. Zasypeme je hlínou, přišlápneme ji opatrně k nim. Stromek mirabelky pořádně zalijeme a dosypeme zeminu za průběžného přišlapávání až po okraj jámy. Vhodné je ji kolem stromu pak pokrýt mulčovací kůrou. Pak seřízneme korunu tak, že ponecháme 4 až 5 vyváženě rozmístěných výhonů a zkrátíme je asi o 2/3 délky. Delší necháváme jen střední výhon. 

Jak pečovat o mirabelky?

Zalévání mirabelek

Zalévání je důležité nejen po zasazení, ale i v období, kdy rostou plody mirabelky. Je nutné si uvědomit, že kořenový systém je zhruba 1 metr pod zemí a tomu uzpůsobit zálivku. Zahrádkáři doporučují přibližně na 1 čtvereční metr pod korunou stromu použít aspoň 20 až 30 litrů vody. V největších vedrech se podle nich má strom takto zalévat jednou týdně. 

Hnojení mirabelek

Doporučeno je hnojit mirabelky na podzim anebo v předjaří například organickými hnojivy (kompost, hnůj), ke kterým je možno přidat minerální hnojiva, například Cererit. 

Řez mirabelek

První roky vždy zjara se provádí tzv. výchovný řez. Ten zaručí založení správného tvaru koruny mirabelky. U mladých stromů zkracujeme dlouhé výhony, u starších pak příliš dlouhé větve anebo ty, které nemají správný úhel růstu. 

Postřik mirabelek

Preventivní postřik proti chorobám a škůdcům je vhodné provádět na jaře při rašení ( proti přezimujícím škůdcům ), potom při dokvétání a během dozrávání plodů. 

Koš mirabelek

Choroby a škůdci slivoně mirabelky 

a) Choroby mirabelek

Puchrovitost švestky

Puchrovitost švestky je houbové onemocnění, které napadá plody slivoní, ale také jiné ovocné stromy, například meruňky nebo třešně. Houba infikuje už na jaře květy stromu a později se rozšiřuje na rostoucí plody. Ty kvůli tomu nedozrají, nemívají pecku a jsou zdeformované. Pokryjí se bílým povlakem a pokud je deštivé počasí, zhnijí. Nemocné plody jsou kvůli zmnožení buněk větší, než zdravé.

Monilióza

Slupka a dužina plodů vlivem tohoto onemocnění měkne a dostává hnědou barvu. Na ní se tvoří bělavé polštářky, které vytvářejí kruhy. Plody napadené moniliózou buď opadají anebo zůstávají mumifikované na větvích až do zimy. Pokud jsou touto chorobou napadeny letorosty, strom se brání pomocí tzv. klejotoku, který je vylučován na povrch kůry a izoluje napadená pletiva od zdravých. 

Červená skvrnitost listů

Jde o houbovou chorobu, která se projevuje jako červená skvrnitost listů. Při silnějším napadení pak získávají listy žlutou barvu, předčasně opadávají a plody nedozrají. Stromy jsou náchylné k namrzání. 

b) Škůdci mirabelek

Obaleč švestkový

Napadené plody většinou dříve dozrávají a na povrchu se objevuje kapička olejnaté tekutiny. V plodu lze nalézt červenou housenku a tmavými kousky trusu. Obaleč švestkový má většinou dvě generace. První může ujít pozornosti, protože červivé plody opadávají zhruba v období, kdy dochází k přirozenému opadávání plodů, které nevyzrají. Letní generace se pak objevuje v první polovině července a má podobu motýla. Ti nakladou vajíčka a z nich vylíhlé housenky poškodí dozrávající plody. 

Sviluška ovocná

Tento roztoč škodí sáním na listech. Ty mění barvu, šednou, žloutnou, kroutí se a opadávají předčasně, často již v druhé polovině léta. Strom prosychá a zejména takový, který je umístěný na sušším stanovišti, hyne. 

Pilatky

Pilatka švestková a pilatka žlutá způsobují červivost mladých plodů slivoní. Jejich housenky vyžírají jádřince mladých plodů a jejich okolí. 

Sklizeň mirabelek a jejich uskladnění

Mirabelky dozrávají zhruba od poloviny léta do srpna. Plody mají jasně žlutou barvu a na straně, kde byly vystaveny slunečním paprskům, mohou mít červené tečky. Mirabelky se mohou sklízet i setřásáním. Uložené v chladu vydrží čerstvé i několik týdnů. Můžou se rovněž kromě zavařování na různé způsoby také zamrazovat. 

Péče o mirabelkové stromy po sklizni

Oblast kořenů okolo stromu zakryjeme vrstvou humusu. Korunu po sklizni prosvětlíme. Zkrátíme středové výhony stromumirabelky, protože mirabelky potřebují dostatek slunce pro dozrávání plodů. Prořezáním zajistíme přístup slunečního světla do koruny a předejdeme růstu do výšky. 

Pro zajímavost: někteří ovocnáři tvrdí, že o mirabelky není třeba nijak zvlášť pečovat a nechat je růst, jak se jim zlíbí. I tak prý ponesou dostatek dobrých plodů. Máte však odvahu to zkusit?Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 12. 06. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 14. 06. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 15. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 16. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 17. 06. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 18. 06. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
Bezpečnostní agentura Usir Security, Praha 4
Bezpečnostní služby pro soukromé…
ELmodul.eu Daniel Hlaváč: osazování plošných spojů
Společnost ELmodul.eu se zaměřuje na v…

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?

31.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní pře...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Nabídka půjčky se 100% jistotou Dobrý den, s cílem pomoci vám překonat různé finančn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Možnost úvěru upřímný Půjčka a úvěr s 3 % úrokovou sazbou, vy se obáváte, že v�...
Zobrazit všechna témata

Kus melounu denně pro zdraví. Využijte melounovou sezónu na maximum

Meloun je ryze letní ovoce. Koupit se nyní dá za rozumnou cenu a rozhodně je neodmyslitelnou potravinou pro horké dny. Pochutnáme si na něm, udrží naše tělo pořádně hydratované a perfektně se hodí pro hubnutí. ...

Rozchod je studnicí nechtěných emocí. Jak se s ním co nejlépe popasovat?

Je těžké se s někým rozejít, ale ještě těžší je zotavování se z konce vztahu. To může trvat týdny, měsíce a u někoho i roky. Stojí za tím naše emoce. Ty v nás vyvolávají smutek, vztek, vinu, stud, někdy ale i v...

Mezinárodní den dětí je tu. Už víte, jak jej se svým potomkem oslavíte?

Každoročně je první červnový den věnován výhradně dětem. U té příležitosti jsou připravovány mnohé společenské, kulturní i sportovní akce. Ovšem Mezinárodní den dětí má za cíl nejen pobavit a oslavit děti na ce...

Znáte cirkadiánní rytmus? Hubnutí vám podle něj půjde jedna radost

O biologických hodinách se mluví poměrně hojně, avšak pojem cikradiánní rytmus není tolik známý. Přitom jde o poměrně zásadní věc v našem životě. Je sice velice důležité, co jíme, pijeme nebo jaké potravní dopl...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?